Co dělat, když má phalaenopsis lepkavé listy?Jejich fotografie a doporučení pro léčbu nemocí

Věří se, že orchideje jsou rozmarné pokojové květiny, které jsou často nemocné.Proto se začínající pěstitelé bojí s nimi vypořádat.Ale marně.Většinou exotické rostliny trpí v důsledku nesprávné péče.Potvrzují to lepivé kapičky na listech.

V našem článku se budeme zabývat možnými příčinami lepivých kapek na orchideji a způsobem, jak je odstranit.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Co je to?

Opravdu, v orchidejích lze na listech často vidět kapičky cukru .A vyskytují se nejen ve vnitřních odrůdách, ale také u divokých květů.Vědeckým názvem tohoto jevu je transpirace.Látka je podobná rosným kapkám, ale pokud se podíváte pozorně, můžete vidět strukturu cukru.Lepkavé na dotek, sladké kapky podle chuti.

Upozornění : Extraktový nektar může mít fyziologický charakter, v takovém případě nepředstavuje pro rostlinu žádné nebezpečí.

Hlavní příčiny výskytu

Důvody tohoto neobvyklého jevu mohou být různé.

 1. Přitahování hmyzu .Orchideje v přirozeném prostředíláká hmyz k opylování sladkým nektarem.V tomto případě je tvorba lepkavých kapek přirozeným procesem zpracování cukrů uvnitř květu.
 2. Poškození škodlivým hmyzem .Se špatnou imunitou napadají škůdci exotickou květinu, zejména: mšice, hmyz z meruňky, molice, klíšťata a mealybugs.Živí se rostlinnou šťávou.A lepkavá vrstva je druh signálu pomoci.
 3. Vlastnosti odrůdy .Některé druhy orchidejí pravidelně produkují sladkou vrstvu, zatímco jiné naopak toto nikdy neudělají.A tady není ani situace ve vazebních podmínkách, i když mohou být stejné.
 4. Porážka nemocí .Cukrové kapky také naznačují porážku infekčního onemocnění múčnatkou.Současně je na listech znatelný bílý plak a v pozdějších stádiích se vyskytuje černá plísňová sporulace (choroby listů phalaenopsis orchidejí a jejich léčba zde ).
 5. Zhoršující se podmínky zadržení .Tento odstavec znamená:
  • nízká teplota v místnosti;
  • nadměrné zalévání;
  • vlhký vzduch;
  • ​​
  • lepek hnojiv.

Doporučujeme sledovat video o příčinách lepkavých kapek na listech orchidejí:

Co udělat, pokud jsou na orchidejích lepkavá místa?

Před provedením aktivních akcí na ošetření rostliny je třeba provést vizuální kontrolu.Nejprve věnujte pozornost stavu listoví.

 1. Pokud jsou kromě cukru viditelné i kapky cukručerné skvrny jsou známkou plísní.Tyto tmavé skvrny mohou být také pokryty bílým nátěrem a každý den se místa dislokace pouze zvětšují (hovořili jsme o příčinách skvrn na listech phalaenopsis zde ).
 2. Žluté skvrny na listech mohou naznačovat nadbytek minerálních hnojiv.
 3. Na zadní straně listu může být škodlivý hmyz.Pokud tam jsou, lze je vidět pouhým okem.Stává se, že hmyz se drží nektaru z květů, obvykle mšic.

Vzhled kapek jakékoli povahy na listech orchidejí je nepřirozený jev .A pokud odložíte proces diagnostiky a léčby, můžete brzy ztratit phalaenopsis.

Kdy byste se měli bát?

 • Samozřejmě není důvod panikařit, pokud je proces výskytu cukerných kapek fyziologický.Stává se, že domácí rostliny, stejně jako divokí příbuzní, se pokouší přilákat hmyz pro opylení.Sladký nektar v tomto případě slouží jako druh návnady.Zároveň roste orchidej, roste plodně a neexistují žádné jiné důvody k vzrušení.Sladké návnady, do kterých hmyz spadá, mohou dále negativně ovlivnit zdraví exotiků.Existuje riziko infekce infekčními chorobami.
 • Pokud důvod spočívá v přebytku živin - je to již závažné.Díky sladkým kapkám phalaenopsis odstraňuje přebytečné živiny.Což je nebezpečné, protože nadměrné hnojení znamená tvorbu hniloba, smrt stopky a rozet.
 • V případě škodlivého hmyzu a plísní je vhodné se obávat.Ihned po potvrzení pravděpodobných předpokladů pokračujte v akci.Čím více se stav orchideje zanedbává, tím obtížnější bude léčit.

Postupné pokyny k léčbě nemoci

Takže, jakmile je zjištěna příčina lepkavých kapek, musíte přistoupit k rozhodnému jednání.

