Časté infekční onemocnění - streptokokóza ptáků: jak se projevuje a jak je léčit?

Streptokokóza je patologický stav ptačího organismu způsobený přítomností patogenů v něm.

Existují dvě formy - akutní (otrava krve) a chronická (trvalá přeprava).

Co je to streptokokóza?

Na základě charakteristik průběhu a specifik fyziologických změn veterináři identifikují tři typy streptokokózy:

  • streptokoková infekce krve dospělých ptáků;
  • mladá streptokokóza;
  • omezené streptokokové infekce.

Streptokokóza postihuje domácí a zemědělské ptáky všeho druhu, zejména kuřata jsou na ni citlivá.Husy, kachny, krůty a holuby jsou o něco stabilnější.

Případy streptokokózy u kuřat byly poprvé zaznamenány na začátku 20. století vědci G. Kempkampem, U. Moorem a U. Grossem.

Nebylo podáno žádné ošetření a během 4 měsíců více než polovina nosných kuřat zemřela na salpingitidu a zánět pobřišnice.Ve 30. a 40. letech existovaly informace o krůtách a jiné drůbeži, která dostala streptokokózu.

Rozložení a stupeň nebezpečí

V jakémkoli regionu, zemi nebooblast neobsahovala ptáka, existuje riziko infekce streptokokózou, protožetyto mikroorganismy se nacházejí všude.

Vrcholový výskyt je na podzim av zimě.

Úmrtnost ptáků s akutní formou choroby může dosáhnout sta procent .

U přeživších a pacientů s chronickou formou se produktivita snižuje (až do úplného ukončení ovipozice) a pozoruje se pokles tělesné hmotnosti.Současně se za bezpečný pro lidi považuje malý obsah streptokoků v drůbežím mase (až 17%).

Původci nemoci

Streptokoky jsou bakterie kulovitého nebo vejcovitého tvaru, jsou umístěny jednotlivě, v párech nebo řetězcích, jsou gramově modré (grampozitivní), parazitovatv těle ptáků, zvířat a lidí.Nestabilní na vysoké teploty.

Toto onemocnění u ptáků je způsobeno streptokoky různých skupin s různými arzenály prostředků ničení a ochrany, což vysvětluje širokou škálu klinických projevů. Streptococcus zooepidemicus a Streptococcus faecalisjsou vůči drůbežím nejvíce nepřátelským druhem, ve většině případů jsou původci choroby.

​​

Streptococcus zooepidemicus navíc postihuje pouze dospělé ptáky (u nich způsobuje otravu krví) a jeho protějšek postihuje ptáky všech věkových skupin, včetně embryí a kuřat.Méně obvyklé jsou Str.faecium, Str.durans a Str.avium.Rychle se vyskytující otrava krve u domácích hus často způsobuje Str.mutani.

Průběh a symptomy

Zdraví ptáci jsou nakaženi nemocnými lidmi nebo kontaminovanýmistreptokokové krmivo.Kuřata se mohou nakazit v inkubačním inkubačním boxu.

K vývoji choroby přispívají podmínky zadržení a nedostatek vitamínů.Bakterie vstupují do těla drobnými poraněními na sliznicích trávicího traktu a na kůži.

Poté jsou přenášeny s průtokem krve a uvolňují agresivní látky, kteréničí červené krvinky a poškozují endoteliální buňky(vnitřní výstelka krevních cév).

Zvyšuje se propustnost krevních cév, což způsobuje otoky a krvácení.Trombóza malých cév se také vyvíjí.Narušená výživa tkání a tím i jejich normální funkce.Akutní průběh je charakterizován významnou inhibicí krvetvorby.

Streptokoková infekce krve dospělých ptáků v akutním průběhu přináší následující příznaky: horečka, odmítnutí jíst, apatie, modrost hřebenu, zvracení a průjem, křeče, ochrnutí.Doba trvání onemocnění je asi dva týdny od počátku klinických projevů.

