Cukrová palma Gomuti - tropický host u vás doma!

Gomuti (cukrová palma)- rostlina pocházející ze severních břehů Indického oceánu.

Předpokládá se, že původně rostl pouze na malajském souostroví, odkud se díky lidem dále šířil.

Obecný popis

V porovnání s ostatními ) druh palem, Gomuti se nerozlišuje vysokým kmenem a přije výška kmene 10 až 20 metrůpovažována za průměrnou.

Listypalem připomínají peří obřího ptáka, které mají šířku až jeden a půl metru a délku až deset metrů.

Z hlediska výhod pro člověkaje dlaň mimořádně bohatým zdrojem široké škály surovin.Hlavním důvodem hromadného pěstování této rostliny je extrakce cukru ze šťávy květenství.Asi pětina šťávy je cukr, který se extrahuje odpařením kapaliny.

Jen si to představte: z jednoho hektaru palmového plantáže je výnos cukru až 10 tun!

Stromy, které poskytují nedostatečnou šťávu, používají odlišně.Řezají se a dřevo a listová vlákna jsou odesílána ke zpracování.

Dřevo mělo povolenostavět domy a vyrábět střešní tašky.Silná vlákna listových prutů, která mají schopnost odolávat rozkladu ve vodě, se používají při výrobě izolace pro ty, kteří jdou pod vodoukomunikace (kabely, potrubí) a při stavbě mostů, pletení je piloty.Rybářské sítě, koše a další předměty pro domácnost jsou také tkané z vláken.

Fotografie

Fotografie palmy cukrové a jejích plodů.

Ovoce a jejich použití

OvocePalmy Gomuti mají průměro průměru asi 7 cma připomínají jablka, odkud pochází jejich alternativní název - ledová jablka.V nezralém stavu mají zelenkavou barvu a barva zralých „jablek“ je směsí tmavě hnědé a žluté.

​​

Složení ovoceje plné živin!Vitaminy A, C a B. Velké množství obsahuje prvky draslíku, zinku, železa, fosforu a mnoha dalších.Jíst ovoce zajišťuje normalizaci stolice, normalizuje rovnováhu cukru v krvi, zlepšuje trávení.Díky těmto prospěšným vlastnostem jsou plody doporučovány pro použití u lidí s trávicími problémy a těhotných žen.

Kromě toho díky „pozoruhodnému složení“ „ledová jablka“ dokonale odstraňují žízeň a jsou také vynikajícím způsobem, jak zhubnout.

Péče

Nejprve je třeba si uvědomit, že cukrová palma je tropická rostlina, a protonemá ráda zimu .Proto je nutné ji uspořádat v místnosti tak, aby ji obcházelo přímé proudění vzduchu.Současně je také nemožné dát palmu vedle topných zařízení, protože silně suší vzduch, což je škodlivé pro tropickou rostlinu.

K zajištění dostatečné vlhkostise doporučuje umístit vedle rostliny vlhké hadry nebo ručníky, aby se vzduch navlhčil.Pravidelně stříkejte listy a vodu.Ale v žádném případě byste neměli lít kořeny!Ve stísněném prostoru hrnce, s nedostatkem vzduchu v půdě, to může vést k hnilobě kořenů a smrti rostliny.

Protože v přírodě je tento druh palmy střední výšky a skrývá se ve stínu starších bratrů ve dne, nadměrné sluneční světlo může způsobit vadnutí rostliny.Místo palmy Gomuti musí být vybráno tak, aby na něj dopadlo hlavnělomené (odrazené) sluneční světlo .

Doplňovánípalem výživnými směsmi by mělo probíhat v létě, během období nejaktivnějšího pro rostlinu.Nejsou žádné zvláštní požadavky na vrchní obvaz, běžné směsi jsou docela vhodné.

Onemocnění a škůdci

Onemocnění cukrové palmy z místnosti nejsou prakticky hrozné, zatímco škůdci jí mohou způsobit značné škody.

Hlavními škůdci jsou hmyz šupinatý, roztoči pavouci a mealybugs.

Scutellariese objevují jako hnědé výrůstky na stoncích.Sáním šťávy z rostliny se stávají příčinou pádu a vadnutí listů.Zbavit se jich je celkem jednoduché - stačí jen otřít infikovaný povrch rostliny mýdlovým roztokem a ošetřit ho slabým roztokem jakéhokoli antiparazitika.

Vzhled klíště je nejčastěji spojován s nedostatečnýmvlhkost a špatné ošetření listů.Přítomnost klíště se projevuje v bílém povlaku pavouka na povrchu listů.Klíště se zobrazuje stejným způsobem jako chrastítko.V jeho případě je však mnohem snazší zabránit výskytu parazita pečlivým dodržováním režimu postřiku.

Mealybuginfikuje celou rostlinu - od kořenů po listy.Pokud se listy začaly stočit, uschnout a spadnout, je to práce červa.Vyvedení je také velmi jednoduché, je dost dobré zpracovat celou rostlinu a v budoucnu ji opatrně postříkat.

Obecně je největší hrozbou pro palmy doma parazit, ale nedbalý hostitel, který zapomene na vodu /postřik /přidání hnojiva včas.Při správné péči by neměly vznikat žádné problémy.
Někteří zahradníci při výběru rostliny dávají pozor na listy neobvyklého tvaru, barevný kmen nebo velikost rostliny.Na našem webu najdete podrobné informace nejen o vlastnostech pěstování kokosového ořechu, data, šroubových palem, ale také můžete zjistit, jak vypadá Dracaena ], Hamedorea, Trachicarpus, Washingtonia, Tsikas, Howea a Madagaskar (nebo Rafia ).

Závěr

Cukrová palma je skvělá pokojová rostlina. Kombinacedostatečné nenáročnosti a ducha tropických lesů je ideální pro ty, kteří chtějí získat exotickou rostlinu.