Co dělat, když orchidej vyklíčila na stonku a jak se starat o děti rostliny?

Propagace orchidejí postranními procesy dětmi ) je jednou z nejjednodušších metod, se kterou se většina pěstitelů květin uchyluje, protože se liší od ostatních jednoduchostí a rychlostí.Zejména lze tuto metodu použít pro Phalaenopsis nebo Dendrobium.Dále se dozvíte, co dělat, když se objeví klíčky na orchideji a jak je správně oddělit.

Jak ovlivňuje přítomnost procesů životní cyklus rostlin?

Děti orchideje jsou procesy mladé dcery , které se objevují na stopce nebo v kořenech dospělé rostliny.Procesy se objeví pouze v případě, že matečný květ je poskytován s náležitou a včasnou péčí.K tomu dochází při vysoké teplotě a vlhkosti v místnosti, kde se rostlina nachází, je také důležité vědět, že děti se objevují až poté, co zmizí.

Mezi pěstiteli květin existuje názor, že výhonky na orchideji se objevují před rychlým uschnutím: s aktivním růstem dětí stonek vyschne a rostlina odumře.A v některých případech se to přesně děje, aleprocesy mohou nejen „zabít“ mateřskou rostlinu, ale také ovlivnit její životní cyklus.

Orchideje mají dva typy dormance: biologický a nucený, a je to první z nich, který je ovlivněn výskytem procesů na orchideji.Objevují se, když se období aktivního růstu blíží ke konci rostliny a konec vývoje dětí a připravenost samostatně růst (tj. Do okamžiku, kdy je třeba je oddělit) označuje začátek klidného období - čas, kdy květina získává sílu a jeho růstzastávky.

Během období klidu dochází k novému růstu a ke tvorbě vegetativních a květních pupenů. To znamená, že vzhled dětí na orchideji přímo ovlivňuje její životní cyklus (nutí ji, aby pokračovala v „odpočinku“, aby získala sílu), protožezměna klidového stavu a aktivní růst rostliny nemá určitou pravidelnost a závisí pouze na vnějších podmínkách: teplotě, vlhkosti, zalévání.

O tom, jak se děti objevují a rostou v orchidejích na trupu, na základně a kořenech, ao tom, jaká péče je potřebná, si přečtěte zde.

Foto

A tak dítě (střílet) orchideje vypadá na fotografii.

Jak se o ně správně starat?

  • Teplotní podmínky. ​​Aby se stimuloval vzhled a udržoval aktivní a správný vývoj výhonku na orchideji, v letní sezóně je třeba udržovat teplotu 21 až 31 stupňů a v zimě - 16 až 27 stupňů.Existují také horní a dolní teplotní limity, za které v žádném případě nemohouzadejte: pod 13 stupňů a nad 33.
  • Vlhkost. V každém ročním období se doporučuje udržovat vlhkost na 50%, zatímco stříkání by mělo být prováděno pouze v případě, že je porušen teplotní režim, ne více než třikrát týdně.V zimě takové postupy nelze v žádném případě provést.
  • Osvětlení. Orchideje a jejich děti nejsou z hlediska osvětlení náladové, ale ve skutečnosti se jim nelíbí, aby je zasáhlo přímé sluneční světlo, takže je lepší poskytovat rozptýlené světlo.A v zimě můžete pro stimulaci růstu procesů použít zářivku, čímž získáte dostatečné množství světla v chladném období.
  • Zalévání. Doporučuje se mírné zalévání, v tomto případě není zaručena stagnace vlhkosti v substrátu, což ovlivňuje mateřskou rostlinu a následně i její děti.
  • Hnojivo. Rostlina může být krmena hnojivy s vysokým obsahem dusíku pro podporu růstu dětí, můžete také použít takové hnojení a stimulovat jejich další vzhled.To nemusíte dělat často, protože orchidej odebírá většinu živin z půdy, takže pro její kultivaci je lepší použít tu, která je určena speciálně pro tuto rostlinu.

O kultivaci dětí s orchidejemi si přečtěte zde .

Stojí za to držet se na matčině květu po dlouhou dobu?

