Co je plíseň a proč se objevuje na petúniích?Jak se vypořádat s touto nemocí?

Petúnie je světlá, krásná a dlouhá kvetoucí rostlina.Tyto květiny jsou skvělé nejen pro zdobení záhonů na zahradních pozemcích, ale také pro městské balkony.Petúnie je s malou péčí a včasným top dressingem potěšena kvetením od začátku léta do pozdního podzimu.Ale i přes svou nenáročnost je tato květina stále zasažena nemocemi.Jednou z nejnebezpečnějších chorob petúnie je padlí.

Co je to?

Prášková plíseň je houbové onemocnění postihující rostliny .Toto onemocnění je způsobeno plísní plísní, která parazituje na listech a může způsobit smrt rostliny.Není selektivní ve svých preferencích a může ovlivnit velké množství rostlin, od okrasných rostlin po zeleninové a ovocné plodiny.

Upozorňujeme, že plísní jsou ovlivněny pouze listnaté rostliny.

Foto

Dále vidíte fotografii padlí na Petúnii:Příčiny výskytu

Obvykle se onemocnění vyvíjí za současných povětrnostních podmínek a při nesprávné péči o rostliny.Houba sama o sobě žije v půdě.To se neprojevuje v teplém a suchém počasí, pokud jsou pečlivě dodržována pravidla péče o rostliny.Pokud jsou však podmínky nepříznivé,vznikají celé houbové kolonie, které velmi rychle infikují rostlinu.

Houby - paraziti se živí mízou rostliny a nezanechávají na ní žádné živiny. Příčiny onemocnění se obvykle stávají :

 • Chladné počasí a vysoká vlhkost.Pokud je také nedostatek slunečního světla, podmínky pro zdravý růst rostlin se stávají velmi nepříznivými.
 • Vysoký obsah dusíku v půdě.
 • Časté pěstování rostlin, nedostatečná cirkulace vzduchu mezi nimi.
 • Režim napájení se nedodržuje.Nelze zalévat rostliny příliš často.Po dlouhém suchu je nepřijatelné silně zaplavit rostlinu.Tyto akce ničí imunitu rostliny a jak víte, choroby jsou nejčastěji postiženy oslabenou výsadbou.

Pokud se v oblasti vyskytují rostliny napadené plísní, je důležité si uvědomit, že jednou z metod šíření choroby je přenos spór vzduchem.

Při péči o rostliny stačí dotknout se zasažené rostliny a potom se dotknout zdravé rostliny - dojde k napadení plísní.

Jak identifikovat nemoc?

Na listech Petúnie s bílou květinou se objevuje plísní(a jak má být, když Petúnie na listech kvete nebo se lepí, a proč k tomu dochází, přečtěte si zde ).V počátečním stádiu nemoci to vypadá spíš jako někdo lehce posypaný letáky s moukou nebo moučkovým cukrem.Ale úžasně se nemoc rychle mění na květiny a poupata.

​​

Porážkapadlí padají velmi rychle, infikované listy zžloutnou a spadnou (pro více informací o tom, co dělat, když listy petúnie zžloutnou a proč se to stane, přečtěte si zde ).I když nové listy mají na rostlině čas růst, mají zkroucený a velmi bolestivý vzhled.Za pouhé dva dny může nemoc ovlivnit celou výsadbu petúnií.Pokud je ošetření pozdě, rostlina umře.

Více informací o chorobách a škůdcích lze nalézt v zde.

Jak bojovat?

Jak se této choroby zbavit?Jakmile je na listech Petúnie nalezen bílý povlak, je nutné okamžitě zahájit ošetření rostliny:

 1. Prvním krokem je oříznutí zasažených oblastí a spálení, aby se infekce dále nerozšířila.
 2. Pod rostlinou odřízněte ornici a nahraďte ji novou, namočenou v antimykotikách.
 3. Samotná rostlina se postříká fungicidem.

Lidové prostředky se v boji proti padlí plísní často používají.Před nanesením roztoků se nejprve odstraní nemocné části rostliny.

