Co je prořezávání pelargónie pro svěží kvetení a jak to udělat správně?Základní pravidla pro utváření keře

Geranium je světlý a krásný květ, který zdobí každou místnost.Rostlina je oblíbená mezi milovníky květin hlavně díky své nenáročnosti.

Neopatrná povaha pelargónie však neznamená, že nevyžaduje péči a pozornost.Jedním z hlavních stupňů péče je oříznutí, které musí být provedeno správně a včas.Toto bude probráno v našem článku.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Kdy a na jak dlouhokvetoucí?

Období kvetení pelargónie začíná v prvních měsících jaraa za příznivých podmínek trvá do září.Chcete-li zachovat dekorativní vzhled květiny, je nutné ji pravidelně ořezávat a svírat.

Co je prořezávání a proč je to nutné?

Postupem prořezávání pelargónie je zkrácení dlouhých výhonků a odstranění starých stonků.To je nutné nejen pro získání nových stopek, ale také pro dosažení krásného tvaru rostliny.Pokud nemáte oříznutí, spodní listy rostlinyzačnou padat, a větve - holé, s výsledkem, že květina ztratí svou krásu.

Geraniums mají „spící“ ledviny téměř v každém uzlu , avšak bez lidské pomoci není schopen produkovat laterální procesy.Prořezávání probudí "spící" pupeny, což má za následek vznik nových výhonků s poupaty.

Kromě toho je kontrola délky výhonků a stupně růstu keře užitečná pro:

 • stimulaci dlouhého a hojného kvetení;
 • dávající rostlině rovnoměrný kompaktní tvar;
 • urychlení metabolismu v rostlině a zlepšení její kvality;
 • usnadnění zimování pelargónie;
 • zlepšení provzdušňování a osvětlení;
 • předcházení výskytu nemocí.
Upozornění : Další výhodou prořezávání pelargónie je to, že v důsledku toho pěstitel květin dostává výsadbový materiál ve formě nových řízků.

Pokud je pelargónie velmi velká, po radikálním řezání výhonků vloží rostlina veškerou svou sílu do růstu nových stonků a listů, díky čemuž se květenství objeví pozdě nebo se vůbec neobjeví.Aby se tomu zabránilo,u velkých květů stačí zkrátit nemocné dlouhé větve bez listů .

Kdy je správné dělat?

V závislosti na účelu, pro který se provádí ořezávání, existují tři způsoby, jak to provést.

 1. Základní .Účelem tohoto prořezávání je dosáhnout hojného bujného kvetení a vytvoření krásného tvaru keře.Hlavní prořezávání se provádí okamžitě poté, co květ opouští období klidu.Nejvhodnější čas na to jeobdobí od konce února do poloviny března, tedy do začátku vegetačního období.Geranium po takovém prořezávání později než obvykle kvete, doba květu však bude trvat déle a zvýší se počet a velikost květenství.
 2. Podzim .Protože je rostlina připravena na spící období, provádí se po rozkvětu pelargónie, přibližně uprostřed podzimu.Všechny suché a zažloutlé listy a stopky jsou odříznuty (co dělat s vybledlými květy pelargónie, přečtěte si zde ).Takové manipulace neovlivňují budoucí kvetení keře, ale mají prostě dekorativní charakter.Dlouhé stonky jsou odříznuty jako zbytečné v oblasti prvního listového uzlu, aby mohly střílet a pokračovat v růstu i v budoucnu nad uzlem.Hlavní stonek je zkrácen o třetinu.
 3. Štěpnutí .Provádí se v případě potřeby kdykoli v roce, s výjimkou zimy.

Při nedostatečném osvětlení v chladném období jsou pelargónie značně rozšířena, což negativně ovlivňuje dekorativnost a kvetení.V žádném případě však nemůžete zkrátit výhonky v prosinci až lednu!Toto je nejobtížnější období pro domácí květiny, prořezávání bude jen bolet.

Důležité : Jsou-li na rostlině nalezeny poškozené oblasti, je nutné je během prořezávání odstranit. To pomůže zastavit rozvoj choroby.Prořezávání jednoletých květů se provádí pouze za účelem získání potřebného tvaru.

Příprava pokojové rostliny a nástroje

Před oříznutím připravte nástroj a květinu napostup .K tomu je nezbytné:

 • vyčistit pelargónie ze všech suchých, zažloutlých a uschlých listů a květů;
 • dezinfikují nástroj vroucí vodou, alkoholem nebo speciálním prostředkem.

