Co je ptačí aspergilóza: příznaky, diagnostika a léčba

Aspergilóza je infekční onemocnění způsobené houbami Aspergillus, které postihuje serózní membrány a dýchací systém.K takové nemoci může dojít u jakéhokoli domácího mazlíčka.

Drůbež má obvykle jednu ze dvou forem choroby:Akutní .Taková aspergilóza je charakterizována silnými ohnisky u mladých zvířat.

Zároveň jsou nemocnost a úmrtnost na vysoké úrovni. Chronická .To je obvykle pozorováno u dospělých jedinců.

Může se jednat také o celé domy a oddělené ptáky od dospělého hejna.Choroba se stává chronickou poměrně zřídka.K tomu dochází, když ptáci žijí ve stísněném prostoru.

) Co je to ptačí aspergilóza?

Aspergilóza je postižena jak domácích, tak volně žijících ptáků.Proto by všichni jedinci měli být považováni za potenciální nositele infekce.

Houby Aspergillus, díky nimž se toto onemocnění vyskytuje, byly u drůbeže nalezeny na začátku 19. století.

Aspergilóza nejčastěji postihuje černé kachny, labutě, sojky, krůty a kuřata.Za přirozených podmínek jsou mladí zvířata považována za nejcitlivější na patogen.

První houby byly nalezeny v dýchacím systému ptáků v roce 1815.

Byl to A. Meyer v Německu, který našel Aspergillus v průduškách a opeřených plicích.

Později, v roce 1855, G. Fresenius v průběhu výzkumu odhalil houbu v dýchacích systémech dropů.

Jednalo se o airbagy a plíce.Vědec volal nález Aspergillusfumigatus.Samotná nemoc se začala nazývat aspergilóza.

Postupem času se ukázalo, že k takové infekci dochází u mnoha savců a dokonce iu lidí.Jedná se o nejčastější mykózu plísní, která je registrována v mnoha zemích světa.

Toto onemocnění způsobuje drůbežářským podnikům obrovské hospodářské škody.Smrt mladých zvířat se pohybuje v rozmezí 40-90%.

Patogeny

U drůbeže dochází k aspergilóze v důsledku Apergillus flavus a fumigatus.

Někdy to mohou být některé další mikroorganismy.Je známo, že takové houby se nejčastěji vyskytují v půdě, krmných zrnech a reprodukčních látkách.

Houby se nebojí teplotních účinků.Aktivně se vyvíjejí i při 45 ° C. Některé druhy Aspegillus jsou rezistentní vůči chemikáliím, včetně dezinfekčních tekutin.

K infekci dochází aerogenní a zažívací cestou .Nejčastěji lidé onemocní, ačkoli aspergilóza se někdy stává rozšířenější.

Jeho ohnisko se vyskytuje pouze v přítomnosti určitého počtu mikroorganismů.V tomto případě je obvykle zdrojem nákazy infikovaný stelivo v domě.

Může to být také způsobeno narušením odporu způsobeným stresem,nevhodná strava nebo použití imunosupresivních léků.

Nemocná zvířata a ptáci jsou dalším zdrojem infekce, protože jejich sekrece infikují vnitřní vybavení a krmivo.

​​

Průběh a příznaky

Drůbež se nejčastěji nakazí zažívacím traktem, tj. Houby vstupují do těla spolu s potravou, ve které jsou obsaženy.

Méně často ptáci onemocní při vdechovaných spórách.Maximální citlivost kuřat je pozorována ve inkubační fázi.Na povrch vejce se tak může dostat želé podobné suspenze s Aspergillusfumigatus.

Hlavní příznaky jsou:

  • dušnost;
  • rychlé dýchání;
  • dušnost.

V pokročilých případech může být slyšet pískot.Infikovaní ptáci nemají chuť k jídlu, jsou vyčerpaní a ospalí.Při infekci některými typy mikroorganismů lze pozorovat ztrátu rovnováhy a torticollis.

V závislosti na věku ptáka může mít nemoc akutní, subakutní nebo chronickou formu.Inkubační doba obvykle trvá 3 až 10 dní.

V akutním průběhu se pták ostře stává neaktivní a téměř úplně se odmítá živit.Omotala si peří a spustila křídla.

