„Nezvaní hosté“ v našich apartmánech jsou vši.Druhy hmyzu, jejich popis a fotografie

Domácí rostliny velmi často trpí infekcí škodlivým hmyzem.

Jedním takovým škůdcem je vši. Je však schopna žít nejen na rostlinách.To lze také vidět v koupelně.

Kde se můžete setkat s nežádoucím hostem, proč se objevil v bytě, kolik nohou má a jak ho odlišit od jiného hmyzu, kterého se dozvíte v tomto článku.

Kdo jsou zač?

Každý, kdo kdy viděl lesní lousku, řekne, že se jedná o hmyz.Ve skutečnosti tomu tak není. Tito členovci patří do rodiny korýšů a řádu izopodů. Po mnoho staletí se toto stvoření přizpůsobilo žít na souši, ale zároveň stále dýchá pomocí žábrů.

Místo, kde žít, je vlhké a teplé a kde je možnost k jídlu.Nejčastěji volí místa poblíž rybníků, v lesích, hájích a výsadbách.Lze je však vidět v bytě a dalších obytných prostorech.

Nejčastěji se v bytě nacházejí v koupelně, protože zde je vlhkost vyšší než v jiných místnostech.Oni mohou také být viděni v pytlích zeleniny nebo v květináčích.

Woodlice jedí rostlinné potraviny. Kořeny, letáky neboovoce.Stále jako jídlo jsou vybírány živé a mrtvé mikroorganismy.Organický odpad, domácí rostliny a zásoby ze skladů jsou také vhodné pro krmení lesních porostů.

Velmi se bojí jasného světla, a proto vedou noční noční život.

Woodlice nepředstavují žádné nebezpečí pro lidský život a zdraví.Nehryzají ani kazí jídlo.Je však třeba si uvědomit, že na nohou jsou schopni přenášet viry a houby, a proto jsou považováni za distributory mnoha nemocí.Pokud je nalezen alespoň jeden jednotlivec, je naléhavě nutné se jich zbavit .

Druhy, které žijí v domě člověka - popis a fotografie

Pojďme mluvit o hlavních druzích dřevitých vši.Na níže uvedené fotografii vidíte, jaká je domácí dřevina, která žije v našich bytech, jak tento hmyz vypadá na fotografiích zblízka.

Obyčejné woodlice-armadillo

Nalezeny v suterénech a komorách, na místech, kde je vlhkost. ​​Dosahuje velikosti až 18 mm.Když je v nebezpečí, promění se v míč.Má tmavou barvu.Tělo je rozděleno na segmenty, které jsou jasně viditelné.Živí se rostlinnými potravinami.

Drsný

Vybírá živé a vlhké oblasti.Pohybuje se velmi rychle.Má měkkou skořápku.Byt se v podstatě dostává ze suterénu.V bytě je často vidět v koupelně nebo na místech, kde je plíseň, protože to je její oblíbená pochoutka.To však neznamená, že ji nikde jinde nenajdete.Ona jepřizpůsobený pro život v suterénech a koupelnách, na střeše nebo v podkroví.Tento druh je zvláště nebezpečný pro pokojové rostliny.

Bílá

Dostala jméno kvůli barvě těla, jeho velikost je asi 6 mm. Lze vidět v koupelně, v tmavých rozích.

Přečtěte si více o vši bílé vší, důvodech jeho vzhledu a způsobech jeho řešení, přečtěte si zde .

Velikost těla

Tělo má vypouklý tvar.Velikost je od 1 mm do 10 cm. Celé tělo je pokryto tvrdými chitinovými štětinami, které jsou jakousi ochranou před dravci.

Podrobný popis vzhledu

Jeho vzhled je poněkud nevšední.Barva může být bílá, šedá, světle hnědá nebo hnědá.

Tělo je oválné a zužuje se ke dnu. Skládá se ze segmentů a je pokryta krunýřem.Má silnou chitinózní skořápku, na které je mnoho pórů, proto si tělo dobře nezachovává vlhkost.V zadní části těla jsou rozvětvené trubice, skrze ně voda vstupuje do těla.Některé druhy mohou mít vzor na zádech.

