Dlouhodobá lobelie „Císař Willy“: popis, fotografie, kultivační metody, péče

Chcete-li ozdobit vysokohorský kopec, ozdobit hranici podél trati, přidat pestrobarevné květiny do květinové zahrady nebo květináč na verandě domu, pomůže vám Lobelia císař Willy.

Krátká huňatá rostlina s nasycenými fialovými nebo tmavě modrými zvonovitými květinami vás potěší od června do konce září.Tento článek vás podrobněji seznámí s tímto nádherným trvalkem.

Popis vzhledu, fotografie, lokality a prvků

]

Lobelský císař Willy je malá rostlina keře, vysoká 10-15 cm. Ve volném růstu se snaží získat tvar koule.V období květu je pokryta květy temně modrého nasyceného odstínu.Všechny květy se nacházejí nad listy a dosahují průměru až 2 cm.

Lobelia je trvalka, ale do druhého roku část větví odumírá v důsledku poškození mrazem, proto se doporučuje pěstovat mladé rostliny každoročně na jaře.

Doba a nádhera květu lobelie císař Willy (William) závisí na včasném zalévání, lehkém krmení a odstranění vybledlých větviček.

Pro lobelii je naprosto vhodné jakékoli místo ve vaší květinové zahradě nebo na vysokohorském kopci.Roste krásně mezi kameny, podél hranic, mezi keři a vytváří hustý zelený koberec s modrými květy.Lobelia jde dobře s většinou hraničních rostlin aletničky pro pěstitele a vázy.

Rysy lobelie císaře Willyho jsou :

 • Její nenáročnost na osvětlení.Rostliny mohou být umístěny v částečném stínu, pod stromy, keře.
 • Vysoká odolnost císaře Willyho proti škůdcům a chorobám.
 • Vynikající vývoj a kvetení na chudých půdách.
 • Spíše přátelské výhonky a rychlejší vývoj sazenic, na rozdíl od jiných odrůd lobelie.

Funkce výsadby

Lobelský císař Willy se pěstuje hlavně prostřednictvím sazenic, aleněkdy používají metodu řízků.

Jaká sezóna je nejlepší čas začít?

Výsadba lobelie císaře Willyho v různých regionech by měla být prováděna v různých časech :

 • V severních oblastech Ruské federacebylo setí prováděno od konce února,vystavení dodatečně fytolampy.Přistání pěstovaných keřů v zemi bude na konci května.
 • Ve středních regionech a na severozápadě zeměje lepší oset lobelie pro sazenice v březnu.
 • V jižních regionech země , kde jsou rizika pozdních mrazů minimální a výsadba sazenic na stálé místo je možná na začátku května, lze setí se semeny provádět v podnosech začátkem února nebo ve sklenících začátkem dubna.
Císař Lobelia Willy nepotřebuje ve stadiu sazenic další výživu.To nejlepší, co lze dosáhnout - 2-3 týdny po klíčení, zalévejte sazenice vysoce zředěným univerzálním tekutým hnojivem na květiny.

Půda

Lobelia EmperorWillie není náročný na zemi.Obecně je vhodná jakákoli půda pro květiny, která se prodává v obchodech.

V případě potřeby můžete nezávisle vytvořit směs pro výsadbu .Stačí k tomu 70% obyčejné zahradní půdy, 20% písku a 10% humusu.Před výsadbou je nutné vše důkladně promíchat.

Několik dní před výsadbou by měla půda stát v teplé místnosti při teplotě nejméně 18–22 stupňů.Půda musí být pravidelně napojena tak, aby byla rovnoměrně nasycena vlhkostí.

Lobelský císař Willy nemá rád překrmování. Půda by proto neměla obsahovat velké množství hnoje a rašeliny.Lobely rostou dobře na bohatých půdách hnoje, ale bohužel kvetou špatně.

Výsadba semeny

Semena Lobelia Emperor Willy, stejně jako jiné odrůdy, najdete v sortimentu ve velkých zahradních centrech a obchodech zaměřených na zahradu a zeleninovou zahradu.Semena Lobelia jsou malá, velmi lehká, obvykle je v sáčku několik gramů semen.

Klíčivost semen a vývoj rostlin bude lepší, budou-li sazenice osvětleny fytolampy.

