Adromiscus je malý zázrak od rodiny Crassulaceae

V současné době si sukulenty získávají mezi zahradníky stále větší oblibu.

Tyto rostliny se dokonale hodí do každého moderního interiéru a vytvářejí v domě zvláštní atmosféru pohodlí.

Díkysnadné péčijsou často doporučovány i pro začátečníky.

Z rozmanitosti sukulentů si zvláštní pozornost zaslouží zástupce se jménemadromiscus.

Popis rostliny

Adromiscus je sukulentní rostlinapatřící doCrassulaceae rodina.

Adromischus se překládá jako „tlusté stonky“ a je odvozen z latinských slov „adros“ (tlustý) a „mischos“ (kmen).Rodištěm květu jsou jižní a jihozápadní území Afriky.

Rostlina je kompaktní trvalkový keř se zkráceným stonkem a masitou zakulacenou listy.Květenství má tvar hrotu.

Druh

V přírodě existuje asi 65–70 zástupců tohoto sukulentu.Doma jsou jen některé z nich rozšířené.

 1. Adromiscus chocholatý(Adromischus Cristatus).
  Jedná se o kompaktní keř, který dosahuje výšky pouze 13–15 cm.Stonky mladé rostliny jsou vzpřímené a pak se stonají.

  Vrchní část pokrytá protáhlými měděnými kořeny.Listy trojúhelníkového tvaru, zelené, se zvlněnými vrcholy,až 4 cm na délku.Květy jsou na okrajích bílo-zelené, růžové.

 2. Umbrella adromiscus(Adromischus Umbraticola).
  Vytrvalá sukulentní rostlina se vztyčeným, zkráceným stonkem, vzdušnými kořeny a šedozelenými listy, zúžená na základnu a na koncích zaoblená (až do délky 5 cm).

  Květy jsou malé, bledě růžové, bělavé.Pedikely dlouhé 3-5 cm, šedozelené.Ledviny jsou válcovité.Nachází se v přírodě v Africe.

 3. Adromiscus Cooper .
  Nalezeno pod názvem měď Adromiscus.Druh je charakterizován vysoce rozvětveným, vzpřímeným stonkem (9-10 cm dlouhý) a hladkými zelenými listy ve tvaru polštáře, které na slunci dokážou získat vínový stín.

  Kořeny jsou vzdušné, načervenalé.

  ​​
 4. Adromiscus Marianne Hera(Adromischus Herrei).
  Nalezeno pod názvy: Adromischus marianae v.herrei, Adromischus marianae var.herre, nebo Marianne Hera.Přitahuje pozornost svým neobvyklým vzhledem.

  Malý, pomalu rostoucí keř (až 10 cm dlouhý) s válečným, baculatým, zelenými listy s červenohnědým (nebo fialovým) odstínem.

  Listy jsou schopny získat barvu v závislosti na osvětlení, zalévání a teplotních podmínkách.Při nedostatečném osvětlení může ztratit svou jasnou barvu a zezeleno.Květy jsou malé, asi 1 cm, růžové.

Foto

Hadromiscus hřeben:

Deštník adromiscus:

Adromiscus Cooper:

Adromiscus Marianne Hera:

Care

Adromiscus není obtížný .Řiďte se jednoduchými pravidly, aby rostlina dobře rostla a udržovala svůj estetický dekorativní vzhled.

Teplota

Rostlina je termofilní .V létě je pohodlný v místnosti s teplotou 23 až 30 stupňů.Blíže k zimě by měla být teplota snížena na 8-12 stupňů.

V této době je stanovena doba odpočinku.Udržujte teplotu v zimě.

Zalévání

Na jaře a v létě se květ pravidelně zalévá .Na podzim se zalévání postupně začíná snižovat jako počátek chladného počasí.V zimě jsou sukulenty napojeny v případě nouze, pokud je půda velmi suchá.

Osvětlení

Tento pohled má dobrévnímání slunečního světla .Bude se cítit pohodlně na okenních parapetech na jihu a na jihovýchodě, aniž by stmívala od slunce.

Ve stínunení vhodné pěstovat , protože květina se může natáhnout a listy ztratí jasnou barvu, která je vlastní mnoha druhům hadromiscus.

Na konci jara a léta se doporučuje častěji ventilovat prostory a přivádět zařízení na čerstvý vzduch.
V zimě by mělo být zajištěno další umělé osvětlení (v případě potřeby).

Vlhkost

Adromiscus se cítí skvěle i uvnitř velmi suchého vzduchu.Dokonce ani v horkých letních dnech nepotřebuje další vlhkost ani postřik vodou.

Půda

Země by měla být volná, dobře umožnit kyslíku a vodě, aby prošla ke kořenům .Těžká půda je katastrofálníadromiscus.Na dně hrnce musíte určitě vložit vrstvu drenáže.

Půda se nejlépe nakupuje ve specializovaném obchodě určeném pro sukulenty a kaktusy.

Hnojivo

Na podzim a v zimě není nutné sukulenty krmit .Na jaře a v létě můžete hnojit 1krát za 30 dní.K tomu se nejlépe hodí speciální tekuté hnojivo pro sukulenty a kaktusy.

Transplantace

Sukulenty nepotřebují časté transplantace.To by mělo být provedeno, když kořeny rostou a rostlina bude mít téměř stejnou kapacitu.

Péče po rozkvětu

Pěstitelé se často ptají: „ co dělat s pupeny po květu “?I když sušené květiny zjevně nezdobí vzhled, nesponáhejte je odříznout, protože můžete rostlině poškodit.

Když jsou květiny zcela suché, lze je odříznout zahradnickými nůžkami na samém základně nebo jemně vytáhnout ručně.

Propagace

Rostlina může být snadno množena pomocí řízků nebo samostatných letáků.Padlé listy se snadno zakoření a rychle rostou.

Je lepší pěstovat květ na konci jara.

K tomu je třeba odstranit 3-4 staré letáky blízko vrcholu a dát je na novinový list, aby se trochu vyschly.
Poté je položte na zemský povrch se stopkami dolů.Vrcholy lze umístit na okraj hrnce nebo pokropit na povrch země tak, aby byly ve stabilní poloze.

Zalévání listů by se nemělo provádět, dokud se neobjeví kořeny.

Youngvýhonky se vytvoří přímo ze základny listů.
Staré listy lze odstranit, jsou-li zcela zvadlé a suché.

Škůdci a nemoci

Nejlepšíprevence chorob a škůdcůje dobrá, pravidelná análežitá péče .Problémy jsou téměř vždy spojeny s nesprávnou péčí o rostlinu.

Obvyklými škůdci pro sukulenty jsou:červovitý červ, pavouk, mšice .Spolehlivý pomocník - léčba insekticidy.V případě lézese strupoujsou zasažené listy blotovány alkoholovým vatovým tamponem.

Kořenová hniloba je pro hadromiscus velkým nebezpečím .Nesprávné (nadměrné) zalévání, údržba v chladné místnosti vede k jejímu výskytu.

Chcete-li zachránit rostlinu, musíte ji vytáhnout z hrnce, odstranit postižené části, vyčistit kořenový systém hniloby, opláchnout slabý roztok manganistanu draselného a zasadit jej do nové nádoby se zemí.

Adromiscus je stále populárnější pokojová rostlina.Přitahuje pozornost svým neobvyklým vzhledem a okouzlujícím kvetením. Péče o něj není vůbec obtížná .

Pokud mu věnujete péči a pozornost, bude po mnoho let hlavní dekorací vašeho bytu.