Cenově dostupný a efektivní lidový lék na popáleniny - aloe!

V přírodě existuje asi 500 odrůd aloe, ale nejoblíbenější mezi domácími pěstiteli květin jsou aloe vera a aloe strom (agáve).Nenápadné rostliny mají celou řadu užitečných vlastností, a proto se široce používají nejen v lidovém, ale i v úředním lékařství.

Lze použít k léčbě?

Ne celá rostlina má léčivé vlastnosti, ale pouze její listy. Obsahují:

 • aminokyseliny (glutamin a aspartát);
 • vitaminy B, C, E;
 • karoteny zpracované v těle na vitamín A;
 • organické kyseliny (skořice, jablečná, jantarová);
 • kyselina salicylová;
 • minerály (selen, vápník, draslík, zinek, hořčík atd.);
 • mono- a polysacharidy;
 • Obrovské množství vody ve formě gelu.

Celý tento komplex přispívá k:

 • rychlému hojení lézí kůže a sliznic;
 • spouští produkci kolagenu;
 • vytváří ochranný film, který zabraňuje dehydrataci, zatímco kůže pod dechem;
 • nasycení tkání vodou.

Uvedený soubor prospěšných účinků je jako by byl vytvořen k léčbě lézí kůže,včetně popálenin.Archeologické vykopávky i studie starých záznamů ukázaly, že léčitelé používali šťávu z aloe před třemi tisíci lety.

Rostlina se široce používá jako součást první pomoci před mírným sluncem, tepelnými a chemickými popáleninami a také jako součást rehabilitační terapie po nich.

Kromě těchto prospěšných mikroelementů obsahuje šťáva z aloe glykoproteiny a malé dávky lidokainu, což přispívá k mírnému analgetickému účinku a zabraňuje vzniku otoků.Použití šťávy nebo aloe extraktu jako součásti post-burn terapie nejen podporuje včasné hojení a zotavení, ale také minimalizuje riziko jizev nebo zbytkové pigmentace.

V jakých případech se doporučuje používat a kdy mám navštívit lékaře?

Je obvyklé rozlišovat čtyři stupně popálenin:

 1. Zčervenání.
 2. Zčervenání při tvorbě puchýřů naplněných tekutinou, případně s nízkým obsahem krve, malé praskliny.
 3. ​​
 4. Vyznačuje se poškozením nejen kůže, ale také přilehlých tkání.Puchýře nejsou vodnaté, kůže je suchá, červené skvrny mohou zahrnovat bílou, žlutou a malé množství téměř černých inkluzí, praskliny jsou jasně viditelné.
 5. Kůže na místech nebo úplně spálená.

Je povoleno používat aloe buničinu samostatně v první pomoci pouze v prvním stupni a ve druhém případě, pokud neexistují žádné skvrny a praskliny.Ve zbytku je aplikace možná až potéhojení otevřených ran a konzultace s lékařem.

Pro vnější použití buničiny a aloe šťávy a přípravků, které je obsahují,existují dvě hlavní kontraindikace:

 • individuální nesnášenlivost;
 • otevřené rány, krvácení, škrábance, protože aloe podporuje průtok krve do tkání, což může vést ke zvýšenému krvácení.

Příprava rány před aplikací

Účinek na sluneční a tepelné popáleniny je stejný:

 1. ) Zastavte expozici škodlivému faktoru(opusťte slunce, vzdalte se od horkého předmětu, vymažte vařící vodu zbývající na těle).
 2. Prohlédněte si ránu. Pokud hoření odpovídá prvnímu nebo druhému stupni, nedochází k tvorbě skvrn a prasklin, ochlaďte ho po dobu 10 až 15 minut pod proudem studené vody nebo ve studené lázni kompresí.Použití ledu a aplikace olejů v této fázi nejsou povoleny.
  Důležité! Pokud je léze závažnější, je nutné neprodleně konzultovat lékaře a před jejím vyšetřením se vyhnout kontaktu spálené oblasti s jakýmikoli látkami (včetně vody) a předměty.
 3. Naneste obklad s extraktem nebo šťávou z aloe. Každé 2–3 hodiny se mění, aplikace může být na postižené místo opravena lehkým nedávným obvazem.
 4. Vyhledejte lékařskou pomoc. Samoléčení je povoleno pouze pro mírné domácí a popáleniny od slunce, pokud neexistují žádné komplikace.

Jak se přihlásit?

 1. Povolenopoužití čerstvě nakrájeného listu rostliny. Umývá se pod tekoucí vodou, podélně se řeže a aplikuje na místo hoření.V případě potřeby mohou být kusy upevněny obvazem.Komprimace se aplikuje po dobu 2-3 hodin.

  Je lepší použít listy rostlin, které překročily věk tři, obsahují největší počet užitečných stopových prvků.Proto při řezání listu musíte věnovat pozornost těm nejnižším, jejichž špička je již vyschlá.

 2. Není možné použít celý list, ale pouze jeho maso. Za tímto účelem se z řezané fólie vyřízne gelové jádro, které se rozdrví do stavu pyré.Výsledná kaše se aplikuje na místo hoření.Aplikace trvá stejné 2-3 hodiny.Poté, co můžete opakovat žádost až 4 krát denně.
 3. Můžete také odvar z listů aloe. Za tímto účelem 1 lžíce.lRozdrcené listy rostliny se nalijí do 100 ml.vroucí voda.Po 3 hodinách vypusťte.Výsledná infuze se používá pro pleťové vody nebo se přidává do lázně.
 4. Lze vyrobit koupelea jinak: do 5 litrů vody se přidá 100 ml čerstvě vymačkané šťávy z aloe.Spálené končetiny jsou ponořeny do roztoku po dobu 15-25 minut.S velkou oblastí poškození můžete podobně obohatit koupel.
 5. V lékárnách, supermarketech a na stránkách s doplňky stravy najdete velké množství lékůs aloe extrakty.Měli byste věnovat pozornost těm, které obsahují alespoň 90% šťávy nebo gelu (šťáva získaná po dlouhodobém ochlazení buničiny) aloe.

Dává to smyslaplikovat šťávu uvnitř?

V lidovém léčitelství existují také doporučení pro použití šťávy z aloe uvnitř, zatímco kromě výše uvedeného se doplňují tato omezení:

 • dětský a důchodový věk;
 • těhotenství;
 • vředy;
 • vnitřní krvácení.

Rovněž není dovoleno používat celý list spolu se skořápkou.Látky v něm obsažené, jak ukazují četné studie na potkanech, přispívají k rozvoji benigních a maligních nádorů.

Protože nezávislé použití aloe je povoleno pouze pro popáleniny malého stupně závažnosti, je použití rostlinné šťávy uvnitř nepraktické a v tomto případě je vnější aplikace účinnější.

Účinnost šťávy z aloe pro popáleniny se považuje za úřední medicínu.Může však být použit jako součást první pomoci pouze s drobnými lézemi.V ostatních případech budete muset počkat na uzdravení trhlin a hlubokých ran.