Navzdory skutečnosti, že postřik plísní nebyl vítán, postřikovače byly úspěšné v boji proti nemoci s rozšířením fungicidních přípravků postřikem:

 1. Ošetření síranem měďnatým .Vezměte 5 g síranu měďnatého do 5 litrů vody, přidejte 50 g pracího mýdla a důkladně promíchejte.S výsledným řešením ošetřte rostlinu jednou týdněměsíce.
 2. Mangan .Asi 10 g manganu se rozpustí v 10 litrech vody a tento roztok se 3-4krát ošetří tímto roztokem každých 5 dní.
 3. Sodný popel .Připravte roztok sody: na 5 litrů horké vody vezměte 2 lžíce sody a 1 lžíci hoblovaného pracího mýdla.Postřikujte keře petúnie teplým roztokem 3krát po 7 dnech.
 4. Fermentovaná syrovátka .Zřeďte 1 litr séra v 10 litrech vody a stříkejte rostliny tímto roztokem.
 5. hořčičný prášek .2 lžíce hořčičného prášku rozřeďte v 10 litrech vařené vody.Ochlazený roztok může být napojen a postřikován petúniemi.
Pamatujte, že pokud se nemoc rozšířila, lidová léčiva nezachrání rostlinu - je nutné použít fungicidní látky.

Jsou nejaktivnější v boji proti padlí a jsou schopné potlačit šíření choroby na buněčné úrovni.Dopřejte si večer petúnie a klidné, suché počasí.

Jak zacházet s přípravky:

 • Fungicidní přípravek „ Topaz “ je v boji proti padlí plísní všeobecně známý.jeho průměrná cena je 75 rublů.
 • Lék „ Skor “ se osvědčil, jeho přibližná cena je 25 rublů.
 • Populární u zahrádkářů při léčbě plísní " Fundazol ."K dispozici ve formě prášku, cena je asi 40 rublů.
 • Vitaros “ je další populární fungicidní činidlo pro hubení plísní.Přibližná cena 50 - 60 rublů.
Nezkušení zahradníci a ženy v domácnosti často čelí problému sušení petúnií, odlehčení listů nebo vzhledu mšic, molic a jiných škůdců.Na těchto stránkách se dozvíte, jak se s těmito problémy vypořádat.

Preventivní opatření

Nejlepší způsob, jak kontrolovat padlí, je prevence nemoci.Samozřejmě, aby se předešlo problémům, můžete pěstovat odrůdy petúnie rezistentní na plísňové choroby.Pokud ale při péči o rostliny nedodržíte základní pravidla, rostliny s genetickou imunitou nebudou odolávat chorobám.Proto se nejprve pokuste zajistit řádnou péči o rostliny:

 1. Petúnie zalévejte až poté, co se ujistíte, že hliněné hrudky jsou dostatečně suché, ale ne suché.Použijte teplou, usazenou vodu do vodních rostlin.
 2. Výsadba by se měla pravidelně ředit a odstraňovat především stagnující výhonky (co kdyby petúnie vadilo a proč k tomu dochází?).
 3. Při krmení petúnií dodržujte proporce a nenechte se unášet hnojivy na bázi dusíku.
 4. Upřednostňují směsi draslík-fosfor, přispívají k rozvoji imunity petúnie.
 5. Denně kontrolujte výsadby petúnie.
 6. Provádí se periodické postřikování rostlin biofungicidem.Můžete použít „Fitosporin“ nebo „Pseudobacterin“.

Při dodržení těchto jednoduchých pravidel můžete rostlinám poskytnout dlouhý život a sami sobě radost z pozitivních výsledků.jejich práce.

Je lepší předcházet nemoci než s ní bojovat později.Nezapomeňte na prevenci nemocí rostlin a poté nemusíte na svých pozemcích používat fungicidní přípravky.Dodržování zemědělské technologie pomůže, pokud se zcela nevyvaruje chorobám, jistě sníží jejich pravděpodobnost o 90%.

Zkušení zahradníci vědí, ževětšina chorob se na rostlinách vyvíjí v důsledku nedostatečné péče .Buďte pozorní na své výsadby, věnujte dost času na každodenní prohlídku rostlin a děkujeme vám s nádherným květem, stávají se skutečnou ozdobou jak pro květinové záhony, tak pro balkony.