Co dělat, když listy kořenové rostliny zožloutnou a uschnou?Hlavní choroby a škůdci

Bez ohledu na to, jak se květinářství snaží udržet své domácí mazlíčky v podmínkách pro ně pohodlných, někdy není možné vyhnout se některým chorobám, které kazí vzhled květiny a mohou dokonce vést k smrti.

V zásadě je mnoho nemocí, které onemocní pokojové rostliny, způsobeno nesprávnou péčí, zavlažovacím režimem a nepříznivým prostředím.

Projevy nemocí, jejich příčin, léčba

Zžloutnou alisty suché

Listy nebo jejich špičky se nejprve zblednou, poté získají hnědý odstín, vyschnou - příznakpopálení slunečním zářením .

Proč žluté listy s kořenovým kořenem zbarvují na žlutou a suchou?Nemá ráda jasné světlo, zejména pokud je vystavena přímému slunečnímu světlu.Má ráda měkké rozptýlené světlo.

Pokud si všimnete podobných příznaků na listech, okamžitě přesuňte rostlinu na jiné místo, méně světla nebo rozptýlte světlo.Chcete-li to provést, můžete stínovat okno matným papírem nebo hadříkem.

Na fotografii výběr suchých listů v šípkovém kořenu :


Tip: , aby se rostlina regenerovala rychleji, doplňte květinu.

Proč listy stočí?

Proč se kroutí hlavice?Zžloutne a usuší, spadne, zpomalí růst rostlin, zažloutne spodní listy - to vše jsou příznakynedostatečně vlhkého vzduchunebosuchá půda.Nebo obojí.

Jak uložit kořen kořene?Odstraňte odumřelé listy, obklopte květ vlhkou rašelinou - má zvýšenou vlhkost a rostlinku dobře zvlhčí.V zimě udržujte květ mimo dosah baterií.

Používejtedomácí zvlhčovače , listy pravidelně stříkejte.Nadměrná suchost vzduchu může způsobit poškození rostliny roztočem.

Tip:Chcete-li navlhčit vzduch, můžete stříkat látku záclony dolů pod místo, kde jsou umístěny baterie.Teplo z baterií přispěje k rychlejšímu zvlhčování.

Nezapomeňte udržovat vlhkost půdy.V létě, květina vyžaduje hojné zalévání, v zimě - mírné.Zalévat půdu příliš mnoho, jinak rostlina onemocní.

Důležité:voda pro zavlažování by měla být teplá, měkká, měla by mít nízký obsah vápníku nebo by měla být zcela nepřítomná.
​​

Hniloba kmenů a oddenků

Hniloba kmenů a oddenků - zamokření země, chladné.
Stonky se ještě úplně nezhnívaly - existuje možnost zachránit Marantu.

Okamžitěpřeneste květdo jiného hrnce a odstraňte vše shnilé.Hnojit půdu směsí dekorativních pokojových rostlin.

Na podzim av zimě snižte napájení.Udržujte teplotu na příznivé úrovni pro rostlinu - v létě od 22 do 25 stupňů Celsia, v zimě od 15 do 20.

Nažloutlé hnědé špičky listů

Nažloutlé hnědé špičky listůzpomalení růstu -podvýživa.

Je nutné, aby byla rostlina krmena minerálně-organickým hnojivem.Vrchní obvaz se provádí po celý rok, na jaře - v létě - jednou za dva týdny, na podzim - v zimě - jednou měsíčně.

Důležité:Maranta nemá rády nadměrné krmení, proto snižte rychlost na polovinu.Nařeďte hnojivo dvojnásobnou dávkou vody.

Hnědé skvrny

Vzhled hnědých skvrn na listech -zamokření postřikem .Zkuste stříkat méně důkladně, daleko od rostliny.

Škůdci

Roztoč pavouk

Ovlivňuje listy, usazuje se převážně na jejich zadní straně.Listy se rozjasňují, zbarvují žluté, bílé skvrny, pavučiny.Brzy listy spadnou.

Roztoč pavouk je malý členovec.Pouhým okem je sotva viditelný, má velikost0,2–0,4 mm , průsvitné, nazelenalé nebo nažloutlé červené barvy.Je to nebezpečný parazit, může způsobit smrt rostliny.

Z roztoků tabáku s mýdlem je účinek minimální, pro porážení škůdců je lepší použítpesticidy .

