Codium vynikající (croton) - nebo velkolepý: vlastnosti a vlastnosti domácí péče

Codium Excell - není bez důvodu, aby měl své velkolepé jméno, což znamená„velkolepé“.

Jeho krásou a hrdostí jsou jasně pestré listy rozmarné formy a barvy.

Pravda, floristé pro to používají jiné jméno - croton excell, aleje chybnéa odkazuje na jiný, ne tak vzácný rod stejné rodiny Euphorbiaceae.

Popis

Ve vnitřních podmínkách se jedná o elegantní pouzdro s výškouasi půl metru .Listy připomínají dub s velmi jasnými žílami.Jejich barva se mění zdola nahoru.

Čím je list starší, tím více odstínů červené, růžové a oranžové obsahuje.Mladé horní listy se chlubí hlavně zlatavě žlutou a zelenou.

Neobvyklenáročné na podmínky zadrženívšak kodex vynikající neztrácí svou popularitu u pěstitelů květin - jsou připraveni se vyrovnat se svými „mlhy“ - je to velmi krásné.Takové typy Kodia jsou také velmi populární: Motley, Petra, Tamara.

Dokonce ani jedovatá mléčná šťáva z kodia, která může způsobit alergickou vyrážku nebo kontaktní dermatitidu, nevystraší milovníky - není tak obtížné si nasadit rukavice nebo si umýt ruce mýdlem a vodou po rozruchu s rostlinou.

Péče

Teplota

Kodek je tedy dokonalý!Jak se starat?Začněme mimozemšťanem z mokré a horké divočiny Malajsie,květinapotřebuje teploa cítí se nejlépe v rozmezí+ 21-25 ° С. Vydrží + 18 ° С, ale ne nižší - v chladné půdě jeho kořenyrychle umřou.

Na zimu jej umístěte poblíž baterie.Návrhy na tuto sissy jsou fatální - jen to, žezahodí listy.

Režim světla

Tento pohled skutečněmiluje slunce , zejména jeho ranní a večerní paprsky - čím více světla, jasnější a pestřejší listoví, pouze v nejteplejších hodinách letních dnů je částečný stín prolamované.

Ale můžete nechat květinu na slunci.

Hlavní věcí jenestříkat jej současně , jinak dojde k popálení rostliny.

V zimním období by mělo být v kodiu také co nejvíce světla.

Zalévání

V létě je Codium hladové po vlhkosti, takže musíte udržovat zemi v hrncivlhkou (ale ne mokrou!) .Při zalévání všeho, co je sklo na pánvi, je třeba okamžitě vylit,nadměrná vlhkost způsobí hnilobu kořene.

Nelze brát vodu pro zavlažování přímo z kohoutku - měla by stát nejméně 24 hodin a ohřát alespoň na pokojovou teplotu.V zimě je zalévání přerušeno, ale hliněné hrudky by neměly vyschnout.

Vlhkost

Kodiyeum potřebuje stojatou vlhkost, jako v deštném pralese.Takovou „koupel“ si můžete domluvit doma pomocí zvlhčovače vzduchu (zejména v zimě).Další vhodnou možností je dát květinu na „polštář“ vyrobený z mokrých oblázků.

Denně stříkejtes měkkou, teplou vodou.A také otřete listy nahoře a dole vlhkou houbou. Jednou za rokměsícmu dal „déšť“ ve sprše, zakrývající zemi filmem.

Hnojiva

Odkvětna do říjnakód roste velmi rychle, někdy v trhnutí, vyhozením 2-4 listů.

V tuto chvíli potřebuje časté -jednou za 1–2 týdnyvrchní obvaz.

Nejlepší možností je kapalné komplexní hnojivo typu Ideal, Oasis.

Před krmením zalévejte rostlinu.

V zimě je růst pomalejší a tento pohledný muž potřebuje další výživu -jednou za 3–4 týdny.

Půda

Codium miluje alkalickou půdu s pH 6,5–7,4.Půda pro ni je připravena na základě rašeliny, humusu a hrubého písku, odebírána ve stejných částech a hojně hnojena humusem.

Transplantace (po zakoupení)

Zakoupený kód by se měl po důkladném očištění kořenů přesadit ze skladovacího substrátu.Hrnec pro něj by měl býto něco širší než kořeny- rád roste v přeplněných podmínkách.

