Co potřebujete vědět o orchideji Kaoda, abyste zajistili její kvetení doma?

Kaoda orchidej je považována za jeden z nejmladších druhů této rostliny.Nicméně, přes jeho krátkou existenci ve světě orchidejí, Kaoda už má dostatečný počet poddruhů, každý rok tam jsou nové rozmanitosti.

Tento článek pojednává o vlastnostech péče, reprodukce a o tom, jak správně zvládat choroby a škůdce na orchideji.

Stručná definice

Kaoda je svým původem kříženec získaný díky dlouhé horlivosti chovatelů.Je to příroda, která roste v horských soutěskách nebo v tropických lesích.

V přirozených podmínkách často roste na skalnatém terénu, někdy na kmenech stromů.

Podrobný popis

Druhý název této odrůdy je „černá orchidej“.Tento název však neodpovídá skutečné barvě rostliny.Tento „černý“ efekt je dosažen nasycením vínové, fialové a červené řepy.Okvětní lístky mají vysokou hustotu, nasycené voskem, takže se zdá, že svítí a třpytí ve světle.

Výška této orchideje je považována za průměrnou - stonek můžedorůstají na 0,2 metru a obvykle je tento stonek zcela skryty listy.Listy mohou zasáhnout až 22 centimetrů na délku a na šířku - 8-10 centimetrů.Odstín listových listů je velmi nasycený, hustý, tmavě zelený.Listy mohou být někdy menší nebo menší, ale obvykle se to stává v mladých rostlinách.

Květinová šipka roste z listové rozety. Někdy je stopka rozvětvená.Ve většině případů má Kaoda dva stopky.Na jedné takové šipce může kvetnout až tucet květů, s náležitou péčí - může být patnáct pupenů.Průměr květů je 4-5 centimetrů.

Pupeny mají lístky správné formy, řepy nebo fialky.V některých případech jsou okvětní lístky s bílým okrajem.Rty jsou bílé, ve vzácných případech - s fialovým šploucháním.Na konci se rtu rozdvojí.

Nápověda! Pro tuto odrůdu orchidejí neexistuje žádná doba klidu.To může rozkvět rok.Pupeny se však nejčastěji otevírají v období jaro-léto.

Kaoda se vyznačuje nádhernou světlou vůní.Ale můžete cítit pouze v poledne.

Historie původu

Podle botaniků byla orchidej v přírodě objevena před několika staletími.Udělal to profesor Karl Brume.V noci se mu však tyto květiny zdály jako motýli.Odtud pochází název.

Orchidej bylo možné přizpůsobit pro domácí pěstování teprve před několika desítkami let.Na druhé straně je toKaody -nejedná se již o přirozenou odrůdu orchidejí, ale o výsledek dlouhodobé práce chovatelů na křížení existujících druhů.

Jaký je rozdíl od jiných druhů?

Nejdůležitějším rozlišovacím znakem je barva okvětních lístků.Květiny se však vyznačují také strukturou: hustota, lesk a masnost.

Subsort s fotografií

Popíšeme dva nejběžnější typy orchideje Caoda.

Čokoládové kapky


Tento druh se překládá jako kapky čokolády. Rostlina si získala oblibu díky své velmi výrazné vůni a stínu.Okvětní lístky mají tmavě fialový odstín, květ sám dosahuje průměru 5-7 centimetrů.A listy nejsou příliš velké - pouze 15 centimetrů na délku, ale zároveň silné a elastické.

Twinkle


Z cizího jména se toto jméno překládá jako „blikání“.Barevný odstín je také velmi jasný a nasycený, ale již v vínové barvě.Stonek může dorůst až 20 centimetrů a listy jsou o něco větší - až 22-25 cm. Tato odrůda se neliší jasnou vůní.

Video ukazuje přehled kultivaru Kaoda Twinkle orchid::

kvetení

Období a doba trvání

Jak již bylo zmíněno, Kaoda může otevřít pupeny v každém ročním období.Kromě toho kvetení obvykle trvá dlouhou dobu.Často na jaře začíná růst pupenů a stopek.

Doporučení! Během květu není orchidej prakticky oplodněna.

Podmínky zajištění

Než se objevíprvní květiny, péče o Kaodu by měla být standardní (popíšeme ji níže).Ale po rozkvětu je třeba oříznout květinové šípy.To musí být provedeno až po úplném vyschnutí.

V případě potřeby může být rostlina transplantována.A také mu dejte alespoň půlměsíční odpočinek.V tomto okamžiku je zalévání omezeno na minimum a hnojiva nejsou aplikována vůbec.

Co když neexistují pupeny?

Kaoda je velmi náladová rostlina, pokud jde o její teplotu. Vyžaduje to hodně tepla.V létě by se měla teplota obsahu pohybovat v rozmezí 25–33 stupňů nad nulou.A v zimě - 16-21 stupňů tepla.Nezapomeňte na denní teplotní rozdíly.Rozdíl by měl být přibližně 3-5 stupňů.

Navzdory skutečnosti, že tato odrůda může neustále kvitnout, je pro rostlinu vhodné alespoň jednou ročně uspořádat měsíční odpočinek.V tuto chvíli Kaoda získá sílu pro nové kvetení.

