Do-it-yourself kuřecí měď: pokyny krok za krokem

Mnoho začínajících farmářů věří, že stavba domu vyžaduje hodně času a peněz.To však není úplně pravda.

Je-li celá práce řádně naplánována, nebude budování kuřecího koše vlastními rukama tak obrovským závazkem, ani pro začátečníky.

Po rozhodnutí o výstavbě kuřecího masa by měl chovatel přemýšlet o místě, kde bude postaven.Především by místo pro tuto budovu mělo být zcela bezpečné.

Území letní chaty nebo části dvora, kde budou slepice žít, by mělo být ohraničeno spolehlivým plotem nebo hustým živým plotem.Tato překážka pomůže chránit hospodářská zvířata před cizími lidmi a predátory.

Pár slov o kuřecím molu a výběru místa pro něj

) Samotný kuřecí kurník by měl být v nejodlehlejší části oploceného dvora .Lidé a domácí zvířata by často neměli chodit vedle něj, protože některá plemena kuřat zažívají extrémní stres, zatímco zvenčí jsou na dvoře.

Částečně zastíněný a chráněný před deštěm je ideální pro dům.U hustých keřů můžete umístit kuřata.Za slunečného počasí poskytnou spolehlivý stín a za deštivého počasívětrno - bude to skvělé útočiště pro ptáky.Pod křovinami se zpravidla usazují různí hmyz, takže se kolem nich rádi budou hrabat.

Spolehlivý kuřecí koňský chléb se širokou škálou

Také si musíte předem dělat starosti s budoucí ochranou kuřat před mazanými dravci, jako jsou lišky.Pro větší ochranu je dům postaven z vysoce kvalitníhodřeva o tloušťce 19 mm .

V uzavřeném prostoru by neměly být žádné otvory, jimiž by lišky nebo hlodavci mohly vstoupit do kuřecího koše.V tomto případě nemusí být budova umístěna na zemi.

V ideálním případě by dům měl být na základech nebo hromádkách, aby lišky a krysy nemohly kopat.Pokud byly poblíž viděny liščí díry, je zem kolem kuřecího mušle navíc posílena kovovou sítí.

Dobrý drůbež je jednou ze součástí řádné údržby a pěstování zdravého hospodářského zvířete.

Jak nakrmit nosnice, kohouti a kuřata, co je pěstování brojlerů, ataké co vejce, maso, maso a vejce a sportovní a dekorativní plemena kuřat, čtěte v podrobných materiálech stránek.

Jak stavět vlastníma rukama

Určení plochy domu a chodícího dvora

Kuřecí bedra by neměla být pro ptáky příliš přeplněná.výpočet oblasti by se měl brát zodpovědně.Při výstavbě kuřecího koše se jeho rozměry počítají takto:na 1 km čtvereční.mMohou žít 2-3 ptáci .

​​

To však neznamená, že pro dvě slepice bude dostatek kurníku na 1 km čtvereční.m. Ptáci se nebudou cítit pohodlně, takže musíte stavět na minimální ploše 3 metrů čtverečních.m.

V blízkosti každého domu je vždy malý dvůr.Je oplocený mřížkou a zde je pro každého kuře k dispozici nejméně 2 metry čtvereční.m volného místa.

Pro stádo 10 kuřat je tedy vhodný dvůr s rozlohou 2x7 m. Pokud existuje 20 kuřat, velikost dvora se zdvojnásobí.

Na fotografii můžete vidět optimální velikosti malého kuřecího koše:

Položení základu

 1. , určené ke stavbě, je zcela zbaveno keřů a jiné velké vegetace.Není třeba se obávat plevelů a bylin.
 2. Poté je vykopána sudá díra s hloubkou nejméně 30 cm. Dno a stěny vytvořeného otvoru jsou vyloženy pozinkovanou mřížkou.
 3. Poté se nalije zvláštním řešením, které jej pevněji drží na zemi.Tím se zabraňuje hlodavcům a liškám vniknout do koše zpod země.
 4. Bednění je upevněno po obvodu základu.Jeho druhý vnitřní rám je postaven ve vzdálenosti asi 20 cm od prvního.
 5. Poté se nalije do betonu, který je uzavřen pytlovinou.V tomto stavu by měl základ pro kuřecí měchýř stát několik dní, aby roztok mohl správně uschnout.
 6. Po ztuhnutí roztoku se bednění odstraní a potézáklad domu je pokryt zeminou zbývající po vykopání díry.Měl by být pečlivě vyrovnán tak, aby dobře ležel na galvanizovaném pletivu.
 7. Nyní zbývá nainstalovat samotný dům na vytvořený základ.

