Co dělat v případě diagnostiky tuberkulózy u drůbeže: léčit nebo zabíjet?

Tuberkulóza ptáků je považována za závažné onemocnění, při kterém začíná vývoj tuberkulózních granulomů v kostní dřeni a střevech.

Toto onemocnění bylo poprvé popsáno již v roce 1884 spolu s difterií a již v roce 1980 bylo uznáno za nezávislé onemocnění.

Toto infekční onemocnění způsobené Mycobacteriumavium obvykle přechází do chronické formy.Mnoho druhů ptáků je velmi citlivých na tuberkulózu.

Jsou to slepice, domácí a divoké kachny, krůty, labutě, plameňáci, bažanti, husy.Je známo, že se choroba vyskytuje nejméně u 80 druhů ptáků.Bažanti žijící ve školkách jsou velmi obtížně snášeni tuberkulózu.Mezi kuřaty však nejčastěji onemocní jedinci starší 12 měsíců.

) Co je to tuberkulóza ptáků?

Zpočátku byla ptačí tuberkulóza často spojována s záškrtu, později však byla uznána jako nezávislé onemocnění.

Vědci najednou věřili, že tuberkulóza ptáků přímo souvisí s mykobakteriemi.Později bylo zjištěno, že lidé a ptáci mají různé formy onemocnění, které nelze identifikovat.

Tuberkulóza ptáků převládá v mnoha zemích světa, včetně Uruguaye, Venezuely, Dánska, Norska, Německa, Ruska atd.Nejčastěji se vyskytuje v severních oblastech, kde je mírnýklima.

Vzhledem k obtížím v diagnostice je obtížné přesně určit úroveň infekce.Prevalenci chorobylze snížit pouze změnou způsobu chovu ptáků .Díky tomuto rozhodnutí v Kanadě tedy klesla incidence na 1-26%.

Protože se infekce často začíná vyvíjet ve velké koncentraci ptáků, vede to k hospodářským ztrátám.Poškození přímo souvisí s vysokou úmrtností ptáků a poklesem produkce vajec.Po přechodu na chov ptáků v klecích lze snížit finanční ztráty.

V zoologických zahradách je pozorována složitější situace.Tuberkulóza je tedy velmi nebezpečná pro vzácné druhy ptáků.Je téměř nemožné se úplně zbavit infekce, protože mikroorganismus přežívá v půdě pod podmínkou nedostatečného čištění prostor.

Pathogeny

Příčinným původcem ptačí tuberkulózy jeMycobacteriumavium .Může být uložen po dlouhou dobu v zemi nebo na vrhu.

Je známo, že bakterie je patogenní pro skot, prasata a koně.S infekcí drůbeže, konkrétně kuřat, dochází k zobecnění procesu.

Je známo, že patogen roste v živném médiu při teplotě + 47 ° C.V takovém kapalném médiu, kde je glycerin, rostou bacily ve formě vrásčité fólie.

V pohřbených mrtvolách ptáků, kteří byli nemocní tuberkulózou, patogen přetrvává asi rok a v hnoji po dobu nejméně 7 měsíců.

Mycobacteriumavium se vyznačuje rezistencí vůči kyselinám, alkoholu a antiforminům.TakovéPři izolaci infekce ze shromážděného patologického materiálu je třeba vzít v úvahu vlastnosti.

Průběh a příznaky

Průběh choroby a hlavní příznaky se mohou lišit v závislosti na typu ptáka.

U kuřat tedy inkubační doba trvá v průměru 1–10 měsíců.

Prvními příznaky jsou slabost a nečinnost, horečka a nízká produkce vajec.Když je proces zobecněn, je zaznamenána bledost a zvrásnění hřebenu, ztráta chuti k jídlu a silné vyčerpání.

​​

V některých případech je možné ochrnout nohy, průjem, rupturu jater a sleziny .Příznaky střevní tuberkulózy jsou odlišné.Kuřata tak trpí těžkým průjmem a slabostí.Kromě toho mohou břišní stěny pociťovat uzly.

Stojí za zmínku, že při časté chůzi a dobrém krmení nemocných kuřat jsou příznaky choroby téměř neviditelné.U ptáků zůstává dobrá tuhost po dlouhou dobu.

46–86% vajec odnesených nemocnými jedinci je neoplozeno.Kuřata, která se stále líhnou, uvolňují původce nemoci, i když reakce na tuberkulin může být negativní.

Moskevské bílé kuře je nápadným příkladem obvyklé drůbeže, která se obvykle chová v ruských vesnicích.

Chraňte své slepice před hemofilií.Všechny podrobnosti jsou k dispozici na adrese: https://selo.guru/ptitsa/kury/bolezni/k-virusnye/gemofilez.html.