Pro prořezávání květů je nejlepší použít nůž, administrativní nebo kuchyňský nůž s tenkým hadříkem.Nepoužívejte nůžky - mohou přenášet kmen a narušovat strukturu tkáně v místě řezu.

Základní pravidla: jak vytvořit keř?

K získání požadované formy pelargónie je nutné začít s jeho tvorbou téměř okamžitě po výsadbě květu , provedením podzimního a jarního prořezávání a štípání.Mladé, aktivně se vyvíjející rostliny musí být štípány, aby stimulovaly růst postranních výhonků.

Postup:

 1. 2-3 týdny po výsadbě mladého výhonku sevřete apikální ledvinu.
 2. Větve rostoucí z horních dutin stonků jsou odstraněny nebo štípány poté, co se na nich objeví 3-4 listové uzly.
 3. Nejprve se provádí zahuštění, prořezávání nebo sevření výhonků rostoucích uvnitř keře.
 4. Jakmile rostlina dosáhne požadovaného tvaru, musí se štípání zastavit.

Pokud je pelargónie pěstována z stopky, mělo by se štípání provádět na úrovni 8-10 listů, a pokud ze semen, na úrovni 6-8.

Je třeba pochopit, že veškeré práce musí být prováděny od požadovaného výsledku.Například za účelem získání rostliny ve formě kvetoucí koule jedné stimulace růstu laterálních procesůto nebude stačit -je nutné pravidelně odstraňovat větve, které kazí dekorativní vzhled keřea neustále se starat o korunu keře, stříhat velké a staré výhonky na úrovni 3-5 pupenů.

Postupné pokyny a schéma prořezávání pro svěží kvetení

Zvažte, jak správně oříznout domácí pelargónie tak, aby hojně kvete a je nadýchaný.Nádhera kvetoucích pelargónií závisí na kvalitě prořezávání.

 1. Aby se zabránilo zahušťování a růstu nových výhonků, je třeba použít připravený nástroj k oříznutí stonku nad uzlem listu směrem k vnější části keře.
 2. Aby nedošlo k tomu, že by stopka zůstala nahá, střílí se oříznutí nad křídlo.
 3. Stonky, které rostou uvnitř keře, by měly být řezány.
 4. K tomu, aby rostlina uvolňovala energii na vytváření hlavních stonků, je třeba sevřít výhonek z kořene.
 5. Je nutné odstranit zkroucené větve, jakož i nemocné a holé procesy.
 6. Stonky jsou prořezány na úrovni 4-5 listových uzlů.
 7. Hlavní výhonky by se měly snížit na třetinu délky.
 8. Aby se zabránilo možnosti infekce květu, měla by být místa řezu ošetřena aktivovaným nebo aktivním uhlím nebo skořicí.
 9. Po oříznutí je nezbytné krmit pelargónie hnojivem obsahujícím dusík.

Štěpnutí rovněž pomáhá dosáhnout svěží kvetení .Po tomto postupu se pouzdro zvětší a zhoustne.

Doporučujeme sledovat video o správném prořezávání pelargónie pro svěžíkvěty:

Pro více informací o tom, jak se starat o pelargónie tak, aby kvete, si přečtěte zde.

Co když dojde k chybě?

Nejčastější chyby, které pěstitelé květin dělají při řezání pelargónie, jsou:

 • Porušení termínů .Nutnou podmínkou je přísné dodržování načasování prořezávání rostlin.Kvůli postupu v zimě začnou květenství klesat.
 • Úroveň oříznutí není správná .Pokud oříznete vysoko nad uzlem listu, přebytečná část stonku zaschne, což má za následek smrt celého výhonku.
 • Radikální oříznutí .Pokud odstraníte příliš mnoho výhonků najednou, rostlina zastaví růst a kvetení a obnoví sílu po přijetí stresu.
 • Příliš časté prořezávánízpomaluje vývoj nových ledvin.
Tip : Základním pravidlem při řezání pelargónie je dodržení lhůt pro dokončení postupu.Pokud není pelargónie správně oříznuta, je nutné poskytnout rostlině náležitou péči a zajistit jí optimální úroveň zalévání, hnojení a osvětlení.Nerušit závod a dát mu čas na zotavení.
Doporučená četba pro milovníky pelargónie:

Závěr

Geranium je jednou z oblíbených květin téměř všech pěstitelů květin .Péče o ni nesložité a zvládne to i začátečník.Hlavní věcí je pozorovat rostlinu, jejíž vzhled sám o sobě informuje o potřebě prořezávání a sevření.S výhradou všech doporučení nebudou tyto postupy způsobovat potíže a pomohou získat krásný, svěží kvetoucí květ.