Zdi

Stěny domu jsou postaveny pomocí standardní technologie.

První korunka musí být izolována od základny dvojitou vrstvou střešní krytiny nebo jiného izolačního materiálu.V tomto případě jsou konce dřeva vždy připevněny na půl stromu.

Dále je třeba položitpodlahové klády ze dřeva o průřezu 100x150 mm .Obvykle se pokládají na hranu ve vzdálenosti půl metru od sebe.

Mezery vytvořené mezi nimi jsou uzavřeny kousky dřeva.Všechny následující koruny jsou položeny stejným způsobem.V rozích jsou spojeny pomocí trnového držáku.

Nezapomeňte, že mezi korunami a upevňovacími prvky zámku je nutné položit topné těleso.Lněné plátno z juty bude s touto rolí v pořádku.Dokonale si udržuje teplo uvnitř drůbeže, brání tak jeho rozptylování i během drsné zimy.

Pokud je však dům postaven z tyčinky přirozené vlhkosti, měly by být korunky zaháknuty na špendlíky ze dřeva.

V rozích srubu jsou pod kolíky vytvořeny zvláštní otvory .Musí být umístěny ve vzdálenosti 1-1,5 metru.Hloubka díry by měla být dva a půl tyče.

Po dokončenídíry se do stromu vtlačí do hloubky 7 cm. To musí být provedeno tak, aby po smrštění nezačaly stěny domu stříkat do stran.

Stěny domu by měly být vysoké nejméně 1,8 metru.Po dokončení práce se stěnami můžete začít montovat stropní trámy, krokve a střechy.

Konstrukce střechy

Nejlepší konstrukcí střechy kuřecího mušle je sedlová střecha, protože vytvořený podkrovní prostor se stane vhodným místem pro skladování různých zařízení..Lze zde také skladovat krmivo, seno a zahradu.

Pro konstrukci střechyse často používají dřevěné trámy, které jsou umístěny šikmo k sobě .

Někteří chovatelé se domnívají, že plochá střecha se může stát důležitější volbou pro drůbež, ale to není úplně pravda.Voda na ní bude přetrvávat, což v průběhu času může poškodit střechu hotové konstrukce.

Na fotografii vidíte, jak jsou uspořádány krokve pro jednopádové a sedlové střechy:

Stropní zařízení štítů

Krokve pro jednopádové

Po instalaci dřevěných trámů, které působí jako střecha, můžete začít pokrývat strop deskou.Pro tyto účely může být vhodná jakákoli deska, ale je důležité nezapomenout ji izolovat, protože většina tepla prochází stropem a střechou.Pro úsporu izolace můžete použít levnější uhelnou strusku a expandovanou hlínu.

Na fotografii vidíte schéma izolacestrop v kuřecí bedně:

Uspořádání větrání

Před konečnou izolací stropu a střechy je nutné nainstalovat větrací systém.Chcete-li to provést, porazit dvě dřevěné krabice, a pak je připojit na různých koncích domu.

Jedna část ventilačního potrubí by měla být 50 cm pod stropem a druhá by měla být v jedné rovině se stropem.Úroveň přívodu vzduchu můžete upravit pomocí cínových tlumičů instalovaných na koncích ventilačních trubek.

Schématicky může ventilační systém vypadat takto:

V tomto videu můžete vidět postup vztyčení kuřecí mušle rukama:

Umístění sedadel

V domě v domě je nutné vybavit pohodlná dřevěná hřady.Jsou vyrobeny z tyčí o průměru 4 až 6 cm.

Jsou umístěny naproti oknu co nejdále od vchodu do kuřecího koše.Pro kuřata bude výhodnější, pokud výška okounů nepřesáhne 1,2 m pro malá plemena a 0,6 m pro velká plemena.

Každé kuře potřebuje přibližně 20 cm délky okouna , aby se ptáci během spánku příliš netlačili.Pokud jde o vzdálenost mezi tyčemi, neměla by být menší než 35 cm.

Umístění hnízd

Hnízda pro kuřata by měla být v nejvzdálenějším rohu domu.Jejich počet musí být stanoven z výpočtu jednoho hnízda pro 5 gólů.

Jako hnízda je nejlepší použítdřevěné bedny o výšce 35 cm, šířce a30 cm hluboká .Je důležité vybavit jej širokým vchodem.