Plusy výsevních semen :

 • Sazenice mohou být zasety za klimatických podmínek regionu.
 • Výsledkem jsou mladé, silné rostliny.
 • Můžete kombinovat zajímavé barvy najednou několika odrůdami.

Nevýhody při přípravě sazenic lobelie ze semen :

 • Malá velikost semen způsobuje problémy s rovnoměrným setím.
 • Sazenice se slabým osvětlením jsou natažené azemře.
 • Lobelia nemá příliš vysoké klíčivost ze semen.
 • Extrémně jemný potápěčský proces.

Jak si vybrat semena?

Chcete-li se zbavit takového mínusu, jako jsou malá semínka, můžete si vybrat obaly s císařem Willym lobelií v obchodě, kde jsou prezentována zrnitá semena.Velké kuličky se snadněji distribuují na povrch zásobníku na sazenice.

Nezapomeňte věnovat pozornost datu expirace semen .Lobelia Emperor Willy udržuje vysokou klíčivost po dobu tří let od doby sběru semen.Semena s opožděným nebo vypršením platnosti mají extrémně nízkou klíčivost 10-15%.Kromě toho klíčí déle a rostliny se vyvíjejí horší.

Při výběru semen by měla být brána v úvahu výška rostlin.Existují ampely, speciálně vytvořené pro pěstování v zavěšených květináčích a květinácích.Délka větví takových odrůd dosahuje 30-50 cm a na květinovém záhonu nebo na obrubníku ztrácejí zvláštní úhlednost a dekorativnost.

Výsev

Před výsevem semen lobelie pro sazenice se vyplatí uvažovat o tom, že pro klíčení nemusí být pokryta půdou.Doba vzniku s dostatečnou vlhkostí je asi 10-14 dní. Výsev se provádí od února do začátku dubna .

Co je třeba udělat pro pěstování lobelie císaře Willyho ze semen:

 1. Připravte si nádobu na Zemi.Půda by měla být volná a neutrální v kyselosti.Optimální přidání až 40% písku do půdy.
 2. Semena se rozptýlí na mírně stlačenou půdu.
 3. Jako možnost můžetezasít do sněhu.Vrstva zhutněného sněhu se aplikuje na zem a semena se rozptýlí po něm.Postupná sněhová tavenina semena zvlhčí
 4. Pokud se výsadba provádí na zemi, jsou semena hojně postřikována stříkací pistolí a nádoby jsou pokryty přilnavou fólií nebo sklem, aby se vytvořil skleníkový efekt.
 5. „skleník“ by neměl být otevřen okamžitě, ale postupně zvedat sklo nebo film několik hodin denně po vystoupení.
 6. Po 3–4 týdnech musí být sazenice ponořeny - vysazeny v nádobách po 2 až 4 rostlinách.
 7. Jakmile sazenice dosáhnou 5–6 cm, musí být štípány, aby byly rostliny huňatější.
 8. Převod sazenic na otevřené půdě na místo konstantního kvetení se provádí ve druhé polovině května po přechodu nebezpečí jarních mrazů.

Pěstování řízky

Řízky jsou poměrně účinnou metodou šíření lobelie císařem Willym ..Řízky se odebírají z přezimovaných rostlin na jaře a umožňují vám získat silný, připravený květ květů lobelie na měsíc.

Výhody a nevýhody metody

Pros:

 • Obrovským plusem je rychlá produkce mladých rostlin.V průměru jsou připraveny k výsadbě měsíc po řízcích.
 • Nejsou žádné problémy s malými semeny a klíčivostí.
 • Vysoká míra přežití řízků.

Mínus:

 • Metoda není vhodná pro roční lobelie.
 • Je třeba někde skladovat ty rostliny, kteréjsou plánovány na řízky.

Které řízky jsou nejlepší zvolit?Jak se připravit?

Řezání se provádí pouze z úspěšně přezimované lobelie .Chcete-li zjistit, zda je rostlina připravena k řízkům, můžete květinu „probudit“ - umístit ji na teplé místo a zajistit světlo a zalévání.Sada ledvin vám dá vědět, že řízky lze odebírat z lobelie.

