Chov denních kuřat: péče a krmení

Každý začínající chovatel zná přísloví o kuřatech, kteří ne vždy přežijí.Proč je úmrtnost kuřat tak vysoká?Tyto statistiky jasně ukazují, že ve většině případů kuřata prvních dnů života neumírají na nemoci, ale na podvýživu a stravu.

Hlavním cílem chovu kuřat je získat silná a zdravá zvířata s dobrou produkcí vajec (pro nosnice) a hmotností (pro plemena masa).Z tohoto důvodu je správné opuštění vrstvy také důležitým bodem.Potomci budou nakonec záviset také na zdraví ptáka.Silného a zdravého ptáka lze získat pouze při správné údržbě a krmení, zejména v prvních dnech života.Jak víte, všechny problémy z dětství ...

Správná strava

Pokud jde o otázku, zda nakrmit pouze vylíhnutá kuřata, zemědělci nesouhlasí.Pochybnost představuje přísun živin, které kuře dostává do vajec z žloutkového vaku.Tato rezerva je však dostatečná pouze na prvních 5-6 hodin, aktivně se utrácí za vytvoření malého trávicího systémuorganismus.

REFERENCE! Studie ukázaly, že denní kuřata krmená potravou do 16 hodin po líhnutí přežijí o 18–20% více než ti, kteří byli krmeni po 24–48 hodinách.

Závěr je zřejmý - kuřata je třeba krmit. Pouze kuřata by měla být zvláštní.

Co dát poprvé?

Nejjednodušší vodítko, jak pečovat a krmit jednodenní kuřata, je pozorování plodu v přirozených podmínkách.Již během prvních 4 až 5 hodin vede slepice svého potomka na průzkumné procházce, aby získala krmivo.Jeho hlavními složkami budou semena, hmyz, zelenina a písek.Bylo by moudré dodržovat přirozenou stravu ptáků a samozřejmě ji přizpůsobit vlastnostem organismu mláďat mláďat, podmínkám jejich krmení a krmení, během prvních 3 týdnů.

Napříkladje hmyz nahrazen žloutkem a tvarohem a semena obilovinami .Od prvních dnů života by měla být základna krmiva pro kuře tvrdě vařená a jemně nasekaný žloutek.K tomu přidáme tvaroh a malé obiloviny: krupici nebo kukuřici.Vhodné jsou také mleté ​​Hercules.

Krupice jsou nezbytné, aby se žloutek a tvaroh nepřilepily k sobě, a kuřata mohou snadno klovat a trávit krmivo. Složení prvního krmiva na 10 dní kuřat:

 • 1 střední žloutek.
 • 3 polévkové lžíce tvarohu.
 • 2 polévkové lžíce obilovin.

Jak správně nakrmit nově vylíhlé ptáky?

Zdravá kuřata, stejně jako všechna mláďata, se vyznačují zvýšenímčinnost.Neustále se pohybují, vykopávají stelivo a něco vytahují.Mimochodem, klování jídla z prvních dnů života, se učí od snáškové matky.Kuřata z inkubátoru v první den údržby mají problémy s krmením.V takovém případě je musíte ukázat, jak to udělat pomocí „příkladu“.Špičkou nože poklepejte na rozptýlenou záď, nadzvedněte ji a spusťte.

Kuřata vás začnou napodobovat a snadno se naučí kousat jídlo.Stejně jako všechna miminka i nově vylíhnutá kuřata potřebují častá jídla v malých porcích.První den se tedy kuřata krmí každé dvě hodiny, a to i v noci. Při každém jídle se kuřatům podává zvláštní druh obilovin , jinak začnou líhnout pouze ta jádra, která se jim líbí, a nedostanou potřebné stopové prvky.