Přibližná šířka a výška vchodu by měla být 25 cm. U vchodu je stanovena zvláštní prahová hodnota 5 cm a před hnízdo je přibita police pro vzlet.

Střecha hnízda by měla být na svahu 45%, aby na něm kuřata nemohla sedět a zašpinit je trusem.Je vhodné vybavit všechna hnízda v jedné jednotce tak, že je nainstalujete na podlahu domu.Hnízdní jednotka by měla stoupat 40 cm nad povrch podlahy.

Rozměry a umístění krmítka

Krmítka by měla být udržována co nejsnadněji udržovatelná.Délka každého krmítka závisí na celkovém počtu ptáků:přibližně 10-15 cm na kuře .To umožňuje ptákům živit se, aniž by se navzájem odpuzovali.Pokud je krmení správné, nezůstává v podavačích žádné jídlo.

Ve výšce 15 cm od podlahy drůbežího kurníku jsou připojeny dva malé krmítka ve formě krabic s parametry 10x10x40 cm. Neustále obsahují křídu, skořápku nebo štěrk, které jsou nezbytné pro nosnice pro normální tvorbu vajec.

Na území chodícího dvora jsou umístěny krmítka typu y s mřížovými zdmi.Jsou položeny zelené jídlo, které ptáci musí úplně jíst v jednom sezení.

Na fotografii vidíte schematické uspořádání bidla, hnízda a dalšího vybavení v kuřecím molu:

Rozložení kuřecího moku

Uspořádání ohrady a brány

Po dokončení všech základních prací je čas zahájit uspořádání ohradypoblíž domu.Nejčastěji je uzavřena s jeřábovou sítí namontovanou na betonových sloupcích.

V tomto plotu musíte vytvořit pohodlnou bránu, přes kterou bude majitel místa jít k ptákům.Stačí postavit dřevěný rám z lišty, vytáhnout na něj mřížku a to je vše - brána je připravená.Nezapomeňte však na to mít spolehlivý zámek.

Jak jste již pochopili, při přípravě kuřecího koše je nutné vzít v úvahu mnoho různých věcí.

Upozorňujeme na podrobné materiály o přípravě a umisťování hnízd, uspořádání hnízd, způsobu výroby krmítka a pití misek pro kuřata udělej to sám.Stejně jako organizovat chůzi a které klece je lepší zvolit pro nosnice.

Příprava k osídlení

Před usazením ptáků musí být kuřecí bedra řádně připravena.Přípravné práce zahrnují čištění a dezinfekci kuřecího moku.

K usmrcení všech patogenů je nezbytné propláchnout kuřecí mýdlo 2% horkým roztokem uhličitanu sodného.K tomu stačí zředit 200 g sody v kbelíku s vodou.Kromě sodovky můžete použít 2-5% roztok kreolinu.Je chován ve stejných proporcích jako soda.

Když jsou dezinfekční práce dokončeny, musí vlastník kuřecího masa vložit do hnízda slámu nebo borovicové piliny, do krmítek nalít krmivo a do pijáků nalít vodu.

Hygiena v kuřecím moči a včasná dezinfekce jsou velmi důležité a každý farmář o tom ví.

MyPřipravili jsme pro vás řadu článků s informacemi o dezinfekci kuřecího moku a hygieny v něm, asi , které lůžkoviny si vybrat.Můžete také zjistit, jaké nemoci kuřat jsou citlivé na a jak předcházet nemocem spojeným s podvýživou nebo virovými.

Praktické tipy

V tomto videu najdete praktické tipy pro uspořádání kuřecího moku:

Jak se liší zimní kuřecí dům od letního?

 1. Zimní má velké rozměry a stěny jsou izolovány.
 2. Musí vytvořit nadaci a další vestibul za účelem lepší ochrany tepla.
 3. V zimní místnosti je instalováno osvětlení, topení a dobré větrání.
 4. Je vybavena zvláštní oplocená pěší zóna.

V následujícím videu se můžete podrobně seznámit s hlavními nuancemi výstavby zimního kuřecího domu:

Závěrem chci říci, že znalost toho, jak správně zařídit kuřecí kooper, bude pro vás užitečnáv případě, že chcete změnit drůbežářství na podnikání.

Dobře a my vám zase rádi poskytneme informace o tom, jak může být tento druh činnosti prospěšný a jak jej uspořádat od nuly.