Cherry s vysokým výnosem a dobrou odolností proti mrazu - odrůda Lyubskaya

Cherry bylo člověkem pěstováno po dlouhou dobu.Během této doby se nashromáždily bohaté zkušenosti s účinným pěstováním tohoto zdravého a chutného ovoce.

Z hlediska zlepšení populární kultury mezi lidmi jsou pro chovatele zvláště zajímavé odrůdy, které po mnoho desetiletí soustavně potěšují své plodiny a stravovací vlastnosti.

Jednou z těchto odrůd jeLyubskaya cherry. V současné době je pěstována zahradníky v mnoha zemích SNS.

Historie selekce a šlechtitelská oblast

Úzké propojení této třešňové odrůdy s historií zahradnictví bývalého Sovětského svazu je pochopitelné.

Skutečnost je taková, že Lyubskaja je starý třešňový rod, který se narodil v Rusku.

Byl vyšlechtěn před mnoha lety v důsledku tzv. Lidového výběru.

To znamená, že neexistují ani přesné údaje o roce a místě původu této třešně, ani žádné definitivně známé individuální autorství, s výjimkou autorství mnoha bezejmenných nadšenců zahrádkářství, kteří postupně rok od roku zlepšovali vlastnosti této odrůdy ve vztahu ke komplexu.klimatické podmínky středního Ruska.

Úplně první vědecký popis odrůdy v polovině 30. let byl proveden vynikajícím ruským přírodovědcem, lékařem.Zemědělské vědyNikolai Ivanovich Kichunov(1863-1942).

Zejména poukázal na to, že Lubskaya byla dlouho chována zahradníky vprovincie Kurska že je tato třešeň považována za místní ovocnou plodinu.

Vláda a vědci následně této rozmanitosti, její chuti a obchodním výhodám věnovali více pozornosti.Po sérii výběrových studií v roce 1947

byla Lyubskaya zařazena do Státního odrůdového registru SSSR.

Současně se odrůda rozšířila v zahradnických farmách většiny Ruské federace, ale zejména na farmáchstředního, středního černého Země, severozápadu, středního Volhy, dolního Volhy a severního Kavkazu v Rusku.

Zahradníci oceňují odrůdu třešně Lyubskaya pro její relativně pozdní období zrání,vysoký výnos a dobrou zimní odolnost.

Lebedyanskaya, Shubinka a Velkorysá jsou také schopna dobře snášet nízké teploty.

Vzhled třešeň Lyubskaya

Třešeň Lyubskaya má následující charakteristické parametry druhu:

Strom

RostlinaTento druh je typický huňatý třešňový. Je nízká, střední,velmimálokdy táhne více než 2,5 metru na výšku. Třešňové třešně také zahrnují Griot z Moskvy, Ashinsky Stepnaya.

Lubská jelena pokrývá šedavě hnědou kůru, na které jsou často vidět výrazné trhliny.

Crohna, větve.Dostatečně široká koruna se obvykle nerozlišuje zvýšenou hustotou.Svým tvarem je velmi podobný kouli.

Vytváří se zpravidla v důsledku několika zvadlých a ohnutých větví, jejichž kůra je hnědé barvy se slabou stříbrnou vrstvou.

Uvedená odrůda je charakterizována odchylkou mladých jednoletých větví od hlavního stonku o úhel asi 45 stupňů.

Střílí. Protože Lyubskaya je huňatá rostlina, její plody se tvoří na ročních větvích.Pupeny, které se vyvíjejí při natáčení, jsou zaoblené, s malým kuželem na špičce, ledviny se od těchto procesů poněkud odchylují.

Listy. Jsou to poměrně husté útvary s tmavě zelenou barvou, bez jasného lesku.

V průměru má dospělý list charakterizovaný zúženým oválem (podlouhlé vajíčko) a špičatou špičkou velikost 87 x 50 mm.

Hrany plechové desky jsou zoubkované.Na spodní straně listu jsou rozlišitelné malé pruhy nažloutlé-hnědé barvy.

Květenství. Průměr květenství je od 30 do 34 mm.Květenství se skládá ze 3–4 květů o průměru 3–3,5 mm s okrouhlými okvětními lístky, povrch okvětních lístků je mírně zvlněný.

