Co dělat, když má orchidej suchou stopku?Hlavní příčiny, důsledky a způsoby, jak se jim vyhnout

Stonek začal vysychat poblíž orchideje - dříve či později se většina zahradníků setkává s tímto jevem.Koneckonců, každý chce doplnit svou sbírku tak jedinečnou instancí, jako je phalaenopsis.

Ne každý však věnuje pozornost obtížím při opouštění, kterým bude v budoucnu čelit.Při péči o orchidej existuje velké množství problémů a mezi nimi je sušení stopky nebo stonku.V tomto případě je třeba nejprve zjistit, co způsobilo sušení.

Možná květina právě začala stárnout.Hlavním důvodem je však nesprávná péče o phalaenopsis.Co dělat, když orchidej zaschne stonek?

Proč je kmen suchý?

Jak bylo uvedeno výše, příčiny žloutnutí a vysušení stopky lze rozdělit na přirozený proces a důsledky nesprávné péče.Oba případy mají své vlastní řešení a ošetření květin.Podívejme se na tyto důvody podrobněji.

Přirozený proces

Změnily orchideje žluté listy?Neznepokojujte se. Zelená hmota ztratí svůj jas po 3-4 letech .Vřeteno může také zžloutnout nebo začít vyschnout.

Taková nepříjemnost může také naznačovat stáří květu.Když orchidej kvete po dlouhou dobu a pak mizí, stonek může zůstat zelený a připravit se na novou fázi květu, nebo se může stát žlutou a suchou.

Oříznout to v tomto případě nebo ne, je čistě osobní záležitost.Nemůžeme však ignorovat skutečnost, že stonek někdy zaschne napůl od koruny.To znamená, že se může vytvořit další boční stopka.

Pokud si majitel přeje, aby rostlina potěšila svým rozkvětem, je nutné opustit a nesekat stopku .Pokud květinář dává přednost zachování dekorativního tvaru květu, doporučuje se oříznout usušenou větev.

Následuje vizuální video o prořezávání stonku suché orchideje:

Důsledky nesprávné péče

Žloutnutí a vysušení stonku phalaenopsis je jedním z nejpopulárnějších problémů.Ale nebuďte zklamaní.Nejprve musíte identifikovat příčinu žloutnutí, v budoucnu se ji pokusit zbavit.

Mezi nejčastější příčiny nesprávné péče patří:

 • Nadměrná vlhkost .V žádném případě byste neměli plnit rostlinu vodou.Jinak mohou nastat nenapravitelné následky: hniloba kořenů, smrt rostliny.
 • Nedostatek vlhkosti .Orchidej voda je nutná, ale v rozumných množstvích, aby se květina neklesla nebo naopak nevyschla.
 • Nadměrné osvětlení .Nemůžete dát květinu na přímé sluneční světlo.To může vést k popálení listů a žloutnutí stopky.Je nutné řádně zajistit osvětlení závodu.Orchideje milují okolní světlo.
 • Chemické popáleniny .Nesprávné použití krmiv a hnojiv.
 • Houby a další paraziti kořenového systému .Řešení takového problémudojde k transplantaci rostliny do jiného hrnce.
Důležité! Je třeba vzít v úvahu všechny jemnosti péče o orchideje, aby se zabránilo její smrti.Pokud narazíte na nějaký problém, musíte jej okamžitě začít řešit.Pokud není ošetření zahájeno včas, může to vést k úplné smrti květu.

Ošetření

 • Pokud je problémem sušení nesprávná péče o rostlinu, je nutné stanovit vhodné podmínky pro úplné pohodlí.
 • V případě přehřátí na slunci je nutné přesunout hrnec z rostliny do chladné temné místnosti.Doba izolace by neměla přesáhnout čtyři hodiny.Na konci času by miska s orchidejí měla být vystavena světlu, ale ne na přímém slunci.
 • Květ vysychá a při nejmenším dotyku chodí v květináči, je to příznak banálního nedostatku vlhkosti.Chcete-li tento problém odstranit, musíte umístit misku s rostlinou do mísy teplé vody po dobu jedné hodiny.
 • Existují případy mechanického poškození kořenů.Obnovení zdraví květin je v tomto případě velmi obtížné.Zde je nutná kompletní terapie kořenovým systémem:
  1. Opatrně vyjměte květinu z květináče.
  2. Zkontrolujte kořenový systém na hnilobu a sušení.
  3. Odstranění postižených oblastí ostrým předmětem.
  4. Ošetřte čerstvý plátek práškovým aktivním uhlím, skořicí nebo dřevěným popelem.
  5. Vyměňte substrát v misce tak, že tam umístíte orchidej.

Nemůžete se příliš zapojit do hnojiv a minerálůpřísady .To může nepříznivě ovlivnit listy a stonek rostliny.Je-li toto pravidlo zanedbáno, je nutné pečlivě opláchnout všechny kořeny květu pod tekoucí vodou a zkontrolovat, zda nejsou poškozené.

Následuje vizuální video o léčbě orchidejí:

Přečtěte si také, co dělat, pokud listy, květiny a kořeny suché orchideje.

Prevence

Aby se zabránilo vysušení stopky a stonku orchideje, je nutné neustále provádět jednoduché preventivní práce.

Zde jsou některá základní pravidla pro péči o tuto rozmarnou rostlinu:

 1. Květinu nelze umístit na přímé sluneční světlo .Osvětlení by mělo být rozptýlené.Je lepší umístit orchidej na východní nebo západní stranu.Nedostatek nebo nadbytek světla může vést ke žloutnutí stonku a listů.V zimě lze použít umělé světlo.
 2. Vlhkostv místnosti by se měla pohybovat mezi 65 - 75%.V létě byste neměli zapomenout na postřik rostlin třikrát denně.V zimě nenechávejte v ponoru.
 3. Teplota v místnosti , kde rostlina žije, musí být udržována od +18 do +27 stupňů.
 4. Zaléváníje jedním z nejdůležitějších kritérií v péči o orchideje.Tato rozmarná rostlina bude tolerovat sucho, ale nepřežije nadměrné zalévání.Příznaky přebytečné tekutiny: žluté listy a stonek, hniloba kořenového systému.
Pozor! Zalévání orchideje je nutné pouze jemnou vodou: vařené nebo déšť.V žádném případě by neměl být napojenkvětina studená voda z kohoutku.

Souhrnně lze říci, že když získáváte květ jako orchidej, musíte se seznámit se všemi nejasnostmi své péče.Zde nemůžete udělat s jedním zalévání jednou týdně.Tato květina vyžaduje náležitou pozornost.