Domácí péče o rostliny "Kleistokaktus" a foto druhy

Kaktus je jednou z nejběžnějších pokojových rostlin.

Dlouho přitahuje pozornost mnoha pěstitelů květin díky své snadné péči, krásnému a vzácnému kvetení a exotickému vzhledu.

Mezi stávajícími druhy je obzvláště populární Kleistocactus.

Popis a původ

„Cleistocactus“ patří do rodu kaktusů s ležícími žebrovanými stonky.Poprvé se s ní setkalo v literatuře v roce 1861.Popisuje ho francouzský botanik Charles Lemer, který jej připsal do samostatného rodu.

Název květu nebyl náhodný.Překlad z latiny znamená „uzavřeno“, „zavřít“.Název je spojen se strukturou květů, které jsou malé trubičky 3-9 cm a jsou téměř vždy v uzavřené poloze.

Zajímavé! V přírodě je „Kleistocactus“ distribuován ve skalnatých hornatých oblastech Peru, Bolívie, na úpatí Ang v západní Argentině.

Druhy z fotografie

Vědci mají 49 druhů rostlin.

Následující zástupci se nejčastěji pěstují v domácí kultuře:

Strauss

Květ sloupcovitého tvaru.Synonyma: "Silver Candle", "Cleistocactus Strausii".V přírodě dorůstá až čtyři metry.Má tenkou stonku o průměru asi 5 cm. Devět žeber oddělenýchna malých hlízách.

Puberťák Areola, velký, s četnými tenkými, ostrými a jasnými hřbety, dlouhý 2-4 cm. Květy jsou velké (do průměru 4 cm), karmínové, červené, trubkovité.Vlasti: Severní Argentina, Bolívie.

Fotografie ukazuje Strauss Kleistocactus s náležitou péčí:

Wilpis Kauda

) Docela vzácný druh v kultuře.Synonyma: vulpis-cauda, ​​Cleistocactus brookeae ssp, liška obecná (přeloženo z latiny).Obdařen masivním, širokým, vysokým stopkou, zužujícím se blíže ke konci.

Jak roste stonek, může se rozvinout a stát se ohnutým nebo spadnutým, čímž se získá plíživý tvar.Plně pokryté lehkými, tenkými hřbety.Květy jsou světlé, růžové, umístěné blíže k vrcholu kaktusu.

Fotografie ukazuje Wilpis Kauda s náležitou péčí:

„Emerald Floral“

Rostlina s větvícím stonkem sestávajícím z 13 až 14 žeber.Mladý stonek nejprve vytvoří přímku a potom začne lehnout.Areole silně pubertální, umístěné podél okrajů žeber.Stonek je zcela pokryt dlouhými, tenkými lehkými hřbety, hnědý.Květy jsou velké (až 5 cm).

​​

Květinářství oceňují tento druh pro svou neobvyklou barvu.Květina trubka červeno-fialová barva.Okvětní lístky jsou šupinaté, nevýrazné, zelené.Nachází se v přírodě v severní Argentině, v provincii Catamarca.

Fotografie ukazuje „Cleistocactus Emerald Floral“ s náležitou péčí:

Winter's

Obdařen tenkým, visícím,protáhlé stonky, které mohou dosahovat až jednoho metru na délku a průměru 2 cm.Vrchol pokrytý četnými, štětinovými ostny.

Květy jsou trubkovité, uvnitř jsou oranžově-červené květy a zevně růžové.Květenství jsou velké a dosahují 6 cm.

Fotografie ukazuje „Cleistocactus Winter“ s náležitou péčí:

„Ritter"

Kaktus se vztyčeným, poměrně masivním kmenem.Horní část je kompletně pokryta světle bílými tenkými hřbety.Druh se vyznačuje hojným kvetením.Květiny jsou umístěny blíže k horní, žluto-zelené barvě.Roste v Uruguayi v Argentině.

Fotografie ukazuje „Cleistocactus Ritter“ s náležitou péčí:

„Tupisi“

Kaktus je sloupcovitého tvaru se svislým vztyčeným stonkem.Horní část pokrytá hroty světle červené nebo červené barvy.Květy jsou trubkovité, pokryté malými šupinami, zakřivené, červené.Vlasti - jižní oblasti Bolívie.

Fotografie ukazuje „Cleistocactus Tupisi“ s náležitou péčí:

„Bauman“

Velmi variabilní neobvyklý vzhled.Stonek je tenký, dlouhý, až do průměru 2,5 cm.Vybaven šestnácti žebry.Plně pokryté dlouhými, ostrými, velkými a lehkými ostny.Květiny jsou umístěny blíže k vrcholu, červené.

Fotografie ukazuje „Cleistocactus Bauman“ s náležitou péčí:

Domácí péče

Přestože je Kleistocactus velmi citlivý, vyžaduje pozornost a péči,naučit se ošetřovat rostlinu není vůbec obtížné.

