Co když petúnie opustí bledě zelenou barvu a proč k tomu může dojít?

Petúnie je jednou z oblíbených rostlin pěstitelů květin.Tato květina je jednou z nejjasnějších ozdob jakékoli květinové zahrady.Petunia se těší květem od konce jara do samotných mrazů, je nenáročná na péči a odolná vůči negativním faktorům - prach, znečištění plynem, vzácné zalévání.

Pro svou nenáročnost se v městských krajinářstvích používá příbuzný nočního sukna, často vysazeného v květináčích a květináčích.Někdy, i při dobré péči, se listy rostliny rozjasní. Zdá se, že není známo proč.V tomto článku se budeme zabývat možnými příčinami bělení listů Petúnie a možností, jak tento problém odstranit.

Vlastnosti růstu květin

Petúnie se vyznačuje výkonným kořenovým systémem .Pomalý růst sazenic v prvním měsíci po klíčení je způsoben tím, že mladé sazenice vytvářejí kořenový systém.Po měsíci se sazenice zesílí a rostliny nemusí dostat dostatek výživy kvůli těsnosti nádoby.Výhonky v tuto chvíli již dostatečně porostou a bude důležité regulovat jejich růst.

Pro získání elegantního, rovnoměrně rostoucího keře je důležité sevřít růstové body každého výhonku.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech růstu petúnie:

Proč se listy listů stávají bledě zelené?

Jakákolizměnabarva listu označuje reakci rostliny na jeden nebo druhý negativní faktor .Tato reakce se projevuje porušením produkce chlorofylu.

Pro přesnou diagnózu stačí pečlivě prozkoumat list listu.Pokud nemá malé mikroorganismy (mšice, roztoče pavoučí), pavučiny a lepkavé tekutiny, spočívá příčina inhibice rostlin v chybách péče.

Nejčastějším důvodem, proč se listy petúnie zbarví, je nedostatek makroživin a mikroživin. Petúnie velmi dobře reaguje na podvýživu , zejména metodou pěstování kontejnerů.

Co dělat?

Aby se zdravá květina obnovila na nemocnou květinu, je třeba dodržovat následující doporučení:

 • Je-li příčinou blanšírování barvy listuplísňové onemocnění , jsou všechny nemocné listy odstraněny z nemocných rostlin.Poté proveďte ošetření roztokem systémového fungicidu.

  V boji proti komplexu plísňových chorob (včetně plísní ) jsou drogy jako Fundazole, Previkur, Topaz vynikající.

  1. Fundazole je účinná droga, ale je obtížné ji zakoupit v malém balení.Doporučená dávka pro přípravu roztoku je 10 g prášku na 10 litrů.voda.
  2. Previkur a Topaz se prodávají v tekutých ampulích a je výhodnější je chovat.K přípravě roztoku je třeba rozpustit 2 ml v 10 l vody.

  Voda na úpravu rostlin by neměla být studená nebo horká - při pokojové teplotě (20–22 stupňů).

  Probíhá zpracováníPoužívejte chemikálie k ochraně rostlin, používejte osobní ochranné prostředky (rukavice, brýle, masku) a nezapomeňte na bezpečnostní opatření doporučená na obalu léku!

  Ošetření se provádí za suchého a klidného počasí.Děti a zvířata by neměli být poblíž.

  Ve ​​vážných případech je třeba 2-3 týdny po počátečním postřiku opakovanou léčbu fungicidy.

  ​​
 • Nedostatek železase ošetřuje zaléváním okyselenou vodou (1 čajová lžička kyseliny citronové na 10 litrů vody).V těžko zanedbaných případech, kdy má rostlina hodně bledě zbarvených listů, se používá pravidelné krmení roztoky chelátu železa Ferovit.Pro přípravu pracovního roztoku se 1,5 ml zředí ve 2 litrech sedimentované vody při pokojové teplotě.

  Rostliny jsou krmeny postřikem.Mnohonásobnost ošetření - 1krát týdně (až 4krát).Po 2-3 týdnech léčby by mělo dojít k pozitivní dynamice regenerace petúnie.

 • Nedostatek dusíkuje doplňován listovým a kořenovým dresinkem.Při znatelné hladovění dusíkem je zapotřebí dusík, který je rostlinou snadno absorbován.Nejlepší možností by bylo řešení močoviny (močoviny).

  Na rozdíl od dusičnanu amonného obsahuje močovina v dostupnější formě dusík.Pro listové krmení se z výpočtu vypočítá močovina: 30-40 g granulovaného hnojiva se zředí v 10 l vody.

  Dodržujte přesnou dávku pro přípravu hnojiva.Pokud je koncentrace narušena, mohou být listy petúnie „spáleny“.

 • Pokud je důvodem bílé barvy listuleží vstísněném kontejneru , petúnie se vytáhnou a přesadí do nového, většího kontejneru.
  Do nové půdy pro výsadbu květin je vhodné přidat osvědčené komplexní a dlouho hrající hnojivo „ABA Universal 1 rok“.Aplikační dávka: 1/3 lžičkyna jednom keři.
 • V případě narušení zavlažování- zálivek rostlin se půda pod květinami uvolní a vysuší.
 • Petúnie trpící nedostatkem světla jsou přesazeny do slunných oblastí zahrady.

Preventivní opatření

Aby se dosáhlo co nejlepších výsledků a předešlo těmto problémům, je třeba preventivní opatření kombinovat se základní péčí.

 1. Aby se předešlo plísňovým onemocněním za stálého deštivého počasí, je vhodné použít lék Fitosporin.
 2. Aby se zlepšila výměna vzduchu a lepší přístup vlhkosti k kořenovému systému, provádí se periodická kultivace horní vrstvy půdy.
 3. Sazenice a zdravé dospělé vzorky během období růstu a květu se pravidelně (každé 2 týdny) krmí vhodnými hnojivy.Pro květinové plodiny se osvědčily komplexní hnojiva Kemira Lux a Kristallin.
Další choroby a škůdci petúnií lze nalézt v našich samostatných článcích.Přečtěte si o tom, proč rostlina vadne nebo schne, a co dělat, když listy na Petúnii zbarví žlutě.

Nechte Petúnie rozkvétat celé léto a příjemné pro oči svými jasnými, tak odlišnými barvami, ne vůbecobtížné.Pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel péče a včasného boje proti nemocem, můžete dosáhnout kvetení „jako na obrázku“ časopisu krajinářství.Prevence je skvělá věc a zkušený zahradník zná zlaté pravidlo: „Předpovězeno, pak vyzbrojeno!“