Aristokratický luxus orchidejí Multiflora: jak pěstovat květinu a starat se o něj?

Multiflora Orchid - květ - aristokrat, rafinovaný a sofistikovaný.Před dvěma stoletími byly orchideje přístupné pouze osobám královské šlechty.Královská zahradnická společnost v Londýně stále oficiálně registruje chované odrůdy.Dnes je luxusní květ k dispozici pro každého pěstitele, dokonce i doma.

Co je to?

Multiflora Orchid je chovaná hybridní odrůda rodiny Orchid .Květ patří do rodu epifytických a litofytických rostlin.Přírodní odrůdy rostou v roklích hor, skalnatých oblastech, lze je fixovat a rostou i na pařezech a kmenech stromů.Jihovýchodní Asie, Austrálie a Filipíny jsou považovány za vlast.

Upozornění : Orchidej Multiflora je druh phalaenopsis, domácí orchidej.

Podrobný popis rostliny

Phalaenopsis Multiflora má střední výšku.Výška dospělého květu je 45 - 50 cm, listy jsou masité, podlouhlé, poměrně velké, až 35 cm dlouhé.Barva listu je jasně zelená.V listuVývod může tvořit až 10 listů.

Obvyklý počet listů je 4–6. Květina produkuje až 5–6 dlouhých stopek.Stopky tenké, křehké, mírně větvené.V roce, květina produkuje 3 stopky.Květenství kombinuje až 15 květů. Dospělý keř může okamžitě dát až 40 květů .Květy jsou malé, umístěné naproti, až 4 - 5 cm v průměru.Barvy jsou různé.V závislosti na rozmanitosti klonů jsou bílé, růžové, světle fialové, pestré květy.

Historie původu

Orchidej Multiflora je „více“, „vícekvětá“ je výsledkem práce moderního výběru.Historie přirozených rodičů je staletá.Phalaenopsis byl objeven v 18. století cestovatelem Karlem Blumeem na malajském souostroví.Phalaenopsis - doslova - „vypadá jako motýl“.Pěstovaná odrůda Multiflora je klasický hybrid, který prošel desítkami generací původních odrůd.Jedná se o přizpůsobenou řadu orchidejí.Květina je dobře přizpůsobena domácím podmínkám.

Jaký je rozdíl od jiných druhů?

Orchidej Multiflora se vyznačuje bohatým bujným kvetením, květy jsou hustě uspořádány .Hybridní odrůda dokáže bez odpočinku, s náležitou péčí kvetou několikrát ročně.

​​

Funkce růstu listů: Jakmile roste nový list, jeden ze starých listů uschne.Neexistuje žádný bod růstu pro květ, stonky nesoucí květ rostou přímo z půdy.Stopky jsou rozvětvené, mají mnoho větví, na nichž se tvoří květiny.

Popis podskupintento druh z fotografie

Existuje mnoho odrůdových klonů orchideje. Existuje mnoho Multiflora .Zvažte nejoblíbenější z nich, s fotografiemi a jmény:

„Zebra“

Výška květu dospělého je až 35 cm.samotné květy - až 4 - 5 cm. Kvetení je husté, velkorysé.Barvy samotných květů jsou neobvyklé - bílé pole okvětních lístků je pruhované fialovými pruhy.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech Zebra multiflora:

Rembrant

Hybridní odrůda z Nizozemska.Květy jsou velké, až do průměru 6 - 8 cm. Okvětní lístky květin jsou označeny složitým skvrnitým vzorem .Výška dospělého květu dosahuje 50 cm. Listy jsou velké, nasycené zelené.

„Černý Trezor“

Výška květu je 35 - 40 cm. Liší se barevně fialově černou barvou květů.Polokvětý lístky, malé.Průměr květu je až 4 cm, listy jsou oválné, husté, jasně zelené.

Kvetení

Kdy a jak?

