Chronická parazitární choroba syringophilia: kdo je ovlivněn a jak se vyhnout infekci?

Chov drůbeže a chov drůbeže, jak pro osobní potřebu, tak pro průmyslovou dodávku produktů na trhy a do obchodů, je velmi výnosná činnost, která vám umožňuje získat čerstvé čerstvé maso a vejce vysoké kvality.

Zemědělci jsou často konfrontováni se skutečností, že ptáci jsou infikováni různými chorobami, včetně stříkačky, která je parazitická.

Je proto nezbytné znát hlavní příznaky a původce injekční stříkačky, skupinu ptáků vnímavých na tuto nemoc, aby bylo možné včas nejúčinnější léčbu a profylaktické metody eliminovat.

)

Syringofily: definice a rizikové skupiny

Syringofily (svrab peří, Siringophilosis, PCh) je parazitární, chronicky se vyskytující choroba, u které peří klíšťata parazituje ve fosilních nemocných ptácích..

Drůbež je náchylná k této chorobě: slepice, krůty, andulky, perličky, kachny a také volně žijící ptáci: holuby, vrabci.

Historické pozadí

Parazitologie v předrevolučním období v Rusku byla roztříštěná, roztříštěná a nevhodná.Významný výzkum týkající seNebylo provedeno žádné veterinární lékařství.

Pouze v rámci SSSR byla široce rozvinutá parazitologie, protože vznikly specializované výzkumné ústavy, univerzity, laboratoře, stanice a akademie.

Zejména studium stříkačky a parazitologie obecně provedli tak slavní sovětští vědci jako Scriabin, Yakimov, Pavlovsky, Dogel, kteří pod jejich dohledem vytvořili 4 hlavní vědecké školy parazitologů.

Šíření nemoci

Svrab peří je běžný na jaře a v létě, se samostatnými ohniskami zaznamenanými v zimě.Nejčastěji nemoc postihuje ptáky, kteří žijí v oblastech s teplým podnebím, protože původci této choroby jsou termofilní.

Nositeli této choroby jsou nemocní slepice a také padlé peří peří ptáků postižených klíšťaty.Zdravá kuřata se infikují nemocnými ptáky přímým kontaktem.

Patogeny a závažnost nebezpečí

Trombidiformní klíšťataSyringophilus bipectinatus jsou původci stříkačky .

Tyto klíšťata parazitují kolonie v dutinách peří peří, které jsou umístěny na těle a na křídlech ptáků.

Vývoj parazitů prochází stádiem vajec, larev, protonymfy, deutrofie a imaga.Všechny fáze parazita projdou za měsíc.

Klíčka dosahují délky 1,1 mm, šířky 0,5 mm , mají bílou matnou nebo tmavě šedou barvu.Na přední straně klíšťat je 5 párů podlouhlých štětin a za - 2 páry štětin.

Výkonný styletProboscis je umístěn vpředu.Klíšťata mají piercing-sání ústa aparát, krátké tlapky ve tvaru kužele.

​​

Na samém začátku choroby žijí v peří peří pouze ženy, které kladou vejce, a později se k nim připojují samci.Roztoči vstupují do ohnisek peří zdravého ptáka skrze kanály ve formě štěrbin, které jsou umístěny v papilách peří.Více než 1000 parazitů může být lokalizováno současně s kuřecím pírkem.

Vnější prostředí přispívá k úmrtí parazitů, takže při pokojové teplotě umírají za týden a na místech parazitace jsou životaschopné až 2 týdny.

Klíčka jsou velmi citlivá na chemické vlivy:

 • roztok chlorofosu (1%) je zabije za 2 minuty;
 • roztok polychlorpinenu (3%) během 3 minut;
 • roztok kreolinu (5%) za 4 minuty.
Museli jste slyšet o kuřatech Master Gray.Možná byste již měli znát spolehlivé informace?

Více o jedlících z konopí si můžete přečíst zde: https://selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/nasekomye/puhoperoedy.html.

Paraziti také umírají při vysokých teplotách:

 • při 50 ° C za minutu;
 • při 60 ° C za 10 sekund.

