Docela nenáročný a neobvykle krásný ampelous pelargonium

Pozornost každého obyvatele metropole přitahují světlé a svěží květiny, které zdobí budovy a záhony a vytvářejí slavnostní náladu.

Ale ne každý ví, o jaký druh rostliny jde, odkud pochází.A ti, kteří se rozhodli koupit tuto květinu pro sebe, ani nevědí, jak k reprodukci a kultivaci dochází, a také, jaký druh péče potřebuje.Tento článek pomůže pochopit všechny tyto problémy.

Popis a cena

AmpelousPelargonium je vytrvalá rostlina rodu Geranium .Charakteristickým rysem tohoto druhu rostliny jsou dlouhé výhonky a květenství typu deštníku v podobě jedné svazky, skládající se z 5 až 15 květů.Květenství je umístěno na dlouhém stopce, průměr květenství je 8-10 cm. Listová deska pelargonia má tvar lalokovitého tvaru.

Vlastí ampelous pelargonium je mys Cape Province v Jižní Africe, kde přirozeně padá v kaskádách ze svahů kopců.V 17. století byl přivezen do Holandska a odtud se květina rozšířila po celé Evropě již v 17. až 18. století.Cenová politika pro ty, kteří chtějí koupit tento závod, je následující:

 • v Moskvězakořeněné řízkyampelous pelargonium, který nevyžaduje transplantaci, se prodává za 450 rublů.za kus a cena za dospělou rostlinu může dosáhnout 800 rublů;
 • v Petrohraduzakořeněné řízky stojí 250 - 300 rublů, dospělá rostlina - 450 rublů.

Vzhled a vlastnosti kvetení

Zvláštností ampelického pelargonia jsou kvetoucí výhonky, jejichž délka může být od jednoho do jednoho a půl metru.Výhonky se stočí podél stěn nebo efektivně visí, takže se rostlina aktivně používá pro vertikální zahradničení.

Barevná paleta květenství je různorodá: ampely pelargonium mohou být bílé, fialové, šarlatové, červené, růžové.Tón může být různorodý: existují odrůdy, ve kterých jsou květy skvrnité, pruhované, s ohraničením a skvrnami. Květiny mohou být jednoduché a dvojité .

Každý květ trvá 5-6 dní.Doba květu - od poloviny jara do poloviny léta.Lesklé listy rostliny jsou pětilisté, jejich šířka je 3 - 6 cm, jejich barva je zajímavá: v závislosti na odrůdě to mohou být nasycené zelené nebo bílé barvy.

V 18. století pěstitelé a chovatelé květin v Anglii a Nizozemsku vyvinuli druh rostlin, který byl velmi podobný africkému pelargoniu.Říkalo se mu pelargónie.Karl Linney ve své pojednání „Systém přírody“ je spojil do jednoho rodu. Africké a evropské rostliny však mají různé struktury květůa další rozdíly, proto jsou v moderní klasifikaci zástupci různých rodů pelargonium a geranie.Odtud azmatek v mnoha informačních zdrojích, které omylem nahrazují jedno jméno jiným.

Geranium a Pelargonium jsou dvě různé rostliny!

Fotografie

Dále se podívejte na fotografii různých odrůd květin.

Běžné druhy rodu

) V rodu Pelargonium existuje asi 250 druhů.

Nejběžnějšími druhy v Rusku jsou:

Ale pouze břečťan (břečťan) nebo ampelous pelargonium má schopnost sestřelit nebo se plazit.Rostlina získala toto jméno kvůli vnější podobnosti listů tohoto typu pelargonia s listy břečťanu (pět lobbovaných, tvrdých a hladkých).

Slovo„ampel“ je přeloženo z němčiny jako „závěsná váza s květinami“ .Z tohoto důvodu je zaměnitelnost jmen: všichni nazývají rostlinu, jejíž výhonky jsou schopny tkát, jako výhonky břečťanu, takže je vhodné pěstovat je v zavěšených květináčích nebo květinácích.Někteří návrháři krajiny však používají břečťan pelargonium jako krycí kulturu.

Základní pravidla pro výsadbu květin

Základní pravidla a tipy, které byste mohli potřebovat při výsadbě ampel pelargonium:

 • Pro výsadbu ampel pelargonium, zavěšeníkvětináče, koše, květináče na vysoké noze nebo krabice, které budou namontovány na balkon nebo okno.
 • Systém je třeba předem vymyslet.upevnění těchto kapacit ke stěnám, markýzám, oknům, balkónům.
 • Optimálním časem pro výsadbu ampelus pelargonium je jaro nebo začátek podzimu.
 • Jsou-li rostliny zasazeny v jedné řadě, pak by vzdálenost mezi nimi měla být asi 15 cm.
 • Pelargoniový hrnec by měl být trochu stísněný: pokud je objemný, kořenový systém rostliny bude mít tendenci vyplňovat vševolný prostor a nebude zde „dostatek energie“ pro kvetení.
 • Transplantace pelargónie břečťanu je nutná jednou za 2 roky.

Pokyny k výsadbě

 1. Připravte si vše, co potřebujete: kontejner, sazenice (o něco lepší pro krásnou formu keře) ampelská pelargonium, drenáž, půda, konevlopatka.
 2. Nádoba je pokryta vrstvou drenáže (přibližně 1/4 celkového objemu) a půdou.
 3. Alternativně jsou v nádobě vytvořeny vybrání se špachtlí, do které jsou sazenice pelargonia ponořeny ve stejné vzdálenosti od sebe.
 4. Každé sazenice jsou pokryty zeminou, která by měla být pevně přitlačena k základně výhonku, aby byla lépe fixována.
 5. Rostlina musí být napojena.
Ampelic pelargonium netoleruje stagnaci vlhkosti v květináči, což může vyvolat rozklad jeho kořenů.Proto bychom neměli zapomenout na drenáž v hrnci (expandovaná hlína, prasklá cihla, rozbitá polystyrenová pěna atd.), Stejně jako drenážní otvory ve dně nádrže, určené k vypouštění přebytečné tekutiny.

