Co je to infekční laryngotracheitida kuřat a lze ji vyléčit?

Chov a chov kuřat je ziskový a zajímavý podnik.Drůbež však má své vlastní problémy, zejména s pernatými chorobami.

Domácí kuřata jsou, stejně jako ostatní tvorové, náchylná k různým nemocem a nemocem.

Infekční choroby jsou zvláště nebezpečné, zejména infekční laryngotracheitida, závažné virové respirační onemocnění.

U hrtanů je u kuřat postižena sliznice průdušnice a hrtanu, nosní dutina a spojivka.

Pokud se problém nevyřeší včas, nemoc pokryje v krátké době celou populaci ptáků.Laryngotracheitida je způsobena filtračním virem.

K infekci dochází u pacientůa nemocní jedinci.Na tuto chorobu jsou náchylné všechny druhy kuřat, holubů, krůt, bažantů.Častěji se virem nakazí kuřata.

Nemocný pták nese virus po dobu až 2 let.Šíření laryngotracheitidy je způsobeno špatnými podmínkami pro ptáky: špatnou ventilací, davem, vlhkostí a nedostatečnou stravou.

Co je to kuřecí infekční laryngotracheitida?

Laryngotracheitida byla poprvé zaregistrována v roce 1924 ve Spojených státech.Američtí vědci May a Titsler to popsali v roce 1925 a nazvali jej laryngotracheitidou.

Toto onemocnění bylo později popsáno jako nakažlivébronchitida.Po třicátých letech 20. století byla laryngotracheitida a infekční bronchitida uznána za nezávislá onemocnění.

V roce 1931 bylo navrženo, že se choroba hrtanu a průdušnice nazývá infekční laryngotracheitida.

Tento návrh předložil Výbor pro choroby ptáků.Do té doby se nemoc rozšířila všude, včetně v SSSR.

V naší zemi byla infekční laryngotracheitida poprvé popsána v roce 1932 R.T.Botakov.Pak nazval nemoc infekční bronchitidou.O několik let později popsali ostatní vědci tuto nemoc pod moderním názvem.

V současné době jsou kuřata v mnoha regionech Ruska infikována laryngotracheitidou, což způsobuje obrovské škody na osobních a zemědělských domácnostech.Ptáci umírají, jejich produkce vajec klesá, přírůstek na váze.Chovatelé drůbeže musí utratit značné peníze za zastavení infekce a za získávání mladých zvířat.

Patogeny

Příčinným původcem laryngotracheitidy je virus čelediHerpesviridae , který má kulovitý tvar.

Jeho průměr je 87–97 nm.Tento virus lze jen stěží nazvat perzistentním.

Například, pokud v domě nejsou žádná kuřata, zemře po 5-9 dnech.

V pitné vodě virus netrvá déle než 1 den.Zmrazením a sušením konzerv v konzervách a pod vlivem slunečního záření virus zemře za 7 hodin.

Kerasolové alkalické roztoky virus neutralizují za 20 sekund.Na skořápce to může trvat až 96 hodin.Bez reorganizace vstupuje do vajíčka a zůstává virulentní až 14 dní.

Až 19 měsíců viru nachlazeníudržuje aktivitu ve zmrazených tělech a až 154 dní v krmivu a peří.V chladném období virus žije až 80 dní na čerstvém vzduchu a až 15 dní v interiéru.

Symptomy a formy nemoci

Hlavními zdroji viru jsou nemocní a nemocní ptáci.

​​

Tito nemocní po vyléčení onemocní, ale dva roky po nemoci jsou nebezpeční, protože vylučují virus do životního prostředí.

K infekci dochází infikovaným vzduchem.

Tato choroba se šíří také s jatečnými produkty, krmivy, kontejnery, peřím a dolů.

V tomto případě dochází k infekci celého hospodářského zvířete co nejdříve. Častěji se choroba šíří v létě a na podzim .

Průběh a příznaky laryngotracheitidy u kuřat závisí na formě choroby, klinickém obrazu a podmínkách chovu ptáků.

Inkubační doba laryngotracheitidy je od 2 dnů do 1 měsíce.Podívejme se podrobněji na hlavní příznaky nemoci v každé ze tří forem.

Velmi ostré

Často se vyskytuje tam, kde se onemocnění dříve neprojevilo.Pokud do prostředí vstoupí vysoce virulentní infekce , může být infikováno až 80% kuřat za 2 dny .

Po infekci ptáci začínají obtížně dýchat, dychtivě polykají vzduch a natahují své tělo i hlavu.

Některé části kuřat si vyvinou silný kašel, doprovázený krvavými vykašláváními.

V důsledku postupného dusivého efektu kuře prudce zavrtí hlavou a snaží se zlepšit svůj stav.

V domě, kde se chovají nemocní kuřata, je na stěně a podlaze vidět průdušnice.výboj.Ptáci se chovají pasivně, často stojí v samotě a zavírají oči.

Průběh superakutní laryngotracheitidy je doprovázen charakteristickým pískotem, které je zvláště slyšitelné v noci.

Pokud chovatelé drůbeže neučiní žádné kroky, začnou kuřata po několika dnech nemoci jeden po druhém umírat.Úmrtnost je vysoká - více než 50%.

Akutní

V akutní formě nezačíná nemoc tak náhle jako v předchozí formě.

