Arabica coffee tree - jak získat úrodu doma?

Kávovník přitahuje během kvetení pozornost svým exotickým původem, smaragdovou barvou listů a jemnou voňavou vůní.

Přes svou exotickou povahu je schopen usadit se v obyčejném bytě a zabírat volné místo na balkonu nebo parapetu.Nejvhodnějším typem pro domácí chov je káva Arabica.

Péče po zakoupení

Takže, jak pěstovat kávu “Arabica "doma?"Káva je známá svou nenáročností, ale to vůbec neznamená, že nepotřebuje péči a vytváří nezbytné podmínky.

POMOC! První věc, na kterou byste měli myslet před nákupem, je přítomnost místa ve vašem bytě, který strom potřebuje.Faktem je, že Arabica může dorůst do velikosti dvoumetrového keře.

Umístěte rostlinu tak, aby sluneční paprsky nespadaly přímo na listy.Kontakt se sluncem může způsobit popáleniny na jemných listech.Zároveň Arabica miluje jasné osvětlení, je žádoucí, aby to bylo trochu rozptýlené.

S nedostatkem přirozeného světla lze instalovat fytolampy.Tím se vytvoří další osvětlení.Nejpohodlnější káva se bude cítit na oknech orientovaných na východ nebo na východna západ.

POZOR! Arabskou rodinou jsou tropické země Asie a Afriky.Právě tam tento druh roste ve volné přírodě.

Klima v Rusku není vhodné pro kávu, takže pokusy o vytvoření plantáže na vlastním pozemku nedosáhnou očekávaného výsledku.Arabica nepřežije chladné období.

Zalévání

Arabica má aktivní období a období, ve kterém rostlina hibernace.

Aktivní období připadá na teplou část roku, od přibližně března do října.V tuto chvíli Arabica potřebuje půdu, aby neustále udržovala vlhkost a nevysychala.Během hibernace se snižuje spotřeba vody.

Voda na zavlažování je lepší předobránit nebo použít filtrovanou čištěnou vodu.

POMOC! Ve snaze udržet půdní vlhkost ji nelze přehánět a vytvořit umělý bažina.Pokud byste to přeháněli vlhkostí, hrozí nebezpečí shnilého kořenového systému.

Krmení by mělo být prováděno během aktivního období.Jednou za týden by mělo být do vody přidáno hnojivo pro zavlažování.

POZOR! Hnojivo by nemělo obsahovat vápník.

V chladném období začíná období odpočinku.Během tohoto období by se mělo zavlažování snížit.Je také třeba vzít v úvahu, že v zimě dochází k odpařování nižší rychlostí než v létě.

POMOC! Kromě zalévání potřebuje Arabica neustálé stříkání.Pro rostliny je velmi důležitá vlhkost v místnosti.Obzvláště důležité je stříkat listy běhemtopné období, kdy je vzduch v bytech obzvláště suchý.

Kvetoucí

Káva kvete jemně bílou.Jemné lístky kávové květiny Arabica vonné s bohatou, příjemnou vůní.Kvetoucí strom kávy Arabica začíná zpravidla ve třetím až čtvrtém roce života.

​​

Následně se květy ustupují malým kulatým plodům červené barvy.Pokud se květy po dosažení uvedeného času neobjeví na stromě, musíte zkontrolovat, zda je rostlina řádně udržována.

POZOR! Správné kvetení je důležité pro kvetení kávovníků.Důvodem nedostatku barev může být nedostatek světla.

Toto jsou fotografie kávy Arabica, domácí péče o to vám umožní dosáhnout takových výsledků:

Půda

Pro Arabicu je nejvhodnější mírně kyselá půda.Pokud není možné zakoupit připravenou půdní směs pro kávovník, můžete použít směsi pro rostliny, které také dávají přednost kyselé a mírně kyselé půdě.Tyto rostliny zahrnují azalku nebo hortenzii.

POMOC! Před výsadbou kávovníku se ujistěte, že vybraná nádoba má správnou velikost.Na dně by měla být položena silná drenážní vrstva.

Toto je předpoklad pro všechny rostliny vyžadující hojné zalévání.Pokud je drenážní vrstva dostatečná, nebude voda v blízkosti kořenů vydržet a nebude vytvářet nebezpečírozpad.

