Co je ovoskopie slepičích vajec a jak je správně chovat?

Chovatelé drůbeže jsou specialisté zabývající se pěstováním a chovem kuřat, krůt, hus.Pro ně je kvalita násadového vejce prvořadá.Pokud to ztratíte ze zřetele, v budoucnu bude kuře líhnout nemocné, neaktivní, nezdravé.Aby nedošlo k obavám, provádí se ovoskopie vajec.Tento postup je jednoduchý.Jaká je?Jak as jakou frekvencí se má provádět?

Co je to?

Ovoskopie je metoda, která umožňuje určit životaschopnost inkubačního vejce .Držitel drůbeže to za tímto účelem přenáší světelným paprskem.

Metoda existuje již dlouhou dobu.Vzdálení příbuzní moderních chovatelů drůbeže již znali „sílu světla“, když potřebovali studovat obsah vajíčka.

Jak se to provádí?

Dříve, místo speciálního zařízení, ovoscope, byla použita svíčka.Nyní, k prozkoumání obsahu vejce, budete potřebovat zařízení a speciální gril.Je umístěn na grilu a poté je průsvitný a zařízení se pod něj umístí.Metoda je jednoduchá, ale může být použita k řízení inkubačního vývoje drůbeže.

Pokud na speciální zařízení nejsou peníze, můžeme sledovat vývoj inkubace odlišně.K tomu potřebujeteobyčejná lepenková krabice a světelný zdroj - žárovka o výkonu více než sto wattů.

Ne všichni chovatelé používají reflektor , ale pomáhá také jeho instalace pod lampu.V krabici je vytvořen otvor s malým průměrem.Vkládají vejce dovnitř a zkoumají je lehkými zvraty v různých směrech.

Zpracování a fotografie ve dne

Každý den není třeba provádět inkubaci vaječných kuřat během inkubace každý den.Existují důvody.Které z nich?

 1. Pokud se vejce v inkubátoru nevylíhnou a kuře se vylíhne, každá inspekce je pro ni stresující.
 2. Poškození vajec.
 3. Při vyjmutí vejce z inkubátoru /jeho odebrání z kuřete na chvíli teplota klesá, což znamená, že mohou existovat problémy s vývojem (další podrobnosti o teplotě skladování inkubačních vajec viz zde )).
V ideálním případě jsou veškeré manipulace prováděny v teplé místnosti a pokuste se nezdržovat postup déle než pět minut.

Poprvé

První screening slepičích vajec se provádí v šestý den inkubace.V tuto chvíli nelze přeskočit ovoskopii, protože pouze pomocí této metody bude možné určit stupeň oplodnění, stav oběhového systému a umístění plodu.

V nefertilizovaných vejcích je tón světlý, žloutek je spojitá tmavá skvrnaa neexistují žádné primordie oběhového systému.Je-li plod ve vývoji zmrazený, je velký, má výrazný oválný tvar a nerovný okraj.

Pokud existuje krevní kruh, plod je mrtvý.Pokudnormálně se vyvíjí, chybí odchylky a oběhový systém je jasně viditelný.

Den 11

Po kontrole 6. dne se provede ovoskopie pouze v 11. den. Cílem je posoudit stav alantois .Pokud je správně vyvinut, těsně zapadá do obsahu a zavře se tam, kde je konec směřující.

Jsou-li zjištěny problémy s vývojem oběhového systému allantois, může být embryu rovněž zlepšena jeho výživa.

Den 18

Těsně před skusem - 18. den se provede poslední ovoskopie.Postup je nutný pro stanovení připravenosti plodu na líhnutí.Při absenci vůle v špičatém konci neexistují žádné patologie.

Jsou-li zjištěny závady, jsou varlata přenesena a přesunuta například do střední vrstvy inkubátoru.

Postup pro normální vývoj embryí

Někteří chovatelé drůbeže nesouhlasí s provedením ovoskopie pouze třikrát.Raději postupují každé tři až pět dní.V raných stádiích vyřadili neoplozená vejce a pozorně sledovali niti krevních cév.

Specializovaní chovatelé drůbeže jsou schopni určit srdeční rytmus podle narůžovělého odstínu záře .V pozdním období allantois lemuje celý vnitřní povrch skořepiny a uzavírá na jednom místě - na ostrém konci.

Normální embryo již má velký tvar a prameny krevních cév jsou jasně viditelné.V době líhnutí je ještě větší, zabírá celý vnitřní prostor a pohybuje se.

Kdypatologie

Tato neocenitelná diagnostická metoda umožňuje odstranit vejce z kuřecího masa, u kterého se embrya nevyvíjejí správně.Pokud bude příliš mnoho vajec odmítnuto, budoucnost by měla věnovat pozornost podmínkám v inkubátoru.

Poměrně často je embryo přitlačováno proti skořápce po dobu 7 dnů .Jeho tvar připomíná čárku.To není normální.Další problém se projevuje bledostí vajíčka a slabě exprimovanou cévní buňkou.

Před házením vajec je vhodné konzultovat s odborníky nebo studovat literaturu na toto téma.

K jakým defektům může dojít během inkubace?

 • Nerovnoměrná skořepinová struktura.Vypadá špinavě nebo mramorově.Tato vada se projevuje v důsledku skutečnosti, že v těle embrya je málo nebo příliš mnoho vápníku.
 • Světelné čáry způsobují vnitřní poškození.
 • Přítomnost vzduchového prostoru po stranách, uprostřed a v místě špičatého konce.
 • Krev uvnitř se srazí.
 • Tmavé skvrny jsou plísně.
 • Perinks nebo zrna písku uvnitř vejce.
 • Uvnitř není žloutek a veškerá tekutina má červeno-oranžovou barvu.Žloutek prostě praskl a smíchal se s proteinem.
 • Dva žloutky.
 • „Volný výběh“ žloutku nebo jeho nasávání do skořápky.

Podobná videa

V tomto videu se také můžete dozvědět o ovoskopii slepičích vajec:

Lidé čtoucí článek mohouužitečné budou další materiály o slepičích vejcích:

Závěr

Ovoskopie je metoda, která umožňuje včasnou identifikaci problémů s vývojem embrya .Chovatel drůbeže bude identifikovat pouze hnojená a normálně vyvíjející se vejce a zbytek bude odstraněn.Dokonce ani začátečník nemá potíže s provedením vyšetření bez použití speciálního zařízení - ovoscope.

Nedodržení vývoje inkubace je plné skutečnosti, že kuřata budou líhnout neživotaschopným a nemocným.