Na dno misek vložtevíce odtoku .Půda je dobře kalcinovaná, takže všichni škůdci umírají.Je možné přidatuhlí , které zabraňuje rozkladu kořenů.

Vprvní 3–4 rokykořenového systému codiia rychle rostou.V tuto chvíli je třeba na jaře každoročně transplantovat.Dospělá rostlina je zřídka narušena, když kořeny začnou vyboulit ven z hrnce, zbytek času jednoduše aktualizují ornici.

Rozmnožování

Codium exelente doma se šíří na jaře výřezy odebranými z vrcholu rostliny.

Vyberte si velký, vysoký 15 cmstřílí, odřízne se od stonku a vloží do vody, aby vyčistil části jedovaté mléčné šťávy.

To musí být provedeno bezchybněpomocí rukavic .Potom musí být řízky sušeny.Aby příliš neztratily vlhkost, mohou být listy srolovány a zajištěny.

Připravené výhonky se vysazují v květináčích s vlhkou rašelinou, potažené fólií a položí na teplou baterii.V tomto horkém mini skleníku se rostlinyza měsíc zakoření.

Teorie může být teoreticky množitelsky rozmnožována v semenech, ale tuto metodu používají hlavně odborníci při pěstování hybridních odrůd.

Ořezávání

Aby bylo možné kódům vytvořit krásný tvar, může být provedeno ořezávání, kdykoli je to potřeba.Tento postup pro něj není bolestivý.

Pokud byla rostlina hodně natažena a částečně ztracené listy, měla by být na jaře odříznuta horní část o 15 cm (tento kmen může být zakořeněn) a zbývající „pahýl“ se začne větvit.

Řez by měl být posypán dřevěným uhlím, aby nevytekl šťávy.Také jarní výhonky štípají mladé výhonky - díky tomu je kódium nádhernější. Ořezávání by se mělo provádět pomocí rukavic.

Kvetoucí

Pokud se o tuto tropickou sissy pečlivě staráte, v létě bude kvetet, ale malé krémové květy se neliší svou krásou arostliny hodně berou.

Takže je lepší je okamžitě odříznout .

Očekávaná délka života

Codium je vytrvalá rostlina, v rukou zkušeného pěstitele může žítdéle než 10 let , ale pro začátečníky s ním.Je těžké se vypořádat a život rostlin je často omezen na jednu sezónu.

Škůdci nemoci (kontrolní opatření)

Tato rostlina infikuje škůdce spíše zřídka kvůli toxické šťávě.Nevhodné podmínky zadržování však mohou kodium značně oslabit, což z něj činí kořist pro parazity.

Roztoč pavouk

Červený, malý roztoč se usazuje na spodní části listů a obaluje je tenkoubílou tkaninou .Na listech se objevují bílé skvrny, poté velké světlé skvrny - alist umírá.

Na kodiu se může objevit roztoč, pokud jeho listy jsou zřídka omyté a vzduch v okolí je příliš suchý.

Co dělat:

  1. Omyjte listy , zejména na spodní straně, jemným tabákovým roztokem mýdlem.Po „mýdlové lázni“ po 2-3 hodinách je třeba opláchnout teplou vodou.
  2. Měl bystříkat kodeium insekticidem .Akarin, Fitoverm, Vermitek.

Scutellaria

Titosající parazitizabírají stonky rostliny a sedí nehybně, pokrytí voskovým štítem a jejich drobné larvy se plazí venvšude.

Když sají šťávu, objeví se na listech bílé skvrny.

Co dělat: odstraňte strupuvlhkým hadříkemnebo starým zubním kartáčkem a otřete listy codia tampónem namočeným v rostlinném oleji - larva se zadusí olejovým filmem.

Pokud je léze velká, je zapotřebí insekticid.Vhodné: Aktara, Biotlin, Appleood, Bankol.

Root Rotting

Stagnaci kořenů kodia může být také způsobenastagnací vodyv půdě nebo pánvi - nelze ji povolit a plísňovou infekcí.S tím, listy ztratí svůj lesk, zase bledý, blednout, kořeny zjemňují, odlupují.

Co dělat: zalévat květinu pod kořenem přípravky Alirin-B nebo Fitosporin-M.

Rostlina jako celek vypadá velmi silně, ale ve skutečnosti je to nabídka, skleníkový květ.Pokud jde o Kodiyum, domácí péče o dokonalost bude vyžadovat splnění jasných požadavků a poté bude vypadat každý den dobře.