Co je ptačí paratypoid a proč se vyskytuje kuřecí salmonelóza?

Paratypoid je nebezpečné bakteriální onemocnění.Jedno vypuknutí je dostatečné k infikování všech mladých zvířat žijících na farmě drůbeže.

Kromě toho může snadno předávat dospělým kuřatům, což způsobuje ještě větší poškození.Proto všichni chovatelé drůbeže musí o této nemoci vědět vše.

Salmonelóza nebo paratypoid je skupina bakteriálních chorob mladé drůbeže ve věku od jednoho týdne do několika měsíců.

Toto onemocnění je způsobeno patologickou mikroflórou ve formě salmonel.Rychle ovlivňují kuřecí tělo, způsobují toxikózu a poškození střev, zápal plic a těžké poškození kloubů.

Co je to paratypoid ptáků?

Salmonella je lidstvu dlouho známa jako nebezpečné mikroorganismy, které mohou vést ke smrti.

Celá drůbež může trpět paratyfem nebo salmonelózou, ale podle statistik se totoonemocnění nejčastěji vyskytuje u kuřat .

V mnoha zemích světa je pozorován vysoký výskyt paratypoidů, takže se zemědělci společně snaží zabránit vypuknutí této choroby.

Salmonelóza je častější u kuřat, protože se chovají na velmi velkých drůbežárnách, kde může způsobit i jeden infikovaný pták.smrt celého hospodářského zvířete chovaného na farmě, protože infekce se rychle šíří mezi zdravými jedinci.

Kromě toho může být salmonelóza pro člověka infekční, a proto během boje proti této nemoci musíte být zvláště opatrní, abyste se nestali nositelem této choroby pro jiná hospodářská zvířata a lidi.

Paratyphoid trpí zpravidla nejvíce mladí.Incidence v průměru dosahuje 50% a počet úmrtí bývá 80%.Díky rychlému vývoji infekce mohou onemocnit téměř všechna kuřata na farmě, což může vést k jejich smrti.

Vysoká úmrtnost kuřat může ohrozit produktivitu hospodářství a může také způsobit úplnou infekci skotu.

Původci choroby

Původci této choroby jsoubakterie z rodu Salmonella .

Tyto bakterie mohou žít a množit se v životním prostředí měsíce. Salmonella žije v hnoji a půdě až 10 měsíců, v pitné vodě až 120 dní a v prachu 18 měsíců.

Kromě toho jsou schopni snášet zmrazení po dobu šesti měsíců a při zahřátí na 70 stupňů zemřou až po 20 minutách.

Salmonella snadno snáší kouření a konzervování masa, takže tyto metody se nepoužívají během přípravy infikovaného masa.Jsou však nestabilní vůči dezinfekčním prostředkům: lze použít žíravinu, formaldehyd, bělidlo.

Průběh a symptomy

Častějipouze kuřata jsou nemocná salmonelózou nebo paratyfem.

Infikují se salmonelou trávicím traktem, když jedí nakažené krmivo, vodu, skořápky a když přicházejí do styku s nemocnými jedinci.

K infekci salmonelou může dojít také prostřednictvím poškozených dýchacích cest a kůže.Bylo zjištěno, že infekce se vyskytuje mnohem častěji ve špinavých a špatně větraných domech s velkým počtem kuřat.

Inkubační doba tohoto onemocnění může trvat den až týden.Paratyphoid může u mladých zvířatzpravidla probíhat v akutní, subakutní a chronické formě .

Akutní průběh je charakterizován obecným oslabením těla, horečkou až 42 stupňů, konstantním žízní a těžkým průjmem.Artritida se vyvíjí u mladých jedinců, dýchání se stává povrchní, je zaznamenána modrost kůže na břiše a krku.Po týdnu umírají infikovaná kuřata.

Subakutní průběh paratyfové horečky může trvat až 14 dní .Symptomy jsou méně výrazné a představují je hlavně pneumonie, střídavá zácpa s průjmem, konjunktivitida.

​​

V některých případech se tato forma stává chronickou, která se vyznačuje pneumonií, vývojovým zpožděním.Tito jedinci zůstávají i po úplném zotavení nositeli salmonel.

Někteří jedinci mohou trpět křečovitými záchvaty, během kterých kuřata začínají náhodně pohybovat hlavami, ležet na zádech a plavat se svými končetinami.K smrti dochází téměř v 70% případů.

Zemědělci by také neměli zapomenout na zpracování turistické plošiny a vybavení, protože se mohou také stát nositeli salmonel.Všechna omezení jsou odstraněna z drůbežárny pouze měsíc po posledním případě paratyphoidní horečky.

Závěr

Salmonelóza nebo paratypoidní horečka je zvláště kuřata nebezpečná.Právě toto onemocnění způsobuje smrt 70% mladých zvířat v případě infekce.Aby se předešlo výskytu této choroby, je nutné přísně dodržovat všechna preventivní opatření, která pomohou chránit zdraví mladých ptáků před paratyfem.