V období podzimního tání přecházejí klíšťata z vyřazeného peří na nově pěstovaná a nadále v parazitujích, v zimě snáškových vajec, v létě líhnou a znovu infikují ptáky.

Nebezpečí stříkačky je, že klíšťata, která způsobují nemoc, jsou také nositeli viru neštovic, což je nebezpečná infekční látka.nemoc.

Nemoc kuřat s injekční stříkačkou způsobuje hospodářské škody drůbežářským a průmyslovým farmám, protože vede ke snížení nebo ukončení produkce vajec ptáků, vyčerpání nemocných jedinců.

Průběh nemoci a její příznaky

Syringofilie postihuje kuřata od 5 měsíců věku, protože v té době se obrysy peří vytvářejí a klíšťata masově chovajív peří peří.

Nemoc začíná na ocasních křídlech a poté se rychle šíří na všechna ostatní peří kuřat, což vede k jejich předčasnému zhroucení nebo odlomení.

Lze rozlišovat následujícísymptomy injekční stříkačky u drůbeže :

 • svědění;
 • nervozita;
 • výhřez peří ve velkém množství (zejména létání a řízení);
 • odlamování peří;
 • Peří mizí;
 • otočná část peří ztrácí průhlednost, ztmavuje a ohýbá;
 • nemocní ptáci se sami oškrábají a poškrábají;
 • anémie;
 • bledé jehnědy, sliznice, hřeben;
 • přítomnost exponované kůže se zarudnutím nebo zraněním;
 • zánět peřících vaků;
 • vyčerpání ptáků;
 • podvýživa, nedostatek chuti k jídlu;
 • pták přestane snášet vejce nebo produkce vajec prudce klesá.

Inkubační doba onemocnění je 3 měsíce.

Diagnostika

Konečnou diagnózu může provést pouzeveterinář na základě komplexní studie údajů , analýzy klinického obrazu,jejich porovnání s klinickými příznaky injekční stříkačky.

Předmětem studie je spontánně vypadnuté nebo speciálně extrahované peří nemocného ptáka, které se svým vzhledem liší od zdravého peří.

Při vizuálním vyšetření je ochin s parazity neprůhledný a obsahuje šedavě žlutou nebo nahnědlou žlutou hmotu.Pro výzkum pod mikroskopem se kůže otevře šikmým řezem, na sklíčko se nalije šedavě žlutá prášková hmota a zkoumá se v rozdrcené kapce s dvojnásobným množstvím petroleje nebo vody.

Klíště dospělého lze vidět bez mikroskopu, protože je velký (1 mm), má oválný tvar, protáhlý, tmavě šedý nebo mléčně bílý.

Terapeutická a profylaktická opatření

Terapeutická a preventivní opatření pro injekční stříkačku:

 • se používají k léčběnásledující léky: diazinon, amidofos, cyodrin, bitex, tivit, ikosan, stomazan a další;
 • v ojedinělých případech choroby musí být pták infikovaný klíšťaty poražen, aby se zabránilo infekci zdravých kuřat;
 • s rozsáhlým rozšířením injekční stříkačky nemocných ptáků jsou nahrazeni zdravými potomky;
 • Peří padající z nemocných ptáků musí být shromažďováno a spáleno;
 • krmítka, klece, bidla, misky na pití, území, prostory, výrobky pro péči o ptáky jsou důkladně dezinfikovány (každých 10 dní);
 • jednou za 2 týdny k čištění steliva v domech;
 • Spalování buněk každé 2 týdny.

Onemocnění ptáků s parazitárními chorobamikterý zahrnuje stříkačku, nejenže způsobuje nepohodlí nemocným a rychle se šíří ke zdravým ptákům, ale také způsobuje ekonomické škody na drůbežárnách a farmách, masném a vaječném průmyslu, snižuje produkci vajec.

Nemoc by neměla být ponechána náhodě , pro úspěšné odstranění injekční stříkačky by měla být nemoc včas odhalena a měla by být přijata všechna nezbytná preventivní opatření.