Co dělat, když se na orchideji objeví skvrny na okvětních lístcích a listech?Popis s fotografiemi, příčinami a způsoby boje

Orchidej je krásná pokojová rostlina, která, pokud je nesprávně udržována, může onemocnět.To se děje docela často, protože tato květina je velmi náladová.Ale s vědomím příčin skvrn, jejich typů a metod kontroly můžete rychle eliminovat nemoc v rané fázi vývoje a zachránit rostlinu.V tomto článku zjistíme, jaké typy spotů jsou, jaká je jejich povaha a jak se s nimi vypořádat.

)

Co to je, jak to vypadá?

Skvrny na orchidejích jsou známkou poškození květu , která může mít virový nebo bakteriální původ.Liší se barvou, tvarem a stupněm distribuce.

Fotografie postižených rostlin

Zde je fotka orchidejí se skvrnami na listech a květech:

Definice

 • Belykh .

  Bílá skvrna na listech - co to znamená az jakých důvodů vzniká:

  1. Chlorosis.Není to ani tak nemoc, ale pouze příznak předchozích nemocí.Liší se v nejasných bílých skvrnách na listové desce.
  2. Plesnivec žlutý.Jde o plísňové onemocnění, u kterého se na listu objevují skvrny purpurově bílé barvy.Navenek vypadají květiny jako by posypané moukou.Pokud se toto onemocnění neléčí včas, může to vést ke smrti rostliny.Pro bílou plaketu na orchideji a boj proti ní si přečtěte zde.
 • Černí .

  Pokud se na listech orchideje objevily černé zaoblené a malé skvrny s vydutým povrchem, jedná se o známku anthracnosy.Po chvíli se objeví růžový nebo žlutý povlak.Dalším důvodem rozvoje černých skvrn je pozdní plíseň.Postupem času se černé skvrny rozprostíraly po celé ploše listu.Patogenní spory mohou zůstat v půdě po dlouhou dobu.Přečtěte si více o černění listů, květů a kořenů orchidejí zde.

 • Browns .

  Hnědé skvrny se objevují v následujících patologiích:

  1. Rez.Toto je vzácné onemocnění ovlivňující orchideje.Je to plísňová infekce, která infikuje listový talíř.Tato nemoc je ovlivněna většinou slabými keři orchidejí.Projevuje se ve formě skvrn zevnitř listové desky, které získají červenohnědý nádech.K tomu dochází sporulace plísní.
  2. ​​
  3. Rot.Toto je běžné onemocnění orchidejí.Objevuje se na listové desce ve formě hnědých skvrn s nadýchanými útvary.
  4. Urtikárie.Toto onemocnění je snadno rozpoznatelné přítomností malých hnědých skvrn, jejichž průměr je 3 mm.V průběhu času se pigmentace šíří po celém povrchu archu.
 • Mokrý .

  Mokré skvrny na listech orchidejí jsou výsledkem činnosti těchto škůdců:

  1. Štětina červová.Tento parazit má výraznýnačervenalá barva těla a oválný tvar.
  2. Citrus Worm.Tento škůdce může mít jinou barvu těla: od oranžové do černé.

Pokud jsou těmito škůdci poškozena květina, vytvoří se na listové desce vlhké skvrny bílé, růžové a béžové barvy.

Doporučujeme, abyste si prohlédli video o bílých skvrnách na orchidejích:

Přečtěte si zde o onemocněních listů orchidejí.

Na kterých částech rostliny se tvoří?

Nepříjemné špinění může ovlivnit absolutně jakoukoli část orchideje , včetně oddenku.V tomto okamžiku je nejtěžší rozpoznat patologický proces, takže po chvíli rostlina jednoduše zemře.

Nápověda! Pigmentace se může vyvíjet také na listech, květinách a stonku, pak si ji lze všimnout v rané fázi a lze ji včas odstranit.

Jaké jsou důvody vzhledu?

Proč se na listech a květech objevily černé, hnědé, bílé nebo tmavé skvrny?Vývoj skvrn může ovlivnit následující faktory:

