Co je to neurolyphomatóza u kuřat, jak se projevuje a jak je léčit?

Náhlá smrt ptáka vždy přináší největší ztráty celé domácnosti.

Existuje mnoho chorob, které mohou způsobit takovou smrt ptáka.Mezi nimi patří mezi nejnebezpečnější nemoci neurolimfomatóza, která postihuje všechny vnitřní orgány kuře.

Neuro-lymfomóza je vysoce nakažlivé nádorové onemocnění kuřat, které se vyznačuje závažnými neoplastickými poruchami, ke kterým dochází v parenchymálních orgánech.

Toto onemocnění je zpravidla doprovázeno výskytem více zánětlivých procesů v periferním nervovém systému.

Často se zaznamenává barva změn duhovky u ptáků, proliferativní procesy v lymfocytech a plazmatických buňkách vnitřních orgánů, sestávající z parenchymu.

Toto onemocnění se může vyskytnout u kuřat jakýchkoli plemen, takže všichni chovatelé drůbeže musí sledovat svá zvířata.Ohniska neuro-lymfomomatózy jsou často nepředvídatelné.

Co je to kuřecí neurolyphomatóza?

Neuro-lymfomóza byla objevena relativně nedávno.

První zmínka o drůbeži, která trpěla touto chorobou, byla datována do roku 1907.Letos byli odborníci schopni přesně popsat neurolyphomatózu: jeho průběh, symptomy, kontrolní opatření a prevence.

Toto onemocnění způsobuje velké ztráty jakékoli domácnosti, kde se vyskytuje. Neuro-lymfomóza, která se objevuje jednou, snadno přechází z nemocných slepic na zdravé .

V průměru je poškození drůbeže na jedné farmě až 70%, přičemž až 46% z celkového počtu nemocných kuřat.

Úmrtnost na tuto chorobu je mnohem vyšší než na leukémii, a proto je považována za nebezpečného pro každého chovatele drůbeže.

Původci onemocnění

Příčinou vzniku neuro-lymfomózy je herpes virus obsahující DNA ze skupiny B - Herpesvirusgalli-3.

Tento virus snadno vyvolává v kuřecím těle interferonogenní a imunosupresivní aktivitu, což snižuje jeho celkovou odolnost vůči vnějším faktorům a zvyšuje riziko infekce jinými infekcemi.

Velmi často způsobuje herpes virus další choroby , mezi nimiž jsou často zaznamenány infekční burzální choroby, leukémie, sarkom, adenovirové infekce atd.

Herpes virus v prostředí dobře přežívá.Odborníci zjistili, že u potrhaných peřích folikulů může zůstat životaschopných až 8 měsíců.

Při teplotě 65 ° C si virus zachovává patogenitu po mnoho měsíců, pokud však teplota klesne na 20 ° C, může v takovém prostředí po šesti měsících zemřít.

Je jisté, že herpes virus umírá při 4 ° C po 14 dnech, při 20-25 ° C za 4 dny, při 37 ° C za 18 hodin.V tomto případě se virus stanenestabilní pod vlivem etheru.Z tohoto důvodu se k dezinfekci prostor a jatečně upravených těl mrtvých ptáků používá jakýkoli alkalický, formaldehyd, lysol, fenol.

Průběh a symptomy

Inkubační doba viru může trvat od 13 do 150 dnů.

Vše záleží na vnějších podmínkách, jakož i na odporu konkrétního jednotlivce.

Veterináři navíc zjistili, že plemena kuřat s vyšším genetickým potenciálem trpí neuro-lymfomózou mnohem častěji.

V tomto případě ovlivňuje věk kuřecího masa rychlost vývoje choroby.

Mladší plnokrevní ptáci mají zkrácenou inkubační dobua rychlý akutní průběh choroby.

Neuro-lymfomóza je rozdělena na dvě možné formy: akutní a klasickou.Akutní průběh choroby se objevuje na farmách spontánně.

U kuřat se první nervové příznaky objevují po 40 dnech, vyskytly se však případy, kdy by se mohly objevit po 58 nebo dokonce 150 dnech.S touto formou neuro-lymfomomatózy se může úmrtnost ptáků pohybovat v rozmezí 9 až 46%.

Pokud jde o dospělé ptáky, začnou odmítat jídlo, rychle zhubnout a nemohou si udržet správné držení těla.U nosnic je počet kladených vajec výrazně snížen.

Neuro-lymfomomatóza v její klasické podobě se může objevit sub-substruktura nebo může být chronická.S inkubační dobou 14 až 150 dnů se vyznačuje kulháním, ochrnutím končetin, šedýma očima, ztrátou reakce na světlo.

Pták obvykle umírá 1-16 měsíců po nástupu prvních příznaků.Úmrtnost je od 1 do 30%

Plemeno kuřat Bress Gali se vyznačuje jasně bílou barvou a červeným hřebenem.

Tuberkulóza ptáků je jednou z nejhorších chorob.Chraňte sebe a své ptáky čtením článku o tuberkulóze.

Diagnóza

Diagnóza neurolyphomatózy se stanoví až po prostudování biologického materiálu a patologických údajů.

Biologický materiál odebraný ze živých kuřat se skládá z biologických zkoušek na kuřatech a embryích.Provádí se také histologické a sérologické studie, během nichž odborníci rozlišují neurolymfomatózu od leukémie, sarkomu, hypovitaminózy, chřipky a listeriózy.

Všechna tato onemocnění mají velmi podobné příznaky, které lze snadno zaměnit.

Léčení

Bohužel je toto onemocněníobtížně léčitelné , takže nemocný pták je nejčastěji odesílán k porážce, takže zbytek hospodářských zvířatonemocněl.

Oslabené varianty kmenů herpetického viru však lze použít k léčbě kuřat.

Jsou intramuskulárně injikovány do kuře, kde začínají bojovat s touto chorobou.

K těmto účelům lze rovněž použít přirozeně patogenní virové kmeny a benigní herpesvirovou vakcínu.

Všechny tyto léky mohou skutečně pomoci v boji proti neuro-lymfomatóze, ale jsou bezmocné, pokud je nemoc příliš daleko.

Prevence

Přísné dodržování předpisůhygienické normy mohou výrazně omezit šíření viru na farmě.

Když dojde k prvnímu výskytu ohniska neurolymfhomatózy, 5–10% nakažených hospodářských zvířat je okamžitě usmrceno na hygienických jatkách.

Ihned poté je farmě zakázáno prodávat násadová vejce a živé ptáky, protože mohou být latentními nosiči choroby.

Po výskytu choroby se na farmě provádí důkladná dezinfekce a čištění všech místností.Nezapomeňte na další dezinfekci provedenou pro inventář, protože to může také způsobit šíření herpesviru.

Stelivo a podestýlka z klecí a chodících dvorů jsou dekontaminovány a spáleny.Chmýří a peří nemocného ptáka jsou dezinfikovány hydroxidem sodným, což vám umožní zabít virus.

Všichni přeživší ptáci musí být podrobeni dalšímu očkování proti neurolimorfomatóze.

Vakcíny se vyrábějí z několika sérotypů herpetického viru, které mohou ovlivnit nejen kuřata, ale i jiné druhy drůbeže.Včasné očkování může výrazně snížit riziko této choroby na farmě.

Závěr

Neuro-lymfomomatóza téměř vždy způsobuje na farmě obrovské ztráty.Vzhledem k vysoké nakažlivosti okamžitě ovlivňuje většinu hospodářských zvířat, což následně vede ke smrti drůbeže.

Včasná preventivní opatření však mohou majitelům domů pomoci chránit jejich ptáky před touto chorobou.