Přesazování

Mladé kávovníky je třeba každoročně znovu vysadit.

Nejlepší čas roku pro transplantaci jejaro .

Když rostlina dosáhne velké velikosti a přestane růst, není třeba pravidelné transplantace.

Postačuje vyměnit ornici každoročně.

Propagace a pěstování

Kávovník se rozmnožuje osivem nebo rozmnožováním řízky.Výhonky se umístí do směsi písku a rašeliny.Kořenový systém je vytvořen do dvou měsíců.

POZOR! Růstové stimulátory lze použít k urychlení vzhledu kořenového systému v řízcích.Důležitým faktorem je teplota, která by neměla být nižší než 28 stupňů.

Semena Arabica lze zakoupit v obchodě nebo lze použít zralé, nepražené semeno.Zrno je pokryto pevnou a odolnou skořápkou, aby se urychlil proces klíčení, měli byste zrno držet v roztoku kyseliny chlorovodíkové.Po výsadbě se doporučuje stimulanty růstu.

Teplota

Teplotní režim je velmi důležitý pro udržení Arabiky doma.Protože rostlina je termofilní, je třeba si uvědomit, že nízká teplota může mít škodlivý účinek.Optimální teplota v zimě je 16 stupňů.

POMOC! Pro kávovníky nejsou teploty pod 12 stupňů přijatelné.

Výhody a škody

Zrna arabikyčlověk dlouho používal nejen k vytvoření voňavého a osvěžujícího nápoje, ale také v lidové medicíně.Káva obsahuje kofein, který stimuluje kardiovaskulární systém.

Tento nápoj může být nejen prospěšný, ale může být také nebezpečný.

Lékaři doporučují, aby se zdržovali kávy nebo ji konzumovali ve středních dávkách lidem s rychle vzrušivým nervovým systémem, těhotným ženám trpícím kardiovaskulárními chorobami.

Vědecký název

Kávovník může být zkrácen jednoduše jako káva.Tento druh rostliny patří do rodiny Marenov.Existuje více než 70 různých druhů kávy.Nejslavnější druh:

  • Arabian, také volal Arabica;
  • bengálština;
  • Robusta nebo Kongo;
  • Kamerunština;
  • Liberian.
Domácí pokojové rostliny podobné stromům se pěstují také doma: Ficus Eden, Černý princ, Bengálština, „Kinki“, Cypress „Goldcrest Wilma“, avokádo, citrony „Panderoza“, „Pavlovsky“,některé druhy okrasných jehličnanů a jiné.Mnoho z nich je vhodných pro výrobu bonsai.

Nemoci a škůdci

Nejčastěji káva trpí nejen škůdci, ale nesprávnou péčí.

Nejčastějším škůdcem napadajícím kávovníček je hmyz z měřítka.Prvním příznakem hmyzu v měřítku je výskyt malých hnědých skvrn na listech.Pro ošetření speciální chemikálieznamená.Pokud je léze malá, stačí stěrku odstranit z listů vatovým tamponem.

Whitefish může být dalším nebezpečným škůdcem.Boj proti němu je stejný jako v případě štítu stupnice.

POZOR! Kávovníky se nejlépe chovají odděleně od ostatních domácích rostlin.Odborníci opakovaně poznamenali, že stromy nejsou vždy šťastné pro okolí.Pro pohodlné umístění potřebuje Arabica hodně volného místa.

Užitečné video

Ve videu níže se můžete dozvědět o metodách pěstování a péče o kávovník:

Závěr

Chcete-li si vychutnat vůni kvetoucí Arabiky a později, abyste si mohli vařit silný osvěžující nápoj z nezávisle pěstovaných zralých bobů, můžete pěstovat kávu doma a nemusíte být zkušeným pěstitelem.

Stačí sledovat jednoduchou radu odborníků a zacházet s vaší rodinou s trpělivostí a pozorností a vy můžete pěstovat a sklízet z kávovníku doma.

Vážení návštěvníci!Zanechte své komentáře o tom, jak pěstovat kávu, jak pečovat o kávu Arabica doma.