Pokyny pro péči

Výběr místa

Zde musíte vycházet ze dvou zásad: osvětlení a větrání.Pokud jde o světlo, je lepší dát přednost východní nebo západní straně místnosti.Pokud mluvíme o větrání, je důležité zajistit, aby se čerstvý vzduch nezměnil na průvan.Z toho mohou rostliny začít bolet.

Příprava půdy a květináče

Hrnec by měl být vybrán průhledný, s malým průměrem - asi 15 centimetrů. Kapacita musí být průhledná, aby se mohl kořenový systém účastnit procesu fotosyntézy.Doporučujeme zakoupit květináče s hladkými stěnami.Jinak kořeny dorostou na povrch hrnce.

Je lepší koupit hotovou půdu určenou konkrétně pro rodinu Orchid.Pokud však pěstitel chce substrát připravit sám, bude potřebovat následující složky:

  • mech sphagnum;
  • kůra (lepší než borovice);
  • říční písek;
  • rašelina.

To vše musí být ve stejném poměru.

Důležité! Nezapomeňte na drenážní vrstvu, která zabraňuje stagnaci vody.

Teplota

V letním období je nutné zajistit teplotu na úrovni 26-31 stupňů tepla.a v zimě lze stupně snížit na 16-22.

Nepokoušejte se zahřát orchidej ohřívači.Vzduch kolem a samotná rostlina tak jednoduše začnou vysychat.

Vlhkost

Protože domovinou této rostliny jsou tropické lesy,by měl být vzduch kolem květu dobře zvlhčen. To lze dosáhnout pouhým rozprašováním kaody samotné i prostoru kolem ní.Při stříkání rostlin je však důležité zajistit, aby kapky vody neklesly na pupeny a výstup listů.

Dalším způsobem, jak zajistit vlhký vzduch, je umístit nádobu s vodou poblíž květu.

Osvětlení

Každý člen rodiny orchidejí miluje hodně světla.Nejprve se o to musí postarat.Ale v hodinách horkého spáleného slunce musí člověk skrýt masité zelené listy před hořícími paprsky.Ale uspořádánírostlina není povolena.Stačí zavěsit okno reflexní fólií nebo jen listem papíru.

V zimě budete pravděpodobně muset uchýlit se k umělému osvětlení , abyste Kaodě poskytli alespoň 10 hodin světla denně.

Zalévání

Zvlhčení půdy závisí na podmínkách pěstování.Musíte se zaměřit na barvu kořenů a stav půdy.Suchý kořenový systém má stříbrně šedý odstín.A substrát by měl být suchý alespoň několik dní.

Při zavlažování dávejte pozor, aby voda nevnikla do výstupu z listů.Samotný proces zvlhčování se nejlépe provádí ráno.V zimě je zalévání sníženo.

Top dressing

Doporučuje se zavádět další výživu dvakrát měsíčně.To je však povoleno pouze v období aktivního růstu vývoje orchidejí.Během kvetení nemusí být Kaoda krmena.Protože taková manipulace může vést k padajícím pupenům a zkrácení doby květu.

Pro další výživu je lepší použít složitá hnojiva určená speciálně pro orchideje.V těchto komplexech jsou všechny živiny plně vyvážené.

Transplantace

Obvykle se to provádí každé dva až tři roky. Důvodem změny nádoby je ucpání půdy a velikost kořenového systému. Pokud se kořeny stísnily ve starém „domě“, nemusíte sbírat květináč mnohem větší než ten dřívější.Stačí zvětšit průměr hrnce o několik centimetrů.

Jakpropagovat?

Nejjednodušší způsob, jak získat další orchidej doma, je zasadit dítě.

K oddělení procesu musíte počkat, až bude mít dobré kořeny a několik listů. Péče o dítě je stejná jako péče o dospělou rostlinu.

Zařízení pro oddělení výstřelu od stopky musí být dobře naostřeno a dezinfikováno.

Nemoci a škůdci

Pro Kaodu je nejnebezpečnějším parazitem roztoč pavouk.Můžete se toho zbavit léčbou akaricidními drogami (nejbezpečnější fitoverm).Zpracování se provádí několikrát v intervalu jednoho týdne.

Velmi často může orchidej hnit. Navíc se může hnit jakákoli oblast.rostlin.K tomuto procesu dochází v důsledku příliš hojného zalévání nebo studeného vzduchu v okolí.Po zjištění hniloby je nutné Kaodu transplantovat, odříznout všechny postižené oblasti a změnit podmínky zadržení na optimální.

Nápověda! Místa pro řezání musí být ošetřena práškovým uhlím nebo skořicí.
Doporučujeme také přečíst si další materiály od našich odborníků.Z nich se dozvíte o nejlepších odrůdách orchidejí různých barev a o vlastnostech péče o ně doma.Přečtěte si o krásných Cattleya, nenáročných Philadelphii, tenkých listech Miltonia, elegantních Cumbria, elitních Krásy, tajemných ) Bulbofillume, solární Mini Marche, luxusní Multiflora aokouzlující Sogo.

Kaoda Orchid je odrůda, která se v našich podmínkách přizpůsobila kultivaci.Proto pokud dodržujete všechna pravidla, pěstitel si bude neustále užívat krásy této rostliny.