Co se stalo s pelargónie?Proč nekvete rostlina a jak jí pomoci?

Geraniums jsou milovány pro své světlé a dlouhé kvetení.Rostlina nepotřebuje zvláštní péči a je schopna potěšit oko domácnosti s mnoha pupeny po dlouhou dobu a při správné péči, kvetení pokračuje po celý rok.Ale někdy je málo květů, nebo úplně zmizí.Pak se květinářství ptá: proč není květ pelargónie, jaké jsou důvody a co by se mělo udělat, aby byly odstraněny, protože pokud rostlina není v pořádku, její krása není vyloučena.

Když uvolní květenstvía jak dlouho toto období trvá?

Pokud se pelargónie nachází na lodžii nebo parapetu a dostává dostatečné množství slunečního světla, kvetení začíná brzy na jaře a končí v polovině zimy.Poté, po dobu 2-3 měsíců, rostlina spočívá a shromažďuje sílu pro nové kvetení.Existují však odrůdy, které mohou po celý rok produkovat nová květenství.

Nápověda! Geranium velmi dobře reaguje na správnou péči.Jakákoli odrůda může být kvetena po dlouhou dobu a velkolepá, při dodržení jednoduchých pravidel.

Vlastnosti květu: Během květu pelargónie aktivně spotřebovává energii, kterou v procesu přijímá.fotosyntéza.Konzumují se také minerální látky: dusík, draslík, fosfor, jód, soli.

Geranium stříká stonky květin střídavě .Když začne jedna květenství mizet, další aktivně rozkvétá.Takže pelargónie zajišťuje nepřetržité kvetení po dobu několika měsíců.Rostlina může mít jeden až jeden a půl až dva tucty květenství současně - záleží na výživě rostliny a jejím věku.

Nezbytné podmínky a péče

Geranium je nenáročný závod.Existují však určité podmínky, za kterých bude kvetat po dlouhou dobu a nádherně.

Nezbytné podmínky pro kvetení:

 1. Přiměřené osvětlení .

  Geranium miluje světlo, a pokud mu chybí, cítí se špatně.Nejlepší místo pro pelargónie je okno orientované na východní nebo jižní stranu.Před výsadbou pelargónie na zahradě si musíte vybrat místo s dostatečným osvětlením, chráněné před silným větrem.

 2. Dobré zalévání .

  Nepřehánějte jej při zalévání, je třeba dodržovat rovnováhu.Rostlina je odolná vůči suchu, nemělo by však být dovoleno nadměrné sušení půdy.Ve slunečných horkých dnech nebo v období aktivního zahřívání je nutné zalévat pelargónie denně, pokud je země v hrnci suchá.Při nepřítomnosti zahřívání stačí v chladných oblačných dnech zalévat 1krát za 2 dny.

 3. Příjemná teplota .

  V místnosti, kde geranie žije, by teplota vzduchu neměla klesnout pod 12 ° C, v opačném případě rostlina přestane rozkvétat.Pokud v zimě listy rostliny získají červený odstín - je to zřejméznamení mrznutí.Je nutné odstranit pelargónie z ledového okna.

 4. Včasné prořezávání a škubání .

  Tato technika může zlepšit větvení a zvýšit počet pupenů.

Důležité! Vlhkost neovlivňuje zdraví rostlin, takže pelargónie se nemusí stříkat.Naopak postřik vyvolává rychlé uschnutí květin a zpoždění ve vzhledu nových stopek.
​​

Proč pokojová rostlina nekvete doma, ale dává pouze listoví?

Existuje mnoho důvodů, proč rostlina odmítá vyrábět stopky.

Možné důvody nedostatku květu :

 • nízká teplota v místnosti;
 • nevhodná špatná půda;
 • negramotné zalévání;
 • příliš velký hrnec;
 • jejich předčasné prořezávání nebo nedostatek;
 • nemoci a škůdci.

Proč se násilně protahuje listy?

Důvodem, proč pelargónie roste, ale nekvete, může být nedostatek světla.Geranium je nemocný, pokud mu chybí sluneční světlo a oslovuje ho se vší silou.Bez slunečního záření nemůže rostlina získat sílu pro hojné kvetení, odtud se objevují dlouhé holé stonky.

Pokud se pelargónie znatelně rozrostla a listy se staly vzácnými, je třeba hledat příčinu zalévání. Nadměrné zalévání způsobuje hnilobu kořenového systému a napadení houbou .V takových podmínkách nemůže pelargónie květovat a jeho listy a stonky jsou neživé a měkké.

Ne dlouhoten pelargónie, který nebyl transplantován po dlouhou dobu.Kořenový systém roste aktivně a nastává okamžik, kdy jsou kořeny natolik přeplněné, že se objevují z drenážní díry.Další chybou pěstitele je příliš prostorný hrnec.Transplantovaný pelargónie nebude rozkvétat, dokud nezabere celý objem hrnce, což zabere spoustu času.

Příliš úrodná půda také brání kvetení .V takovém substrátu rostlina vyhodí velké množství výhonků, rychle roste a získává listy, ale ne květiny.

Stonky se nerozvětvují, ale rostou na délku bez sevření nebo prořezávání.Takový pelargónie nemá žádné síly pro kvetení, protože veškerá energie je vynakládána na svěží růst stonků a listů.

Proč neroste?

