Co potřebujete vědět o bílém pelargónii?Vše o nejslavnější květině: popis, fotografie a recenze odrůd, pěstování

Bílý pelargónie je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších rostlin pěstitelů květin.Tato květina je skvělou ozdobou nejen pro parapety, ale také pro zahradní parky, parky a květinové záhony.

Mnoho lidí má rád bílý pelargónie pro svůj vzhled a snadnost chovu.Kromě toho má květina řadu léčivých vlastností a snadno si zvykne na podmínky prostředí.

Botanické vlastnosti a historie výskytu

Geranium má druhé jméno „jeřáb“, které získal díky svým květům, připomínající zobák jeřábu.

Název květiny pochází z řeckého slova geranios, což znamená „jeřáb“. Existují 2 hlavní typy pelargónie - vnitřní a zahrada .

Vnitřní pelargónie se také někdy nazývají pelargonium.Rodiště bílého pelargónie je považováno za jižní a jihozápadní Afriku, což ukazuje na snášenlivost rostliny a její lásku ke světlu.Ve své současné podobě se bílý pelargónie poprvé objevil v Holandsku.

V Evropě byl pelargónie, stejně jako mnoho jiných předmětů, zaveden do Evropykonec 17. století.Přitahovalo je neobvykle jasné květenství, neobvyklé pro tak horké klima, a bylo tu přání přizpůsobit ho novým podmínkám.Takže pelargónie se začala šířit po celém světě.

Na konci 18. století se v Rusku objevila květina, která se stala jednou z nejoblíbenějších domácích a zahradních květin.

Vzhled

Geranium je velmi krásná a jemná květina .V přírodě najdete tuto rostlinu v široké škále odstínů.Existují pelargónie v červené, fialové, růžové a bílé.Bílý pelargónie se vyznačuje velmi jemnými lístky sněhobílého hedvábí, díky kterým je velmi jasný na pozadí šťavnatých zelených listů.Květy tohoto typu pelargónie mají velké množství okvětních plátků s froté texturou.

Květ bílého pelargónie dosahuje 3–4 cm a květenství má průměr 14–15 cm.Stonek rostliny je obvykle silný, ale ne vysoký, listy jsou břečťanové, připomínající deštníky, s měkkým povrchem.

Tato odrůda pelargónie je mezi zahradníky široce oblíbená kvůli snadné kultivaci a hojnosti kvetení ve srovnání s jinými květinami.

Popis populárních froté odrůd s fotografiemi

V přírodě není tolik odrůd a odrůd bílého pelargónie. Jeden z nejoblíbenějších druhů je vonný, královský a ampelouspelargónie.Každý z těchto druhů má nejoblíbenější odrůdy, které jsou popsány níže.

Ledová růže

Jedna z nejpopulárnějších odrůd bílého pelargónie s velkými květy, shromážděných v krásnýchkvětenství.

Pupeny před otevřením obsahují mnoho sněhobílých lístků se nazelenalým nádechem.A po otevření získají fialový odstín.

Jackie Gold

Jedná se o druh rostlin s bílými nadýchanými květy.Listy tohoto druhu pelargónie jsou lesklé a smaragdové.Samotná rostlinaje trvalá a během kvetení vytváří svěží keřkvůli postranním výhonkům.

Joan z Arku

Toto je trvalka, která při květu vytváří bílé okvětní lístky s růžovými pruhy.

Chorizon

Jedna z nejnáročnějších odrůd bílého pelargónie, jejichž květy dosahují průměru 4 cm.

Charakteristickým rysem takové rostliny je zrychlený proces klíčení, který dosahuje 5–7 dnů.

Sheri (Royal)

Toto je jedna z odrůd pelargónie, která se vyznačuje hojným a dlouhým kvetením.Kromě toho vyžaduje zvláštní podmínky květu a kvetení začíná až po dlouhém zimování.Proto se také nazývá královský pelargónie.

Mnoho odrůd pelargónie je odolných vůči teplotním extrémům.Jsou odolné vůči teplu a lze je udržovat při teplotním poklesu až 5 stupňů.

Kde a jak ji zasadit?

Bílý pelargónie je ozdobou domů, oken a parků , zahradních pozemků, skleníků a záhonů.Liší se nenáročností na odchod, snadnou reprodukcí, kromě různých tříd dává šanci zasadit ji v kombinaci s jinými pokojovými rostlinami.

Geranium lze zasadit do 3hlavní metody:

 • semena;
 • výhonky z matečné rostliny;
 • dokončené sazenice.

Je třeba připomenout, ževýsadbu pelargónie výhonky lze provádět po celý rok .Pokud se chystáte transplantovat rostlinu z ulice domů, je lepší to udělat na podzim před nástupem mrazu.

Za nejoblíbenější metodu rozmnožování bílého pelargónie se považuje sazenice používající procesy nebo řízky.Za tímto účelem je nutné odříznout několik horních stonků listy z dospělé rostliny.

Můžete natáčet do vody a počkat, až se objeví kořeny , a poté je zasadit do země.Kromě toho můžete okamžitě zasadit řízky do půdy, předem ošetřené roztokem manganistanu draselného.

Osvětlení a prostor

Bílé pelargónie mohou být umístěny téměř kdekoli v bytě nebo budově.Tato rostlina je při výběru místa zcela nenáročná.

