Co je to apterióza a jak se vypořádat se zhoršeným opeřením u kuřat?

Svěží peří je klíčem ke zdraví jakékoli drůbeže.

Zdravé a aktivní kuře vždy sleduje stav peří, pravidelně ho čistí a odstraňuje z něj všechny nečistoty.

Když však pták onemocní, peří začne vypadávat nebo se špiní.

Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost všem problémům, které se týkají péřového pláště kuřecího masa.

Co je to apterióza?

Poruchy opeření u kuřat jsou zcela běžné.Toto onemocnění se zpravidla začíná pozorovat u mladých jedinců, kteří trpí špatně vyvinutým peřím.Takoví ptáci vypadají nezdravě, vedou pomalý životní styl a neustále mrazí, pokud je počet peří vážně snížen.

Problémy spojené s péřovým peřím se nazývají aperióza a alopecie.Aterióza je charakterizována nedostatečným peřím, když mění mladé peří u mladých jedinců.Co se týká alopecie, takzvané částečné nebo úplné ztráty peří u dospělých ptáků bez schopnosti obnovit jejich růst.

Toto onemocnění může postihnout mladé a dospělé ptáky jakéhokoli plemene, pokud nedostávají správnou výživu nebo trpí vážnými nemocemi.

Hodnocení závažnosti

Peří u drůbeže lidé dlouho pozorovali.

Teprve nedávno však veterinární lékaři dokázali určit přesnou příčinu této choroby.

Před tím nebylo možné pochopit, co tak negativně ovlivňuje tělo ptáka, že ho nutí zbavit se veškerého peří.

Pták bez peří se stává zranitelnějším vůči působení jakýchkoli vnějších faktorů .Toleruje ostré změny teploty, horší vliv ultrafialového záření.Všechny tyto známé vnější faktory postupně oslabují její tělo a následně mohou vést k smrti.

Naštěstí peří zřídka vede ke smrti drůbeže jen zřídka.Nemoc může trvat velmi dlouho, dokud kuřecí tělo nezačne trpět.

Pokud je však ztráta peří spojena s infekčními chorobami, může pták zemřít mnohem dříve.Ve všech ostatních případech může zemědělec zjistit příčinu alopecie a přijmout vhodná opatření k záchraně jednotlivce.

Příčiny

Nejběžnější příčinou malabsorpce jepodvýživa .Chovatelé drůbeže se velmi často snaží koupit nejlevnější krmivo.

Zpravidla obsahují snížené množství živin a vitamínů, které jsou nezbytné pro normální fungování vnitřních orgánů ptáka.

​​

Nedostatek vitaminu se rychle vyvíjí z nedostatku určitých vitamínů v drůbeži.To je oncharakterizované negativními změnami v péřovém obalu kuře.

Další příčinou poruch tvorby peří jsounachlazení a infekce .U ptáka oslabeného touto chorobou se metabolismus postupně zhoršuje.Okamžitě začne ovlivňovat stav peří.Kromě toho se pták přestává starat sám o sebe, nemá dostatečnou sílu na to, aby vyčistil peří, které zná každé kuře.

Rychle se znečišťují, drží pohromadě, což vede k jejich ztrátě.Obvykle se peří po vypadnutí již nezotavuje a kuře je nahá.

Nadměrná vlhkost nebo suchý vzduch v domě mohou také ovlivnit péřové podmínky.Některá plemena kuřat, zejména jejich mláďata, reagují příliš prudce na jakoukoli změnu vlhkosti v kuřecím moči, takže kvůli stresu začínají vypadávat.Podobně může být mladý pták ovlivněn příliš krátkými nebo příliš dlouhými hodinami denního světla.

Plemeno kuřat Minorca je v Rusku dobře známé.Jeho charakteristickým rysem je černá barva s bílou skvrnou na hlavě.

Zde se dozvíte, jak léčit zánět strumy: https://selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/pitanie/vospalenie-zoba.html.

Kuřecí tělo nemá dostatek času na normální zotavení nebo je příliš vyčerpané, takže peří dostává méně látek nezbytných pro svůj růst.Postupně vypadávají a oslabují celkový stav ptáka.

Průběh a příznaky

Nemocní jedinci se liší od zdravých jedincůkožními lézemikolem ocasu, krku a zad .Peří řízení začne vypadávat.

Zdravá kuřata reagují negativně na oslabené jedince, a tak je začnou klovat, což může vést k kousání a kanibalismu u hospodářských zvířat.

Někdy je viditelné poškození kolem cloaky, poblíž pygostyle.Kuře začíná trpět nejen těmito zraněními.Poté vypadnou malá integumentární peří, která zajistí správný přenos tepla v těle ptáka.

Někteřízvláště slabí kuřata zůstávají zcela bez peří .To je v chladném období velmi nebezpečné, protože mohou rychle zemřít na podchlazení.

Pokud jde o letní období, takové slepice se mohou silně spálit, protože jejich kůže nemůže tolerovat přímé ultrafialové záření.

Nejčastěji trpí touto chorobou během líhnutí nosnice.Pokud v tuto chvíli kuře nedostane dostatečné množství krmiva, přestane nové peří růst a ty staré budou vypadávat.

Diagnóza

Před diagnostikováním apteriózy nebo alopecie musí veterinární lékař zjistit, co způsobilo nemoc.

Z tohoto důvoduse krmivoodebrané ptáky po dlouhou dobu odebírá pro analýzu.

Pokud je v něm zaznamenáno snížené množství vitamínů a minerálů, odborník tak pochopí, co ptáci trpí.

Dotčení jednotlivci jsou podrobně vyšetřeni.Zkontrolují přítomnost peří v problémových oblastechstupeň kožní léze.

V případě podezření na infekční chorobu je kuře vyšetřeno na krev.Je poslána do laboratoře, kde probíhá přesná kontrola na podezření na patogeny.

Ošetření

Během léčby ztráty peří jsou ptákům předepsány obohacené krmivo, aby pomohli obnovit ztracené peří.

Kromě toho intramuskulární podání vitaminu B12 přispívá k úplnému obnovení peří.Je to on, kdo přispívá ke správné výměně aminokyselin obsahujících síru podílejících se na tvorbě peří.

V tomto případě by dávka vitaminu měla býtod 30 do 50 μg v roztoku .Vitaminizovaný roztok je injikován intramuskulárně do ptáků nebo smíchán s jídlem.

Dobré výsledky byly rovněž hlášeny při krmení kuřat péřovou moukou.Veterináři doporučují dávat 1 g takové mouky na jednotlivce.

Takovou mouku lze získat na velkých drůbežářských farmách pomocí kuřecího peří zpracovaného v autoklávu a zpracováním v mlýně.

Prevence

Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit ztrátě peří u kuřat, je správné krmení.

Chovatelé drůbeže musí neustále sledovat kvalitu krmiv.Upřednostňují se pouze známí výrobci, kteří vytvářejí kompletní krmivo pro drůbež.

Pro preventivní účely mohou být nosnice během tání doplněny vitaminem B12.Pomůže jim to rychleji dokončit proces vytváření peří.

To jese týká mladého růstu nahrazujícího mladistvé až do prvního peří.Pokud existuje nejmenší podezření na apteriózu, musíte okamžitě zlepšit kvalitu krmiva přidáním peří mouky a vitamínů.

Závěr

Problémy s peřím u kuřat jsou prvním signálem, který určuje, co se stane s ptákem.něco není v pořádku.Chovatelé drůbeže musí nejprve zkontrolovat stav krmiva, životní podmínky a úroveň vlhkosti v domě.Všechna slepice by měla být udržována ve správných podmínkách, aby měl péřový kryt vždy svěží a zdravý stav.