Antler - Platicerium: fotografie a tipy pro domácí péči

Platicerium patří do čeledi Stonožka spolu s Polypodiem.Toto je nejneobvyklejší kapradina, která není jako žádný z jejích „příbuzných“: roste na stromech a má dva druhy listů.

Nejprve sterilní, pevně přitlačený ke stromu nebo zemi. Slouží jako opora i jako původní kapsy, kde se hromadí voda, listí jiných rostlin a hmyz.

To vše v průběhu času se rozkládá a stává se výživou pro kořeny platyceria.Dalším typem listů je spóra, která plní funkce reprodukce a fotosyntézy.

Jsou ploché, dlouhé a vzorovanépřipomínají rohy jelenů,pro které rostlina obdržela stejné jméno.

Kapradina „parohy“ se nachází v Asiia australské deštné pralesy na ostrovech Indického oceánu.Jak z vnější strany, tak i z domácího parapetu může platycerium růst na velmi velké velikosti. Hlavní věcí je řádná péče.

Druh

Dvoukovité

Listy tohoto druhunesoucí spóry dosahují délky asi 50 - 70 cm. Mají namodralý odstín a shromažďují se v soketech.U mladých rostlin jsou listy pokryty hustou bílou chmýří.Na základně mají klínovitý tvar, horní část se rozpíná a větví doněkolik jazykových laloků visících dolů.

Sterilní listy jsou kulaté a nejčastěji celé, méně často - se zářezy podél okrajů se přitlačují k zemi.Jak zrají, rostou rostliny hnědé a suché.

Hill

Tento druh vypadá jako dvoukovaný, ale vyznačuje se mnoha kompaktními rovnými listy s mělkou pitvou.Některé segmenty vypadají kratší a více špičaté.

Fotografie poddruhu Platicerium Hill:

Velká

Její sterilní listy jsou světle zelené barvy a po dlouhou dobu nevysychají.Jsou zvednuté, hluboce rozptýlené a mají tvar ventilátoru. Jejich šířka může dosáhnout 1,4 metrů. Listy nesoucí spóry jsou rovněž rovnoměrně odříznuty od středu a lamelární laloky visí dolů.

​​

Angolán

Listy tohoto druhu nesoucí spory se rozšiřují směrem vzhůru, ale nemají průřez.Jejich spodní část je ve tvaru trojúhelníku, pokrytá oranžovým odstínem.Horní část sterilních listů se ohýbá zpět.

Fotografie angolských poddruhů:

Loserogius

Listy nesoucí spory dosahující délky 30 cm na délku,nezavěsí, ale stojte vzpřímeně. Svisly pouze z nedostatku světla.Také tento typ zařízení vyžaduje více vody než jeho „protějšky“.

Domácí péče

Funkcepéče po zakoupení

Protože v přírodě roste platycerium na stromech,se domy pěstují na kouscích kůry. K tomu je třeba kořeny rostliny zabalitvlhká směs sphagnum mechu a nějaké hrubé rašeliny, a pak se váže ke krustě nebo jiné vhodné dekorativní podložce.

Kapradiny jsou také umístěny v zavěšených květináčích. Pokud neexistuje podpora ve formě kůry, měly by být do půdy přidány shnilé listy listnatých stromů. Čtvrtina nádrže by měla zaujímat drenážní vrstvu na samém dně.

Osvětlení

Platicerium miluje světlo, ale je lepší ho chránit před přímými paprsky jarního a letního slunce. Vyberte pro kapradinu mírně zastíněné místo, jako je západní okno.V zimě ji lze přesunout na jih, ale nezapomeňte ji chránit před přímým slunečním světlem.

Teplota

„Parohy“ milují teplo. V létě je rostlina příjemná při teplotě 18–25 stupňů Celsia, v zimě je přípustný pokles teploty nejméně 15 stupňů.Platicerium nemá rád průvan, postarejte se o ně kapradina.

