Chov ibišek je lekce pro pacienta!

Ve starých dobáchnazývali ibišekshtokroza, nyní tomu říkajíčínská růže .Obyvatelé Východu věří, že rostlina chrání rodinný krbu, pomáhá obchodníkům, zmírňuje depresi, emituje pozitivní energii.Při pečlivé péči se rostlina nebojí nemocí a potěší ji hojnost zeleně a nádherných květin.

Jak pěstovat doma?

Při výběru místa je třeba postupovat opatrně: ibišek potřebujedobré osvětlení a ochranu před vystavením slunci . Průvan je nepřijatelný- rostlina je netoleruje.Optimální teplota je 12-16 stupňů, v zimě ne nižší než 10 stupňů.

Hibiscus potřebuje hojné zalévání v létě, mírné na podzim, omezené na zimu.V létě se doporučuje stříkat, nanášet vrchní obvazy od března a včetně do září.

Nerozprašujte hliněné hrudky v květináči, jinak může dojít k pádu listů, ztrátě pupenů a nedostatku květu.

Propagace doma

K rozmnožování čínské růže se používá:

 • semena;
 • řízky;
 • rozdělení pouzdra;
 • vrstvení.

Propagace semeny

Poté, co pupen rostliny vadne, objeví se semena.Propěstování ibišku ze semen vyžaduje jejich předběžnou přípravu k setí.Nalijte vodu do nádoby, přidejte kořenový stimulant a semena namočte po dobu 12 hodin.Poté je opláchněteodmaštěním slabým roztokem manganistanu draselného, ​​ vložte do vlhkého hadříku a nechte jej na teplém místě.

Po objevení klíčků je navlhčete vodou a větrejte.Rostliny zasazené v květináčích rychle dávají nové výhonky.Začne kvést po 3 letech, ne vždy s touto metodou se zachovají vlastnosti, které jsou vlastní původní formě.

Jak pěstovat ze stonku?

Dekorativní ibišek se vyznačuje řadou barev, které se za určitých podmínek snadno reprodukují.Při množení řízky je nutné řádně zakořenit řízky z rostliny, která se vám líbí.Při výběru řapíku je třeba mít na paměti, že by na něm měly být alespoň dvě internody .

Existuje několik způsobů, jak zakořenit řízky:

 • stonek odřízne v únoru, vloží do vlhkého písku pro zakořenění (pro urychlení zakořenění zakryjte nádobus držadlems plastovou fólií ) by měla být rostlina při teplotě 22-24 stupňů po dobu až 2 měsíců;
 • odřízněte větvičku a vložte ji do vody, dokud se nevytvoří kořeny.

Pro správné zakořenění řízků potřebujete:

 • malý kontejner vyrobený z plastu nebo skla;
 • tableta rašeliny;
 • hotová drenáž (expandovaná hlína);
 • léčivo pro urychlení tvorby kořenů;
 • skleněná nebo polyethylenová fólie;
 • prášek do pečiva v půdě (vermikulit).

Rašelinová tableta by měla být nalita do vody, opatrně nakrájet stonek, mírně vysušena a poprášena „Kornevinem“.Po užití tabletové formy ji mírně vymačkejte, přidejte vermikulit a promíchejte.

Umístěte drenáž na dno nádoby, nalijte výslednou zeminu, dřík postavte do hloubky2 cm.Zakryjte nádobu skleněným nebo plastovým obalem, umístěte na dobře osvětlené místo.Voda při sušení půdy občas provětrejte (každé dva týdny).

Asi o 2,5 měsíce později se kořeny objeví, až budou silnější, můžete transplantovat rostlinu do květináče a nadále se o ni starat jako dospělý.

Obvykle mladá rostlina rychle uvolňuje pupeny.To se nemusí stát, protože rostlina dosud nemá dostatečnou sílu.První květy se zjevně objeví až poté, co rostlina dosáhne 30 cm.Řezem stonku v říjnu můžete získat kvetoucí rostlinu v létě.

Zakořenění řízků čínské růže ve vodě

Řezané větve se umísťují do vody, čímž se do ní přidává stimulátor růstu (za účelem urychlení tvorby kořenů).Pravidelně je nutné přidávat vodu, protože se odpařuje.Vznik kořenů trvá dlouho, po jejich vytvoření v dostatečném množství je rostlina přenesena do květináče s připravenou půdou.

Jak zasadit čínskou růži výhonky?

Kmenové procesy se používají k propagaci ibišku,zejména v létě, jejich zakořenění je rychlé a snadné.Postupujte takto:

 • vyberte stonek široký 0,5 cm;
 • odřízněte vrchol ve vzdálenosti 15 cm, odstraňte spodní listy;
 • vložené do nádoby pro zakořenění;
 • umístit na dobře osvětlené místo;
 • Voda podle potřeby.

Je možné množit listem?

Hibiscus list řezaný a uložený ve vodě může vytvářet kořeny.Vysazené v zemi, bude to zelený a krásný vzhled.Nedoporučuje se používat k rozmnožování list: z něj se neobjeví plnohodnotná rostlina.

Používáte-li k propagaci list s patou, bude to již považováno za stopku, bude se dobře zakořenit a nakonec se změní v plnohodnotnou rostlinu.

Očkování

Aby bylo očkování úspěšné, zvažte:

 • pro očkování řízků použijte mladou čínskou rostlinu růží;
 • být očkován v koruně rostliny;
 • na jednom keři by nemělo být více než 5 potomků;
 • Očkování se doporučuje počátkem letních měsíců.

Roubované rostliny by měly být pečlivě ošetřovány,musí být dobře osvětlené a mělo by být zajištěno pravidelné krmení.

V zimě vyžaduje očkovaný ibišekdodatečnou expozici(asi 6 hodin denně), aby očkování nevymřela.

Použití očkování umožňuje získat na jedné rostlině několik odrůd.

Sazenice

Zahradní ibišek se rozmnožuje ohýbáním na jaře douzemněte spodní výhonek, posypte zemí a připněte jej.Země by měla být navlhčena po dobu jednoho měsíce, dokud se neobjeví kořeny.Zakořeněné sazenice mohou být transplantovány na podzim nebo příští rok na jaře.

S dostatečným teplem a osvětlením začnou sazenice aktivně růst a koncem léta kvetou.Ke stimulaci růstu a kvetení vyžaduje ibišek prořezávání .

Při výběru metody rozmnožování je třeba mít na paměti, že řízky jsou považovány za optimální.Rostliny získané ze semen se brzy nespokojí s kvetením.

Fotografie

Další fotografie ibišku viz níže:

​​

Užitečné video

Další informace o chovu ibišku doma: