Dálný východ vysoce výnosný hybrid - hruška Noyabrskaja

Mezi obrovskou rozmanitostí odrůdhruška Noyabrskayavyniká tím, že poskytujevysoké výnosy chutného a aromatického ovoce s výbornou udržovací kvalitou , nezdraví apéče je nenáročná a vytrvalá.

Aby se hruška Noyabrskova projevila v celé své kráse, je nezbytné ji řádně pečovat a spolehlivě chránit před škůdci. Zemědělské stroje, fotografie a videa z ovoce jsou podrobněji popsány v článku.

K jakému druhu hrušek patří?

Hruška Noyabrskaja jepodzimní rychle rostoucí odrůdou , která se v Rusku pěstuje od druhé poloviny 20. století.

Odrůda je mezi zahradníky docela žádaná.

Plody Noyabrskajalze skladovat velmi dlouhou dobu, jsou šťavnaté, chutnéa jsou dobré pro dušené ovoce, džem, džemy, zavařeniny, džemy a sušené.

Podzimní známky také zahrnují: podzimní Yakovleva, krásu Samary, Tatyanu, pohádku a Larinskou.

Historie šlechtitelské a šlechtitelské oblasti

Noyabrskaya byla vyvinuta zemědělským výzkumným ústavem Dálného východu.Autorem odrůdy je šlechtitel A.V.Bolognaev.

Vědec zkřížil divokou mrazuvzdornou hruškuUssuri hruškus různýmiBelgie " Dekanka zima ", v důsledku čehož obdržela velmi odolnou hrušku nazvanou "listopad".

Zahradníci často zaměňují dvě různé odrůdy: hrušku Noyabrskaya a hrušku Noyabrskaya - v tomto článku uvidíte popis hrušky Noyabrskaya, podzimní odrůdy.

V roce 1950 byl poprvé popsán, v roce 1958 byl převeden k testování do státní školky a v roce 1974 byl doporučen k pěstovánína Dálném východě. ​​

Nejčastěji se „Noyabrskaya“ nachází najižně od Khabarovsku a podél pobřeží Primorského území. V důsledku vysokévysoké zimní odolnostise hruška Noyabrskova rovněž úspěšně pěstuje vstředních šířkách Ruska, jakož i v jižních oblastech západní Sibiře.

V této oblasti se takové odrůdy hrušek cítí skvěle: Hera, katedrála, Krasnobokaya, Elena a věrný.

hruška Noyabrskaya: popis odrůdy a fotografie

Odrůda hrušky Noyabrskaya jevysoký strom s pyramidální korunou ,popis stromu se velmi liší podle plodů, protože jsou malé, ujistěte se, že na obrázku níže.

Kostrové větve hrušky jsou náchylné k hustému větvení a rostou nahoru.

Ovoce se tvoří na dvouletých a tříletých pobočkách, což jsou zkrácené větvičky a jednoduché rukavice.Kůra větví je malovaná zeleně a vínově.

Listy hrušky mají podlouhlý oválný tvar se špičatou špičkou a mírně vroubkovanými okraji.Horní část hustého plechu je natřenatmavě zelená barva a spodní část světle zelená.

Odrůda Noyabrskayase nemůže pochlubit velkým ovocem .Jejichhmotnost se pohybuje od 64 g do 74 g.Hruškyjsou vejčité se zřetelným žebrováním a nejčastěji mírně nerovnoměrné .Plody „listopadu“ se vyznačujímatnou, jako by odříznutou spodní základnou.

Vrchol s nepravidelnostmi a malou depresí je také mírně klesající.Hlavní ovocná barva jesvětle zelená se nažloutlým nádechem.Na sudech obrácených ke slunci se obvykle objevuje světle vínová červenka.

Bílé maso listopadové hrušky je šťavnaté a mírně mastné.Její chuť je sladká, kyselá a velmi příjemná, s úžasnou vůní . Podle sladkosti není Noyabrskaya nižší než mnoho populárních odrůd - množstvícukrů v ní je nejméně 10,8%.

Chcete-li se dozvědět více o hrušce Noyabrskaja na následující fotografii:
Podívejte se na video, na kterém uvidíte, jak vypadají plody „listopadové“ hrušky.

Vlastnosti

Vysoký a stabilní výnosje jednou z mnoha výhod odrůdy.