Nejprve onemocní několik kuřat a po několika dnech další. Nemocný pták nejí, pořád sedí se zavřenýma očima .

Hostitelé berou na vědomí letargii a obecný útlak.

Pokud večer posloucháte její dech, můžete slyšet vytí, pískání nebo pískání, které nejsou charakteristické pro zdravého ptáka.

Má ucpání hrtanu, což vede k respiračnímu selhání a dýchání zobákem.

Pokud se hrtan provádí v hrtanu, způsobí to silný kašel.Vyšetření zobáku vám umožní vidět hyperémii a otoky sliznic.Na hrtanu - syrovém výboji se mohou objevit bílé skvrny.

Včasné odstranění těchto sekrecí může pomoci zachránit život kuřat.Po 21-28 dnech nemoci může zbytek zemřít na asfyxii v důsledku ucpání průdušnice nebo hrtanu.

Chronická

Tato forma laryngotracheitidy je často pokračováním akutní.Toto onemocnění je pomalé, charakteristické příznaky se objevují před smrtí ptáků. Zemře 2–15% ptáků .Lidé mohou infikovat ptáka touto formou kvůli neúspěchuočkování.

Často existuje spojivková forma laryngotracheitidy, u které jsou u ptáků postiženy oči a nosní sliznice.

Častější u mladých zvířat do 40 dnů věku.S touto formou nemoci jsou kuřata deformována v bradě, začíná fotofobie a snaží se skrýt v temném rohu.

S mírnou formou se kuřata zotavují, ale mohou také ztratit svou vizi.

Diagnostika

Toto onemocnění je potvrzeno po pitvě a laboratorních testech.

Za účelem provedení virologické studie jsou odborníkům v laboratoři zasílány čerstvé mrtvoly, exsudáty z průdušnice mrtvých ptáků a také nemocní ptáci.

Izolují virus na kuřecích embryích a provádějí následnou identifikaci.

Používá se také biotest na vnímavých kuřatech.

V diagnostickém procesu jsou vyloučena onemocnění, jako je newcastleská choroba, respirační mykoplazmóza, neštovice a infekční bronchitida.

Léčení

Jakmile je nemoc diagnostikována, musí být provedena léčba.

Pro laryngotracheitidu neexistují žádná zvláštní léčiva, ale symptomatická léčba může nemocným ptákům pomoci.

Antibiotika lze použít ke snížení aktivity viru a biomycinu ke snížení úmrtnosti kuřat.

Veterináři také používajístreptomycin a trivitidu , které se podávají intramuskulárně, k léčbě infekční laryngotracheitidy slepic, jako u jiných ptáků.

Doporučuje se podávat furazolidin spolu s jídlem: prodospělí v dávce 20 mg na 1 kg hmotnosti, u mladých zvířat - 15 mg na 1 kg živé hmotnosti.Je důležité zahrnout vitaminy A a E do kuřecí stravy, která rozpouští tukové buňky.

Prevence

Existuje mnoho způsobů, jak zabránit onemocnění. Za prvéje nezbytné pravidelně dezinfikovat prostory, v nichž ptáci žijí.

Měli by tam však být.Pro dezinfekci se doporučují směsi chlorpterpentinových přípravků a aerosolů obsahujících kyselinu mléčnou.

Za druhélze použít očkování.V regionech s častým výskytem choroby je ptákům podávána živá vakcína nosními průchody a infuzními dutinami.

Existuje určitá pravděpodobnost, že za určitých podmínek se tito ptáci mohou stát aktivními nosiči viru, a proto je toto opatření pouze cílenou profylaxí.

Vakcína může být vtírána do ptačí peří nebo může být zabudována do vody k pití.

Existuje vakcína speciálně vyvinutá pro kuřata z kmene „ VNIIBP “.Kuřata jsou obvykle očkována od věku 25 dnů, přičemž se bere v úvahu epizootologická situace.

Pokud je domácnost prosperující, podává se aerosolové očkování.Vakcína je chována podle pokynů a nasprejována do stanoviště ptáků.

Poté je možné dočasné zhoršení stavu ptáků, které zmizí po 10 dnech.Výsledná imunita trvá šest měsíců.

Další možností očkování je kloakální .Použití speciálních nástrojů na sliznici cloakyvirus se na chvíli aplikuje a tře.Po několika dnech se postup opakuje.Po očkování se sliznice zapálí, ale poté se vytvoří stabilní imunita.

Na farmě, kde je diagnostikována laryngotracheitida, se zavádí karanténa.Není dovoleno odebírat slepice, výkrm, krmení, vejce.

Pokud se nemoc projeví v jednom domě, všechna kuřata se odešlou na sanitární jatka, poté se prostory dezinfikují a biotermálně dezinfikují.Na drůbežářských farmách je povolen vstup a výstup osob z území po pečlivém sanitárním zpracování obuvi.

Jedním z málo běžných ptáků je plemeno kuřat Tsarskoye Selo.Zjistěte více o ní!

Pro soukromý dům můžete provádět alternativní elektřinu.Všechny podrobnosti jsou k dispozici na adrese: https://selo.guru/stroitelstvo/sovetu/kak-podklyuchit-elekstrichestvo.html.

Proto je laryngotracheitida nebezpečnou infekční chorobou kuřat, o které by si měl být vědom každý chovatel.Díky včasnému rozpoznání nemoci můžete zachránit vrstvy před utrpením a předčasnou smrtí.