Květy orchidejí Multiflora kvetou několikrát ročně .Kvetou zpravidla dochází na jaře a na podzim.Na stoncích jsou hustě vysazeny malé květy.Barevné schéma je velmi rozmanité - od krémových odstínů po tmavě fialové odrůdy.Za zmínku stojí zejména vzorované a pestré odrůdy s barevnými kombinacemi barevných odstínů.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech kvetoucí multiflory:

Péče před a po květu

 1. Před kvetením .Dodržujte denní teplotní podmínky do 27 ° C.V nociteplota vzduchu by měla být snížena na 23 - 25 ° CJe nutné zajistit květu dobré světlo.Na podzim je nutné umělé osvětlení speciálními lampami po dobu 4 hodin denně.V období podzim-zima by denní světlo pro květ mělo být plné.
 2. Po rozkvětu .Bezprostředně po odkvětu je vhodné převést hrnce na chladnější místo.Květina potřebuje krátký odpočinek po dobu 1 až 2 měsíců.Zalévání je sníženo.

Co když se pupeny netvoří?

Je nutné upravit osvětlení a zalévání.Substrát nemusí být vhodný.Musíte pečlivě prozkoumat keř na výskyt škůdců nebo nemocí.Je nutné sledovat denní teplotní rozdíl. Měli byste uspořádat hrnce v místnosti s teplotou 20 ° C (ne nižší!) .

Tip : Aby se dosáhlo opakovaného kvetení Multiflory, měl by se stopka stříhat přes druhé oko ze základny.

Podrobné pokyny pro domácí péči

Výběr umístění

Jižní umístění květu vyžaduje zastínění .Severní okna se nedoporučují.Nejlepší místo jsou východní a západní okna.Pokud listy zblednou, je nutné stínovat.Pokud květina odhodí listy, je nutné zvýšit přístup světla.

Multiflora je nemocná z průvanů.V zimě se hrnce nedoporučují umisťovat poblíž baterií a ohřívačů, suší vzduch, květ vadne.

Příprava půdy a květináče

Substrát by měl být lehký, sypký, dobře projít vodou, kdyžzalévání .Nezapomeňte vypustit půdu z expandovaného jílu, kousků uhlí.Hotovou směs pro orchideje si můžete koupit v obchodě.Složení půdní směsi:

 • kůra středně velké borovice - 1 h;
 • uhlí - 1 hodina;
 • mech sphagnum - 1 h;
 • drenážní vrstva.

Před výsadbou je kůra ošetřena vroucí vodou, můžete vypalovat celou směs v peci.

Doporučuje se zvolit plastové, průhledné květináče nebo nádoby, které umožní kontrolu stavu kořenového systému a regulaci zavlažování. V květináčích musí být na celém povrchu nádoby vytvořeny drenážní otvory .Výška a průměr hrnce musí být stejné velikosti.Velikost banku se vybere s ohledem na velikost kořenového adresáře.Kořen je rozvětvený, silný.Křehké procesy kořene by se měly pohodlně vejít do kontejneru.

Teplota

Důležitou podmínkou je, že kultura je termofilní, jakákoli hypotermie způsobuje výskyt patogenních bakterií.Optimální teplota vzduchu je 23 - 26 ° C.Velké houpačky jsou také kontraindikovány v květu.Noční a sezónní pokles je přijatelný při teplotě 4 - 5 ° C, ne více.

Vlhkost

Požadovaná vlhkost vzduchu pro orchidej Multiflora je 50 - 65% .Měl by být zajištěn čerstvý vzduch, místnost by měla být větraná, aby se zabránilo stagnaci vlhkosti.Hydratace je nutná po celý rok.Při silném žáru by měly být otevřené nádoby s vodou umístěny vedle hrnců, hrnce můžete instalovat na mokrou expandovanou hlínu.

Osvětlení

Multiflora Orchid spotřebovává hodně světla.Ale osvětlení by mělo být rozptýlené, trochu zastíněné.Zejména na jaře a v létě byste se měli vyhnout spálení přímých paprsků, na listech se objevují skvrny - popáleniny.Květina vypadá letargicky a není životaschopná.

Zalévání

Hlavním pravidlem není poškozovat zátoky. Nadměrné zalévání je hlavním zdrojem bakterií a škůdců .Měl by být napojen na malé porce, s mírou.V létě je zalévání intenzivnější, 1 - 2 r týdně.Na podzim a v zimě je zalévání sníženo.V žáru miluje květina sprchu.Voda by měla být teplá, čistá, měkká.Po zalévání a sprchování nezapomeňte otřít dutiny listů.Stagnující vlhkost způsobuje hnilobu.

K zavlažování nepoužívejte vodovodní vodu.Voda musí stát nejméně 4 dny.Můžete použít dešťovou vodu.

