Co je to salpingitida u drůbeže a proč se u nosnic vyskytuje zánět vajcovodů?

Drůbež často trpí různými chorobami, které na všechny jednotlivce působí odlišně.

Zejména na velkých drůbežářských farmách trpí nosnice - rozvíjí se salpingitida.Tato nemoc způsobuje velké ztráty pro celou farmu, protože pták přestane snášet vejce.

Salpingitida se může vyskytnout u každé nosnice, ale všechna plemena snášející vejce jsou považována za nejcitlivější na tuto chorobu.

Co je to salpingitida u ptáků?

V průběhu tohoto onemocnění začínají nosnice zánět vajcovodu.Pokaždé, když pták nese stále menší počet vajec, což přímo ovlivňuje příjem celé ekonomiky.

Nejčastěji trpí touto chorobou mladé nosnice všech plemen vajec.Faktem je, že jsou zranitelnější vůči negativním faktorům, které mohou ovlivnit nástup této choroby.

K zánětům vajcovodu může dojít u libovolného počtu nosnica není přesně známo, kdy bylo toto onemocnění poprvé zaznamenáno.

Jeho původci jsou nejčastějšími patogeny - stafylokoky, které žijí ve velkém počtu vedle ptáků.

Tato nemoc s největší pravděpodobností vznikla v té době.ve stejné době, kdy člověk začal aktivně používat slepice pro své vlastní účely.

Salpingitida je velmi nebezpečné onemocnění.Ovlivňuje to nejen počet vajec, která mohou snášet nosnice za jeden rok.

Ve zanedbaném stavu může způsobit smrt celé populace nosnic, což je pro ekonomiku velmi nerentabilní.Maso takových vrstev obvykle není vhodné pro použití, takže se úroveň ztrát výrazně zvyšuje.

Příčiny onemocnění

Při projevech tohoto nepříjemného onemocnění hraje hlavní roli nepříznivé faktory potravy.

Pokud požadované množství vápníku, vitamínů A, O, E a cholinu v krmivu chybí, kuřata onemocní salpingitidou.

Proto musí zemědělci pečlivě sledovat správnou výživu svých ptáků, protože to přímo ovlivňuje jeho stav.

Kromě tohomůže být příčinou salpingitidy jakýkoli traumatický faktor .Ovariální zánět velmi často postihuje jednotlivce, kteří byli zasaženi, vypadli z velké výšky nebo jim byla diagnostikována ruptura vajcovodu.

U mladých nosnic může být salpingitida způsobena příliš velkými vejci, která nemohou ani snášet.Neustále se zdržují ve vejcovodu, což může způsobit jeho prasknutí.

Za další příčinu zánětu vajcovodu se považují různé infekce, ke kterým dochází, když do kuřecího těla vstoupí různé mikroorganismy a paraziti.Také salpingitis častovyvíjí se na pozadí zánětu kloaky.

Průběh a příznaky

Jedním z prvních příznaků, které naznačují nástup zánětu, je zvýšené ukládání tuku.

​​

Ukazuje, že kuře nese méně vajec a že brzy může trpět salpingitidou.Veterináři rozdělují průběh nemoci do několika fází.

Úplně první stadium je charakterizováno patologickými změnami metabolismu tuků .V kuřecí krvi je zaznamenáno zvýšení hladiny cholesterolu a cholinu.Na těle kuřete se postupně začíná ukládat cholesterol, čímž se zvyšuje jeho hmotnost.

Během přechodu choroby do druhého stádia mají slepice metabolickou poruchu a narušuje se také fungování vnitřních orgánů.Takoví ptáci jedí málo, špatně se defekují a vypadají unaveni.

Další stádium choroby je téměř vždy fatální.Při otevírání nemocného ptáka objevují veterináři úplnou degeneraci jater, což ukazuje na závažnou toxikózu.Vysvětluje se to změnou metabolismu, jejíž příčinou byla zvýšená koncentrace cholesterolu v krvi.

Diagnóza

Toto onemocnění můžete diagnostikovat chováním ptáka a krevním testem.Salpingitida se zpravidla může vyskytovat v akutní a chronické formě.

Někdy je nemoc asymptomatická, a proto je při sebemenším podezření na zánět nutné provést krevní test u kuře.Nejčastěji je tato podmínka charakteristickáchronický průběh nemoci.

V akutní formě u nosnic je počet snášených vajec denně výrazně snížen.Zároveň jí málo a vypadá úplně depresivně a unaveně.Po 15 hodinách se teplota pokládky zvýší o 1 stupeň a po nějaké době se objeví kyanóza hřebenu.

Pro přesnou diagnózu choroby je nutné vyzvednout nemocného ptáka a podrobně ho prozkoumat .Při hmatu bude mít pocit, že je její žaludek zvětšený.

V tomto případě se pták cítí nepříjemně, a proto při chůzi táhne po zemi.Ve vyspělejších případech nemůže kuře chodit.Pták zpravidla bez léčby zemře během několika dní, což způsobí poškození celé ekonomiky.

Léčení

Ihned po stanovení diagnózy salpingitidy musí být pták léčen rychle, jinak může brzy zemřít.

Léčba nemoci zpravidla spočívá ve správné výživě nosnic.Měla by dostávat vyváženou stravu, která navíc obsahuje vitamíny A a E, a také bílkoviny, které jí pomohou získat energii v boji proti nemoci.

Ve vyspělejších případech je téměř nemožné obejít se bez řešení drogy. V nemocné nosnici se do žumpy vstříkne 20 ml vazelíny , aby se zabránilo podráždění, pokud má pták marmeládu.

V ostatních případech by se zánět měl léčit tímto způsobem: mělo by se podat několik intramuskulárních injekcí sinestrolu (1 ml 1% roztoku) a pituitrinu (50 tisíc jednotek dvakrát denně po dobu 4 dnů).

V případě, že je to příčinazánět vajcovodů jsou mikroorganismy, pak je třeba ptákům podat sulfanilamidy a antibiotika, která působí na identifikovanou skupinu mikroorganismů.

Po ukončení léčby antibiotiky bychom v žádném případě neměli zapomenout na probiotika, která pomohou obnovit normální slepičí mikroflóru.

Prevence

Hlavní prevencí zánětu vajcovodu je u nosnic zcela vyvážená strava.

Zvláště pečlivá pozornost by měla být věnována stravě ptáků v okamžiku, kdy právě začínají zdivo: bezprostředně po pubertě a po zimní přestávce.Právě v těchto okamžicích jsou ptáci nejzranitelnější.

Kromě toho mohou být do krmiva pro zvířata přidány vitaminy a vápník , je však třeba vzít v úvahu produktivitu každého ptáka.Je také vhodné plně ovládat světelný režim v kuřecí moči, aby ptáci dostali dostatek odpočinku.

Jako profylaxi lze nosnicím podávat jodid draselný v množství 3 mg jodidu na dospělé kuře.Zemědělci někdy dávají 40 mg chloridu chloranu po dobu 20 dnů.To pomůže učinit kuře odolnější vůči různým nepříjemným infekcím, které mohou oslabit vrstvu a způsobit salpingitidu.

Závěr

Salpingitida je běžné onemocnění.Nejčastěji se vyskytuje u slepic vaječných plemen, takže chovatelé musí pečlivě sledovat zdraví svých ptáků.

Opomíjená salpingitida rychle způsobuje smrt.vrstvy, které ovlivňují celkový příjem farmy, takže zdravý pták je klíčem k úspěchu každého zemědělce.