Osvětlení a vesmír

Ampelický pelargonium miluje jasné slunce , vyžaduje plný rozvojpoměrně dlouhé denní světlo (asi 16 hodin).Květina snáší suchá období relativně snadno a cítí se skvěle venku.Nejlepší místo k pobytu v Pelargoniu během teplejších měsíců budou balkony, okna, altány, terasy nebo květináče vystavené do zahrady.Požadovaný směr je jih, jihovýchod, jihozápad.

Požadavky na půdu

Půda, která je nejvhodnější pro výsadbu ampule pelargonia, by měla mít takové vlastnosti, jako je drobivost,lehkost, propustnost pro vzduch a vlhkost.Povinným prvkem substrátu, který splňuje všechny tyto požadavky, je rašelina a hrubý písek.Připravenou zeminu lze zakoupit v obchodě nebo připravit vlastními silami: v poměru 1: 1: 1: 1 smíchejte rašelinu, písek, trávník, listovou půdu.

Pěstování a péče doma

 • Zalévání .Stejně jako každá rostlina, i ampélia pelargonium potřebuje vlhkost.Ale nemělo by to být moc.Zalévání by mělo být systematické a umírněné, frekvence zalévání - jak vysychá ornice (2krát týdně).V zimě, během dormance, se zalévání občas (1krát za 2 týdny).

  Květina netoleruje postřik!Podobný postup může vyvolat výskyt řady chorob v rostlině.

 • Teplota .K plnému růstu pelargonia je nutná dostatečně vysoká teplota - +20 ° C - + 25 ° C.V zimě, během spícího období rostliny, teploměr v místnosti, kde bude květina uložena, neníměl by ukazovat značku nad + 10C - + 12C.
 • Krmení .V období jaro-léto rostlina potřebuje výživu.Bylo by vhodné aplikovat hnojiva obsahující velké procento dusíku na začátku sezóny, aby se zvýšila zelená hmotnost pelargonia, a během období květu by hnojiva měla být bohatá na draslík a fosfor.Frekvence obvazu - 1krát za 10 dní.
 • Ořezávání .Na podzim potřebuje keř pelargonia stříhat, a to nejen z estetických důvodů, ale také proto, aby rostlina zůstala zdravá.Prořezávání by mělo být hluboké: pouze ty výhonky, které vycházejí z kořene nebo nemají na nich více než 7 listů, se nedotýkají.Vysušené řasy, stejně jako ty výhonky, které vycházejí z listových dutin, jsou odstraněny.
 • Wintering .Od pozdního podzimu do brzy na jaře vstupuje ampelous pelargonium do spícího období.Potřebuje poměrně nízkou teplotu (+ 10 ° C - + 12 ° C), řídké zalévání a absence jakýchkoli manipulací s ní.Je lepší, když je zařízení odebráno do technické místnosti, která odpovídá doporučenému teplotnímu režimu, nebo prosklený, ale nevyhřívaný balkon.V případě zimujících rostlin v pokojových podmínkách nemusí dojít ke květu.

Nemoci a škůdci

Nejčastějšími chorobami ampelního pelargonia jsou:

 • kořenová hniloba (z nadměrného množství)zalévání a podchlazení);
 • padlí;
 • rez;
 • špinění.

Mohou být vyvolány bakteriemi a infekcemi, které upadly do půdy a na samotnou rostlinu.

Mezi škůdce napadající květ jsou nejčastější:

 • mšice;
 • klíšťata;
 • housenky.
Při prvním náznaku poškození musí být rostlina izolována od zbytku, listy nemocného musí být odstraněny a spáleny a pelargonium ošetřeno fungicidem.Rovněž by se měl přezkoumat režim péče o květiny.Pokud instance nelze uložit, měla by být zničena spolu se zemí.

Vlastnosti reprodukce

Ampelické pelargonium se šíří semeny, řízky, dělením keří .Nejběžnějším způsobem propagace jsou řízky.

Je to docela jednoduché (i s tím se může vyrovnat i začínající pěstitel), je rychlé (kořenový výhonek může uvolnit vlastní kořeny za měsíc) a je účinný (sazenice zdědí všechny odrůdové znaky matečné rostliny).

Řízky - vegetativní rozmnožování rostliny pomocí řízků.Shank - oddělená část rostliny. Řezání ampelního pelargonia se provádí na jaře .

 1. Z rostlin se vyříznou vrcholy mladých výhonků (7-10 cm) se dvěma páry zdravých a silných listů.
 2. Suší se několik hodin.
 3. Jsou pohřbeni ve vlhké, sypké půdě 3–4 cm.
 4. Nádoba je umístěna na jasném místě, ale bez přímého slunečního světla, pravidelně se zasychá, když půda zaschne.

Je možné, aby mladá rostlina vytvořila další přístřeší, ale bude to vyžadovat netkaný materiál, který není schopen tvořit kondenzát.

Zakořenění vvoda nepovede k úspěšnému konci:stonek prostě klesá.Po asi měsíci mohou být zakořeněné řízky zasazeny do jednotlivých květináčů.

Doporučujeme sledovat video o propagaci ampelského pelargonia:

Kromě ampelického pelargonia existují také různé odrůdy a druhy, například hedvábí, Anděl, Terry, Rosebud, Trpaslík, Pak, Zahrada, Rokoko, hvězdná.

Ampelic pelargonium je opravdu krásná květina.Je trochu rozmarná, ale jistě velkoryse odmění její hojné rozkvět za starostlivého majitele.