Doporučené ponorné zavlažování.Hrnce se umístí do nádoby s vodou na 10 - 15 minut.Do pánve proudí další přebytečná vlhkost.Po proceduře je voda z pánve vypuštěna, kořeny by neměly být ve vodě po dlouhou dobu. Je možné stříkat květiny z jemného postřikovače .

Krmení

Substrát by měl být podáván pravidelně.Hnojiva se aplikují jednou za 10 až 12 dní.Pro orchideje je lepší používat speciální minerální komplexní hnojiva.Vrchní obvaz se obvykle kombinuje se zaléváním, což umožňuje rovnoměrné rozložení hnojiva.

Dusíková hnojiva se doporučují v aktivní fázi růstu orchidejí , můžete použít směs dusičnanu vápenatého, močoviny,síran hořečnatý v poměru 1: 3: 1.V zimě je redukována suplementace dusíkem.Květinu můžete hnojit postřikem.Pro toto hnojivo je dobře rozpuštěno ve vodě.

Přesazování

Květina se přesadí, pouze pokud kořeny velmi rostly.Postup se provádí jednou za 2 až 3 roky.K transplantaci je připraven speciální substrát.Nádoba a směs půdy jsou předem ošetřeny dezinfekčními prostředky.Je lepší transplantovat květiny metodou překládky, udržovat staré hliněné hrudky.

Volný prostor hrnce je vyplněn novým substrátem. Kořeny v květináči by měly být volné , substrát není zhutněn a nenarušuje se.Posttransplantační péče je obvyklá.

Doporučujeme sledovat video o transplantaci multiflory:

Jak šířit?

Doma existuje pouze jedna cesta - separace dětí - procesy.Postup se provádí na jaře. Po rozkvětu se dělí pouze dospělá květina, zatímco stopka musí být čerstvá .

Vzorec divize:

 1. Horní část stopky je odříznuta nožem, nad spacím pupenem jsou ponechány 2–3 cm.
 2. Plátky jsou přepsány práškovým uhlím.
 3. Zalévání se zastaví na několik dní.
 4. Děti jsou stimulovány růstovým hormonem (pasta se aplikuje na vyčištěnou ledvinu).
 5. Klíče o délce 5 cm s kořeny jsou odděleny.
 6. Mladé sazenice ztvrdnou v půdě.
 7. Je zapotřebí skleníkový režim.

Nemoci a škůdci

 1. Zroztočů spiderpomůže léčba kořenů a listůinsekticidy.Květinu můžete namočit ponořením do dezinfekčního roztoku na 10 minut.
 2. Zhoubové hnilobystonku a kořene bude nutná neodkladná transplantace a sanitární oříznutí rozpadlých částí.Keř je ošetřen Foundationazolem.
 3. Změřítka hmyzu a mealybugspostřik karbofos pomůže.Bude vyžadováno opakované preventivní ošetření po 10 dnech.

Podobné rostliny

Existuje několik orchidejí velmi podobných Multifloře.

 • Phalaenopsis Amabilisse také vyznačuje hojným trvalým kvetením.Listy jsou velké, podlouhlé.
 • Růžová orchidejje podobná orchideji Multiflora s malými květy.Okvětní lístky jsou zaoblené, světle růžové.
 • Sanderova orchidejmá dlouhé zakřivené stopky.Květiny jsou četné, uspořádané symetricky, barvy jsou rozmanité.
 • Midi Multiflora Orchidje hojně kvetoucí odrůda vyšlechtěných hybridů.Květiny jsou světlé, fialové.
 • Mini orchideje také patří mezi středně velké odrůdy.Barvy jsou rozmanité, listy jsou podlouhlé, jasně zelené.
Existuje velké množství odrůd orchidejí.Liší se barvou, vůní a tvarem.Některé z nich najdete v našich vybraných materiálech.Přečtěte si o krásných Cattleya, tenkých listech Miltonia, vonných Vanilla, elegantních Cumbria, nenáročních Philadelphie a „otáčivých“ Liodoro, okouzlující Sogo a neobvyklé Brassia.

Závěr

Orchidej Multiflora nejen zdobí byty, ale je také prvkem výzdoby okenních obkladů obchodů, kaváren, salónů, svatebních kytic.