V průběhu času se u jednotlivce rozvine dýchavičnost a výtok z nosní dutiny.Akutní forma obvykle trvá 1 až 4 dny s úmrtností 80 - 100%.

Nedávno v Rusku jsou alopecie běžné u kuřat v domácnostech.Znáte nepřítele osobně!

Nevíte, jak izolovat dům?Přečtěte sio podlahové izolaci pěnou v tohoto článku !

Subakutní forma nejčastěji trvá týden, poněkud méně často - 12 dní. U nemocného ptáka je zaznamenáno obtížné časté dýchánía jednotlivec natáhne hlavu a otevře zobák široký.

Vzhledem k tomu, že během aspergilózy jsou často ovlivněny vzduchové vaky, při vdechování je slyšet pískání a sípání.Později byl zaznamenán nedostatek chuti k jídlu, silný žízeň a průjem.Ptáci obvykle umírají na ochrnutí.

Chronická forma je charakterizována postupným vyčerpáním.Hřeben začíná blednout a je také zaznamenána dušnost, zácpa a průjem.Onemocnění je v tomto případě často doprovázeno poškozením plic.

Diagnostika

K provedení diagnózy je zapotřebí řada laboratorních testů.Diagnóza se nejčastěji provádí po smrti ptáka.Všechny vzorky musí být odebrány pomocí určitých antiseptik.

Výsledný materiál se naočkuje na vhodné živné médium.Obvykle se jedná o agar založený na dextróze nebo Chapekově řešení.

Sérologické testy nejsou nijak zvlášť cenné.Je to kvůli netypické povaze antigenů.

Léčba

Když je pacientovi diagnostikován nemocný pták, je nystatin podáván jako aerosol.

Tento postup obvykle trvá 15 minut a provádí se dvakrát denně.Kromě toho by měla být jako nápoj podána směs 60 ml vody a 150 mg jodidu draselného.Zvláštní pozornost by měla být věnována stravě a podmínkám.

Další možnost ošetření.zahrnuje pití nystatinu v dávce 350 jednotek na litr vody a aerosolu po dobu 5 dnů.

Na 1 m3 postačí 10 ml 1% roztoku jodu.Dobrého výsledku se dosáhne postřikem monochloridu jodu nebo 1% roztoku Berenilu.

Jakmile byl zdroj infekce odstraněn, mělo by být provedeno zotavení drůbeže.Proto je nutné vyloučit ze stravy všechna krmiva ovlivněná houbami Aspergillus.

Místnost, ve které byl nemocný držen, by měla být dezinfikována1% roztokem hydroxidu sodnéhonebo alkalickým roztokem formaldehydu 2-3%.

Pro rehabilitaci vybavení a celého domu je vhodné zvolit Virkon-S.Po tomto ošetření se doporučuje, aby byla místnost vybílena hašenou vápennou suspenzí 10-20%.

Prevence

Jako preventivní opatření by se čisté nádoby na pitnou vodu a krmiva měly denně čistit a dezinfikovat.

Aby se zabránilo šíření infekce během vypuknutí aspergilózy, je nezbytné přidat do vody pro ptáky roztok síranu měďnatého v poměru 1: 2000.

Tuto metodu však nelze považovat za nejspolehlivější.Odborníci nedoporučují používat příliš často.

Vakcíny Aspergillusfumigatus lze použít jako profylaxi.Pro snížení počtu mikroorganismů by měla být místnost pravidelně větrána.K tomuto účelu se nejlépe hodí přirozená ventilace.

Ptáci by měli být krmeni vysoce kvalitním krmivem, které je připraveno v souladu se stanovenými požadavkypravidla.Krmivo by mělo být skladováno v suchých uzavřených prostorách.V domě by neměla být žádná vlhkost, protože za těchto podmínek se mikroorganismy rychle rozvíjejí.Krmivo, které zbylo po spálení ptáků, musí být spáleno.

Pokud se na drůbežárně vyskytne ohnisko nákazy, je nutný celý souboropatření :

  • ke stanovení všech zdrojů nákazy;
  • vyloučení podezřelých krmiv z potravy;
  • porážka nemocných ptáků, kteří již začali ochrnout;
  • dezinfekce prostor v přítomnosti ptáků;
  • Včasné zničení steliva a všech steliv.

Díky takovému kompetentnímu přístupu lze úmrtnost ptáků snížit nebo úplně zabránit infekci.