Dětská strava by měla být různá.Krmítka plní méně než polovinu, aby domácí kuřata mohla jíst všechno jídlo, jinak ji začnou rozptylovat.Před naplněním čerstvého jídla vyjměte staré, aby nehnilo. Výška krmítka musí být taková, aby kuřata mohla dosáhnout krmiva, ale nemohla do ní stoupat nohama .

Jakmile jsou v krmítku, posypou jídlo odpadky a exkrementy.A konzumace takové směsi je plná poruchy příjmu potravy, z níž může zemřít celé potomstvo.

Důležité! Kuřata by neměla stoupat do krmítka a pijáku.Špinavá voda a jídlo - příznivé prostředí pro šíření střevních chorob, bakterií, mikroorganismů.

Potraviny pronovorozenci

Zvláštní „nulová“ krmiva jsou nejužitečnější pro malá, 1–2denní kuřata, jsou jemně mletá a obsahují vitaminy, aminokyseliny a rostlinné tuky.Jako hlavní složky v nich zpravidla používají pšenici, kukuřici, ječmen, hrách.

Na jedno kuře se počítá 1 - 2 polévkové lžíce krmiva denně.Krmivo Starter se snadno vaří doma. Ingredience na 1 kg směsi:

 1. 3 plné šálky kukuřice.
 2. 1/3 ječmene ječmene.
 3. 1 šálek pšenice.
 4. 1/2 šálku s nízkým obsahem tuku.
 5. 1 šálek olejového koláče.

Všechny složky jsou jemně mleté ​​a smíšené, takže pro kuřata bude snazší strávit a absorbovat výživné potraviny.

Upozornění! Jídlo pro jednodenní kuřata doma by mělo být co nejvíce sterilní a snadno stravitelné.Jemný organismus a pouze vznikající trávicí systém jsou velmi citlivé.

Dodržování až 3 týdnů

Jaké jsou vlastnosti krmení a chovu kuřat během prvních 3 týdnů? U 1–2denních kuřat je velmi důležité dodržovat pravidlo: „Konstantní teplo a nepřítomnost průvanu.“ Vynikající „hnízdo“ pro ně je velká hustá schránka, nad kterou bude viset topná lampa.

Počáteční teplota by měla být nejméně 26 stupňů, poté se postupně sníží a teplota se sníží na 18 až 20 stupňů.Jako krmivo je za 1-2 dny optimální dávat jemně nasekaný žloutek s tvarohem a malými cereáliemi: kukuřice, krupice, ječmen a proso.

Rovněž jsou vhodné mleté ​​Hercules a speciální „nulové“ startéry. Kuřata se krmí čerstvým kefírem a beztukovým jogurtem. Od 3 do 3 dnů mohou být kuřatům podána celá vejce s proteinem a do krmiva přidány mleté ​​skořápky, čímž se odstraní všechny filmy.Je čas zvyknout děti na zeleň, pro které jsou sušená kopřiva, jitrocel, pampeliška, vojtěška a jetel jemně nasekané.

Zelená složka by neměla být příliš velká, aby se křehké žaludky kuřat postupně využívaly.V den 5-6 se starší kuřata krmí méně často: každé 3-4 hodiny.Na stěnách boxu jsou zavěšeny trsy trávy pro samovolné škubání.Nastal čas zvýšit minerální složku krmiva přidáním dřevěného popela, drcených skořápek a rybí moučky do písku.

Po 10. dni je noční krmení odstraněno a kuřata mohou chodit.Pokud jsou ptáci nuceni obejít se bez chůze, mohou začít s nedostatkem vitamínů.Pak přestanou růst a onemocní.V tomto případě musí být pájeny s vitamíny A, D, E (1 tableta trivitaminu na 10 gólů) a dát rybí olej (0,1-0,2 g /den pro jednoho ptáka).

Do výživy vařené zeleniny lze zahrnout dvoutýdenní kuřata:

 • mrkev;
 • brambory;
 • cuketa.

