Dekorativní trpaslík "obří" - trpasličí banán

Musaensete nebo etiopský (habešský) banánje trpasličí zástupce rodiny banánů (Musaceae) původem z Etiopie, také nazývaný Abyssinia.

Má druhé latinské jméno -Ensetův oteklý .Pygmy je neoficiální obchodní jméno.

Obecný popis

Tento „hrdina“ mezi odrůdami trpaslíkůdorůstá až na 2 metry .

ListyPygmy jsou velké, centrální žíla a vnitřní strana listu jsou červené.Řízky vstupující do sebe tvoří falešnou stopku.

Oddenek je masivní, stonek je silný.

Foto

Ozdobné pygmy z banánů: fotografie semen, mladých rostlin a ovoce.

Domácí péče

Dekorativníbanánse cítí dobře vbytě, zimní zahradě nebo skleníku.Na jaře se vysazuje do země nebo se provádí v květináči na ulici.

Péče a výsadba po zakoupení

Rostlina je vysazena v prostorném květináči s připravenou půdou,umístěnamísto bez průvanu a přímého slunečního záření.

K přípravě půdní směsise vezme sodná půda, připravená nebo zakoupená kompostová půda a písek a smísí se v poměru 4: 1: 1.

Doporučený týdenní postřik mladého Ensetu stojatou vodou,týdenní top dressing a uvolňování Země.
​​

Osvětlení

Pygmy ukazujejasné osvětlení rozptýlenými paprsky slunce .Je lepší umístit hrnec s ozdobným banánem do místnosti s orientací oken na východ tak, aby byla maximální denní doba rostliny.

Na zahradě můžete nainstalovatmarkýzu pro dočasné vytvoření částečného stínu , pokud není možné umístit hrnec do stínu.Pomocí častého stříkání je možné neutralizovat škodlivé účinky přímého slunečního světla.

Teplota

Optimální teplotní rozsahje od +16 do + 25 °.Zimní teplota v místnosti s Pygmy je nad + 12 °.Při teplotách nad + 25 ° a nízké vlhkosti je zalévání 2krát denně a nejčastější postřik listů.

Vlhkost

Preferujestřední nebo vysokou vlhkost- ne méně než 50%.Když je vlhkost pod 35%, listy vyschnou kvůli zvýšené ztrátě vlhkosti, kterou lze snížit zavlažováním.V zimě není optimální vlhkost větší než 50%.

Zalévání

Bohaté zalévání 2-3krát týdně s optimálními ukazateli vlhkosti, teploty a osvětlení interiéru nebo venkuv létě .

V ziměse doporučuje mírné zalévání dvakrát týdně.Voda v pánvi by neměla stagnovat.

Kvetoucí

Abyssiniánský banán patří k monokarpickým rostlinám,jednou za život kvete .

Je obtížné dosáhnout kvetení v bytě, častěji se provádívenku v oblastech s horkým podnebím.

Samoopylení , jehož výsledkem jsou nejprve květy, a poté nepoživatelné banány, začíná v rostlině v létě od tří let.Na podzim nebo v zimě se z oddenku objevují „malé banány“ a stonky s listy bez ovoce.

Květy jsou bílo-zelené, neliší se zvláštní krásou, nevyžadují odchod.

Krmení

Jaro-létoje období aktivního růstu Pygmy, kdy potřebuje týdenní krmení.V zimě můžete banán hnojit každých 1-1,5 měsíce.

Enseta „miluje“ organickou hmotu a s radostí přijímá kompostové hnojivo.Dusíkové přísady a minerální složky se používají podle pokynů.

Transplantace

Provádí se každý rokv zemi po dobu jaro-léto nebo v případě potřeby ve větších nádobách.Anseta nemá rád stísněné hrnce, které omezují růst kořenů.

Pěstování

Ozdobné pygmy z banánů: ze semen

Před výsadbou semena nakoupená nebo získaná z ovocenasáklá1-2 dny v destilované voděa uložte na teplé místo.Tvrdá skořápka semen, která zabraňuje klíčení, musí být po namočení poškrábána.

Semena rostlinve zvlhčené směsirašeliny, rašeliny, pilin a písku ve stejném poměru.Klíčení semen se provádí při teplotě 30-32 °, vysoké vlhkosti a jasném světle.

Očekávejte výhonky za 2-8 týdnů.

Z potomstva oddenku

V zimě po páduplodyz oddenku mláďat rostlinmladých výhonků.Po nástupu jara během roční transplantace banánů pečlivě oddělte kořenovou část od potomků a pěstujte ji jako plnohodnotnou rostlinu (viz část „Péče a výsadba po zakoupení“).

Z oddenku

Země s transplantovaným oddenkem by měla býttrvale vysoká vlhkost , teplota by neměla být nižší než 30 °.Musíte je sdílet na jaře na vrcholu adaptačních schopností Ansety.Péče o Rhizome je podobná péči o rostliny dospělých.

Nemoci a škůdci

  1. Kořenová hniloba .
  2. Důvod : stagnace vody v pánvi nebo nevypouštěcí dno hrnce.

    Léčba : transplantace, fungicidní přípravky podle pokynů.

    Prohlédněte si podzemní úsek.Odstraňte nejvíce postižené a mrtvé oblasti.Nedotčené části oddenku v samostatných květináčích s živnou půdou.Snižte frekvenci a moderování zalévání.
  3. Roztoč pavouk .
  4. Důvod : infekce sousedních rostlin.Klíště je občasným hostem fanoušků habešského banánů kvůli neslučitelnosti podmínek pro jeho reprodukci a podmínek údržby Ensetu.Netoleruje sluneční světlo a usazuje se na vnitřní straně listu.

    Léčba : mechanické odstranění parazita, terapeutické postřikování thiofosu a transplantace Enset po uzdravení.

Různé odrůdy banánů mají své vlastní vlastnosti a chuť.V závislosti na vašich preferencích si můžete vybrat ovoce, kterése vám líbí a zkuste to pěstovat doma.Ale typ rostliny si můžete vybrat - trpaslík, zelený nebo červený banán - rozhodnete se.

Závěr

Při udržování rovnováhy mezi vlhkostí vzduchu, pokojovou teplotou a zaléváním Pygmy, můžete být hrdí na mnoho let extravagantního dlouhodobého šířícího se oblíbeného .