Pro řízky je lepší použít rostlinu po prvním roce zimování.Pro roubování jsou vhodné dlouhé větve až 15 cm, stopka se provádí tak, že při řezání na matečné rostlině zůstanou další větve a živé pupeny o 3-4 cm.

Řízky umožní mateřské rostlině růst ještě hojněji a lépe kvetou.

Řízky by se neměly udržovat v suchu, měly by se spouštět do vody nebo Kornevinu od hodiny do dne a poté převádět na zem, zakrýt dočasným skleníkem a umístit na teplé, osvětlené místo pro rozvoj.

Postup rozmnožování

 1. Na jaře by se měl starý keř lobelie „probudit“ v dubnu a odříznout z něj řízky - tyčinky 5-7 cmdlouho.
 2. Řízky se na jeden den umístí do roztoku Kornevin nebo do obyčejné vody.
 3. Poté se řízky zaseknou v připravené půdní směsi s 50% obsahem písku.
 4. Ujistěte se, že jsou zakryty plastovými lahvemi nebo sklenicemi.
 5. K zakořenění v řízcích dochází po 2–3 týdnech, po nichž budou mladé rostliny připraveny k přenosu na trvalé místo.

Výsev na otevřeném prostranství

V jižních oblastech Ruskalobelie se semeny je možné zasít okamžitě do otevřeného terénu, stejně jako na jaře mohou být vysekány keře.Optimální data výsevu jsou v tomto případě duben.Je třeba si uvědomit, ževýsadby budou muset být zakryty, aby jarní mrazy nezničily rostliny .

Nevýhodou přímé výsadby v zemi je, že pouze naklíčené rostliny lobelie jsou velmi slabé a vyvíjejí se pomalu.Budete muset pečlivě plevelit místa přistání s velkou péčí, abyste nepoškodili malé výhonky lobelie.

Jak se připravit na zimování?

Lobelia je vytrvalá rostlina, ale v našem klimatu s nestabilní sněhovou pokrývkou a silnými mrazy mohou rostliny přežít až na jaře nebo budou vážně poškozeny.

Doporučuje se, aby keře peří Lobelia byly zasazeny do květináčů pro zimování a měl by se usnout chladný sklep nebo sklep. Při teplotě 5-7 stupňů nad nulou bude lobelie dokonale zimaa na začátku května bude připravena k novému květu.

Kromě toho bude možné s přezimovanou lobelií provádět řízky pro rychlé rozmnožování květů na hranicích.

Není-li možné zimu skrýt lobelii ve sklepě, měla by být přijata tato opatření na ochranu rostlin:

 • V říjnu prořezávání stonků květů.
 • Zakryjte rostliny listy a větvemi, čímž vytvoříte umělé stínování.
 • Hrabání prvního sněžení na rostlinách vytváří teplou přikrývku z lobelie.

Péče: vše o zalévání, prořezávání, vrchním obvazu

 • Lobelský císař Willy po přesazení na trvalé místo vyžaduje pravidelné zalévání, ale netoleruje stagnaci vody.První známkou toho, že vaše lobelie není dostatečná vlhkost, bude žloutnutí větviček a skládací listí na slunci.
 • V polovině července je lepší snížit lobelii.V této době dochází k poklesu květu.Nedoporučuje se řezat větve úplně, mělo by se ponechat 5-7 cm.
  Po prořezávání a intenzivním zavlažování lobelie dává nové výhonky a po několika týdnech vstoupí do druhé kvetoucí vlny - do konce října.
 • Blíže do září může být lobelie jednou krmena síranovými hnojivy.Toto je doporučeno pro ty rostliny, které jsou plánovány na zimu.Hnojivo pomůže posílit kořenový systém a připravit lobelii na hibernaci.
Ze všech odrůd druhů lobelií si bude moci každý, dokonce i nejnáročnější zahradník, najít způsob vhodný pro zdobení květinové zahrady.Naši odborníci shromáždili užitečné informace o fialové, ampelové, jakož i odrůdách Crystal Palace, Dortman, Erinius, Rosamunda, Vlaštovčí hnízdo, Sapphire a White Lady.

Císařka Lobelia Willy vás potěší intenzivním kvetením po celé léto a zároveň nebude vyžadovat hodně vaší síly k odchodu.