Květiny se drží na větvích pomocí pedikelů dlouhých 25–30 mm.Doba květu trvá 7-9 dní.

Ovoce

Jeden průměrný Lyubskaya cherryváží přibližně 4 gramy,ale existují i ​​větší a masivnější vzorky.Plody jsou koncentroványve štětci se 2 až 4 plody , ale jednotlivé plody nejsou neobvyklé.Velké bobule show a Volochaevka, Maják a Podbelskaya.

Hlavní barva zralého ovoce je tmavě červená, ovoce je pokryto tenkou lesklou kůží.Ovoce je obvykle zaobleno vejčitého tvaru.Buničina je velmi hustá, velmi šťavnatá, může být tmavě červená nebo světle červená.

Uvnitř buničiny je oválná ovčí kost, jejíž hmotnost je asi 6-8% z celkové hmotnosti plodu.Plody jsou pevně (mladé i zralé) držené na větvích pomocí stopek dosahujících délky 3 cm.

Dále uvidíte na fotografii, jak vypadá odrůda třešně Lyubskaya, a přečtěte si její popis.

Fotky


Charakteristiky odrůdy

Tato odrůda jeplodnou plodinou ovoce. To znamená, že Lyubskaya cherry je oplodněna na úkor svého vlastního pylu a nepotřebuje další opylovače.Ročníky stejného věku jako, na památku Yenikeyeva a Volochaevka mají rovněž autonomii.

Vzhledem k této vlastnosti rostliny se zahradník nemusí obávat proměnlivého počasí během doby květu stromu, když v důsledku neočekávaných mrazů včely zůstanou ve svých úlech a nezúčastní se křížového opylení.

Zahradník, který pěstuje tento strom v ruském klimatu, které není horké, se z jiného důvodu nemusí bát jarního chladu.

Lyubskaya je rostlinase středně pozdním kvetením , a proto mrazy, které přetrvávaly až do jara, nijak výrazně neovlivňují kvalitu vaječníků.

Proto se ti, kdo kultivujítato třešeň nezůstane bez plodiny, i když přírodní mlhy neumožňují sklizeň z časně kvetoucích stromů.

Zároveň tato třešeň rychle roste.Ovoce dozrávádo konce července - začátku srpna. Odrůda Ashinskaya Stepnaya má stejnou charakteristiku.

Kromě toho, pokud jsou splněny všechny agrotechnické požadavky na řádnou péči o rostlinu, může dospělý strom produkovatročně více než 35 kg vysoce kvalitních bobulí. A začíná plně nést ovoce od věku2-3 roky po výsadbě.

Mezitím jedna pozitivní kvalita - schopnost produkovat vysoké výnosy - znamená další, ale se znaménkem minus.

Kvůli vyčerpání stromu, jehož síla se ztrácí na působivých plodinách, nejsou třešně Lyubskaya příliš odolné.

Takové odrůdy jako Ural Rubinovaya, Nadezhda, Mayak a Tamaris vykazují vysoké výnosy.

Ztráta tohoto ukazatele u mnoha jiných odrůd, strom tohoto druhužije v průměru asi 14–17 leta pouze zvláště příznivé podmínky mohou prodloužit jeho životnost na 25–30 let.

Má další nevýhodu, kterou je třeba pečlivě sledovat.Přestože se Lyubskaya obecně vyznačujedobrou odolností proti mrazu , její „slabou stránkou“ v zimě je stromová kůra.

Takové odrůdy jako Lebedyanskaya, Volochaevka a Shokoladnitsa jsou poměrně odolné vůči chladnému počasí.

Zejména tose týká mladých stromů, těžkého omrzliny kůry, jejíž v prvních letech života může vést k těžkým popáleninám nebo dokonce ke smrti celého jednotlivce.

Pokud jde o komoditní a chuťové vlastnosti této třešně, odborníci zde nesouhlasí.Někteří lidé si myslí, že chuť sladkých a kyselých bobulí je velmi příjemná, dobře osvěžující, jiní ji nazývají velmi průměrnou.

