Co je to spirochetóza u ptáků, jak léčit a je možné se této nemoci vyhnout?

Spirochetóza ptáků je nebezpečná nemoc způsobená spirochetami.Jeho hlavním nosičem jsou klíště.Toto onemocnění postihuje všechny druhy drůbeže.

Spirochetóza ptáků je nakažlivé onemocnění.Klíšťata, která nesou infekci, žijí na stromech, skalách a dokonce i v pouštích.Spirochetóza je charakterizována parézou nohou a horečkou.

Na původcechoroby jsou citlivé na slepice, kachny, krůty, perličky a husy.Často jsou infikováni také divocí ptáci: vrány, divoké holuby, vrabci, špačci a kanárci.Nejvíce trpí spirochetózou mladí lidé.

Co je to spirochetóza u ptáků?

Spirochetóza byla objevena v roce 1903 v Jižní Africe.

Dnes je nemoc rozšířena po celém světě, zejména v teplých zemích.

Tato choroba byla zaregistrována v Americe, Africe, Evropě a také na severním Kavkaze.

Někdy spirochetóza získává charakter devastující epizootie.V tomto případě úmrtnost dosahuje 90%, což způsobuje významné hospodářské škody drůbežářským podnikům.

Příčinné původce choroby

Příčinnou původcem choroby jeptačí spirochete , která se aktivně rozmnožuje v krvi infikovaných ptáků.

Spirochety jsou pěknédlouhý a tenký.Kroutí se na principu vývrtky.Krev nemocných slepic, kachen a hus často infikuje vrány, holuby a jiné divoké ptáky.

Právě oni se často stávají nositeli invaze.Spirochety přetrvávají po dlouhou dobu v tělech ptáků a embryí, které se také stávají zdrojem infekce.

Klíště Argasum jsou nositeli spirochetózy .Žijí v místnostech, kde se chovají ptáci.Pokud je klíště napadeno infikovanou krví, může infikovat vnímavé jedince po dlouhou dobu.Je známo, že všechny stádia klíšťat mohou způsobit spirochetózu.

K množení patogenů dochází pouze při teplotách nad + 15 ° C.Z tohoto důvodu jsou ohniska onemocnění zvláště běžná během horka.

Průběh a symptomy

Při spirochetóze je inkubační doba 4-7 dní.

Za první příznaky choroby se považuje :

  • zvýšení tělesné teploty na 42 ° C;
  • průjem;
  • ​​
  • ztráta chuti k jídlu;
  • letargie;
  • ospalost;
  • intenzivní žízeň;
  • snížení nebo zastavení produkce vajec;
  • významné hubnutí;
  • anémie sliznic.

Spirochéty vstupují do krevního řečiště poté, co byli kousnuti klíšťaty.Výsledkem je aktivní reprodukce parazitů.Z tohoto důvodu začíná destrukce červených krvinek a nárůst počtu bílých krvinek.

To vše může nakonec vést k nervovým zhroucením a smrti.K smrti tedy často dochází 4-7 dní po nástupu hlavních příznaků.

V některých případechnemoc trvá docela dlouho.V tomto případě je zaznamenána paralýza.Smrt nastane po 2 týdnech.Nejčastěji kuřata umírají.

Někdy se stav ptáků na chvíli zlepšuje.Později se však všechny příznaky spirochetózy vracejí a pták umírá kvůli slabosti nebo ochrnutí.

U padlých ptáků získávají náušnice a hřebeny světle žlutý nebo hnědý odstín.Při pitvě dochází k významnému zvýšení jater, nekrotických uzlin na slezině a krvácení.

Obvykle dochází k ohniskům spirochetózy od dubna do října.Ptáci, kteří se zotavili po dlouhou dobu, zůstávají imunní vůči původci nemoci.

Diagnóza

Pro přesné stanovení diagnózy je třeba zvážitklinické příznaky a epizootologické údaje .

Kromě toho se zkoumají nátěry z krve, jater nebo kostní dřeně.

V krevních testech se často používá Burriho metoda.K tomu se z hřebenu odebere kapka krve a nanese se na sklo.Pak přidejte stejnou kapku jatečně upraveného těla.

Po smíchání a sušení je nátěr pečlivě zkoumán pod mikroskopem.Bílé spirochety jsou jasně viditelné na tmavém pozadí, takže tato metoda je velmi populární.

Aby se vyloučila pravděpodobnost jiných chorob, provádí se bakteriologická studie.Je nutná diferenciace spirochetózy od tuberkulózy, toxoplazmózy, pasteurelózy, paratyfy a hlístových nemocí.Nemoc by měla být také odlišena od moru a pseudohor.

Ga Dong Tao - bojové plemeno kuřat.Samotný vzhled hovoří sám za sebe ...

Všechny potřebné materiály pro hydroizolaci suterénu najdete zde: https://selo.guru/stroitelstvo/gidroizolyatsiy/podval-iznutri.html.

Při otevírání ptáků infikovaných spirochetózou je zaznamenáno zvýšení sleziny a jater.Na těchto orgánech je patrné mnoho mrtvých center.

Rovněž je zaznamenána kontaminace trusu u peří poblíž kloaky a závažné vyčerpání.V podkožní tkáni je pozorována krevní stáza a na epikardu a střevní sliznici je mnoho bodových krvácení.

Léčba

Spirochetóza je úspěšně léčena pomocí arzenových přípravků.

Může to být napříkladatoxyl .Na 1 kg hmotnosti ptáka stačí 0,1 g vodného roztoku.Také se často používá novarsenol, který dává rychlost 0,03 g na 1 kg.

Tyto léky se podávají pouze intramuskulárně.Následující den je efekt patrný.Spirochety postupně zmizí z krve a pták se cítí mnohem lépe.Výše uvedené léky mohou léčit i těžké formy nemoci.

Majitelé některých drůbežářských farem upřednostňují ničení infikovaných jedinců.V takovém případě lze porážku provést pouze na místech, kde není zdravý pták.

V případě závažných patologických změn a těžkého vyčerpánímusí být celá jatečně upravená těla zlikvidována .Pokud nejsou ve svalech detekovány žádné změny, může být jatečně upravené tělo uvolněno.

V tomto případě pouze vnitrostátníorgány.Během nemoci se slepičí vejce používají výhradně k potravinářským účelům, protože nejsou vhodná pro inkubaci.

Preventivní a kontrolní opatření

V případě spirochetózy by měla být všechna preventivní opatření zaměřena nausmrcení klíšťat v místnostech, kde jsou chováni ptáci .

Nosiče se obvykle hromadí v štěrbinách, takže je třeba pečlivě promazat petrolejem, kreolinovým roztokem nebo jiným dezinfekčním prostředkem.

Je-li plánováno přemístit drůbež do místnosti, kde již byla zjištěna spirochetóza, je nutné provést soubor opatření ke zničení klíšťat.Během přepravy je třeba dbát na to, aby spolu s boxy nepřinesli parazity.

Pokud byli infikovaní ptáci objeveni, musí být přemístěni ze stáda a ošetřeni.Aby se zabránilo vypuknutí spirochetózy, měli by všichni zdraví jedinci dostávat speciální léky.Je třeba si uvědomit, že kuřata, která ještě nemají 15 dní, by neměla být očkována.

Pokud jsou nalezeni mrtví nebo nemocní ptáci, měla by být zvážena klíšťata.V každém případě stojí za to poslat jatečně upravené tělo do laboratoře k důkladné studii.Takový opatrný přístup pomůže zabránit šíření spirochetózy.