Co dělat, když drůbež má kůžičku?Jak léčit peptickou vředovou chorobu?

Drůbeží kutikula je onemocnění žaludku, když je sliznice pokryta vředy a následně umírá.Bez léčby to vede ke smrti ptáka, včasným ošetřením rychle a úplně vyléčí.

Kutikulitida je běžné onemocnění mladé drůbeže.Nemoc je způsobena podvýživou, když v těle chybí vitální vitamíny.

Peptický vřed v ranných stádiích lze vyléčit.Pokud není nemoc léčena nebo je léčba opožděna, pták umírá.

Při správné péči a správné výživě není pták citlivý na kutikulitidu.Pouze veterinární lékař může diagnostikovat ulcerativní lézi po interním vyšetření žaludku mrtvého ptáka.Je to nezbytné, protože příznaky choroby jsou podobné morovému drůbeži - musíte se ujistit, že pták nedostane mor, ale kutikulitidu.

Toto onemocnění není nakažlivé.Ačkoli obvykle několik kuřat obvykle onemocní současně - je to způsobeno tím, že všichni nemají dostatečnou výživu.

Co je to ptačí kutikula?

Kutikulitida je nemoc, která postihuje žaludek ptáka .Jeho vnitřní povrch - kutikula - se zakryje vředy a začne se rozkládat.Pokud nezačnete léčbu, vředyvyskytují se hnisavé procesy.Výsledkem je, že vnitřní vrstva je pokryta hnisavými vředy, odlupováním a odumíráním.Pták umírá na sepse - obecná intoxikace těla.

Peptický vřed je způsoben podvýživou a není nakažlivým onemocněním.

Kutikulitidu může rozpoznat pouze veterinární lékař, přesná diagnóza se provede až po prozkoumání vnitřního povrchu.Taková studie musí být provedena, aby se zajistilo, že neexistuje kuřecí pejsek, který se rychle šíří mezi ptáky a způsobuje jejich hromadnou smrt.

Pokud kuřata zemřela na peptický vřed, pak je její žaludek uvnitř hnědý, pokrytý abscesy, odlupuje se.

Včasně rozpoznaná kutikulitida je úspěšně léčena.

Kdo je ovlivněn?

Peptická vředová choroba postihuje volně žijící a domácí ptáky.

Jakákoli drůbež bez výjimky může onemocnět: kuřata, husy, bažanti, papoušci atd., Ale tato nemoc je nejčastější u domácích kachen.

Procento úmrtnosti na choroby drůbeže je 50%.

Nejohroženějším je mladý růst od narození do jednoho měsíce.Onemocnění může začít v pozdějším věku - až 6 měsíců - hlavně u mladých zvířat.U dospělých ptáků se vyskytuje kutikulitida, ale velmi zřídka.

Příčiny výskytu

Příčinou onemocnění kutikuly u drůbeže ješpatná strava .

Pokud v krmivu není dostatek rostlinné potravy obsahující vitaminy B, ataké chybí doplňkové látky obsahující zdroje vitamínů D, A a E, dochází k akutnímu nedostatku vitamínů.V důsledku nedostatku výše uvedených vitaminů dochází k poškození sliznice.

Jednou z důležitých složek krmiva pro drůbež, provitamin pro svaly žaludku, je protizánětlivý faktor.Nachází se ve výživných rostlinných složkách stravy drůbeže: zelí, kopřiva, jetel atd. Největší množství provitaminu, protizánětlivého faktoru, se vyskytuje ve vlasech.

​​
Nedostatek vitaminu se může objevit ve fázi embryonálního vývoje, pokud nosnice nejsou dostatečně vyvážené.V prvním měsíci života se pak nedostatek vitaminů získaných v procesu embryonálního vývoje projevuje ve formě cutulitidy, i když hnízdo mají dostatečnou výživu.

Kutikulitida v raných stádiích může být léčena, i když je způsobena vrozeným nedostatkem vitamínu.Pokud zajistíte správnou výživu drůbeže a další vitamínové doplňky pro vrstvy, drůbež nedostane vřed.Zvláštní pozornost by měla být věnována krmení mladých zvířat mladších 1 měsíce - po tomto věku se vzácně vyskytuje peptický vřed u ptáků.