Důležité:pouze akaricidy jsou účinné při odstraňování vajíček spojky roztočů.

Šípkový kořen pro postřik by měl být odstraněn z prostor.

Důležité:přijměte opatření, protože jakékoli toxické chemikálie jsou škodlivé pro vaše zdraví.

Je třeba opatrnězavlažovat kmen a listy .Pokud jste aplikovali akaricidy, je nutné po týdnu znovu léčit.V případě insekticidů musí být ošetření opakováno více než třikrát.

Proprevence infekce pravidelně stříkejte rostlinu studenou vodou, navlhčete vzduch, opláchněte Marantu, udržujte ji v čistotě.Pravidelně kontrolujte.

Mealybug

Ovlivňuje listy Maranty.Listy vyschnou, spadnou.Výhonky přestanou růst, rostlina uschne.Parazit je snadno detekovatelný - na listech jsou shluky bavlny, kterými je škůdce pokryt.

Mealybug je sedavý členoveco velikosti od 3 do 5 mm , na zádech jsou příčné drážky a na okrajích je pokryta bílou vrstvou připomínající mouku., proto se stalo její jméno.Hmyz jí šťávu z rostliny a vstřikuje do ní jed.To vytváří podmínky pro rychlé uschnutí květu.

Pokud je parazit detekován včas, lze jej řešit promytím listů Maranty mýdlovým roztokem (20 g mýdla na litr vody).Můžete použít vatový tampon navlhčený alkoholovým roztokem zředěným na čtyřicet stupňů.

Důležité:povrch, na kterém rostlina stojí, musí být důkladně omyt.

Pokud je květina silně ovlivněna parazitem, musí být použity chemické látky, jako jemosplan nebo fufafon .Procedura se provádí třikrát s intervalem týdne.

Scutellaria

Ovlivňuje listy a stonky rostliny.Škůdce nasává šťávu z květu a oslabuje ji.Výhonky jsou ohnuté, růst Maranty je výrazně zpomalen.Na listech se vytvoří lepivý povlak - parazitární sekrece.Na plaku se může vyvinout houba, kterádále zhoršují situaci - rostlina nebude mít co dýchat a rychle zemře.

Pochva je příbuzná mealybug, pije také šťávu z rostliny a do ní uvolňuje své toxické látky, pouze tento parazitkrutější a nezranitelnější.Za několik dní mohou kolonie škůdců pokrýt celou rostlinu.

Pošvy jsouve velikosti od 0,5 do 5 mm , nahoře jsou pokryty kruhovým voskovaným štítem nahnědlého odstínu, který je chrání před vnějšími vlivy a činí je téměř nezranitelnými vůči insekticidům.

Doporučení:zničte rozsáhle zasaženou rostlinu tak, aby neinfikovala jiné květiny, a místo, kde stojí, se umývá mýdlem, nejlépe pracím práškem.

V případě, že parazit právě začal vyvíjet, měla by být přijata opatření k jeho zničení.

Protože je velmi obtížné bojovat proti tomuto škůdci, je parazit zničen v několika fázích:

  • Opláchněte Marantu ve sprše s teplotou vody ne vyšší než 40 stupňů.Část larvy a dospělého hmyzu bude tedy odplavena.
  • Dále byste měli listy důkladně otřít mýdlovou houbou nebo vatovou vlnou navlhčenou 70% alkoholem a odstranit všechny škůdce.
  • Poté Marantu vysušte a ošetřete jibitoxibacilinem a vertitmek .
  • Po týdnu je třeba celý cyklus opakovat bez ohledu na to, zda vidíte parazita (larvy jsou velmi malé, možná si jich nevšimnete).
Důležité:postřik insekticidem lze provádět pouze na suchých listech.

Léčbu rostlin berte velmi vážně -jedna živá larva zruší vaše úsilí- po několika dnech bude rostlina opět pokryta lepivým povlakem.

Maranta je květ milující teplo, který vyžaduje pečlivou péči (o vlastnostech péče o kořen doma, přečtěte si zde a od tohoto článku se dozvíte pravidla pro pěstování trikolórových poddruhů)Jeho nadměrné větrání může ovlivnit jeho zdraví.Všechny nemoci jsou spojeny s nesprávnou námluvou.Proto pečlivá pozornost a péče o tuto krásnou rostlinu přispěje k jejímu zdraví po dlouhou dobu.