Geranium miluje sluneční světlo, ale jeho nedostatek je rostlinou snadno tolerován, stačí mu poskytnout lampu denní světlo.

Květináče můžete uspořádat na libovolné místo , čím více normálně reagují na průvan a změny teploty.Stejně jako mnoho pokojových rostlin však bílý pelargónie potřebuje dostatek čerstvého vzduchu.

Požadavky na půdu

Bílý pelargónie není na půdu náročný, ale stojí za to dodržovat některá doporučení týkající se složení půdy pro rostlinu.

 • Pro výsadbu pelargónie by měla být vybrána volná půda, kteráprodává se v mnoha květinářstvích.Můžete si vybrat jakoukoli dobrou půdu pro pokojové rostliny a poté do ní přidat potřebné prvky a hnojiva.
 • Při výběru půdy zkontrolujte přítomnost hmyzu a plísní.
 • K dokončené půdě můžete přidat čistý říční písek a několik minerálů.Kromě toho musí půda pro pěstování pelargónie obsahovat rašelinu a trávník.
Můžete pěstovat pelargónie v květináčích nebo krabicích podle svého uvážení a podle toho i v místnosti.

Před nákupem hnojiva pro bílý pelargónie je třeba pečlivě prostudovat jeho složení .Vysoký obsah dusíku negativně ovlivní kvetení rostliny.

Domácí a venkovní péče

Při péči o bílý pelargónie je třeba dodržovat základní podmínky nezbytné pro životaschopnost mnoha pokojových rostlin.Stejně jako mnoho rostlin, květina miluje vlhkost, ale nepřekračujte ji zalévání.Je vhodné, aby používal dobře usazenou vodu.

V zimě by měla být frekvence zavlažování snížena .Osvětlení je také jedním z požadavků na pěstování pelargónie, protože jeho nedostatek může vést k sekání listů a květů.

Listy bílého pelargónie jsou suché a zbarvené do žluta s nedostatkem vlhkosti a jejich přebytkem se stávají letargickými a příliš tupými.Pelargónie musí být vybavena drenážním systémem.Při silném růstu samotné rostliny a jejích kořenů může být nutná transplantace květin.

Časté nemoci a škůdci

Líbí se ana jakoukoli pokojovou rostlinu, bílý pelargónie, mohou být napadeni chorobami a škůdci.

 • Jednou z chorob rostliny je tzv.černá noha .Nejčastěji to může ovlivnit řízky, po kterých začnou hnit a ztmavnout.Takové infikované rostliny by měly být odstraněny, aby se nemoc nepřenášela na sousední rostliny.
 • Geran může být rovněž náchylný k houbovým chorobám, z nichž jedním jeplíseň .Vyskytuje se v důsledku vysoké vlhkosti a nízké teploty, která ovlivňuje listy rostliny s bílým povlakem.
  Plíseň lze odstranit různými metodami.Obvykle je toto onemocnění léčeno ošetřením listů chemikáliemi.
 • Whiteflies and aphidsjsou škůdci, kteří se obvykle usazují na dně listů a živí se svou mízou.K jejich eliminaci se používají také speciální řešení.

Vlastnosti rozmnožování

Jednou z nejpopulárnějších metod je způsob rozdělení keře, ve kterém by se měla rostlina pečlivě vykopat a rozdělit na několik částí.Po tomto postupu je každý keř vysazen v samostatném květináči.

Připravené keře pro výsadbu lze zakoupit ve specializovaných květinářstvích .Zároveň stojí za to koupit si dobrou půdu ošetřenou speciálními výživnými roztoky a hnojivy.

Šíření osiva je jedním z nejsložitějších a nejnáročnějších procesů šíření pelargónie, ale pelargónie pěstovaná tímto způsobem je obvyklevíce nádherné a kvetoucí.Semena lze zakoupit, nebo mohou být z kvetoucích rostlin.

 1. Několik semen se položí do vlhké půdy nalité do sklenice, které se pokryje půdou shora a pokryje se sklem.
 2. Zalévání by se mělo provádět každý den, ale nepřekračujte jej, aby nedošlo k zaplavení semen.
 3. Semena obvykle klíčí během několika týdnů při teplotě 20–24 stupňů.V tomto případě by mělo být sklo zvednuto a páry odstraněny.
 4. Po vystoupení by se kontejner měl přemístit na osvětlenější místo a udržovat při nižší teplotě.
 5. Po 7-8 týdnech mohou být klíčky vysazeny v květináčích.

Propagace bílého pelargónie pomocí semen je vhodná k pěstování nových odrůd a řízků - k získání nového keře.

Geranium je květina známá svou širokou paletou druhů a odrůd.Na našich webových stránkách jsme připravili řadu článků o této úžasné rostlině, kterou lze pěstovat na parapetu a na zahradě si můžete přečíst o tom, co je dobré Max Fry geranium, o hybridech Andělských odrůd ] jak se starat o voňavé, asi Rosanna kvetoucí celé léto , asi zajímavé pelargónie, trvalky ve tvaru piontu, jak pěstovat rosebud, o péči o voňavé Citron ao tajemné kráse - černý pelargónie.

Obecněje bílý pelargónie nenáročný závod , jehož péče není obtížná.Jediným nepřítelem jeho vitality je nadměrná vlhkost, která může véstsmrt rostliny.Bílý pelargónie bude vynikající výzdobou místnosti nebo chalupy.