Ať se „světla“ stanou více: reprodukce balzámu v pokojové kultuře

Světlé, bohaté a dlouho kvetoucí balzámy „balzámu“ zdědily po svých tropických předcích schopnost snadno tvořit kořeny z internodů a rozptylovat semena s vysokou klíčivostí daleko.

V pokojové kultuře s lehkým, teplým a poměrně vlhkým obsahem tato tropická vůle k reprodukci hodně pomáhá pěstovat nové mladé sazenice balzámu.

Jak šířit balzám řízky?

Tato metoda se používá k množenívšech odrůd balzámu , protože siřičí sazenicesi zachovávají všechny vlastnosti původní rostliny , včetně barvy a froté barvy květů.

Nejživotaschopnější a snadno zakořeněné řízky balzámu jsouapikální, ne delší než 10 cm, se dvěma až třemi internody .

Jsou sklízenynejčastěji na jaře , a to i během ročního prořezávání.

Letní řízky - a dokonce i podzimní - také kořeny . Toto pozdní dělení řízků se používá hlavně v případech, kdy je nutné v zimě uchovat různé balzámy, které v létě kvetly na záhonu na otevřeném terénu.

Dolní listy jsou odstraněny .

Můžete použítpřed zakořenění ve vodě .Trvá to od7 do 10 dnů , zatímcoby se voda neměla dotýkat listů .

Poté se vysadí stopkaZvlhčený lehký substrát, který se skládá z dobře promytého písku smíchaného s rašelinou nebo perlitem, vermikulitu a malého množství rašeliny, se pěstuje a poté přesadí do nádoby s obvyklou půdou pro balsaminy.

Řízky jsou vysazeny aihned na substrátu , čímž se obchází předběžný stupeň „vody“.

V tomto případě mohou být spodní části ošetřeny stimulátorem kořenů.

Prohloubí se asi o třetinu:kořeny vyrostou z internody, která bude pod povrchem půdy.

Výsadba je pokryta plastovou fólií, provzdušněna, navlhčena a udržovánana světlém místě při teplotě ne nižší než 17 ° C .

K zakořenění dochází běhemdva až tři týdnya jižjiž po 2-3 měsících kvetou mladé rostliny .

Z takového „kvetoucího“ kalendáře vyplývá, že pro získání kvetení sazenic do května, února a března by se měly použít řízky.

Pěstování balzámu ze semen doma

Semena balzámuneztrácejí klíčivost po dobu pěti až osmi leta při správné teplotě a vlhkosti ) rychle klíčit .

U této metody reprodukce se však zpravidlanezachovávají vlastnosti původních odrůd- roste něco smíšeného, ​​někdy vůbec ne jako mateřská rostlina.

Ve vnitřních podmínkách je možnékvětovat balzámy umělepřenosem pylu z tyčinek na pestíky měkkým kartáčem nebo vatovým tamponem.

Podlouhlé zrání tobolekpo úspěšném opylení by se mělo stát průsvitným.

A nyní, když jsou již mezi jejich stěnami vidět temná malá semínka, musíte sbírat „plodinu“.

Boxy na balsamové semena mají sklon praskat a rozptylovat semena při jejich nejmenším dotyku (další běžná přezdívka této rostliny je tedy „dotyková“).

Proto je lepší odtrhnout zralou kapsli ráno, zatímco je stále mírně vlhká - pevně ji uchopte dvěma prsty a zabráníte odlupování semen.

Krabice jsou naskládány pro sušení v papírovém sáčku.

Na konci zimyse lehká půda připravuje z rašeliny a perlitu (nebo písku) v poměru 2: 1, umístí se do nádoby, navlhčí se aseje semena , předem namočená vslabý roztok manganistanu draselného a promyt teplou vodou.

V závislosti na jejich velikosti posypeme více či méně tenkou vrstvou perlitu (nebo písku).Je pokryta plastovou fólií, provzdušňovanou, navlhčenouuchovávanou na jasném místě při teplotě 20–25 ° C .

Při teplotách pod 20 stupňů je klíčení semen silně zpožděno nebo vůbec nedochází.

Sazenice se objevují osmý až desátý den.

Je třeba dodržovatrežim vlhkosti , aby se zabránilo stagnaci vody, protože úzce rostoucí sazenice jsou vysoce citlivé na plísňové infekce a mohou rychle vyléčit z „černé nohy“.

Když dosáhnou výšky 1,5 cm, provede se první sběr a po vytvoření několika skutečných listů se vysadí do samostatných nádob.

Doba trvání„od setí doheyday “ průměrytři měsíce .

Při vhodných podmínkách teploty a vlhkosti lze balsaminy snadno pěstovat v pokojové kultuře díky dlouhodobému vysokému klíčení semen a rychlé tvorbě kořenů.

Výsledné sazenice - atraktivní, dlouhotrvající a svěží kvetoucí rostliny - ozdobí a osvěží jakýkoli teplý, jasný a dostatečně vlhký roh, ve kterém jsou umístěny.

Po přesazení Balzaminu do květináče bude potřebovat správnou péči, jinak rostlina může onemocnět a bude muset být ošetřena.

Fotografie

Dále uvidíte fotografii pěstování balzámu ze semen a množení řízků:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více orozmnožování rostlin:


užitečné materiály

  Následuje seznam článků, které by vás mohly zajímat:
 • Druhy balzaminu:
 1. Balsam Waller
 2. Balsam Kamelia
 3. Balsam Novogvineysky
 4. Terry balsam
 5. Zahradní balzám
 • Péče o balzám:
  1. Nemoci a škůdci balzámu
  2. kvetoucí balzám
  3. Správná výsadba balzámu