Akce po nákupu

Přesazení je první a nejdůležitější věcí , s níž je nutné zahájit náležitou péči.

Kapacita a substrát, ve kterém byla květina v obchodě, se používají pouze k prodeji.

Nejsou vhodné pro trvalou údržbu zařízení.

K transplantaci kaktusu je třeba vzít nový hrnec (asi o větší velikost), dát drenáž, naplnit jej čerstvým substrátem.

Nejlepší je koupit speciální směs pro pěstování kaktusů a sukulentů.

Půdu si můžete připravit sami.K tomu je třeba míchat ve stejných proporcích hrubý písek, trávník a listovou zeminu.K hotové směsi přidejte rašelinu a drobky.

Poté opatrně vyjměte kaktus z předchozího kontejneru a odstraňte kořenový systém.Nezapomeňte zkontrolovat kořeny, zda nejsou poškozené nebo se nezkazí.Teprve potom můžeme začít s transplantací.

Osvětlení

„Cleistocactus“ je velmi fotofilní. Nepotřebují ochranu před přímým sluncem.Tato květina bude nejpohodlnější na okně obráceném na jižní stranu.

Věnujte pozornost světelným podmínkám na podzim a v zimě.

Během tohoto období jsou dny často oblačno, deštivé.V případě potřeby se postarejte o další umělé osvětlení.

Teplota

Na jaře a v létě bude kaktus pohodlný v místnosti s mírnou a teplou teplotou - 22–26 stupňů. v ziměpřijde čas odpočinku.Teplota musí být snížena na 11-14 stupňů.

Neměli byste ji již snižovat, protože nachlazení bude mít nepříznivý vliv na zdraví rostliny.

Důležité! Kaktus má velmi rádi průvanu, náhlé změny teploty.

V létě, za suchého a horkého počasí, vytáhněte rostlinu ven, aby se zahřála na slunci, větrala a dýchala čerstvý vzduch.

Vlhkost

Rostlina je dobře přizpůsobena pro pěstování v místnosti se suchým vzduchem. Není nutné další smáčení.Pouze v horkých letních dnech můžete stříkat květ teplou vodou 1-2krát týdně.To ji mírně osvěží a očistí od prachu.

Zalévání

Během období aktivního růstu je nutné časté pravidelné zalévání.

Zároveň se ujistěte, že půda mezi zaléváními dobře zaschne.

Květina toleruje nedostatek vlhkosti mnohem lépe než nadměrná nabídka.

Stagnující vlhkost může způsobit hnilobu.

V zimě není kaktus prakticky napojen.

Hnojiva

V přírodním prostředí roste květina v půdě vyčerpané minerály.Je dobře přizpůsoben pro pěstování bez hnojiv.

Pokud chcete rostliny nakrmit, doporučuje se to provádět nejvýše jednou měsíčně, pouze na jaře a v létě a používat pouze speciální hnojivo pro kaktusy a sukulenty.

Kvetení

Doba květu Kleitokaktusu je jaro. Během tohoto období by měla být zvýšena frekvence zavlažování.Prona začátku květu je důležité se o to řádně starat během klidu.

Transplantace

Kleistocactus je citlivý na transplantace. V mladém věku se transplantuje na jaře jednou ročně a dospělý květ pouze podle potřeby (asi jednou za 2-3 roky).

Propagace

Květina se rozmnožuje dvěma způsoby: řízky, semena.

Kaktus je nejčastěji propagován „dětmi“. Chcete-li to provést, jemně přerušte stopku.Vezměte prosím na vědomí, že musí být odlomen, nikoli odříznut.Poté se suší 7 dní na tmavém a suchém místě a vysadí se do hotového substrátu pro kaktusy a sukulenty.Řízky jsou umístěny po jednom do každého kontejneru.

Upozornění! V době zakořenění by měly být připevněny k podpěře tak, aby byly pevné.

Semena se vysazují méně často , i když se někdy nacházejí ve specializovaných prodejnách s podrobnými pokyny pro péči a kultivaci.

Výsev je do směsi rašeliny a písku.Po vytvoření sazenic se přesadí do samostatných nádob.

Nemoci a škůdci

Zdravotní problémy se často objevují při neodborné péči.

Přílišné zalévání může vést k hnilobě kořenů.

Je důležité zjistit jeho výskyt v čase, po transplantaci rostliny.

Při přesazování jsou kořeny důkladně promyty teplou vodou, pečlivě očištěny od hniloby, zasažených částí a promyty slabým roztokem manganistanu draselného.

Nejčastěji škůdcikaktus je ovlivněn roztočem pavoukem, mealybugem.

Nejúčinnější metodou kontroly je chemické ošetření.

V současné době se Kleistocactus stává velmi běžnou indoorovou květinou.Tato neobvyklá, vzácná rostlina se stane skutečnou ozdobou každého moderního interiéru.Ačkoli květina vyžaduje péči a pozornost, učení, jak se o ni starat, není vůbec obtížné.