Diagnostika

Pouze veterinární lékař může provést přesnou diagnózu kutikulitidy po prozkoumání žaludku mrtvého ptáka zevnitř.

Předběžná diagnostika se provádí podle následujících klinických příznaků :

 • pták je pomalý, sedavý, slabý;
 • peří nesedí pevně na tělo, ale jsou rozcuchané a majíneupravený vzhled, matná barva, nesvítí;
 • snížená chuť k jídlu;
 • průjem - časté trusky tmavé barvy, tekuté, s kousky nestrávené potravy;
 • , když pták umře, pak se to všechno škubá a krk je obzvláště napjatý.

Majitel ptáka by měl mladé lidi neustále sledovat.Nemoc není nakažlivá, ale protože strava všech ptáků je stejná, může se nemoc vyskytnout iu jiných ptáků.

Pokud je mladý růst slabý a nezískává váhu, je pomalý, projevují se klinické příznaky kutikulitidy, začala smrt ptáků - je třeba přijmout opatření k léčbě nemocných ptáků a zabránit vředům v celém domě.Podle statistik umírá asi polovina celého ptáka.

Je nutné konzultovat s veterinárním lékařem a zahájit léčbu mladých zvířat.Je důležité vyloučit přítomnost infekčních chorob a otravu.

Veterinární lékař diagnostikuje peptický vřed po otevření žaludku mrtvého ptáka.Neexistují žádné jiné přesné způsoby stanovení diagnózy.

Veterinární lékař přesně diagnostikuje chorobu podle sekundárních příznaků choroby, a to i po přezkoumání stravy ptáka.Jedním z charakteristických rysů kutikulitidy je průjem tmavé barvy, tekutý, s rozptýlenými nestrávenými kousky jídla.

Léčba

Je třeba léčit ulcerativní lézi v časných stádiích během prvních 1 až 3 dnů, dokud se vředy na vnitřním povrchu nezhnilí a kutikula nezačne odlupovat.svalová zeď.

Po rozsáhlém hnisavém abscesu začíná umíránívnitřní zeď, zachránit ptáka nebude úspěšný.

Léčba kutikulitidy spočívá ve dvou důležitých směrech :

 1. Je nutné poskytnout nemocným kuřatám nasycenou stravu, která zajistí příjem chybějících vitamínů a minerálů.
 2. Aby se zabránilo hnisavému abscesu, mělo by být provedeno lokální ošetření vředů uvnitř žaludku.

Potraviny

Potraviny pro drůbež trpící ulcerativními lézemi žaludeční sliznice by měly být nasyceny vitamíny.

Potřebné vitamíny skupin A a B se nacházejí v rostlinných potravinách .Nejužitečnějším produktem v léčbě a prevenci kutikulitidy je rutabaga.

Ve stravě nemocného ptáka by měl tvořit 1/10 až 1/5 celkového krmiva.1/10 dávky by měla být naplněna vojtěškovou moukou.Zdrojem vitamínů jsou také mrkev, kopřivy, jetel a čerstvé mladé bylinky.

Zelenina a tráva dávají ptákovi syrovou sekanou formu.Z výše uvedených rostlin můžete dát ptačí seno mouku - speciální obohacené jídlo.

K doplnění vitamínů E a D se doporučuje dát semenu konopí nemocnému ptákovi.Můžete si koupit speciální vitamínové komplexy pro drůbež, které obsahují vitaminy A, D, E, B v terapeutických dávkách.

Léky

K léčbě vředů, které ovlivňují sliznice s kutikulitidou, musíte pít ptáka s roztoky léků.Je-li to nutné, budete ho muset vypít násilím a donutí ptáka pít terapeutické roztoky několikrát denně.

Opilýnemocní ptáci i kuřata - ohýbají hlavy do mísy a ponořují zobák do řešení - pták reflexně spolkne.Pták musí vypít pár doušek.

Existují různé druhy řešení, kterými je třeba krmit ptáka trpícího kutikulitidou.Není potřeba pájet ptáka současně s několika řešeními - můžete si vybrat jedno nebo dvě a střídat je.Přesná doporučení pro přípravu požadovaného řešení poskytne veterinární lékař.

 1. Roztok manganistanu draselného(manganistan draselný).Řešení by mělo být velmi bledé - prostě růžové.Tmavě růžový roztok nelze použít - spálí sliznici.