Tělo má hlavu a břicho.Dřevěné vši mají 7 párů nohou svých dvou větví.Jeden pár se překrývá s druhým a vnější větve vytvářejí robustní pouzdro.A na vnitřních párech jsou výrůstky dýchacích cest a slouží jako žábry.

Přední končetiny mají dýchací orgány ve formě vzduchových dutin , které se otevírají z vnějšku.První část břicha pokrývá hlavu, na posledním úseku je hluboký zářez.

Na hlavě jsou dva páry antén: antény a antény.Přední párnení plně vyvinut.Druhý pomáhá navigovat a vnímat svět.Oči jsou umístěny po stranách hlavy.Horní čelist nemá chapadla.

Nápověda! Chitinózní skořápka, kterou je tělo pravidelně zakryté, se stává malým a potom se začnou roztavovat tání.Vyhodí ho.Pravítko může být tolik, jako roste vši.

Jaké jsou jejich velikosti?

Dřevěné vši se v závislosti na velikosti dělí na malé, velké a obří.

Malý

Velikost takové vši je od 1 mm do 1 cm.Jejich barva závisí na lokalitě.Může to být modrá, růžová, žlutá atd.Obytným místem malého lesa jsou obytné prostory a vlhká místa. Krmiva na rostlinný odpad, plísně a mech.Vlhkost je absorbována dojicími zkumavkami na poslední dvojici končetin.Sekrece opouštějí tělo ve formě páry amoniaku v důsledku pórů na skořápce.

Velké

Navenek se neliší od malých.Jediným rozdílem je jejich velikost, která může být až 4 centimetry.Jedna z takových vší je lingvistická.

Obří

Opět se od vzhledu neliší, s výjimkou jejich obrovské velikosti.Celkem je zde 9 druhů vši velkého.Jedním z největších z nich je mořský šváb, jehož velikost je 10 cm. Patří obyvatelům hlubinného moře. Hlubokomorské dřeviny mají převážně délku těla 15 až 40 cm. Největším zachyceným obřím dřevníkem byl obří dřevník.isopod Bathynomus giganteus, jehož délka byla 76 cm a hmotnost 1,7 kg.

Který hmyz vypadá jako oni?

  • Silverfish. Tento malý bezkřídlý ​​hmyz patří do rodiny štětin.Na rozdíl od vší není reprezentativní pro korýše.Velikost jejího těla je od 0,8 do 1,9 cm. Tělo má stříbřitě tlusté šupiny a končí špičatým ocasem, který se nenachází v dřevěných vši.Na rozdíl od dřevěné vši, která má sedm párů nohou, mají stříbrné rybky pouze tři.
  • Kivsyak. Zástupce stonožek dvounohých.Má segmentované tělo, se dvěma páry nohou na každém z nich.Dřevěné vši mají pouze 14 nohou.Má kulatý tvar těla, který se liší od oválného tvaru těla dřeva.Dýchají s pomocí průdušnice a dřevěné vši se k tomu používají žábry.Liší se také velikostí těla: ve dřevnících do centimetru, v kivsyaku od 3 do 30 centimetrů.
  • Glomeris. Jsou to stonožky dvounohé.Často jsou zaměňovány s vši.Lze je však snadno rozeznat podle lesklejší barvy, více nohou a přítomnosti štítu za hlavou.Jejich barva je různorodá: černá, žlutá, hnědá atd.Tělo je pokryto 12 viditelnými štíty.Počet nohou se pohybuje od 17 do 21, zatímco woodlice mají méně.Živí se živými a mrtvými částmi rostlin.

Při vytváření optimálních životních podmínek a vnitřní mikroklima dodržujte jednoduchá pravidla, nedovolte vysokou vlhkost v domě nebo bytě a nikdy nepotkáte nežádoucího hosta ve formě vši.