Ve většině případů úplný vývoj výhonku na orchidej trvá asi šest měsíců , zatímco může být buď menší, nebo trochu delší.Během této dobylisty se objevují dítěti, kořeny, získává sílu pro nezávislý život v samostatném hrnci.

Jmenovitě proto, že pro každé dítě jsou pojmy individuální, a proto, abyste věděli, kdy může být odděleno od mateřské rostliny, musíte se zaměřit na jeho velikost: jakmile kořeny v množství 2 až 3 kousky dosáhnou délky 5 až 6cm, nebo když se objeví 4 až 5 listů, můžete transplantovat do substrátu.Z důvodů, proč děti orchidejí nemusí mít kořeny a jak je pěstovat, si přečtěte zde.

Je nutné oddělit se od „matky“?

Co když orchidej vyklíčila na stonku nebo kořenu, když naklíčila najednou?Pokud se nevyskytují klíčící klíčky, nedojde k žádnému strašnému.Zkušení pěstitelé květin mohou vytvořit celé zajímavé rostliny s několika procesy na stejné matce a jiní je oddělí, aby získali mladé kopie předchozí orchideje.Volba řešení bude záviset pouze na preferencích pěstitele.

Někdy, když je vlhkost v místnosti vyšší než 50%, mohou kořeny výhonků růst s mechem , a poté na ně položí květináče s velkým počtem otvorů, aby kořenům zajistily vlhkost a příjemnou teplotu.V takovém hrnci se mohou kořeny uvnitř kroužit.

V některých případech příloha odpadne, a to zpravidla kvůli nedodržení podmínek, které jsou vyžadovány pro jejich aktivní a řádný rozvoj.

Stimulujeme růst kořenů

Pokud se dítě objevilo na stonku, je to docelamůže postrádat kořeny , které jsou nezbytné pro nezávislý růst, a v tomto případě je nutné uchýlit se ke stimulaci jejich vzhledu.

Za tímto účelem je spodní část dodatku obalena vlhkým mechem a svázána nití.Je důležité pravidelně navlhčit mech, můžete ho zabalit do přilnavé fólie nebo do plastového sáčku (potom musíte dítě denně ventilovat, to znamená, odmotat film a nechat mech „nějakou dobu dýchat“).

Umístěte orchidej pod rozptýlené sluneční světlo nebo zářivku (v zimě).Tento přístup poskytuje vysokou vlhkost nezbytnou pro normální vývoj laterálních procesů orchideje.

Pokyny k oddělení

Poté je třeba střílet z pedunku s mezerou 1,5 cm, , poté počkat půl hodiny, než vyschne.místa řezů, ošetřujte je drceným aktivním uhlím.

Je vhodné vzít průhlednou plastovou nádobu s otvory pro vypuštění vody a umístit do ní dítě tak, aby kořenový systém byl těsně pod okrajem hrnce.Naplňte nádobu zeminou, zatímco stlačování není nutné, pouze poklepejte na okraje nádoby.

Důležité! Zalévání vysazeného výhonku je možné pouze po 3–4 dnech.

Doporučujeme sledovat video o tom, jak oddělit dítě od orchideje :

Jak se staratpro matečný květ?

Záleží přímo na řádné péči o mateřskou rostlinu, zda se na ní děti vůbec objeví. A proto jsou podmínky pro odchodZa procesy, které jsou popsány výše, jsou také určeny pro samotnou orchidej, protože téměř všechno, co dostává z vnějšku, je dáno dětem, které jsou přímo na ní.Je zřejmé, že není možné starat se o výhonky jedním způsobem a pro mateřskou rostlinu jiným způsobem.

Navzdory skutečnosti, že děti orchidejí jsou vybíravé ohledně pěstitelských podmínek, je způsob propagace s jejich pomocí stále jedním z nejjednodušších.Pouze správné teplotní podmínky, zalévání, vlhkost a samozřejmě trpělivost mohou oživit novou krásnou rostlinu, která potěší svým estetickým vzhledem.Nyní víte, co dělat, když orchidej vypustila a jak se o ni postarat.