Pravděpodobně právě díky této dualitě se Lubskova plodina většinou používá ke zpracování - k výrobě různých džusů, kompotů, džemů a konzerv.

Je však třeba uznat, že třešně této odrůdy, stejně jako plody jiných druhů třešní, jsou velmi užitečné kvůli významnému obsahu vitamínů v nich a vyváženému poměru cukrů a organických kyselin.

Za podmínek středního Ruska je složení hlavních chemických látek následující:

]]
Složení Částka
Cukr 9,5%
Volné kyseliny 1,6%
Pevné látky 14,6%
Kyseliny askorbové 20 mg na 100 g

Výsadba a péče o zvířata

Obvykle v mateřských školkách si můžete koupit sazenice ve věku jednoho roku.Mladý růst přistál brzy na jaře na otevřeném prostranství, které je osvětleno celý den sluncem.

Je nutné, abyna místě přistání převládala písčitá, písčitá hlinitá nebo hlinitá půda.

Je také důležité, aby se podzemní vody v tomto místě nepřibližovaly k povrchu Země, cožmůže poškodit kořenový systém.

Při zakořenění sazenic musí být horní část odříznuta.Po primárním prořezávání by nemělo zůstat více než půl metru stonkunad kořenem .

Taková formace dá podnět růstu stromu ne na výšku, ale na šířku.

Takové uspořádání korunky je užitečné z různých důvodů, včetně toho, že je velmi vhodné pro rychlý a pohodlný sklizeň.

Pro výsadbu sazenic třešní obvykle vykopávajídíru o průměru 50–60 cm a hloubce 40–60 cm.

Země vytěžená při kopání se smíchá s organickými a minerálními hnojivy.Výsledná směs se potom použije k vštípení kořenů stromu.

Poté, co se sazenice umístí do díry a kořen se zakryje zeminou, se oblast kolem kmene vysazeného jednotlivce s poloměrem 30–40 cm pečlivě vrazil pěšky nebo improvizovanými prostředky.

Místo přistáníje napojeno 2-3 kbelíky stojaté vody .Kousek mírně prohýbané půdy je posypán pilinami a humusem, jehož vrstva by měla být 2-3 cm.

Je třeba poznamenat, že odrůda Lyubskayaje velmi náročná na kvalitu půdy. Všechny následující roky života stromuby mu měly poskytovat dostatečnou výživu.

Tato odrůda dobře reaguje naminerální vrchní krytinu na jaře. Vyžaduje se pravidelné zavlažování stromu.

Rovněž je nutné neustále sledovat stav své koruny.Přestože je Lyubská koruna nejčastěji docela vzácná , nelze předpokládat dominanci suchého a příliš velkéhozarostlé větve.

Onemocnění a škůdci

Lyubskaya, stejně jako jiné rostliny této kultury, rozšířená ve středním Rusku, v zimě mohou být napadeni hladovými hlodavci.

Aby se zabránilo vážným škodám na zvířatech, musí být kořenová oblast kmene kmene a nejnižší větve zabaleny v předvečer chladného počasí speciálním hustým materiálem.
​​

Z nemocí, na které jsou třešně obvykle náchylné, je nejnebezpečnější pro Lyubskevukokosová choroba plísní.

Při napadení rostliny se původce této choroby - houba Sossomus hiemalis - projevuje na listech jako načervenalé skvrny a jejich masivní a příliš časný rozklad.

Bez tak důležité složky normální životní činnosti, jakou jsou listy, rostlina rychle oslabuje a po určité době může zemřít, pokud není zahájeno ošetření.

Zahrnuje toošetření větví stromů fungicidy.

Tato látka je ošetřovánatřikrát ročně:poprvé - v předvečer rozkvětu pupenů, podruhé - během květu, potřetí - dva až tři týdny pokvetoucí.

Existují odrůdy třešní, které jsou zvláště odolné vůči houbovým chorobám.Například Novella, Na památku Vavilova, Tsarevna, Podbelskaya.

Než se tedy dostanete na stůl nebo do hrnce na výrobu džemu, musí třešně projít pečlivými rukama zahradníka.Tyto ruce, stejně jako znalostiZáklady a zkušenosti se zemědělským inženýrstvím zaručují vynikající výsledky.