Co je nedostatek minerálů u ptáků a jaké důsledky to může vést?

Pro normální fungování drůbežího organismu jsou kromě aminokyselin, lipidů, uhlohydrátů a vitamínů nezbytné minerální látky, tzv. Makronutrienty (sodík, vápník, fosfor, draslík, síra, chlor, hořčík) a stopové prvky (železo, měď)., zinek, mangan, jod, fluor atd.).

Nemoci způsobené nedostatkem minerálů jsou patologické stavy, které jsou důsledkem sníženého příjmu makroživin a mikroživin v těle ptáka.

Co je nedostatek minerálů u ptáků?

Ohrožena jsou všechna drůbež, jak dekorativní (papoušci, kanárci, pávi atd.), Tak zemědělská (kuřata, krůty, husy atd.).Tato nemoc může trpět ptáky jakéhokoli věku.

Kromě specifických projevů nedostatku minerálních látek existují společné :

 • zakrnělý růst a vývoj mladých zvířat;
 • snížení produkce vajec;
 • vyčerpání svalů, svalová slabost (ptáci mohou jen stěží stát na nohou);
 • kanibalismus (klování peří, vejce);
 • alopecie a apteriózy (ptáci ztrácejí peří, zanícená kůže a šupinatá).

Ještě před sto lety k nemoci prakticky nedošlo, ale s přechodem chovatelů drůbeže na speciálně vyráběná, granulovaná a lisovaná krmiva,nedostatek minerálů se stal běžným.

To,jak nebezpečný je tento stav určen:

 • stupeň nedostatečnosti určité minerální látky (nebo stupeň nevyváženosti mezi několika minerálními látkami);
 • trvání chovu ptáků na nevhodně vybrané stravě;
 • fyziologický stav ptáka.

V závislosti na těchto podmínkách se poškození může lišit od mírného snížení produktivity a zhoršení peří až po smrt mladých a dospělých ptáků.

Příčiny choroby

Patologické stavy spojené s nedostatkem minerálů vznikají zpravidla z řady vzájemně souvisejících důvodů, z nichž každý zhoršuje druhý,začarovaný kruh.

Je-li narušen příjem mikro a makrobuněk, je narušena syntéza transportních proteinů, které se právě podílejí na přenosu minerálních látek přes buněčnou membránu.

Vylučování určitých prvků ledvinami a střevy se zvyšuje.Tyto procesy jsou ještě výraznější v rozporu s acidobazickou rovnováhou krve a trávení. Minerální nedostatečnost vede ke změnám v endokrinním systémua zase ztrácí svou schopnost regulovat výměnu mikro a makro prvků.

Příčiny onemocnění mohou být:

 • nedostatečný příjem minerálů z potravy;
 • nedostatek tuku pro usnadnění absorpceminerální látky;
 • patologie gastrointestinálního traktu ptáka;
 • interní parazitární zamoření;
 • porušení podmínek drůbeže (nadměrné shlukování, nedostatečné osvětlení, nasycení vzduchu škodlivými plyny).

Průběh a příznaky

Vápníkje jedním z klíčových prvků, je nutné vybudovat kostru, peří, zobáky,drápy a skořápky.

O něco méně než polovina veškerého vápníku v těle ptáka se vynakládá na stavbu skořápky vajec.

Při pozorovaném poklesu hladin vápníku :

 • ztráta svalové hmoty;
 • anémie (můžete si všimnout zbarvení kůže a sliznic ptáků);
 • křeče;
 • snížené hladiny proteinů;
 • ředění, křehkost kostí.

Poměr vápníku k fosforu je považován za normální, pokud je vápník v těle asi 1,7krát větší, ale tento ukazatel se liší a závisí na fyziologickém stavu a době života ptáka.

Snížené hladiny fosforu vedou ke ztrátě vápníku a v důsledku toho k osteoporóze.Skořápka se ztenčuje, snižuje se líheň kuřat.

U mladých ptáků je nedostatek fosforu doprovázen :

 • slabost končetin;
 • zobák malárie, zakřivení kostí;
 • křivice a zpoždění vývoje.

Do věku 5 měsíců zemře asi 14% mladých zvířat s významným nedostatkem fosforu.

Nedostateksodíku a chloruse považuje za porušení výměny soli.Obvykle nedostatek sodíkunastává s malabsorpcí ve střevech nebo se zvýšeným vylučováním ledvinami.Nedostatek chloru se vyskytuje při léčbě ptáků antibiotiky ve formě draselných solí a dusičnanů.

Příznaky jsou:

 • zpomalení růstu;
 • snižování kvality skořápky vajec;
 • kanibalismus, například vytažení peří v bronzových krocích vede ke vzniku „modrého oka“ (když jsou tyčinky poškozeny, pigment zmizí a objeví se určitý druh tetování).

S nedostatkemchlorujsou u mladých ptáků možné křeče a ochrnutí svalů a akutní nedostatek chloru má za následek smrt ptáka v 58% případů.

Draslíkje nezbytný zejména pro mladý růst.Normální obsah draslíku v krmivu je 0,4 až 0,5%.V případě nedostatku draslíku jsou pozorovány poruchy kardiovaskulárního systému, křeče svalstva nohou, snížené reflexy, ptáci se stávají letargickými a špatně reagují na dráždivé látky.