Příznaky tuberkulózy u ostatních ptáků:

 • Kachny a krůty zůstávají po dlouhou dobu mobilní a dobře krmené.V jednotlivcijednotlivci pozorovali otřesené peří a slabost.Zdravá vejce nelze získat od infikovaných ptáků.
 • Inkubační doba u bažantů trvá poměrně dlouhou dobu.Další fází je vyčerpání, ztráta chuti k jídlu, kulhání a průjem.
 • Okrasní ptáci, včetně kanárků a papoušků, trpí podvýživou, anémií a průjmem.Je také zaznamenáno snížení produkce vajec.

V závislosti na stupni poškození může onemocnění trvat i několik let.Často pták umírá na krvácení způsobené prasknutím sleziny nebo jater.

Diagnostika

Počáteční diagnóza se provádí po prostudování makroskopického obrazu a klinických příznaků.Pro potvrzení přítomnosti tuberkulózy je nutné tam vytvořit nátěry a identifikovat buňky odolné vůči kyselinám.Kromě toho by měl být pozorován růst kolonií mykobakterií na živném médiu.

Existujeněkolik běžných diagnostických metodpro tuberkulózu ptáků:

 • Tuberkulinový testje nezbytný pro hromadnou diagnostiku..Všechny vzorky se provádějí v oblastech těla, kde není peří.Alergen se podává intra- i subkutánně.První možnost je považována za účinnější.

  Studie reakce se provede po dvou dnech.Lokální zánět je považován za pozitivní reakci, i když jsou často zaznamenány falešně negativní a falešně pozitivní výsledky.Takový kožní test pouze naznačuje, že došlo k kontaktu s mykobakteriemi.Chcete-li provést přesnou diagnózu, musíte projítměsíc opakujte test.

 • Enzymově vázaný imunosorbentový testumožňuje detekci protilátek v séru.Protože jeho množství by mělo být minimální, je taková metoda často prováděna k diagnostice tuberkulózy u exotických ptáků bez exponovaných částí těla.
 • Aglutinační reakcese považuje za účinnější než kožní test.Taková metoda však může vést k falešně pozitivním výsledkům.
 • Diferenciální diagnostika .Jde o pitvu.Tuberkulóza může být zaměněna za tyfus, rakovinu, enterohepatitidu nebo choleru kvůli podobným zraněním.Hlavní rozdíl mezi tuberkulózou je velké množství kyselin rezistentních bacilů.

Ošetření

Pro ošetření drůbeže se přípravky anti-TB prakticky nepoužívají, protože jsou ekonomicky nevýhodné.

Antibiotika jsou poměrně drahá, protože dávají pouze cenné exotické druhy.Proto je často předepisována kombinaceisoniazidu, rifampicinu a ethambutolu .

Existuje další dvoustupňový léčebný režim:

 1. Po dobu 2 měsíců by nemocným ptákům měla být podávána směs pyrazinamidu, isoniazidu, streptomycinu, rifampicinu a ethambutolu.
 2. Pokud přeprava bakterií přetrvává, měl by být rifampicin a isoniazid podáván 3-4 měsíce každý druhý den nebo denně.

Obvykle nemocní jedinci nejsou očkováni, protože to pomůže pouze omezit šíření tuberkulózy.Pro úspěšný boj proti nemoci by měl být proveden celý komplexopatření, která zahrnují systematické vyšetření ptáků na tuberkulózu.

V pokročilých případech je léčba považována za neúčinnou.Nemocný pták je jednoduše zničen, protože představuje nebezpečí i pro lidské zdraví.

Prevence

Nejdůležitějším preventivním opatřením je odstranění všech ptáků, kteří mají pozitivní výsledek v diagnostice tuberkulózy.

Pokud v balení zůstává alespoň jeden infikovaný jedinec, je možný aktivní vývoj choroby.Pro diagnostiku je lepší použít celou řadu opatření.

Nejjednodušší způsob kontroly nemoci je zabití ptáků po období snášky .Díky tomu je možné výrazně omezit vylučování mykobakterií.Pokud plánujete zlepšení hospodářských zvířat, musíte určitě změnit místo zadržení.

Nový pták by měl být v karanténě ihned po porodu.Při nákupu je nutné zkontrolovat s prodejcem průvodní veterinární dokumentaci.Při údržbě drůbeže je třeba dodržovat bezpečnostní opatření.Během čištění je proto vhodné nosit obvaz s gázou.

Další preventivní opatření:

 • instalace nového zařízení, protože dezinfekce je často neúčinná;
 • instalace plotů, aby nemocní ptáci nemohli šířit infekci;
 • vyhubení ptáků tuberkulózními lézemi;
 • vytvoření v novémprostředí nového stáda.

Tuberkulóza ptáků je velmi nebezpečné infekční onemocnění, které může poškodit lidské tělo.Proto je vhodné zaujmout odpovědný postoj k údržbě drůbeže a nezanedbávat bezpečnostní opatření.