  Roztok může být uchováván v pijáku u nemocného ptáka neustále - místo vody.Je možné dát ptákovi světle růžový roztok manganistanu draselného bez omezení, dokud nedojde k vyléčení mladého růstu.

 2. Roztokem furazolidonuse má připravit slabý roztok (1: 1000) a krmit pták 7-10 dní.
 3. Roztok síranu železa .Zředěný ve vodě v poměru 1: 500.Ptáci musí být krmeni alespoň týden.

Prevence

Jedinou prevencí žaludečních vředů je správná výživa drůbeže.Zvláštní pozornost by měla být věnována stravě nosnic a mladých zvířat mladších než jeden měsíc.Po uplynutí 1 měsíce se riziko ulcerace sliznice sníží na 50%.

Kromě obvyklého krmiva je nezbytné zajistit přítomnost ptáků v potravě, která brání výskytu nedostatku vitaminu.Syrová nakrájená zelenina (rutabaga, mrkev).Čerstvé krmné trávy (jetel, vojtěška, kopřiva).Z těchto bylin můžete dát ptačí mouku.Semeno konopí.Přípravky obsahující vitaminy A, D, E a B.

Někteří majitelé domů doporučují použití antibiotik ve stravě ptáků, která potlačují výskyt vnitřních zánětlivých procesů.

V domácnosti se používají antibiotika, jako je Biomycin a Tarramycin.Existuje komplexní přípravek vitamínů /antibiotik "Biovit".Antibiotika se přidávají do krmiva v malém poměru: na 1 kg krmiva - 10 mg léku.Před zavedením antibiotik do stravy byste se měli poradit s veterinárním lékařem.

štěrk .Štěrk je nezbytný ve stravě, protože v žaludku podporuje mletí a trávení pevného krmiva.Nepodléhá účinkům žaludeční šťávy a normalizuje činnost ptačího žaludku.

Pokud ve stravě není štěrk, zhoršuje se práce žaludku a snižuje se absorpce živin a vitamínů, což může způsobit nedostatek vitamínů a výskyt kutikulitidy.Písek, který někteří majitelé dávají drůbeži místo štěrku, způsobuje podráždění střev ptáka.

Vaječná skořápka .Dobře omyté, vařené a drcené skořápky vajec jsou pro ptáky zdrojem dobře absorbovaného přírodního vápníku a fosforu.

Kutikula u drůbeže je nezákazlivé onemocnění - sliznice uvnitř je pokryta vředy, zanícená a zanícená.

Při včasném ošetření žaludeční vředy drůbežeúspěšně a rychle ošetřeno.Bez léčby nemůže být toto onemocnění vyléčeno samo o sobě, protože u kutikulitidy je ovlivněno vředy a vnitřek žaludku, kutikula, je odloupnuta.V důsledku hnisavého abscesu pták umírá.

Peptická vředová choroba je bez výjimky pozorována u všech drůbežích kuřat, hus, papoušků, bažantů, nejčastěji u kachen.Kuřata mladší 1 měsíce jsou nejvíce náchylná na kutikulitidu.U mladých zvířat je ulcerativní léze až 6 měsíců.U dospělého ptáka je vřed velmi vzácný.

Kutikulitida může být určena obecným morbidním vzhledem ptáka a častými tekutými tmavými trusy s kousky nestrávené potravy.Pouze veterinární lékař provede přesnou diagnózu po post mortem vyšetření žaludku nemocného ptáka.U ptáka, který zemřel na ulceraci sliznice, je vnitřní povrch žaludku hnědý, pokrytý vředy, odlupuje se.

Domácí kuřata Wyandotte mají kromě dobrého nošení mnoho různých barev.Proto přitahují soukromé chovatele drůbeže.

Dna u kuřat je jednou z nejnepříjemnějších chorob.Znáte nepřítele osobně! Přečtěte si více ...

Pro léčbu kutikulitidy se používají vnitřní roztoky, které podporují hojení vředů, které se vyskytují na vnitřní stěně žaludku.Drůbeží strava je obohacena o jídlo, které zajišťuje příjem vitamínů v těle.

Pro prevenci žaludečních vředů u ptáků je nezbytné vyvážit stravu domácích zvířat, zejména nosnic a mladých zvířat, až do 1 měsíce.