Hořčíkje z velké části vázán na kost.

Jeden týden po zrušení krmiva a doplňků obsahujících hořčík se rychlost růstu svalové hmoty u mladých ptáků snižuje, kvalita peří se snižuje, ptáci odmítají jíst, lze si všimnout třesu, objevují se nekontrolované pohyby, křeče a pak zemřou.

U mrtvých ptáků je vidět nepřirozená poloha hlavy - je ohnutá dozadu, pod tělem, natažená dopředu.S nedostatkem vápníku se situace zhoršuje.Dostatečný obsah hořčíku 0,4% u kuřat a 0,5% u kuřat.

Potřebaželezaje 20-60 mg.K pěstování ptáků je zapotřebí zejména železa.

S jeho nedostatkem se uvádí :

 • anémie;
 • suchost, křehkost pera, jeho ztráta;
 • zvrácení chuti;
 • loupání kůže;
 • vývojové zpoždění.

Měďse obvykle nachází v dostatečném množství v krmivech pro drůbež.S jeho nedostatkem (častěji s malabsorpcí) zůstává hmotnost mladých ptáků nízká, v některých případech je zaznamenána bledost sliznic, peeling kůže, depigmentace peří.

Zinekje součástí enzymů, působí jako jejich aktivátor a stabilizuje strukturu některých sloučenin.Obvykle při použití krmítka a pití misek z nedostatku zinku nedochází.Potřeba zinku se však zvyšuje během těhotenství a se zvýšeným obsahem vápníku v krmivu.

Nedostatek zinku se projevuje snížením funkce epitelu gastrointestinálního traktu a zánětem kůže.U embryí jsou důsledky nedostatku zinku významnější: dochází k zakřivení páteře, patologií vývoje lebky, mozku, očí a dalších orgánů.

Jódse nachází v štítné žláze ptáků a v nosnicích - také ve vaječnících.Optimální dávka jódu pro dospělé nosnice je 0,5 mg /kg, u mladých zvířat - 0,3 mg /kg.Jod je nezbytný pro normální růst embryí.

Příznaky nedostatku jódu jsou malformace embryí, vyčerpání dospělých ptáků, ztenčená bledá pera a degenerativní tkáňové změny ve vajcovodu.

Molybdense snadno vstřebává ve střevě, ale pokud je v krmivu obsažen sójový protein, absorpce se zhoršuje, dokud není zcela zastavena.Specifickým projevem nedostatku molybdenu je vyrážka na bocích, zakřivení stehenní kosti.

Manganhraje velkou roli v práci endokrinního systému ptáků.Potřeba hořčíku u dospělých ptáků je 30 mg, u kuřat - 50 mg.Nedostatek manganu ve stravě vede k nekontrolovatelným pohybům, emaciaci, zpomalení růstu kostry a chrupavky.Ptáci často stojí s rozkročenýma nohama, je pozorován příznak „posuvného kloubu“ a změny tubulárních kostí.

Chickens Jersey obři vědomě mají takové jméno.Kvůli své velikosti nahradili brojlery.

Pokud se chcete dozvědět více o žloutkovém peretonitu u ptáků, pak zde: https://selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/pitanie/zheltochnyj-peretonit.html.

Potřebaselenuje 0,2 - 0,3 mg na kg krmiva.Typickými projevy nedostatku selenu jsou výživné změkčení mozku a hustý žluto-zelený exsudát v podkožním tuku na krku, stehně a břiše.K otoku kloubu dochází, ptáci se stěží mohou hýbat.Vyvolává se onemocnění bílých svalů, zejména u krůt a kachen.

Diagnóza

Nejprve je třeba věnovat pozornost chování ptáků: chovají se neklidněji než obvykle nebo naopak vypadají letargicky, bez ohledu na to, coneodpovídají.

Poté analyzujte, zda mají ptáci společné příznaky nedostatku minerálů: nezda se počet vajec snížil, zda se peří zhoršilo, zda mladý růst zaostává.

Konečnou diagnózu stanoví veterinární lékařna základě klinických příznaků a patologických změn(u mrtvých ptáků se provádí pitva).Provádí se také chemická analýza krmiva a studium krevního séra na obsah minerálů.

Léčení a prevence

Pro léčbu je strava ptáků přizpůsobena normám a jejich životní podmínky jsou optimalizovány.Používají se minerální krmiva a přísady - skořápky, štěrk, sádra, hasené vápno, kostní moučka.

Za účelem lepší absorpce minerálních látek poskytují také rostlinný tuk (0,2 - 0,4 ml na ptáka), vitamínové přípravky a přírodní kvasinky.

V případě nedostatku vápníku můžete do krmiva přidat také zelené listy rostlin , zelí, mrkev nebo glukanát vápenatý (0,1 - 0,5 g na osobu v drcené formě po dobu dvou týdnů).

S nedostatkem zinku dávají produkty živočišného původu - rybí a masovou mouku.Nejlepší prevencí nedostatku minerálů je dodržování fyziologických standardů při krmení a udržování drůbeže.