Dítě světla a tepla - jak pěstovat pomeranč ze semene doma, jak pěstovat, jak pěstovat, jak se starat?

Rozhodli jste se zasadit a pěstovatpomerančovníku z kamene.

Samozřejmě můžete získat krásný strom, na kterém se dříve či později objeví jasné chutné plody, ale musíte se řídit některými pravidly a tajemstvími jeho pěstování.

Specifika výsadby a péče o rostlinu, fotografie, jak pěstovat pomeranč ze semene doma, jak ji zasadit - v tomto článku najdete vše, co potřebujete.

Pěstování doma

Ze semen

Takže s řádnou péčí a naočkováním na čas začne domácí pomerančpřinášet ovoce za 6-7 let.

Před výsadbou pomeranče ze semen se semena namočí po dobu 12 hodin. Připraví směs pro citrusové plody, kterou lze zakoupit v obchodě.

Kámenozdobné pomerančeje umístěn v květináči, kterým je na jeho boku,posypaný vrstvou půdy, která je navlhčena.Hrnec s osázenou kostí je zakryt průhledným víčkem a umístěn na teplé a světlé místo.

DŮLEŽITÉ! Nedovolte, aby se vylíhly přímé paprsky - oranžová zemře.

Sazenice by se měly objevit za 4-5 týdnů.Největší a nejrozvinutější exempláře se vysazují v samostatných nádobách a rostou, stejně jako se nakoupí stromv obchodě.

Jak očkovat?

Před výsadbou pomeranče ze semene musíte vědět, že roubování je hlavním postupem k zajištění plodů pomeranče. Existují dva způsoby roubování:

1. Řezání

Před samotným postupem se stonek ořízne z již plodícího vzorku.Pokud například stonek přestřihnete dříve, přivedete jej z dálky,uložte jej v lednici. Pro skladování zabalte konec zvlhčenou bavlnou a vložte obrobek do sáčku.Takto zůstane potomek asi měsíc.

Větvičky a hroty jsou z předlisku před postupem odstraněny. Místo naočkování se otře a ořízne do tvaru T. Kůra se pak ohne a na kmen se připojí řez řezu.

Struktura je upevněna roubovací páskou nebo elektrickou páskou, obalená polyethylenem a umístěna na teplé a světlé místo.Balení se odstraní asi po 3–4 týdnech a po dalších dvou týdnech - odstraňte popruh.Pokud štěp není zčernalý, ale pouze zbarven žlutě, byl postup úspěšný.

​​

2. Korunování

Eje očkování „okem“, tj.samostatným pupenemz plodnice.

Kukát by měl spát , protože doporučený čas pro takové očkování je podzim.

Až přijde jaro, kukátko se probudí a vyroste.

Kukátko se umísťuje do boční části trupu obalené filmem.

Klíčení pomeranče by se mělo objevit po 3 až 4 týdnech.

Kromě oblíbené metody pěstování ze semen může být rostlina rozmnožována vegetativně.

Vakcinováno

Naočkujte pomerančový potomek na citronovou zásobu.Pro tyto účely se doporučuje používat vždyzelenou indoor oranžovou.

Řízky

Od stromu nesoucího ovocese oddělí odřezky se 3-4 vyvinutými pupeny. Délka obrobku je 10 cm. Vyrábí se z nelignifikovaných větví, které se nezlomí, ale ohnou.

Řízky se množí také tyto rostliny: „Araucaria“, „Myrt Communis“, „Růžová paprika“, „Domácí privet“, „ Citron “, „ Bambus “, „ Tsiperus “.

Řízky ošetřené kořenem jako vychovateljsou umístěny do vlhkého substrátuve skleníkových podmínkách.Sklizeň dává kořeny za 3-4 týdny.Stopka rychle roste a na ní se objevují listy.

Po zakořenění jsou řízkyvysazeny v miskách se směsí trávníku, písku, humusu a listů. Při přesazování se pokuste nepoškodit jemné kořeny.V prvním roce je klíček překládán třikrát v novém hrnci a půdě v intervalu 1 měsíce.

Vrstvy

Na zralém stromě je vybrána jednoletá větvička.Délka větve je 25 cm, průměr je 0,5 cm.

Ve výšce 12 cm od základny jsou provedeny 2 řezy do kruhu, kůra je z místa odstraněna.

