Co dělat, když orchidej mizí?Vše o spasení a možných příčinách onemocnění květin

Dnes lze orchidej koupit i v supermarketech, ale často noví majitelé litují, že sledují květ vadnou a umírají doma.Ale ve volné přírodě může růst v pouštích, bažinách a dokonce i pod vodou.

Zdravá orchidej potěší oko hustými, jasně zelenými listy a jemnými lístky.Padající listí je zcela normální, například phalaenopsis, to je jedna z fází kvetení.V jiných případech však může vadnutí a ztráta turgoru znamenat vážné problémy.

V článku se uvádí, co dělat, pokud se květina vadne a proč by se to mohlo stát.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Jak vypadá pomalý květ?

Někdy rostlina získává žlutou, hnědý odstín, jeho listy se začnou vrásnit a pupeny - spadají .V některých případech se u těchto příznaků může objevit lepkavý výtok .Listy jsou zvlněné, květy jsou malé a řídké.V pokročilých případech - na listech lze pozorovat mezery, skvrny a skvrny.

Důležité : Pokud nezjistíte příčinu katastrofy a nezachráníte orchidej, může zemřít.

Proč se to děje?

Vadnutí křehkého květu může začít z několika důvodů :

 • První věc, která k nám přicházíkdyž vidíme vybledlou orchidej - potřebuje více vody.To však není vždy pravda.Pokud phalaenopsis uschne pouze spodní listy, pak to znamená, že po odevzdání všech živin horním „bratrům“ to brzy vyschne.Jedná se o zdravý, normální proces, který nevyžaduje zásah.
 • Hrnec je příliš blízko, kde je zbytečně svírán kořenový systém orchideje.
 • Pokud byl zavlažovací režim porušen a orchidej byla dlouho „žíznivá“ na přímém slunečním světle.Suchý vzduch, místnost, kde topení funguje a není tam žádný zvlhčovač, nepomáhají květu orchideje.
 • Rotující kořeny.Balené v polyethylenu a zasazené v těsných květináčích bez děr, orchideje ze supermarketu jsou hojně napojeny, ale není kam odpařovat nadměrnou vlhkost.
 • Nadměrné hnojivo.Kořeny rostliny jsou jaksi „spáleny“.
 • Škůdci: mšice, hmyz šupinatý, roztoči a další.
 • Ethylenový plyn z ohřívačů, které používají jako palivo propan nebo petrolej, může otrávit pupeny orchidejí!Výpary barvy a tabákového kouře také nepřispívají ke zdravé atmosféře.

Jak určit přesnější příčinu?

Pokud jsou pouze spodní listy suché, není důvod k obavám.Po úplném zaschnutí by měly být odstraněny.Při nesprávné péči vyvstávají následující problémy:

 1. Jak spodní, tak horní listy vyschnou- byl porušen obvyklý režim zavlažování.Pokud orchidej „žije“ v nadměrně suchém vzduchu, její listy nejsou postříkány vodou a netírají houbou, „odstavená“ absorbuje vodu rovnoměrně.Kořenový systém vysychá a rostlina nepřijímá látky nezbytné pro růst a vodu.
 2. ​​
 3. Listy neabsorbují vodu , ale jsou pomalé, jako hadr.V tomto případě je problém také v kořenech, ale v tomto případě se hnilo v důsledku příliš silného zalévání.

Jakmile se naučíme zdroj takových problémů, je snadné „oživit“ orchidej, ale u nemocí je situace poněkud odlišná:

 • Rostlina dostává potřebné množství vody.a světlo, ale má zatuchlé listy a okvětní lístky zčervenají.Je nutné stanovit, jak a v jakém množství byla hnojiva zaváděna do půdy.Pokud hnojivo není omyto vodou, nahromadění soli a spálení kořenů může zničit tak jemnou květinu.
 • Mají listy tmavé hlízy, stávají se lepkavými, zarostly „pavučinami“ a na nich se vytvářejí díry, jako by v nich někdo spálil cigaretu?Je zde práce drobných škůdců.

Jak zachránit rostlinu?

Nejprve tedy obecná pravidla:

 1. Transplantace .Orchidej zakoupená v obchodě v celofánu a malá mísa by měla být z nich osvobozena a pečlivě přesazena do prostornějšího hrnce s otvory ve spodní části, aniž by došlo k poškození kořenů.Moss zasadený v květináči s orchidejí jí pomůže ožít.Během květu nemůžete rostliny transplantovat!
 2. Režim zavlažování .Musíte zalévat orchidej studenou vodou každé čtyři dny.Dále byste měli rostlinu zalévat jednou týdně, ale mělo by se to provádět častěji v počáteční fázi regenerace.Abyste se vyhnuli rozpadu kořenů, musíte se ujistitna dně hrnce jsou otvory, kterými prochází přebytečná voda.Listy by měly být otírány vlhkou hadříkem nebo houbou, stříkané z postřikovací láhve.

Co když pupeny trpí?

Upravte teplotu.Je lepší přesunout hrnec s orchidejí na místo, kde neklesne příliš mnoho slunečního světla.Ideální teplota během dne je 20 ° C.Orchideje by měly být v noci chladné, jinak pupeny uschnou.

Doporučujeme sledovat video o příčinách zasychání pupenů orchidejí:

Jak mohu pomoci, když listy zaschnou a zžloutnou?

 1. Skladové orchideje musí být oplodněny pouze 6 měsíců po zakoupení.Lepší podkrmování než překrmování.Rostlina, která byla spálena dusíkem, by měla přestat hnojit.
 2. Prořezávání kořenů.Při přesazování je nutné odstranit nefunkční, suché nebo naopak zkažené mokré kořeny.Při tomto postupu musíte být obzvláště opatrní a opatrní.

Pokud je orchidej „nemocná“ virovými onemocněními, musí být zahozena .V ostatních případech to pomůže:

 1. Odstranění poškozených oblastí sterilním nožem.
 2. Ošetření roztokem síranu měďnatého, dřevěným uhlím nebo fungicidními přípravky.„Protijed“ je vybrán v souladu s „diagnózou“.
Upozornění : Postižená rostlina nesmí být ponechána vedle jiných květů!

Doporučujeme sledovat video o příčinách sušení a žloutnutí listů orchidejí:

Prevence

Takže,prevence zahrnuje:

 1. Zajištění dostatečného světla pro orchidej .V létě by měl být hrnec dále než 10-15 cm od okna, přičemž by se nemělo používat přímé sluneční světlo.Květina dostává sluneční energii shora, ne ze stran.
 2. Pravidelné, rovnoměrné zalévání .Ne moc, ne příliš málo.
 3. Optimální teplotní režim .Nízká teplota ve spojení s vysokou vlhkostí vyvolává výskyt hniloby!
 4. Čistá voda .Může to být déšť, destilovaná voda nebo voda na vaječných skořápkách.

Závěr

Lidé rádi obdivují květiny, protože připomínají bohatství přírody, jaro, ženskost a smyslnost.Péče o vaši zahradu správně, můžete obdivovat jemné orchideje po celý život!