Capricious plant Calathea: druhy, popis odrůd a fotografie

Calathea je velmi krásná pokojová rostlina.Cení zahradníci pro neobvyklé zbarvení listů.

Vyžaduje pečlivou péči , vrchní obvaz, další postřik.

V dobrých podmínkách kvete úžasně vonícími květy.Má velké množství odrůd.

Obecný popis

Calathea je nádherná pokojová rostlina patřící dočeledi Marantaceae .Průměrně dosahuje výšky 65–85 cm. Roste v podzemních výhonech, které tvoří kořenový systém s rozetou letáků.Má protáhlé podlouhlé listy, dosahující délky více než 30 cm a díky neobvyklé barvě listů si získalo velkou popularitu.

Listy majísvětlý smaragdový odstín , na kterém jsou skvrny, pruhy nebo jiné nejtmavší vzory.Horní barva listů může být jantarová, hnědá, krvavá nebo fialová.Ve starověku byly tyto letáky používány k tkaní košů „calathos“, což je důvod, proč získalo toto úžasné jméno.

Důležité! Kromě nádherného zbarvení listů ovlivňuje pěstitele květin ještě další úžasnou schopnost.Večer se listy zvedají a ukazují smaragdovou spodní část.

A ráno, při východu slunce, listy samy klesají a vytvářejí stočený míč.Pokud pozorujete během dne, můžete si všimnout mírného pohybu listů.

Na fotografii se můžete vizuálně seznámit s Calathea:

Pohledy z fotografie

Varshevich - rostlina máprotáhlé zaoblené listy tmavého smaragdového odstínuse světlým obrázkem vedle žíly.Jsou obdařeni froté.Calathea vytváří béžové květenství ve tvaru hrotu.

Zebrina - pěstuje neobvyklé letáky vve formě elips , které dosahují délky více než 35 cm. Hlavní horní barva je tmavě zelená.Je vybaven velkým světlým peřím.Tvoří hrotovité květenství lila odstínu.

Krokata - má „falešné“ květiny shromážděné v květenstvích štítné žlázy.Má vysoké stopky a vonné květy bez popisu.Je vybaven sametovými květytmavého smaragdového stínu .

Lansifolia je velká vysoká rostlina.Máprotáhlé letáky , dosahující délky 60-90 cm. Je opatřena výraznou smaragdově zelenou deskou.Má malé skvrny a zoubkovanou hranu.

Makoya - dosahuje výšky 50 cm. Mávelké oválné listysněhově bílé, téměř průhledné barvy.Horní strana listů je opatřena smaragdovými podlouhlými žilami a pruhy.

Medailon - má charakteristickou barvu listové desky.Hlavním stínem je smaragd.Od středu se barva rozkládá na tmavou, pak na nejsvětlejší.Obrázek se podobáuzavřenému medailonu , díky kterému rostlina dostala své jméno.

Rufibarba - u obyčejných lidí se nazývá červený vous.Zapnutospodní strana listů je vybavena lehkým chmýřím.Máprotáhlé vroubkované smaragdově zbarvené letáky .Výkres není obdarován.

Saffron - obdarované úžasnými letáky téměřhnědého odstínu .Horní strana listů je smaragdově zbarvená.Rysem je pravidelné kvetení nádherných jantarových květenství.

Sanderian- je stálezelený trvalek.Má rozšířený kořenový systém.Dobře reaguje na vrchní obvaz a systematické zalévání.

smaragdově hnědé listys elegantní sněhově bílou nebo růžovou žílou.Vzor je tvořen ve skupinách a postupně se pohybuje od okraje.

Doma dosahuje výšky nejvýše 50 cm. V divočině může dorůst až 2 m. Tento druh doma doma těžko roste.

Proto je tento zástupce flóry doporučován k pěstování pouze profesionálním zahradníkům.

Úžasné- má podlouhlé listy dosahující délky více než 25 cm. Má výraznou listovou desku.Má zoubkovanou hranu a smaragdový řapík bez dospívání.Hlavním pozadím listů je smaragd.Jsou vyzdobeny tmavými vlnovkami oválného nebo nespojitého vzoru.

Listová podložka a zadní strana listů jsou tmavě fialové barvy.Díky tomuto zbarvení nazývají zkušení zahradníci tento poddruh kopijovitý.Rostlina miluje hodně slunečního světla.Roste dobře na parapetech vedle jasných oken.

Litze-ve volné přírodě roste v tropech Brazílie.Dosahuje výšky více než 55 cm a tvoří bazální listyeliptického tvaru .Listy mají zubatý povrch a dosahují délky 12 - 15 cm. Horní povrch listů je opatřen stříbrným kovovým nádechem.

Na něm jsou velké tmavé pruhytmavě smaragdové barvy .Zadní strana listů má krvavě purpurový odstín.Rostlina tvoří malé hrotovité květenství jasného sněhobílého odstínu.Litz na oblékání dobře reaguje.V dobrých podmínkách tvoří husté houštiny.

Orbifolia- je nejnáročnější odrůdou všech existujících druhů.Je to stálezelená rostlina se širokým kořenovým systémem.

Roste dobře jak v přírodě, tak doma.Roste na 50–70 cm.

Rychle roste.Může tedy dosáhnout šířky 40 - 55 cm.

Tento zástupce flóry je vybaven velkýmiširokými listy světle smaragdového odstínu .

Na horní straně listů jsou výrazné stříbrné pruhy.

Spodní strana listů je světle smaragdově zbarvená.Vlasti jsou tropy Brazílie.

Ornata- je jedním z nejpopulárnějších druhů.Choval hybridizací kultivaru Sanderiana.Je považována za nejúžasnější a nejúžasnější rostlinu.A u obyčejných lidí se tento poddruh nazývá „ozdobený“.Toto jméno bylo dáno díky elegantním jasným liniím sněhově bílé, krémové, stříbrné nebo krvavébarvy.

Jsou umístěny na světlém smaragdovém pozadí kolmém na střed žíly.Zadní strana listů je vybavena fialovým nebo vínovým odstínem.Rostlina vytváříhrotovité květenství .Ale doma to nekvete.

Pruhované- je stálezelená trvalka.Svůj název získal díky charakteristickému zbarvení podobné pruhům zebry.

Rostlina vytváříprotáhlé listy , dosahující délky 25–40 cm. Horní část listů má lehký smaragdový odstín.Tmavé pruhy jsou umístěny blízko centrální žíly.

Calathea dosahuje výšky 80–90 cm. Tvoří lila nebo sněhově bílé květy s příjemnou vůní.Doma kvete velmi zřídka.Ve většině případů tvoří dekorativní miniaturní květiny bez zápachu.Preferuje vysokou vlhkost.

Roseopict- je kompaktní rostlina svelkými protáhlými listy .Hlavní barva listů je smaragdová.Blízko centrální žíly jsou růžové pruhy.Po čase se dekorativní vzorec zesvětlí.

Druhá strana má jednotnou růžovou barvu.Na výšku květ nedosahuje více než 50 cm, má široký kořenový systém.Roste dobře v mírně kyselých půdách s malým množstvím rašeliny.Doma nekvete.

Calathea je velmi krásná, ale náladová.Doporučuje se k pěstování pouze profesionálním pěstitelům květin.Nádherná barvaletáky.

Tvoří axilární nebo apikální květenství.V závislosti na druhu mají květy sněhovobílý, jantarový, oranžový nebo fialový odstín.Dobře reaguje na hnojení. Preferuje vysokou vlhkost.