Na tento řezse vloží polovina květináče tak, že řez je ve středu řezu.

Poloviny jsou pevné a plné mechu. Chcete-li navrch hrnce zabalit vlhkost, zabalte jej do fólie.

Větvička dá kořen za měsíc.Je pečlivě nakrájeno a zasazeno do samostatné nádoby.Další zakořenění by mělo být provedeno 15 dní na stínovaném místě.

Nákup semenáčků připravených k okamžitému použití

Nákup semenných sazenic roubovaných na míru je snadnějším způsobem, jak získat ovoce v krátkém čase, než například pěstování pomerančů ze semen doma.

Po zakoupení musí být zařízenítransplantováno,nahrazující přepravní kontejner a substrát.Ale nedělej to hned.Orange nejprvesi musí zvyknout na nové podmínky. Transplantace se nejlépe provádí 3-5 dní po přesunu na nové místo.

Mladý strom se umístí do směsi dvou částí trávníku a jedné části humusu, písku a listové směsi.

Jak se starat?

Orange je dítě světla a tepla.Měla by býtumístěna u východních nebo západních okena měla by udržovat teplotu do 20 stupňů, což brání působení slunečního záření na rostliny.Pro úspěšnou kultivaci musíte vědět, jak se starat doma.

Zalévání a hnojení

Oranžová je milující vlhkost,proto se zalévá každý den v létě a na jaře.A v suchém období dvakrát denně.

Pokud je vzduch v bytě suchý, musí být také rozprašován.Ale v žádném případě nezalévejte půdu, kořeny této hniloby.

Vodapro zavlažování se berejako kal nebo převařená voda , protože soli obsažené ve vodovodní vodě jsou fatální.

Péče o domácí pomeranč domav zimě a na podzim by měla být zalévánísníženo na jeden, dvakrát vtýden.

Ke krmení se používá zvláštní hnojivo, které se střídá s roztokem kuřecích trusů.Hnojivo se nanáší za zalévání jednou za dva až dva týdny.

Jak dosáhnout kvetení?

K tomu, aby pomeranče dobře kvetly , je nutné pomocí prořezávání utvořit svou korunu. Je to nutné, protože na výhoncích se objevují květiny, počínaje pátým řádem.Takže pro hojné kvetení musíte stimulovat jejich růst.

DŮLEŽITÉ! Na jaře větve 10-15 cm dlouhé štípnutí.Druhý a třetí list z horní strany výhonku by měl být odříznut a ponechat na něm nejvyšší vrchol.Místo rozedraných listů se objeví pupeny a z nich vyrostou výhonky, s nimiž provádějí stejný postup.

Získáte svěží keř s krátkými a často rostoucími výhonky. Když se objeví větve 4. řádu, lze formaci považovat za dokončenou. Je to takový strom, který následně vyprodukuje mnoho květin.

Další prořezávání spočívá v odstranění sušených větví a výhonků, které rostou dovnitř.Pro vytvoření pupenů je nutné zajistit teplotu 18 stupňů.

Tvorba ovoce

Nesmí být povolen vývoj vaječníků na všech kvetoucích květech.Prvním rokům jsou ponechány pouze 2–3 plody, rostlina ve věku 4–5 let může pěstovat 6 až 10 plodů.

Oranžová -samoopylující se druh,ale může mu pomoci.Chcete-li to provést, přesuňte měkký kartáč uvnitř jedné květiny a pak uvnitř jiné.

Na vaši pozornost oranžová místnost na fotografii:

Zimní péče

Pro správné kvetení potřebujete správné zimování. Během této doby zajistěte chlad, 10 - 12 stupňů,vzácné zalévání.Toto spící období stimuluje růst během vegetativního období.

DŮLEŽITÉ! Bez studeného zimování květin, a tedy ovoce, je téměř nemožné čekat.

Transplantace

Frekvence závisí na stáří rostliny.Zasadím mladý strom jednou za rok, rostlinu 3-4 roky - jednou za dva roky, 5-7 let - jednou za tři až čtyři roky.Hrnce jsou připraveny o několik centimetrů více než ten předchozí.

Oranžováse přeskládá překládkou s kusem země. Na dně by měla být dostatečná vrstva drenáže, aby kořeny nebyly podmáčeny nadměrným zavlažováním.

