Co je strupovitost u ptáků, kdo je původcem choroby a jak ji léčit?

Favus, strupovitost (Favus) je plísňové infekční onemocnění.Příčinou onemocnění je favus houba s rozvětveným úzkým myceliem.

Toto onemocnění je chronické, vyznačuje se poškozením kůže a jejích příloh.V oblastech kůže postižených tímto onemocněním se objevují cikálně-atrofické změny, které se objevují v místě vyrážky.Toto onemocnění nejčastěji postihuje kůži, peří, drápy a vnitřní orgány.

Patogen pod názvem Trichophyton.T. gallinae Megnin způsobuje onemocnění u domácích i volně žijících zvířat, jakož i u zvířat a ptáků chovaných v zemědělství.Z drůbeže, krůty, kuře a kachny jsou ovlivněny favus.

]

Co je to strupovitost ptáků?

Plísňovitá houba byla poprvé identifikována a studována v roce 1839 německým lékařem Johannem Lucasem Schönleinem.

Biologie a morfologie této houby byla pečlivě studována, studie byly publikovány v zahraniční i domácí lékařské literatuře.

Za nejúplnější díla na toto téma se považují díla Peak, Viryuzhsky, Unna a Kral.Ve svých pracích byly provedeny studie účinků strupovitých hub na člověka i na zvířata a ptáky.

Nejběžnější houba favus je v Asii a Americe , ale ve větší či menší mířenachází se ve všech zemích, kde se vyvíjí průmyslové drůbežnictví.Infikovaný pták se může stát zdrojem nemoci, je možný i nepřímý přenos (v přímém kontaktu s objekty obsahujícími patogen).

Ekonomické ukazatele poškození strupů nejsou příliš optimistické.

Poškození spočívá ve ztrátě tukové hmotnosti ptáka, snížení produktivity, hmotnosti nemoci a konečně úmrtnosti na favuse (při vhodné terapii je úmrtnost nízká).Významnou součástí škody jsou náklady nezbytné k provedení omezujících opatření.

Patogeny

Trichophiton Gallinae (Trichophyton. T. gallinae Megnin) je původcem favus u drůbeže.

Při odběru vzorků patologického materiálu jsou identifikovány mnohostranné nebo zaoblené spory, které jsou umístěny buď ve formě shluků nebo řetězců.

Při studiu postižených strupů vlasů je patrné, že prvky houby jsou umístěny podél její délky.V postižených oblastech se nacházejí malé kapky tuku a vzduchových bublin.

Právě tyto faktory odlišují houbu achoreon od dermatofytů podobnou. Charakteristickým rysem je, že vlasy nejsou nikdy zcela zaplněny houbou .

V důsledku toho si vlasy zachovají svoji délku, nerozbijí se, ale současně změní barvu - změní barvu na šedou.Vlákna a spory houby favus jsou mimo vlasy, ovlivňují peří drůbeže typu ectothrix.

Příliš mnoho vtlačení ptáka přispívá k nástupu choroby.To vedezvýšené poranění částí těla ptáka.V přeplněných podmínkách se strupovitost šíří pomalu, počet postižených ptáků však může být významný.

Symptomy a průběh

Klinický obraz onemocnění se liší v závislosti na podmínkách infekce.

Při přirozené infekci může inkubační doba trvat několik měsíců.U umělé infekce je toto období pouze tři týdny.

Drůbež může být nakažena kuřaty.Klinické příznaky jsou však patrné již ve vyšším věku.Obvykle proces začíná na hřebenu, periorbitální části obličeje a ušních lalůčcích.U krůt začíná tento proces, obvykle v zobáku a na něm, a poté se šíří na pokožku hlavy a korály.

​​

Pokud pečlivě prozkoumáte postižené oblasti zvětšovacím sklem, všimnete simalých bělavých skvrn, které se spojí .Závažná léze je charakterizována výskytem křídového překrytí.Potom bílé skvrny postupně získají nažloutlý šedý odstín, krusty mají konkávní tvar a sytě konzistenci.

Přítomnost takových formací naznačuje, že poslední stádium nemoci, při které pták ztratí svou tuku, je vyčerpáno, objevuje se anémie a průjem.Pokud byla nemoc přenášena hematogenní cestou, dochází k závažnějším komplikacím - v procesních kostech a svalech, ve vzácných případech - mozku.

Diagnóza

U pacientů s favusem je obvykle výraznáklinický obraz, typické favózní léze jsou snadno identifikovatelné.

Proto diferenciální diagnostika a diagnostika nezpůsobují odborníkům zvláštní obtíže.Odlište je od trichofytózy a mikrosporie umožňuje, aby stav vlasů, které ztrácejí hladkost a barvu, byl suchý a snadno vytáhnut.

Po obecném vyšetření se provede mikroskopické vyšetření patologického materiálu k potvrzení diagnózy.Zaprvé se favus diagnostikuje podlecharakteristických změn, které se u drůbeže vyskytují na vousech a hřebenech .

Není obtížné izolovat houbu favus od patologického materiálu.Plísňové kolonie jsou charakterizovány rychlými růstovými rychlostmi, lehkými mealy, vyvýšeným středem a soustřednými drážkami umístěnými kolem ní.

Patologické studie uhynulého ptáka z favus drůbeže ukazují následující obrázek :

 • vyčerpání;
 • anémie;
 • přítomnost pozemků bez peří;
 • chrasty;
 • uzly a vředy se nacházejí na strumě, střevech a horních cestách dýchacích;
 • Mrtviny mají výrazný myší zápach.

Ošetření

U velkých drůbežářských podniků se nejprve vypočítá ekonomická proveditelnost následných opatření.

V závislosti na výsledcích je pták buď zničen, nebo ošetřen.

Pro léčbu této choroby se provádějí následující postupy :

 • ošetření fungicidními mastmi;
 • griseofulvin uvnitř;
 • výplňovýterapie

Vytvořené lícní kosti jsou ošetřeny třemi procenty nebo pěti procenty kreolinové masti a dehet a síra se nejčastěji používají z fungicidních činidel.

Specialisté považují za nejvhodnější integrovanou léčbu pomocí kombinace prostředků.Například se používá síra s přídavkem deseti procent síranu měďnatého a pět procent kyseliny salicylové.

Opatření ke kontrole a profylaxi

K dnešnímu dni jsou přijímána pouze obecná preventivní opatření, protože neexistují žádná specifická preventivní opatření k prevenci onemocnění strupů.

Pokud je nákaza zjištěna na velkých drůbežářských farmách u celé skupiny ptáků, je infikovaná skupina zničena.

Pro prevenci této choroby se provádějí tato hygienická a veterinární a jiná opatření :

 1. podnik je prohlášen za nefunkční;
 2. izolace nemocných a podezřelých ptáků;
 3. zakazují prodej a vývoz nemocné drůbeže;
 4. uvolněné prostory jsou důkladně vyčištěny;
 5. dezinfekce horkými alkalickými roztoky, čerstvě haseným vápnem a roztokem kyseliny karbolové;
 6. vystavení postižených ptáků ultrafialovým lampám;
 7. přijímají opatření k eradikaci škůdců a parazitů.
Plemeno kuřat Bielefelder jsou krásné ptáky, které mohou ozdobit jakýkoli dvůr.

Máte-li zájem o naklíčenou pšenici, konkrétně o to, jak naklíčit, stačí si přečíst toto !

K odstranění omezení dochází 21 dní po zotavení posledního infikovaného ptáka.Před odstraněním omezení by se události měly konat nejméně jednou za 10 dní.