V důsledku prudké změny v péči

Rostliny neradi stresují .Snaží se tedy věnovat pozornost.

Optimální podmínky v místnosti hrají důležitou roli, a proto:

 1. nastavují komfortní parametry teploty a vlhkosti v místnosti;
 2. snížit množství hnojiva, které konzumujete;
 3. minimalizují zalévání v zimě;
 4. zabránit náhlým změnám teploty a průvanu;
 5. přesuňte květináči na slunnou stranu a zabraňte vstupu přímých paprsků.

Pokud je nájezd způsoben škůdci

Orchid produkuje sladký nektar, který se má chránit .A hmyz se toho drží a umírá.Nebo jiný příklad sebeobrany ve formě potravního řetězce: lepkavé kapky přitahují mšice, a to zase mravenci, kteří se mohou snadno vypořádat s nůžkami na listy.

Lepkavou látkou však mohou být při prohlídce stopy škodlivého hmyzu, které se usazují na zadní straně listu a živí se šťávou z květu.Výsledkem je, že phalaenopsis umírá.

S podobnýms problémem není obtížné bojovat, hlavní věcí je včas ho rozpoznat .Náprava:

 1. odstranit nemocnou rostlinu ze zdravých rostlin;
 2. odstraní hmyz vatovým tamponem;
 3. omezují zalévání studenou vodou;
 4. navlhčují prostor kolem květu;
 5. v případě potřeby ořízněte postižené oblasti;
 6. otřete listy mýdlovým roztokem o pokojové teplotě;
 7. pokud mýdlo nepomůže, rostlina by měla být postříkána insekticidním roztokem, Fosfamid, Fozalon, Nurell-D;
 8. Jednou za 10–14 dní by měl být do vody po přidání dvou tablet Alirina-B spuštěn květináč s orchidejí;
 9. Důležité je týdenní preventivní proplachování potu.

Jakmile infekční hrozba skončí a orchidej se cítí dobře, může být vrácena na původní místo.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jaké choroby a škůdci mohou zabít phalaenopsis a jak zachránit rostlinu, viz tohoto článku.

Je-li k přilákání opylovačů nutná lepivost

Když phalaenopsis vypadá dobře a obecně neexistují otázky o jeho zdraví,pakcukrový nektar je přirozený proces životně důležité činnosti orchideje .V tomto případě slouží k nalákání opylovačů.

V takovém neobvyklém jevu není nic zastrašujícího a léčebné postupy by se neměly provádět.Jedinou věcí je, že pokud lepkavá vrstva zkazí vzhled květu, zmizí.

Je-li příčinou plaku infekce

Sladká látka je jedním z příznaků práškového stavurosa.Infekční onemocnění v orchidejích se vyvíjí rychle, takže neztrácejte čas.Náprava:

 1. izoluje infikovaná exotika;
 2. opláchněte orchidej teplou vodou;
 3. počkejte, až vyschne;
 4. ošetřují květ pomocí přípravků „Aktara“ a „Aktellik“.
Doporučení : Před použitím chemických přípravků nejprve ošetřete alternativními metodami.

Prevence

Poté, co se ujistíme, že lepkavá vrstva je pro domácí zvíře relativně bezpečná, , je důležité vytvořit optimální podmínky pro ochranu orchideje před vážnými chorobami :

 1. Udržování teploty v létě: + 22-25 ° C, v zimě + 16-18 °С.
 2. Vlhkost 50-60%.
 3. K výsadbě a přesazování používejte pouze dezinfikovaný a testovaný substrát.
 4. Vyžaduje se rozptýlené osvětlení, v létě je lepší zářit jasnými paprsky.
 5. Ujistěte se, že místnost pravidelně vysíláte.
 6. Hydratovat orchidej jednou týdně.Mezi zaléváním by měla půda zcela vyschnout.
 7. K nanášení vysoce kvalitní vody bez nečistot a solí.
 8. Hnojení orchidejí 2krát měsíčně, zejména během květu.Používejte vrchní obvaz s převládajícím obsahem draslíku a železa.
 9. Postřikujte denně vodou.
V důsledku nesprávné péče nebo nepravidelného zalévání phalaenopsis jsou kořeny, listy a jiné části rostliny suché, květy a pupeny vadnou.Jak se musíte starat o kořeny orchidejí, aby byly zdravé, a jak rozpoznat nemoci květ, přečtěte si naše materiály.

Závěr

Aby nedošlo k komplexnímu ošetření phalaenopsis, je třeba pečlivě zvážit teplotní rozdíly, průvan a zvlhčování vzduchu.Důležitá je také pravidelná vizuální kontrola.Pokud se po zavlažování objevily lepivé kapky, pak se v tomto jevu není čeho bát.