Nemoci

Tato plodina je citlivá na různá plísňová onemocnění způsobená podmáčením půdy.Nejnebezpečnější z nich jedetekce dásní (gummóza).

Po infekci kůra kmene kmene a kořenů zemře a v postižených oblastech se začíná vypouštět žlutá tekutina.Příčinou onemocnění je zapuštěné přistání v kombinaci s poranění kořene při uvolnění.

Malé zasažené oblasti mohou být nejdříve očištěny a ošetřeny dezinfekčním roztokem a poté zahradními odrůdami.Pokud je postižena významná část rostliny, nebude reagovat na ošetření, bude odstraněna.

Aby se předešloantharocnóze, bradavicím a jiným mykotickým infekcím , doporučuje se použít Bordeauxovu tekutinu.

DŮLEŽITÉ! Strom infikovaný virovými chorobami nelze vyléčit.

Proč padají listí?

Všechny problémy a nemoci pomeranče jsou spojeny s nesprávnou péčí o něj.Pokud tedy listy zžloutnou a spadnou, pakuděláte následující chyby:

  • prudká změna podmínek zadržení. Květinářství miluje procházky se svými mazlíčky na ulici nebo na balkoně.Pokud rostlina stála v chladu a potom náhle spadla do teplé místnosti, je zaručeno vypouštění listů;
  • nepravidelné zalévání. Ani nepřesušování půdy, ani její nadměrné zvlhčení nejsou přijatelné.Také nemá rád příliš sušený vzduch;
  • překrmování. Příliš mnoho hnojiva není dobré.Rostlina se živí jednou týdně a v zimě vůbec ne hnojí;
  • nedostatek světla. Nemůžete ji udržet v severních oknech nebo v tmavých rozích;
  • v zimě zvýšené teploty. Během topného období nedávejte do blízkosti baterií oranžovou barvu.Pokud je vzduch v bytě suchý, stříkejte listy jednou denně vodou.

Škůdci

Citrusoví červi:hmyz pokrytý vláknitými procesy na těle 5 mm.Usadí se na spodní straně listů, zanechá práškový povlak.

Metody kontroly - ošetření roztokem mýdla na praní a poté insekticidem.

Měřítko:zakrývá listy hnědavými skvrnami.Tělo hmyzu je pokryto skořepinou, která je nepropustná pro jed.

Škůdceočištěno z listů vatovým tamponem namočeným v alkoholu nebo mýdlovém roztoku.

​​

Pro prevenci koruny po odstranění hmyzu ošetřeného insekticidem.

Mšice:lepkavý povlak na listech signalizuje jeho vzhled.Způsoby, jak bojovat proti mšicím, jsou podobné boji proti hmyzu z měřítka.

Červená citrusová klíšťata:Je velmi obtížné si tohoto škůdce všimnout, protože je velmi malý.Usadí se na celé ploše a z ní čerpá šťávy.

Rostlina začíná zaostávat v růstu, listy a plody se zdeformují.Aby se zabránilo infekci klíšťaty, je pomeranč postříkán dvěma procenty olejové emulze.

Jak pěstovat na čerstvém vzduchu

To je možné pouze za předpokladu, že v zimě teplota neklesne pod 12-15 stupňů.Pokud žijete v klimatické zóněs přísnějším podnebím, můžete ji pěstovat pouze ve skleníku.

Pro výsadbu je vybrána zvýšená sekce, na které jsou stromy rozloženy.Výsadba se provádí na jaře, v dobře řezané a bohatě hnojené půdě.Pro výživu je půda obohacena o organická hnojiva.

Při výsadbě je kořenový krk mírně prohlouben, takže při zalévání je na úrovni země.Země je mírně drcena, napojena a mulčována.Zalévání do úplného zakořenění se provádí jednou týdně, přičemž půda hojně zvlhčuje.

Odchod spočívá ve zalévání a povinné kultivaci.Dvakrát během vegetativního období strávte minerální obvaz. V horkých a slunečných dnech musí být rostlina zastíněna. To nebylospálit list.

Kromě zalévání a uvolňováníje třeba pravidelně stříkat fungicidy a insekticidy. To je nezbytné, protože pomerančovník je snadnější chránit před chorobami a škůdci než později vyléčit.

Užitečné video

Více informací o péči o citrusové plody a jejich pěstování, zejména pomeranči, viz video:

]