Speciální forma tobolky streptokoka způsobuje nadměrně akutní formu choroby - nejsou pozorovány žádné příznaky, ptáci umírají jeden den po infekci.Pacienti s chronickou formou jsou charakterizováni bledostí kůže a sliznic, vyčerpaným vzhledem a častými stolicemi.Jejich hřeben je suchý, šedavě zbarvený, produkce vajec je výrazně snížena.

Kuřata a krůtí drůbeží nemocní streptokokózou mladých zvířat vypadají vyčerpaně, prakticky nejedí, trpí průjmem, záchvaty a ochrnutím křídel anohy.Ptáci jsou neustále potlačováni, pohyby jsou omezené, omezené.Smrt nastane několik dní po prvních známkách.

Skupinaomezených streptokokových infekcízahrnuje několik patologií:

  • streptokokové podermatitové drobky nohou - končetiny se zvětší, oblasti kůže nekrotické, hnis se hromadí v tkáních, ptáci začnou kulhat.
  • nekrotický zánět bradavic - zvětšování bradavic, forma píštěl;
  • zánět vaječníků a vajcovodů u kuřat - zpravidla se vyvíjí, když je obsah vitamínů a minerálních látek v krmivu nedostatečný, projevuje se zpožděným kladením vajíček a může se rozvinout zánět pobřišnice žloutkem.
Nejroztomilejší a nejúžasnější trpaslíci jsou Silk.Vypadají jako plyšové hračky svým vzhledem.

Pseudohor kuřat již promrhal mnoho cílů ... Zjistěte, jak se s tím vypořádat z našeho článku.

Změny ve vnitřních orgánech

Patologické změny v akutním průběhu jsou velmi specifické.Orgány a tkáně mrtvých ptáků jsou zbarveny červeně, sliznice a kůže jsou cyanotické.V hrudní a břišní dutině a v srdečním vaku se nachází tekutina, která je mírně obarvená krví.Srdce je červené se šedým nádechem.

Játra, slezina a plíce jsou zvětšeny.Chronická forma je charakterizována přítomností bělavé tekutiny v tělních dutinách, zánětem vnitřních orgánů.U kuřat usmrcených streptokokem mladých zvířat najdětetaké nevyřešený žloutek.

Jak rozpoznat?

Po pečlivém prozkoumání příznaků lze předpokládat přítomnost streptokokózy, ale pouze veterinární lékař provede přesnou diagnózu na základě vyšetření mrtvol mrtvých nebo zabitých ptáků.

Studie spočívá,nejprve , ve stanovení specifických změn ve vnitřních orgánech aza druhév mikroskopii a izolaci patogenu.

Stěry se připravují z jater, sleziny, ledvin, srdce, kostní dřeně, krve a zkoumají se pod mikroskopem.Stejné materiály se berou k setí.K přesnému stanovení mikroorganismů patřících do vlastností pěstované kolonie se používají různá živná média.

Například na hustém médiu streptokok vytváří malé kolonie, šedavé nebo průsvitné.Pokud je v živném médiu krev, kolem kolonií je patrná zóna zničených červených krvinek (krev je bezbarvá).

Provádějí se také biologické testy: denní kuřata jsou infikována patogenem.Agresivní kmeny způsobí smrt ptáků do 72 hodin.Někdy se používají bílé laboratorní myši.

Léčba

Akutní formy streptokoků vyžadují povinné používání širokospektrálních antibiotik (penicilin, tetracykliny, makrolidy).

Získá se 25 mg.lék na kg.tělesná hmotnost.Současně se začátkem kurzu je nutné provést analýzu citlivosti streptokoka na antibiotika.

Taková analýza trvá 2–3 dny.Poté, pokud je to nutné, se lék změní.Obsah vitamínů v krmivu se zvyšuje dvakrát.Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je šance na příznivý výsledek.

Preventivní a kontrolní opatření

Pro prevenci streptokokózy je nezbytné zachovat normální podmínky pro chov ptáků, pečlivě zvolit stravu,pravidelně čistěte a dezinfikujte drůbežárny.

Formaldehyd je vhodný pro dezinfekci, zajišťuje smrt téměř 90% streptokoků.Dobré výsledky se dosahují ozonací vzduchu v domech.