Během horkých let může pelargónie přestat tvořit květenství a keře.Růst se zastaví. Stejně jako zima nepřináší intenzivní teplo rostlinu žádný užitek .

Dalším důvodem nedostatku růstu a květu jsou škůdci.Geranium je ovlivněn klíšťaty, plísněmi, mealybugs, kvůli kterému to zastaví růst a kvetení.Pokud není rostlina transplantována a ošetřena speciálním lékem, zemře.

Geran je odolný vůči suchu a nedostatek zalévání nezemře, ale jeho růst a kvetení se zastaví.

Nedostatek a nesprávná rovnováha minerálních hnojiv nepříznivě ovlivňuje zdraví pelargónií - přestává růst a rozkvétá. Rostlina trpí jednak nedostatkem látek ve staré půdě, jednak nadměrným množstvím minerálů .

Nežkrmit?

Mezi začátkem jara a koncem léta je třeba hnojit pelargónie.Dusík, fosfor a draslík musí být v rovnováze pro současný růst a vývoj květenství, stonků, listů a kořenů.Například nesmíte dovolit, aby minerální hnojivo obsahovalo více než 11% dusíku, jinak pelargónie nekvete.

V teplém období je vhodné umístit nádobu na balkón- hojnost světla spolu s rozdílem denních a nočních teplot stimuluje hojné kvetení.Jakmile květenství začne mizet, vyplatí se jej přerušit nebo prořezat.Můžete tak dosáhnout delšího kvetení.

V zimě nelze během období odpočinku krmit ne kvetoucí pelargónie a zalévání by se nemělo provádět více než jednou za 10 dní.

Nápověda! Geranium je velmi citlivý na změnu stanoviště.Časté změny v místě a poloze hrnce negativně ovlivňují kvetení.

Doporučujeme vám sledovat video o krmení pelargónií:

Prořezávání a přesazování

Na začátku března, kdy končí doba odpočinku, je třeba prořezat pelargóniehusté koruny a stimulující hojné kvetení.Je nutné zastřihnout staré listy a na každém natáčení nenechat více než 5 pupenů. Střely rostoucí z dutin listů jsou odstraněny .

Je nutné každý rok vyměnit substrát za nový.Můžete opustit starý hrnec, nebo koupit hrnec trochu starší.Nelze transplantovat rostlinu do příliš velkého hrnce, jinak pelargónie na dlouhou dobu přestane kvetnout.

Přesazení do otevřeného terénu má příznivý vliv na zdraví rostlin .Je však možné přistát pouze tehdy, když pravděpodobnost výrazných rozdílů denních a nočních teplot vzduchu zmizí.Po pobytu v zahradě je třeba pelargónie vrátit do hrnce s čerstvou půdou a oříznout.

Doporučujeme vám sledovat video o prořezávání pelargónií:

Zveme vás, abyste si prohlédli video o prořezávání pelargónií:

Co dělat pro kvetení?

Pravidla pro stimulaci kvetení :

 1. Pokud je bank, ve které žije pelargónie, dostatečně velký, vyplatí se jej změnit ve prospěch malého.Rostlina bude kvetat v malém květináči, kde se nemusí dlouho vyvíjet kořenový systém.
 2. Zkušení zahradníci doporučují měnit půdu jednou ročně, aby stimulovali kvetení.Výměna staré půdy za čerstvou a výživnou dává květu silný impuls.
 3. Rostlina potřebuje sluneční světlo.Hrnec by měl být umístěn na okenním parapetu nebo balkonu osvětleném sluncem.Chcete-li zabránit popálení na přímém slunečním světle, můžete sklo přikrýt bílým papírem.
 4. Zalévání by mělo být mírné.Měl by být napojen, pouze když hliněný hrudek v hrnci je již dostatečně suchý.
 5. Pro hojné kvetení se doporučuje přidat do půdy síran hořečnatý.Toto hnojivo pomáhá zvyšovat počet květenství.Jódová voda je také populární: 1 kapka jodu se přidává na 1 litr vody.Tento roztok v množství 50 ml zaléval rostlinu.Květinářství na vědomí, že jód stimuluje násilné a prodloužené kvetení.FeedJe to možné pouze od začátku jara do konce léta.
 6. Během období květu jsou kapky vody v pupenech nepřijatelné, je rovněž zakázáno ošetřovat rostlinu před škůdci.Tyto akce přispívají k rychlému dokončení kvetení a dlouhé přestávce.
 7. Rozdíl teploty má stimulační účinek na pelargónie.Rostlina, která žije v létě na balkoně nebo lodžii, kvetá svěží a nepřetržitě.V létě by teplota vzduchu v místě, kde se nachází pelargónie, neměla klesnout pod 12-15 ° C.
 8. Dobrá zimní dovolená přinese své „plody“ ve formě hojného kvetení.V zimě by měl pelargóniový hrnec stát na chladném místě.Zalévání lze provádět maximálně 3krát za měsíc.

Geran je více než pokojová rostlina.Příznivci pelargónie poznamenávají, že světlé květiny a jemná vůně listů mají příznivý vliv na náladu a pohodu.Aby byl pelargónie skvěle zdravý a kvetoucí, nebudete muset vyvinout seriózní úsilí.Jednoduchá pravidla pomohou proměnit tuto rostlinu v krásnou a užitečnou výzdobu bytu.

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video o tom, proč pelargónie nekvete: