Děláme si starosti s květem: co mám dělat, když listy bramboříku zžloutnou nebo zmizí?

Pokud cyklamen zanechává žlutou barvu, může to být způsobeno řadou důvodů: příliš suchý teplý vzduch, nesprávné zalévání nebo osvětlení, nedostatek výživy rostlin.

zažloutlé a spadané listí na jaře nebo v létě?V tomto případě se hostitelka nemůže zvlášť bát, protože rostlina v tomto období je v klidu a systematicky upouští své listy.Pokud však v době květu listy bramboříku zžloutnou, pak hostitelka bude muset zjistit důvod a začít léčit její pokojovou květinu.

Popis a struktura rostliny

Cyclamen je bylinná trvalka s pevným zahuštěným kořenem.Listy rostliny jsou kulaté nebo ve tvaru srdce v tmavě zelené barvě se zajímavými stříbrnými nebo bílými vzory.

U květů se okvětní lístky ohýbají dozadu a mohou mít velmi rozmanitou barvu. Cyclamens kvetou od října do březnakarmínově červené, růžové a bílé, fialové pupeny.Životnost jedné květiny je asi deset dní.

Důležité! Cyclamen je jedovatá rostlina.Jeho hlízy obsahují látku, která může způsobit podráždění kůže nebo zánět.

Pročlisty zžloutnou - nejrůznější důvody

Cyclamens periodicky zžloutlé listy - majitelé rostlin se s tímto problémem někdy setkávají.Příčinou zažloutnutí listů je obvykle nesprávná péče a porušení podmínek.

Možnou příčinou žloutnutí listů domácí květiny může být:

 • Nevhodná teplota. Cyclamen je rostlina milující chlad, a proto netoleruje teplo.Cítí se pohodlně při teplotě v rozmezí od + 14 ° C do + 16 ° C.
 • Nesprávné osvětlení. Nedostatečné osvětlení nebo přímé sluneční světlo na květině může vést ke žloutnutí listů.
 • Chyby zavlažování a úrovně vlhkosti. Přebytek nebo nedostatek vlhkosti může rostliny okamžitě ovlivnit.Cyclamen preferuje vlhký vzduch - příliš suchý vzduch v místnosti může způsobit žloutnutí listů.
 • Chyby při podávání. Nepřítomnost nebo nadměrné krmení rostlin hnojivy s vysokým obsahem dusíku může také způsobit žloutnutí listů bramboříku.
 • Doba odpočinku. Po hojném rozkvětu se rostlina připravuje na odpočinek a během této doby začíná přirozený proces uschnutí: listy postupně zbarvují do žluté a suché.
 • Včasnost a chyby při transplantaci. Cyclamen je transplantován těsně před květem.Pro transplantaci je dokonale vhodná připravená směs písku, listového humusu a trávníkové půdy.Shnilá část hlízy by měla být odstraněna.
  Poznámka.Průměr nádoby by neměl přesáhnout 15 cm.
 • Škůdci. Infekce bramboříku roztočem může také způsobit nažloutnutí listů rostlin.
 • Nemoci. Při nesprávném zavlažování může voda v kořenovém systému způsobit nebezpečnou plísňovou chorobu - šedá hniloba, která nejprve způsobí žloutnutí vzdušných částí rostliny.

Z videa zjistíte, proč listy z bramboříku v zimě zžloutnou:

Listy během květu zžloutly, co mám dělat?

K vyřešení tohoto problémuje třeba nejprve přezkoumat podmínky pro zachování květu indoor:

 • Je třeba věnovat pozornost pokojové teplotě, která by neměla přesáhnout +16° C.V případě potřeby je nutné květinu vyjmout z topných zařízení nebo ji vzít do chladnější místnosti.
 • Musíme věnovat pozornost osvětlení: cyklamen potřebuje rozptýlené jasné světlo, ale přímé sluneční světlo není žádoucí.
 • Je rovněž nutné zkontrolovat režim zavlažování a úroveň vlhkosti v místnosti.Během květu potřebuje cyklamen pravidelné, ale ne příliš hojné zalévání.Zvlhčovací postup by se měl opakovat několikrát během dne malou stříkací lahví, v žádném případě nenasahovat na otevřené listy a pupeny.
 • Pokud byl květ napaden škůdci, je třeba zacházet s insekticidy: Actellik, Fitoverm.Zde se dozvíte o všech škůdcích a metodách jejich boje .
Upozornění! Prohnojivý cyklamen vyžaduje hnojiva s minimálním složením dusíku.

Co by se mělo ošetřovat, pokud by celá květina uschla?

Pokud jste byli pozdě s včasnou péčí akvětina začala mizet, zžloutnout a ztratit listy, měli byste okamžitě začít s resuscitací. Za tímto účelem je nezbytné:

 1. Nejprve pečlivě prozkoumejte leteckou část květu a odstraňte všechny suché neživé zasažené části.
 2. Ořízněte místa řezu jakýmkoli dezinfekčním prostředkem.
 3. Potom hlízy umyjte ze země a v případě potřeby také opatrně odstraňte všechny pochybné části.
 4. Hlízy ošetřte Topazem nebo jiným fungicidem.
 5. Poté kořeny osušte a zasadte květinu do čerstvé, dříve kalcinované půdy.
 6. Umístěte na několik dní na temné místo, nezapomeňte na mírnou vodu.
 7. Za týden se může vrátit na své obvyklé místo.

Z důvodů, proč květina vadne a uschne, přečtěte si tohoto článku.

Na stránkách našeho webu vám také řekneme, proč se rostliny nebo 82 stonky květů stočí v rostlině .Naši odborníci také dají mnoho užitečných rad ohledně , jak zachránit cyklamen před smrtí.

Domácí péče

 • Pokud je květina zakoupena v obchodě, musí být transplantována.
 • Cyclamen by neměl být během květu transplantován.
 • Květináč by neměl být velký.
 • Během květu krmte komplexně minerální hnojiva jednou týdně.Cyclamen nesnáší hodně dusíkatých hnojiv.
 • Východní nebo západní okna se nejlépe hodí pro tuto pokojovou květinu v létě a jižní okna v zimě.
 • Letní teplota pro tuto květinu je od 18 do 22oC.
 • Pro kvetení potřebuje cyklamen teplotu ne vyšší než 16oC.
 • ]
 • Zalévání by mělo být mírné, přeplnění může hodně poškodit.Při zalévání nemůžete nalít vodu přímo na hlízu a na výhonky.Zalévání je nutné pouze podél okraje hrnce.Hodinu po zalévání musí být zbývající voda vypuštěna z pánve, aby se na kořenech neobjevila hniloba.Jak uložit promáčený cyklamen zde.
 • Na konci květu se cyklameny zalévají méně často av létě, kdy začnou listy zasychat, ještě méně.
  Důležité! Mokré květiny se bojí vysychání.

Závěr

Na konci vegetačního období, kdy se připravuje na spící období, listy cyklámu přirozeně zžloutnou.Pokud jeho listy začaly během květu zžloutnout, majitel květu má důvod k obavám, protože zažloutlé listy mohou být důsledkem nesprávné péče nebo údržby, které je pravděpodobně třeba vylepšit nebo změnit.