Co je trichomoniáza u kuřat, jaké jsou její příznaky a průběh, jak léčit nemoc?

Trichomoniáza se týká parazitismu jednobuněčných zvířat, protozoů rodu Trichomonas v horním zažívacím traktu (ústní dutina, struma, jícen, žlázový žaludek) a v dalších systémech kuřecího těla.

Příčinná látka, která používá speciální proteinovou látku, se váže na povrch ptačí buňky a způsobuje zánět a vředy záškrtu (s výskytem překrytí).

Trichomonas poprvé popsal francouzský vědec A. Donnet v polovině 19. století, ale pro člověka to byl patogenní druh.

Pokud jde o kuřata, byly případy infekce Trichomonas zaznamenány na konci 40. let 20. století a v roce 1961 zoologové P. Mesa, M. Bertrong a K. Stebler dokončili monografii o patologických změnách v orgánechu pacientů s trichomoniázou ptáků.

V 70. letech pokračoval výzkum N. Levin v rámci vědecké práce o protozoálních infekcích u domácích a hospodářských zvířat.

Distribuce a stupeň nebezpečí

Kuřata jsou infikována trichomoniázou z holubů, proto se na farmách, kde existuje možnost kontaktu s volně žijícími ptáky, vyskytuje ohniska choroby.

Většinou trpí mladí zvířata mladší jednoho měsíce.

Na rozdíl od holubů, ve kterýchtrichomoniáza je běžná, domácí kuřata na ni postrádají imunitu, která může být fatální pro více než polovinu nemocných a následně i ekonomické škody.

Při přiměřeném a včasném zpracování lze zabránit významným ztrátám.

Původci trichomoniázy u kuřat

Dva druhy trichomonád - Trichomonas gallinae a Trichomonas gallinarum - jsou nebezpečné pro kuřata, první životy v jícnu a žaludku, druhý ve střevech.

Trichomonády patří k bičíkovitým protozoům, pohybují se rychle pomocí pružných výrůstků a na jedné straně mají tělo zesíleno.

Propagováno divizí, stejně jako všechny prvoky.

Odolnost vůči podmínkám prostředí se může lišit: v exkrementech ptáků vydrží až 4 dny, když jsou vystaveny ultrafialovým paprskům, které umírají za méně než 5 hodin a jsou velmi odolné vůči nízkým teplotám - přežívají při -60 stupňů.

Chemické látky (formalin, rivanol, manganistan draselný) mají nepříznivý účinek na Trichomonas, pro úplnou dezinfekci to trvá jen několik minut.Patogenní kultura je pěstována na živném médiu obsahujícím živočišnou krev.

Průběh a příznaky

V populaci kuřat se ptáci navzájem infikují vodou a krmením.

Od chvíle, kdy Trichomonas vstoupí do těla, dokud se neobjeví první známky nemoci, trvá to asi týden, v některých případech 3-4 dny.

Kurz může být akutní nebo chronický.

Pacienti s akutní formou kuřat přestávají jíst normálně (je pro ně obtížné)polykat), pohybovat se aktivně, vypadat apaticky, spát po většinu času, peří je velmi rozcuchané, křídla dole.

Během pohybu je zaznamenána nestabilita chůze, kulhání. Na straně trávicího systému je pozorován průjem , výkaly jsou kapalné s vezikuly, jsou zbarveny žlutě, mají štiplavý zápach.

Někdy svalové záškuby, zánět sliznic očí, žloutkový vak.Z úst se uvolní nažloutlá kapalina.

Při zkoumání nemocného ptáka lze na ústní sliznici pozorovat žluté, zkroucené usazeniny, které lze poměrně obtížně odstranit, a pokud se to podaří, otevře se na tomto místě hluboký krvácející vřed.

Tato překryvná vrstva jsou hmatná přes kůži v jícnu, když se otevřou, nacházejí se ve všech postižených orgánech.Takto vypadají umírající tkáňové řezy, mohou se uvolnit a úplně blokovat lumen jícnu, žaludku a slepého střeva.

V některých případech buňky odumírají po celé tloušťce stěny orgánu a poté je možná jeho spontánní perforace, přičemž obsah se nalévá do břišní dutiny a vznik peritonitidy, perikarditidy a otravy krví.Játra se výrazně zvětšují, bobtná.

Ptáci chronicky nemocní s trichomoniázou se vyznačují špatným peřím (možná úplnou plešatostí jednotlivých míst) a sníženou hmotností.

Jak rozpoznat?

Po prozkoumání a shromáždění klinických údajů se provede předběžná diagnostika.

Pro potvrzení jsou ze sliznic ptáka odebírány nátěry a mikroskopicky.

Do zorného pole by se mělo počítat nejméně 50 trichomonád.

Menší množství může znamenat, že pták je nosičem, ale příčina patologických změn je jiná.

K objasnění diagnózy se tkáně mrtvých ptáků odebírají k analýze nebo se patogen izoluje kultivací na živném médiu.

Rovněž je třeba vzít v úvahu, žeprojevy trichomoniázy jsou podobné klinickému obrazu v případě nedostatku vitamínu A, neštovic ptáků a kandidózy .

S avitaminózou A se na povrchu sliznice jícnu objevují husté malé bělavé uzly.Chcete-li vyloučit neštovice, zkontrolujte konkrétní léze na hřebenu a po stranách zobáku.

Kandidóza vyvolává na šedých bílých vrstvách překrytí vzhled sliznic.

Léčba

K léčbě trichomoniázy u kuřat se používají stejná antiparazitika, která se používají k léčbě jiných zvířat a lidí - metronidazol, furozalidon, nitazol.

Metronidazol (jiné jméno je „Trichopolum“) je považován za nejúčinnější lék v boji proti prvokům.

Kuřata to dobře snášejí, jsou pozorovány pouze malé vedlejší účinky trávicího systému.Nejmenší částice metronidozolu jsou zabudovány do enzymatického systému Trichomonas, jejich dýchací zastávky a buňky odumírají.

Metronidozol se přidává do vody v množství 3 g na litr vody.Připraví se také roztok (17 g na litr vody) a vlije se do ústní dutiny.

Pokud dojde k silnému výboji, jsouočištěno gázovým tamponem, také navlhčeným roztokem Trichopolum.Léčba pokračuje týden.

Nejjednodušší kuře, Orpington, je lídrem, pokud jde o množství přineseného masa.

Ale o tom, jak zacházet s infekční bronchitidou kuřat, si můžete přečíst zde: https://selo.guru/ptitsa/kury/bolezni/k-virusnye/infektsionnyj-bronhit.html.

Preventivní a kontrolní opatření

Je možné chránit kuřata před infekcí trichomoniázou vyloučením možnosti jejich kontaktu s holuby, z nichž většina je nositeli infekce.

Aby se zabránilo šíření choroby, jsou-li nalezeni nemocní ptáci, jsou okamžitě odstraněni z domu a všechny povrchy důkladně dezinfikovány.

Dostatečný obsah vitamínů a minerálních látek v kuřecí stravě, které vyžadují, přispívá k vytvoření silné obecné imunity a snižuje riziko infekce.