Co je to kuřecí gastroenteritida a jak ji léčit?

Existuje velké množství chorob ptáků a mnoho z nich se rychle vyvíjí katastroficky.Proto je velmi důležité věnovat pozornost chování ptáka, jeho vzhledu a změnám v přirozených procesech těla.Pomůže to určit nemoc a včas ji vyléčit.

Kupodivu, ale nejčastěji je to drůbež, která je nemocná kvůli nevhodným podmínkám krmení a krmení.Zejména všem chovatelům drůbeže se doporučuje pečlivě studovat příznaky nemoci, jako je gastroenteritida, která často postihuje kuřata.

Co je to gastroenteritida kuřat?

Gastroenteritida je onemocnění žaludku a tenkého střeva .Toto vnitřní onemocnění má jiná jména, například žaludek nebo střevní chřipku.

Gastroenteritida u kuřat může být akutní a chronická.Pokud mluvíme o akutní formě nemoci, pak má několik poddruhů.Mezi nimi jsou virové poddruhy, infekční, zažívací, toxické, alergické.Všechny tyto poddruhy a formy mají přibližně stejné příznaky, ale zdroje infekce jsou zcela odlišné.

Většinou se gastroenteritida vyskytuje u mladých zvířat, ale touto chorobou mohou trpět i dospělí.

Závažnost a poškození

Gastroenteritida byla kdysi považována za výlučně lidskou chorobu, po níž se tato choroba stala běžnou u skotu, a dnes postihuje ptáky i domácí zvířata.

Gastroenteritida je zákeřné onemocnění, protože mnoho chovatelů drůbeže, kteří pozorují charakteristické příznaky, bere vážné onemocnění při běžné otravě.To může vést ke skutečnosti, že se nemoc rozšíří na všechna kuřata, dospělé i mladé zvířata.

Je-li gastroenteritida způsobena u jednoho z ptáků alergiemi na potraviny, otravou a používáním surovin nízké kvality, nemůžete se starat o další kuřata, ale jen v případě, pozorujte jejich stav a provádějte preventivní opatření. Pokud je však gastroenteritida virové povahy, jsou všichni ptáci vystaveni vysokému riziku infekce.

Stupeň nebezpečí infekce gastroenteritidou, zejména virovou, je extrémně vysoký.Rychlé vyčerpání vede k nevyhnutelné smrti drůbeže, což přímo ovlivňuje ekonomické škody.

Infekční gastroenteritida se nejčastěji vyskytuje v průmyslových zařízeních, kde chovatelé drůbeže nemohou vždy zjistit nemoc kvůli velkému počtu kuřat.Vážné poškození v počátečním stadiu nástupu choroby je spojeno s odchodem kuřat.Tělesná hmotnost nemocného ptáka se nezvýší, ale naopak, kuře může zhubnout, což má za následek snížení výkonu.

K ještě výraznějším škodám dochází v případech, kdy se ptáci vyvinou na pozadí oslabené imunityjiné infekce, které zcela ovlivňují gastrointestinální trakt, vedou k destrukci skeletu, křivici nebo smrti.

Patogeny

Gastroenteritida u kuřat může být způsobena různými patogeny.

Nejčastější příčinou vývoje nemoci je nepravidelné krmení, špatné krmení obilím.

Drůbež žaludku může být rovněž ovlivněn požitím látek, které dráždí střeva, například solí těžkých kovů, drog.Příčinou onemocnění může být banální potravinová alergie na potraviny.

Infekční a parazitární choroby jsou často příčinou gastroenteritidy .K nástupu choroby přispívají různé defekty žaludku a střev, například polypy, poruchy trávení, ischemie stěny tenkého střeva atd.

