Doma využíváme zemědělské techniky: pěstování orchidejí ve vodě podle hydroponické metody

Spolu s pěstováním rostlin v půdě je možné je pěstovat bez použití půdy ve zvláštním roztoku.Takový roztok obsahuje všechny potřebné látky, které květina potřebuje pro svůj příznivý růst.

Pěstování orchidejí ve vodě odpovídá jejich potřebám a vlastnostem.V tomto článku budeme hovořit o této metodě podrobně.Konkrétně: výhody a nevýhody této metody, jak řešit řešení, doporučení pro péči, možné problémy.

Jak pěstovat květ bez půdy?

Metoda pěstování rostlin ve vodě se nazývá hydroponie a zahradníci ji často používají.Roztok, ve kterém je květina umístěna, obsahuje živiny nezbytné pro její plný růst.

Výhody a nevýhody metody

Výhody pěstování orchidejí pomocí hydroponie:

 • Neexistuje potřeba trvalého transplantace.
 • V květu chybí hnojivo.
 • Protože výskyt půdních škůdců a hniloby je pro orchideje významným problémem, pokud se pěstují ve vodě, tento problém neníse objeví.
 • Kořenový systém přijímá všechny potřebné živiny nezbytné pro příznivý růst květů.
 • Problém vysychání kořenů a nedostatku kyslíku zmizí.
 • Čas potřebný k péči o zařízení se zkracuje, protože existují automatizované systémy pro oběhová řešení.V pravidelných intervalech je nutné přidávat pouze vodu.Phalaenopsis může být ponechán na chvíli a nebojte se, že to vyschne.

Nevýhody použití hydroponie:

 • by voda měla být neustále chladná;
 • je třeba zajistit, aby voda zakrývala kořenový systém a v případě potřeby doplňovala;
 • Orchidej je krmena po celou dobu svého růstu.

Kolik můžete vložit do tekutiny?

​​

Je možné nechat orchidej ve vodě na noc nebo ji udržet v roztoku neustále - záleží na cílech.Pro stálou údržbu musí být pravidelně prováděny výměny tekutin, nejméně jednou týdně.

Reference. Voda musí být deště nebo filtrovaná.

Postupné pokyny pro obsah v roztoku

Pro zajištění úplné výživy rostliny není nutné používat substráty a směsi živin.Všechny potřebné prvky mohou být rozpuštěny ve vodě.

Složení a koncentrace látek

Hnojiva musí být přidávána do vody stejně jako při pěstování půdy. Orchidej je nutné krmit neustále.

Koncentrace hnojiv touto metodoupři zavlažování orchidejí v zemi by se měla rovnat polovině normy koncentrace.

Čištění a kontrola

Před výsadbou se kořeny omyjí pod tekoucí vodou a očistí se předchozí substrát.

Zelené řasy lze vidět na kořenech, ale neměly by být odstraněny. V budoucnu zlepší výměnu plynu ve vodě, když stagnuje.

Přesazení do nové nádoby

V závislosti na tom, kolik nových kořenů dala orchidej, můžete určit, zda ji ponechat v nádobě dále nebo zda je čas na transplantaci dovětší hrnec.

 1. Před zasazením orchideje do expandovaného jílu je třeba prozkoumat její kořeny a poté je omýt pod tekoucí vodou.Nádoba se naplní na polovinu, květ se převede a poté se přidá voda.
 2. Pokud se rozhodne převést orchidej na perlit, je nádoba naplněna expandovanou hlínou.Pak byste měli zasadit orchidej a posypat ji perlitem, ne dost na to, abyste spali jeden centimetr k okraji nádoby.Nádoba se umístí do vody, aby se těsnosti kolem kořenů těsnily.Na ozdobu můžete nalévat kamínky na ozdobu.
 3. Když je rostlina přemístěna na křemelinu, expanduje se jílovitá hmota na úroveň krycí díry, orchidej se převede na křemelinu a nahoře se pokryje jílovým kamenem.
 4. Pokud se pro výsadbu použije směs grinmixu, vylije se expandovaná hlína na úroveň krycího otvoru, převede se orchidej a nádoba se směsí naplní na vrchol.K utěsnění výsledného substrátu je hojně napojena vodou.
Důležité! Směs grinmixu a diatomitu by neměla vyschnout.VJinak budou odebírat vlhkost z kořenového systému rostliny, což povede k smrti květu.

Možné problémy a řešení

Pokud má květina pomačkané okraje, je pokojová teplota příliš vysoká.Rozdíl mezi teplotou dne a noci by měl být osm stupňů.

Rotující kořeny označují příliš úzký pot, který komprimuje kořenový systém. Při absenci kvetení se orchideje mohou pokusit o to, aby se orchideje zvýšily tepelným stresem.Rozdíl teplot mezi dnem a nocí by měl být deset stupňů.

Doporučení pro domácí péči

 1. Kvalita vody hraje při pěstování orchidejí ve vodě důležitou roli.Je lepší projít filtrem nebo použít dešťovou vodu.
 2. Sůl se často hromadí ve vodních nádržích.Aby se to eliminovalo, musí se hrnce každý měsíc dobře umýt vodou.
 3. V zimě by hladina vody v nádrži neměla být vyšší než jeden centimetr.
 4. Pro krmení je lepší používat roztoky živin s ohledem na životní fázi orchideje.
 5. V létě by měla být teplota v místnosti, kde se květina nachází, chladná.V zimě by teplota neměla přesáhnout 25 stupňů.
Naše stránka obsahuje spoustu informací o orchidejích: o pěstování, thajských a vietnamských orchidejí, rostoucích od dítěte a v baňce, jakož i v uzavřeném systému.Je možné použít semena a pro pěstování orchidejí a jak pěstovat krásnou květinu ze semen vdoma?

Užitečné video

Z videa se dozvíte, co hledat při pěstování orchidejí ve vodě:

Závěr

Orchideje lze pěstovat úspěšně a bez použití půdy.Účinnost používání hydroponie byla prokázána více než jedním pěstitelem.S výhradou všech pravidel pro výsadbu a péči bude exotická krása potěšit její kvetení po dlouhou dobu.