Vlhkost

Platiceriumpreferuje vysokou vlhkost. Je však přísně zakázáno utírat listy - existuje riziko poškození drobných sametových vlasů na povrchu a zachycení vlhkosti ze vzduchu.

Proto postačuje pravidelně stříkat „rohy“ z nejmenšího postřikovače, aby voda nezůstávala na listech kapkami.

Pokud je v místnosti otevřené akvárium nebo jiný zdroj vlhkosti, bylo by vhodné umístit „rohy jelenů“ blíže.

Zalévání

Doporučujemevelkorysé a pravidelné zavlažování pro kapradiny dvakrát týdně. Sušení kořenůnepřijatelné.Voda na zavlažování potřebuje měkkou vodu, která musí být chráněna a zahřátá na pokojovou teplotu.

Nalijte vodu do štěrbin mezi zemí a sterilními listy.V zimě, kdy má platycerium spící období, by se mělo zalévat.

Hnojiva (vrchní obvazy)

Krmivá „jelení parohy“ krmí komplexním hnojivem určeným speciálně pro listoví. Porce pro platycerium by se měla užívat v polovině množství doporučeného v pokynech.

Hnojit rostlinu od dubna do září jednou za dva týdny.2-3krát v létě můžete kapradí zalévat roztokem živin z minerálních a organických hnojiv.

Transplantace

Zpravidladospělá platiléria se netranspirují. V případě potřeby mohou být mladé rostliny na jaře zabaleny do nového mechu a umístěny do větší nádoby.

Nezapomeňte však, ženení možné odtrhnout mrtvé kotevní listy.

Půda

Substrát pro "parohy" může mít různé složení.Půda může obsahovat kůru, sphagnum a kořeny jiných kapradin.Další možnost: hrubá vláknitá rašelina smíchaná s mechem, listovou zeminou a nezralými listy.

Z hotových půdních směsí pro rozvětvené kapradiny prodávané v obchodech se nejlépe hodí půda pro orchideje.

Rozmnožování

Výtrusy

Když rostlina dosáhne věku 7–9 let, vytvoří se na listech spory.Když zrají, setřásají se na listu papírua březen jsou zasety.

Očkování se provádí ve vlhkém sphagnum, alepřed tím, aby byla sterilizována, musí být půda opláchnuta vroucí vodou a ponechána vychladnout.

Naočkovaná nádoba by měla být pokryta sklem a ponechána na teplém stínu na několik dní.

Půda musí být pravidelně stříkána vodou.Mladé, zralé rostliny mohou být usazeny v samostatných květináčích a zvyklé na běžné zalévání a osvětlení.

Rozdělením keře

V případě výsadby lze mladou kapradinu pečlivě rozdělit a zasadit do různých nádob.

Výhonky

Opatrně oddělte vznikající výhonky od dospělé rostliny a zasadte je do samostatných květináčů naplněných oblázky a vlhkým mechem asi v polovině.

Půda by měla být hojně napojena a pokryta fóliína několik dní.Jakmile klíčky zakoření a zesílí, můžete je přenést do „režimu pro dospělé“.

Nemoci a škůdci

Mezi škodlivé druhy škodlivé pro platycerium patří hmyzovitý hmyz (objevuje se v důsledku suchého tepla), třásničky a roztoči.Můžete se jich zbavit postřikem (ale ne setřením) listů „rohů jelenů“ pomocí roztoku repelentů.

Užitečné vlastnosti

„Rohy jelenů“ ničí určitou část plynných uhlovodíků a čistí vnitřní vzduch.Rovněžplatycerium brání vývoji patogenů.

Video na téma

Více podrobností o kapradí Deer Horn v níže uvedeném videu:

Závěr

Platicerium je oblíbeným pěstitelem květin, kteří dávají přednost neobvyklým rostlinám.Do každého interiéru přidá poznámky exotiky a stane se jeho chytlavou výzdobou.

Mezi další kapradiny patří: Pellaea, Pteris, Tsirtomium, Asplenium, Adiantum, Davallia, Blehnum, Salvinia, Polypodium, Nephrolepis, Udovzhnik a Thunderbird.