Chovatelé drůbeže by měli chránit kuřata před mentálním přetížením a stresem, což také vyvolává vývoj gastroenteritidy.
​​

Průběh a příznaky

Hlavní příznaky gastroenteritidy:

 1. Gastroenteritida u kuřat je doprovázena různými stupni deprese.slabost, modrý hřeben.
 2. Je-li stupeň léze akutní, jsou pozorovány tekuté nebo pěnové stolice, které mají žlutozelenou barvu a nepříjemný zápach.V nich se často nacházejí nestrávené částice krmiva.
 3. Peří poblíž ptačí žumpy je kontaminováno stolicí.
 4. V chronickém případě se u gastroenteritidy vyvine anémie, zatímco průjem se zastaví anastává střevní atonie a přetečení plynu.
 5. Nemocný pták odmítá jídlo.
 6. Tělesná teplota ptáka je zvýšená nebo je na horní úrovni normy.
 7. Žízeň chybí nebo je mírná.
Toto onemocnění je dost závažné.V první fázi lze pozorovat obvyklý průjem, ale stav drůbeže se prudce zhoršuje a získává nové příznaky.Během tohoto období se může objevit zvracení.

Zvracení obsahuje hlen, žluč, částice krmiva a krev .Sliznice úst je pokryta slinami a na jazyku se tvoří plaketa bílé nebo šedé barvy.

Stěna břicha ptáka je bolestivá a napjatá, což lze pociťovat při hmatu.Peří kuře nabírá upravený vzhled, někdy visící oči.

Ucpávání střev ptáků může nastat v důsledku přítomnosti cizích předmětů ve střevech nebo podvýživy.

Přečtěte si o tom, jak udělat podzimní prořezávání hroznů na předměstí!Klikněte sem a přejděte na stránku o tom.

Diagnóza

Symptomy gastroenteritidy jsou podobné mnoha dalším onemocněním kuřat, takže se nemůžete obejít bez přesné diagnózy.Za účelem stanovení konečné diagnózy se provádějí virologické a bakteriologické studie.

Vyhodnocují se životní podmínky a krmivo pro drůbež je podrobeno toxikologické a mykologické analýze .Spolu s výše uvedenými manipulacemi jsou výkaly rovněž předmětem výzkumu.kuřata.

V průmyslovém odvětví je nemožné stanovit individuální diagnózu každého jednotlivce.Proto je pro výzkum vybrán jeden nebo několik ptáků, kteří mají zjevné příznaky gastroenteritidy.

Léčba

Léčba gastroenteritidy začíná odstraněním příčin, které způsobily toto onemocnění.

Z tohoto důvodu je drůbež přeměněna na polohladovou stravu pomocí snadno stravitelných potravin a vitamínů.

Voda u kuřat by měla být výjimečně čistá a svěží.V případě potřeby se laxativa používají k úplnému vyčištění žaludku nahromaděných toxinů.

Při těžké intoxikaci a dehydrataci se ptákovi podává roztok glukózy .Pro odstranění dysbiózy a potlačení toxikogenní mikroflóry jsou antibiotika předepisována v kombinaci s nitrofurany nebo sulfonamidovými léčivy.

Také pro všeobecnou terapii lze k obnově střevní mikroflóry použít odvary, infuze léčivých bylin a zvláštní veterinární bakterie.

Preventivní a kontrolní opatření

 • Hlavními preventivními opatřeními jsou organizace vysoce kvalitní a vysoce kvalitní výživy, která uspokojí fyziologické potřeby.ptáci.

  Voda by měla být vždy čerstvá, protože bakterie nejčastěji pronikají do těla ptáka bakterií.

 • Pravidelně je třeba na drůbežárnách provádět lékařskou prohlídku a pečlivě sledovat stav trávicího systému kuřat.

  Za účelem prevence se doporučuje dávat kuřat vitamíny, chemoterapeutika, prospěšné bakterie a také léky ke zvýšení imunity.

 • Aby se zabránilo infekci celé drůbeží farmy, je nutné samostatně pěstovat ty jedince, kteří mají charakteristické příznaky gastroenteritidy.
 • Včasné odhalení gastroenteritidy a okamžité přivolání veterinárního lékaře pomůže zabránit vážným následkům.