 1. Vystavení přímému slunečnímu záření .Pro květ s rozptýleným přímým světlem je nutné zvolit lokalitu.
 2. Nadměrné zalévání .Pokud orchidej aktivně navlhčete, povede to k hnilobě kořenového systému, takže musíte před dalším zaléváním pečlivě sledovat, zda má půda čas zaschnout.Viz zde, jak zachránit orchidej, která trpěla zátokou, a jak resuscitovat, pokud byla orchidej ponechána bez kořenů, vyhledejte tento materiál.
 3. Špatné větrání v květináči .Nezapomeňte položit drenážní vrstvu do nádoby.Jeho výška by měla být nejméně 1,5 - 2 cm a je nutné zkontrolovat, zda v nádrži nejsou otvory.Musí být velké, aby vzduch mohl plně cirkulovat.
 4. Nedostatek ventilace místnosti .Vzduch v místnosti by neměl stagnovat, ale nepřijatelné jsou také průvary pro zařízení.Všechno by mělo být s mírou.
 5. Nesprávně vybraný květináč .Vývoj kořenového systému závisí na velikosti a materiálu hrnce.Kapacita by neměla být malá, ale ne příliš volná.Jeho velikost by měla být o 2-3 cm větší než objem oddenku.
 6. Poruchový režim zavlažování .Orchidej je rozdělena do 2 typů: ty, které je třeba zalévat shora, a ty, které zvlhčují ponořením.Nejprve musíte určit druh květu, protože to zabrání stagnaci vody v pánvi hrnce.
 7. Špatný substrát .Půda si musí vybrat pouze tu, která je určena pro orchideje, zbytek není vhodný.Je důležité zajistit, aby půdní směs byla po navlhčení homogenní a nezůstávala bloudit.Také by složení půdy mělo být jehličnatá kůra.
 8. Nesprávné hnojení .Při výběru hnojiv se ujistěte, že jsou určeny výhradně pro tyto rostliny.Můžete si prostudovat informace na obalu minerálního komplexu.A při zavádění výživové směsi ji nepřekračujte dávkou.

Co dělat, když se na orchidejích objeví skvrny na listech,květiny, kořeny, přečtěte si zde.

Jak se vypořádat se špinením: instrukce krok za krokem

Na listech

V závislosti na chorobě, která vedla k rozvoji špinění naorchideje v oblasti listové desky, existuje zvláštní ošetření:

 1. Urticaria .Pro potírání tohoto onemocnění je nutné zvýšit teplotu vzduchu v místnosti a snížit úroveň vlhkosti na 50-70%.
 2. plíseň .Je již nemožné zachránit rostlinu, která byla zasažena pozdní plísní, takže se s ní musíte rozloučit.Existuje však několik pravidel, která pomohou zabránit vývoji patologického procesu:
  • nezvyšovat vlhkost vzduchu;
  • , aby se zajistilo, že místnost je teplá;
  • Nenechávejte v květinových oblastech kapku vody.
 3. Múčnatka .K ošetření orchideje je nutné ji posypat Skorem nebo roztokem koloidní síry.Až na začátku terapie by měla být květina důkladně napojena a po 2 hodinách pokračovat se zpracováním.
 4. Rez .Způsob léčení tohoto onemocnění je podobný těm, které byly uvedeny výše.Okamžitě odstraňte postižená místa a ošetření ošetřte 25% roztokem alkoholu.K ošetření květu se používají následující postřikové přípravky:
  • Mikasan;
  • Rychlost;
  • Ritomil.
 5. Rot .Pokud byla rostlina zasažena hnilobou, budete muset postřikovat fungicidem.Při sekundární lézi se již používá další lék, protože spóry hniloby se rychle přizpůsobují použitýmznamená.

Na květinách

Skvrny na listech pupenu jsou prvním signálem, že orchidej byla zasažena houbovým nebo bakteriálním onemocněním.Všechno to začíná žloutnutím listů, které časem ztmavne a stane se elastickým.Poté se okvětní lístky pokryjí mokrými vředy, ze kterých vytéká kapalina.

Aby se květiny před touto infekcí zachránily, je třeba odříznout zasažené okvětní lístky a ošetřit místa řezu jodem.Můžete použít silnější léky.Ale v případě zanedbání patologie.

Nápověda! Pokud se do pupenů neobjeví žádné nové skvrny 2 týdny po ošetření, rostlina již není infekční a lze ji odstranit z karantény.

Prevence nemoci

Co mám dělat, když se na listech objeví bílé, černé nebo tmavé skvrny a jaké léčení je nutné? Je téměř nemožné léčit pigmentaci na orchidejích , takže je lepší zabránit jejímu vzhledu, budu používat následující doporučení:

 • Abych dodržoval pohodlný teplotní režim vzduchu kolem květu.Mělo by to být 22-25 stupňů ve dne a 16-19 stupňů v noci.Je důležité zajistit, aby květina měla denní teplotní rozdíl 4-5 stupňů.
 • Zajistěte dobré osvětlení po dobu 10-12 hodin denně.Pouze ve stejnou dobu, aby bylo zajištěno, že neexistuje přímé sluneční světlo.
 • Pro zalévání je lepší použít potápěčskou metodu.Tato metoda poskytuje rostlině správnou výživu vodou a zároveň zabraňujestagnace tekutiny v pánvi.
 • Nedoporučuje se nakrmit orchidej během květu.Tento postup způsobí spousty živin, jakož i porušení vzhledu květu.
 • Vyberte pouze směs půdy, která se po smočení nezavrhne do shluků a bude schopna propouštět vodu a vzduch, aby byla zajištěna jejich cirkulace.

Aby se zabránilo rozvoji špinění na orchidejích, časté větrání místnosti pomůže zabránit zvýšené teplotě a vlhkosti.Nedoporučuje se umisťovat orchideje těsně vedle sebe a také se ujistit, že voda na listech dlouho nevydrží.Zalévání by mělo být provedeno pouze ráno, a v místnosti s velkým počtem rostlin, nainstalujte ventilátor.