Z kterého se připravuje mokrá kaše.K doplnění proteinu je vhodný nízkotučný vývar, jemně nakrájené maso a potravinový odpad.Rovněž je vhodný zastaralý bílý chléb namočený v kefíru a rozpadat se.

U kuřat od 2 týdnů do 1 měsíce si kupují speciální potravinu „Růst“ nebo doma připravují svůj analog. Budete potřebovat na 1 kg krmiva:

 • 2,5 šálku kukuřice.
 • 1 lžíce nerafinovaného rostlinného oleje nebo krmného tuku.
 • 2/3 šálku pšenice.
 • 3 polévkové lžíce sušeného mléka
 • 1 svazek čerstvě sekané trávy.
 • 2 polévkové lžíce krmných kvasinek.
 • 1/3 šálku rybí moučky.

Vlastnosti

V první den života je trávicí systém kuřat stále nedokonalý a jen se formuje, je to kvůli zvláštnosti jejich struktury.Proto jsou v této fázi kuřata opíjena kefírem nebo beztukovým jogurtem, naplňují jejich gastrointestinální trakt prospěšnou mikroflórou a přispívají k aktivnímu rozvoji trávicího systému.

Kuřata v prvních dnech po vylíhnutí ještě nejsou schopna pít sama, jsou napájena pipetou nebo malou stříkačkou.Poruchy příjmu potravy jsou pro malé kuřata velmi nebezpečné, zatímco pravděpodobnost úmrtí je velmi vysoká.Proto jsou pro prevenci střevních onemocnění kojenci dány slabým roztokem manganistanu draselného (světle růžová).Všechna kuřata by měla být plná před spaním.

Ujistěte se, že jsou jejich návštěvníci plné. Pokud si najednou všimnete slabého, nemocného a prázdného strunového kuřete, odložte ho ze zbytku.Co je vhodné:

 1. To ostatní nenapadne.
 2. Léčení bude snazší.
 3. Ostatní kuřata ho nešlapají.
 4. Bude schopen plně jíst a zrychlit rychleji.
Důležité- pokud se uprostřed hospodářských zvířat objeví slabá kuřata, je poslán do samostatné schránky.
Možnápro čtenáře bude užitečné číst o krmení brojlerových kuřat, jakož i o chovu metronidazolu, penicilinu a furazolidonu.

Důležité body při tvorbě stravy mladých zvířat

Krmivo pro jednodenní kuřata by mělo být co nejvíce přizpůsobeno, vyváženo a mělo by obsahovat všechny potřebné vitamíny a minerály.Opakujeme a objasňujeme , které složky jsou nezbytné pro růst zdravých a silných ptáků:

 • Proteiny- žloutek, celé vejce, tvaroh, nízkotučný masový vývar.
 • Minerální složky- nasekané skořápky, dřevěná mouka, drcené skořápky, rybí moučka.
 • Obiloviny- proso, krupice, kukuřice, ječmen a herkules.
 • Zelení- sušená kopřiva, jetel, jitrocel, vojtěška, pampeliška.
 • Vitaminy- rybí olej, vitamíny A, D, E.
 • Pro mikroflóru- kefír, neztužené sražené mléko.
 • Pro prevenci střevních poruch- roztok manganistanu draselného.

Vážení chovatelé drůbeže, zkušení a začátečníci, pamatujte, že s nedávno vylíhnutými kuřaty, stejně jako s dětmi, je třeba zacházet opatrně.Vytvořte pro ně teplé „hnízdo“, chráněné před průvanem.Krmte kuřata častěji krmivem pro malé děti v malých porcích.

Pečlivě sledujte jejich zdraví, pájejte s léky, pokud potřebujete pěstovat samostatně slabé jedince.Pak jistě dosáhnete 100% přežití svých kuřat !Hodně štěstí a silná zvířata!

Číst dálo pravidlech chovu kuřat viz zde.

Užitečné video

Sledujeme video o krmení a konzumaci kuřat v prvních dnech života