Při testování ve státních školkách ze stromů odrůdy Noyabrskaya bylo odebráno 54,8 centner /ha ve věku 9 let, 90,6 centner /ha ve věku 10 let a nejvyššívýnos byl212 kg /ha.

Vynikající výtěžek dokládají také Krasuli, Lada, Lyubimitsa Yakovleva, Dětská a Dekabrinka.

Odrůda ječasná azačíná plodiny pěstovat ve 3. nebo 4. roce života .

5 let po výsadbě nese hruška ovoce již v plné síle.

Rychlejší začátek plození lze dosáhnout pomocí kdoule „VA-29“.

Odrůda je neplodná. Nejlepší opylovači hrušky Noyabrskaya jsou podzimní odrůdy, hruška Oktyabrskaya nebo Yablokovidnaya a jiné kvetoucí hrušky.

Koncem září dozrávají odrůdy hrušek Noyabrskaya . Jejich pozoruhodnou chutnostvšak získávají až měsíc po sklizni.

Stojí za to říci, žeplody jsou velmi pevně drženy na stromě a nespadají, a to ani při silném větru. Kromě toho majídobrou udržovací kvalitu a jsou dokonale uchovány až do nového rokua někdy i o něco déle.

Přestože je Noyabrskaja považovánaza odrůdu odolnou proti chladu, v klimatických zónách se silnými zimami může zamrznout, a proto potřebuje dobré oteplování .

V oblasti Amurse tato odrůda pěstuje hlavněve formě postoje , což výrazně usnadňuje její ochranu před příliš nízkými zimními teplotami.

Odrůdy hrušek se vyznačují vynikající odolností proti mrazu: Rogneda, Rossoshanskaya krásná, Extravaganza, Duchesse a Tonovetka.

Výsadba a péče

Pro výsadbu je vhodnézvolit si dvouleté sazenice hrušek .

Při nákupu by měla být věnována zvláštní pozornostkořenům - musí být dobře vyvinuté.

Výsadbový čas může býtna jaře nebo na podzim.

Hrušky raději pěstujína suchých a otevřených místech s hlinitou nebo hlinitou půdou.

Jejich produktivita klesá na písčité půdě a hrušně umírají na příliš vlhké půdě.

Podzemní voda by měla být umístěna v hloubcenejméně 2,5 metru. Hruška netoleruje stín, proto je vhodné pěstovat ji ve vzdálenostinejméně 4 metry od vysokých budov.

Přistávací jáma musí být připravena předem:pro podzimní výsadbu - po dobu 14–15 dnů, pro jaro - na podzim.Hloubka jámy hrušky Noyabrskaja by měla býtnejméně 1 nebo dokonce 1,2 ma průměr by neměl být menší než 80 cm.Schéma výsadby vysokých stromů je 4 x 5 m.

) Při přípravě jámy se horní vrstva Země o tloušťceod 30 do 40 cmsloží samostatně.Používá se k přípravě plodné směsi.

Kromě horní vrstvy trávníku se k ní přidají tři kbelíky hnoje neborostlinného humusu , přibližně dva kbelíkypísku , ne více nežšálků superfosfátu , přibližně třilžícesíranu draselného .

Pokud je půda na pozemku kyselá, přidejte do úrodné půdy jeden a půl kilogramu vápna .Živná směs se dobře promíchá, naplní se dvoutřetinovou dírou a nechá se až do výsadby.

Před přistáním je kolík tlačen do jámy (30 cm od středu).Poté se vytvoří dno, na něj se položí stromek a vše se pečlivě narovnákořeny po stranách.

Dále je jáma se zavedeným stromem pokryta zeminou, přičemž se nezapomíná, že by se kořenový krk měl umístit 4 nebo 5 cm nad povrchem země.Země je dobřezhutněna a rozlita 3 nebo 4 kbelíky vody.

Za tímto účelem je podél obrysu jámy vytvořena hliněná drážka pro zavlažování.Dále je oblast kolem sazenicsvalována rašelinou, pilinami nebo humusema strom samotný je svázán s kolíkem pomocí metody podle obrázku osm.

Mladé, ne tak dávnozasazené hrušky jsou napojeny v průměru čtyřikrát za měsíc . Dostatek kbelíku teplé vodypro každý strom.Dospělé hrušky nevyžadují časté zalévání, protože jejich silný kořenový systém roste hlouběji a je schopen vyrábět vodu pro sebe.

První zalévání se provádí na jařepředtím, než pupeny bobtnají,druhé- koncem jara nebo začátkem léta poté, co hruška rozkvetla.Po začátku pádu listu se provede třetí zalévání.Jeden stromve věku 3 až 4 roky vyžaduje alespoň 6 kbelíků vody.

Norma vody pro starší hrušky je3 kbelíky na 1 čtvereční metr plochy pod korunou. Postřikování je považováno za nejlepší způsob, jak zalévat hrušku.

Důležité!Kmen kmene hrušně by měl být udržován čistý a chráněný před plevelem po celou sezónu.Také země kolem hrušky musí být pravidelně uvolňována a mulčována.

Krmení hrušky může začít ve 2. nebo 3. roce života.

Každé dva nebo tři roky by měla být přidána organická hmotamullein nebo kejda.

Na jaře jsou hrušky napájenydusíkatými hnojivya na podzim -fosforem-potašem.

Během květu se doporučuje postřikovat rostliny roztokem síranu (2%), močoviny (2%) nebo superfosfátu (3%).Užitečné je také obvaz na list s močovinou po sklizni.

Formativní prořezávání hrušky Noyabrsk se provádí ihned po výsadbě. Všechny větve jsou zkráceny o třetinu.Kromě toho strom potřebuje po celý život sanitární a proti stárnutí prořezávání.

Koruna je ztenčena každou pružinu: suché, nemocné a poškozené větve jsou odstraněny.Rovněž se zkrátí dvouleté výhonky a odříznou se tříleté ovocné větve.Je důležité vždy udržovat vedoucí polohu středního vodiče.

Pokud je větev zcela odstraněna, je nežádoucí nechat pahýly, protože ztěžují hojení ran.Při prořezávání hrušek by nemělo být odstraněno více než 25% všech větví, aby nebyl strom vystaven silnému stresu.

V oblastech se studenou zimou může hruška Noyabrskova zmrazit, a proto potřebuje ochranu.

Kruh kmenů stromůje pro zimu svařen silnou vrstvou zemského nebo koňského humusu.

Známka je obalena izolačním materiálem a poté potažena jehličnatými smrkovými větvemi nebo síťovinou, aby byla chráněna před hlodavci.

Onemocnění a škůdci

Odrůda Noyabrskayaje rezistentní na plísňová onemocněnía dokonce na takovou běžnou hruškovou chorobu, jako je bakteriální spálení a https://selo.guru/ptitsa/bolezni-p/gribkovye/parsha.html .

Následující odrůdy se liší odolností vůči chorobám: Chizhovskaya, Lel, Severyanka, Moskva brzy a Zázrak.

Onavšak není imunní vůči setkáváním se škůdci. Boj proti lepkavému hmyzu začínábrzy na jaře.

Aby se předešlo výskytu škůdců,jsou hruškové větve a kostrové větve hrušky očištěny od staré kůry .Na podzim se z místa odstraní zbytky rostlin a mrkev.

Tato agrotechnická opatření pomáhají ničit zimovací hnízda a škůdce ovipositorů. Ke sbírání housenek můry hrušky jsou na spodních částech kmene instalovány lovecké pásy.

S velkým počtem škůdců bohužel nelze insekticidy vyloučit.Aby se zničil hmyz nebezpečný pro hrušku, provádí se několik ošetření (3 až 5krát za sezónu).

Stromyse stříkají jednou nebo dvakrát v době bobtnání pupenů , jednou před květem a po květu,několik týdnů po květu a na podzim .Počet ošetření může být zvýšen, pokud je hruška chráněna před hmyzem, což dává v létě dvě generace.

Účinné jsou proti mšicím, hruškovým hrdlům, listovým červům, weevilům a jinému hmyzu sajícímu a listovitým , Sumi-Alpha, Karbofos, Calypso, Spark, Citcor,„Fury“, „Kinmix“, „Aktara“, „Decis“, „Agravertin“.
Protižluči roztočipoužijte „koloidní síru“,„Fyto-verm“, „Demitan“, „Agravertin“, „Nearon“.

Tak důležité vlastnosti hrušky, jako dobrá kvalita ovoce a odolnost vůči plísňovým chorobám, odlišují Noyabrskaja od ostatních odrůd.

Po výsadbě na svém webu si můžete každý rok vychutnat vysoké výnosy zdravého ovoce a užít si je i na novoroční svátky.

Užitečné video

Podívejte se na video o odrůdě hrušek Noyabrskaya: